1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
birads 4b - czego oczekiwac?
Autor Wiadomość
AniaKo 


Dołączyła: 06 Cze 2017
Posty: 2
Skąd: Poznań

 #1  Wysłany: 2017-06-06, 11:48  birads 4b - czego oczekiwac?


Dzień dobry,
Wczoraj odebrałam wynik MR:
Badanie MR piersi wykonane w sekwencjach GRE T1, T2 i STIR, przed i po podaniu środka cieniującego z oceną wzmocnienia kontrastowego oraz z programem dyfuzyjnym. Obie piersi o utkaniu gruczołowym ze zmianami włóknisto-torbielowymi. Obustronnie liczne torbiele ze zróżnicowaną treścią do 14mm.
Obustronnie pojedyncze ogniska do 5mm narastającego wzmocnienia kontrastowego w przebiegu zmian o łagodnym charakterze.
W piersi lewej na godz. 6 w odległości ok. 4cm od brodawki widoczne 8mm (wcześniej 5mm) ognisko wzmocnienia z krzywą wzmocnienia typu III - wewnątrzsutkowy węzeł chłonny/FA myxoid/CA? Poza tym zmian ogniskowych ani stref wzmocnienia kontrastowego podejrzanych o proces złośliwy nie stwierdza się. BIRADS 4b - z uwagi na typ krzywej wzmocnienia i nieznaczne powiększenie się zmiany w piersi lewej. Proponowana biopsja taknowa strowana obrazem.

Czy ten wynik bardzo groźnie brzmi? Co oznacza krzywa wzmocnienia typu III i wewnąrzsutkowy węzeł chłonny/FA myxoid/CA? Czy taka biopsja jest cienko czy gruboigłowa? Czy to będzie zależało od lekarza?
Zmiany w lewej piersi po raz pierwszy zdiagnowował ginekolog w 2013r, ale na mamografii wynik niczego podejrzanego nie pokazał. Potem co 6 mies. robiłam USG - wynik BIRADS 3. W 2015 miałam zapalenie lewej piersi (przyczyna nieznana) i wtedy lekarz wykonujący USG w przychodni podejrzewał zmiany nowotworowe - opisał to jako 5mm, echa niskie o charakterze rozpadającego się nacieku -maska zapalna T?. Nie był specjalista od USG piersi i po ponownym USG 2 dni później w centrum profilaktyki nowotworów stwierdzono, że zmiany są łagodne, a diagnoza nietrafna. Pół roku temu w MR wyszło 5mm ognisko wzmocnienia (na USG niewidoczne), a teraz na ponownym MR widać, że urosło. Może te 2 lata temu lekarz wykonujący USG jednak miał rację? Czy to bardzo groźnie wygląda?
Czy mogę prosić o komentarz, bo bardzo się niepokoję
Anna
 
kati007 


Dołączyła: 27 Paź 2016
Posty: 46
Skąd: katowice

 #2  Wysłany: 2017-06-06, 12:46  


Grupa 4 to zmiany podejrzane ( ryzyko złośliwości od 2% do 95%, konieczna weryfikacja zmiany ) podgrupa 4b: zmiana podejrzana, o pośrednim stopniu prawdopodobieństwa złośliwości .
Więc generalnie potrzebna jest dalsza diagnostyka czyli biobsja .
Myśl pozytywnie to najważniejsze .
_________________
RAK??? niespodziewany i niechciany lokator w naszym domu
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #3  Wysłany: 2017-06-06, 18:46  


Lekarz może zaproponować dalsze czekanie, ale Ty powinnaś upierać się przy biopsji, może być gruboigłowa albo jeżeli lekarz się zgodzi to od razu wycięcie. Nie masz gdzieś w opisie usg jak głęboko to pod skórą? Jak płytko to łatwiej wyciąć. Coś jest i trzeba to zbadać bo ile można robić rezonansów?
_________________
sprzątnięta
 
AniaKo 


Dołączyła: 06 Cze 2017
Posty: 2
Skąd: Poznań

 #4  Wysłany: 2017-06-07, 09:01  


Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Czekam na termin w poradni onkologicznej.
No i nie ma co ukrywać, bardzo się boję.
Mam nadzieję, że uda mi się przekonać lekarza, żeby to coś wyciął i potem badał.
Trzymajcie kciuki!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group