1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wydanie wyników badań
Autor Wiadomość
martina 


Dołączyła: 08 Lut 2011
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2011-02-08, 14:52  Wydanie wyników badań


Dzień dobry,

na wstępie napiszę, iż korzystałam z wyszukiwarki, starając się znaleźć podobny temat, jednak bezskutecznie. Jeśli jednak był - przepraszam.


Temat ma charakter porady prawnej, może ktoś z forumowiczów coś podpowie.

Dwa tygodnie dostałam wstępne rozpoznanie, takie "na oko", że moje jedno znamię to czerniak. Tego samego dnia cudem udało mi się dostać do chirurga, który to wyciął. Jednak na wynik muszę oczekiwać aż cały miesiąc. Minęły dwa tygodnie, dzwoniłam dziś do poradni onkologicznej, gdzie powiedziano mi, że wynik już jest. Gdy zapytałam, czy Pani mi go przekaże poprosiła mnie o nazwisko i zaczęła szukać. Po około 3 minutach stwierdziła jednak, że nie może mi go przekazać i zrobi to dopiero lekarz. Pytałam o możliwość przyjścia osobiście i zerknięcia chociażby, Pani odmówiła. Spodziewam się, że wynik jest zły.



I tutaj moje pytanie - czy jako pacjent mam prawo uzyskać ten wynik przed wizytą u lekarza? Chciałabym go odebrać i umówić się jak najszybciej na konsultację z jakimś lekarzem prywatnie, zamiast czekać jeszcze całe dwa tygodnie. Podobno szpital wojewódzki nie może odmówić pacjentowi wydania wyników badań, czy to prawda? Jeśli tak do kogo mam się zgłosić i na jakiej podstawie zażądać wydania wyniku?

Będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2011-02-08, 15:10  


Martino, wyniki należą się każdemu pacjentowi jak - nie przyrównując - przysłowiowa 'psu micha'.

Zobacz np. ten post i dalej odesłanie w nim do wypowiedzi DSS. Powinno pomóc.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
martina 


Dołączyła: 08 Lut 2011
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2011-02-08, 15:32  


Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Post przeczytałam, odnośnik również z całym obszernym cytatem. Jednak już od razu rzuca mi się w oczy

"Na podstawie art. 18 ust. 3 pkt 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej przewiduje obowiązek zakładu udostępniania za pośrednictwem lekarza prowadzącego dokumentacji medycznej pacjentowi, przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta. "

Z tego chyba wynika, że jeśli jutro udam się do rejestracji poradni onkologicznej i poproszę o wydanie wyniku, Pani nie musi tego zrobić, bo w ustawie jest "za pośrednictwem lekarza". A wizytę z lekarzem mam umówioną na za dwa tygodnie...

Czyli wszystko stracone, muszę czekać?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #4  Wysłany: 2011-02-08, 17:10  


Wrrrrrrrrr, zawsze tak reaguję jak coś takiego czytam, gorliwość z jaką szpitale przestrzegają (wewnętrznej) zasady, że tylko lekarz może wydać wynik, wynika nie z troski o ewentualny wstrząs pacjenta, ale z chęci zarobienia za krótką i łatwą wizytę (NFZ płaci jak za każdą inną). Praktycznie to kierownik przychodni przyszpitalnej może się ugiąć (albo i nie) po dużej awanturze, albo pójść do rejestracji i poprosić o zapisanie do jakiegokolwiek dermatologa lub chirurga akurat wolnego bo chodzi tylko o odebranie wyniku, w razie małej współpracy rejestracji, należy zgłosić się do siostry przełożonej strasząc skargą do NFZ. Ale można próbować w godzinach pracy tego chirurga, wejść, powiedzieć że jest wynik i czy się zgodzi dziś wydać. Nie jest łatwo, ale jeżeli się poświęci jedno przedpołudnie to powinno się udać. Próbuj
_________________
sprzątnięta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group