1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiany w piersiach
Autor Wiadomość
zaniedbała 


Dołączyła: 04 Sie 2014
Posty: 125
Pomogła: 4 razy

 #1  Wysłany: 2016-10-18, 00:33  Zmiany w piersiach


Witam, jestem zarejestrowana na forum już od dłuższego czasu, ale nie sądziłam że przyjdzie mi prosić o pomoc w tym dziale.

Moja córka, wiek 20 lat.
14.10.2016 roku miała wykonane USG z powodu wykrycia u siebie w badaniu palpacyjnym guzka w piersi.
Przedstawiam wynik:

W badaniu usg gruczoły piersiowe o budowie zrazikowej, utkanie gruczołowe.
W PP godz.1/2 (okołobrodawkowo) separuje się nieregularny, tkliwy podczas badania obszar o obniżonej echogeniczności, wielkości około 15mm wymagający weryfikacji BACC
W PL godz.9/10 owalny guzek o obniżonej echogeniczności wielkości 7 mm o cechach FA.
Przewody mlekowe nieposzerzone.
Skóra prawidłowej grubości.
Wezły chłonne pachowe niepowiekszone.

Badanie wykonano aparatem ALOKA ProSound SSD-4000

Nie sadziliśmy, że w drugiej piersi również coś jest.
Dzisiaj córka zapisała się do onkologa, który polecił lekarz wykonujacy USG,
termin wizyty ma na 09.01.2017. strasznie długo trzeba czekać ;(

Bardzo proszę o Państwa zdanie(oczywiście osoby kompetentnej w tej branży) na temat wyniku jak również o termin sugerujacy wizytę, czy jest się czym martwić i za wszelką cenę umawiać wizytę i biopsje prywatnie, czy można zaczekać do stycznia według ustalonego terminu państwowo?

Bedę wdzięczna za rzetelną i kompetentną odpowiedź.

Pozdrawiam.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #2  Wysłany: 2016-10-18, 07:39  


zaniedbała, witaj na forum
zaniedbała napisał/a:
około 15mm wymagający weryfikacji BACC

Tu jest moim zdaniem konieczna dalsza diagnostyka. Ja bym nie czekała do stycznia.
zaniedbała napisał/a:
owalny guzek o obniżonej echogeniczności wielkości 7 mm o cechach FA

FA oznacza fibroadenomę - gruczolakowłókniaka. Jest to zmiana łagodna.

To tak krótko. Poczekaj napewno dostaniesz jeszcze odpowiedzi od bardziej kompetentnych osób.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #3  Wysłany: 2016-10-18, 09:06  


Pojechać do jakiegoś centrum onkologii gdzie będzie szybciej, a czasami biopsję zrobią na pierwszej wizycie, no i znają się (to najważniejsze). Pociąg, autobus lub benzyna są zdecydowanie tańsze od prywatnej diagnostyki. Można też postarać się o kartę DiLO u lekarza POZ. Bardzo jestem ciekawa jak przebiegało przyjęcie na tak długi termin u tak młodej osoby.

Można pójść do tego lekarza i zapytać czy nie mógłby przyjąć w trybie pilnym. Tylko żadnego przymilania się, to jest sprawdzenie podejścia tego lekarza, jeżeli odmówi to znaczy że i w leczeniu "nie będzie się przejmował".

Dlaczego takie rady? U osób w tym wieku 80% zmian to zmiany łagodne nie wymagające pilnej interwencji, ale te pozostałe 20% to raki rozwijające się znacznie szybciej niż u starszych osób i leczenie powinno być wdrożone w ciągu kilku tygodni. Lekarze o tym wiedzą i zwykle biopsja jest robiona bez zwłoki. Jeżeli ktoś wyznacza 3 miesięczny termin to w przypadku tych 20 % ryzykuje życie tych osób.
_________________
sprzątnięta
 
zaniedbała 


Dołączyła: 04 Sie 2014
Posty: 125
Pomogła: 4 razy

 #4  Wysłany: 2016-10-19, 01:10  


Ola Olka, Dziekuje za odpowiedź, poczytałam i faktycznie w drugiej piersi jest guzek łagodny. Nurtuje mnie natomiast pierś prawa, wiem że można do onkologa dostać się wcześniej, właśnie umówiła się córka na poniedziałek-przyszły tydzień(wolny termin u Pani doktor X), tylko pytanie czy to dobry lekarz? skoro termin już za tydzień?
Wiem, wiem że im wcześniej tym lepiej wyjasnić co się dzieje, ale jak tak czytam wątki na forum i nie tylko, to lekarzy też dzieli się na rózne kategorie.
Nie chciałabym, by decyzja o jakimkolwiek postępowaniu była podjeta 'pochopnie' lub też była nie do końca przemyślana.
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie.

gaba, Witam, tak też zrobiliśmy, wizyta w przyszły poniedziałek.
Nie wiem co to za Pani doktor, pierwsza która miała termin wolny jak najszybciej. Nie wiem czy dobrze robimy, zobaczymy, w każdym bądź razie wizyta o której pisałam wcześniej na styczeń była u lekarza ordynatora-kierownika oddziału chorób piersi, stąd pewnie ta rozbieżność czasu oczekiwania na wizytę.
Dziekuje Ci serdecznie za zainteresowanie moim problemem.
Pozdrawiam.

Natomiast bardzo prosze osobę, która mogłaby mi udzielić jakichkolwiek głębszych spostrzeżeń i rozwinąć temat który mnie bardzo nurtuje :

W badaniu usg gruczoły piersiowe o budowie zrazikowej, utkanie gruczołowe.
W PP godz.1/2 (okołobrodawkowo) separuje się nieregularny, tkliwy podczas badania obszar o obniżonej echogeniczności, wielkości około 15mm

Co to są gruczoły piersiowe o budowie zrazikowej, utkanie gruczołowe? Czy to ma cos wspólnego z tą zmianą? I ten nieregularny obrys?? wiem, że ten nieregularny jest nie ciekawy, stąd też moje pytania, co to może być? :uuu: :-(

Proszę coś napisać, martwię się że nocami spać nie mogę.
Wdzięczna.
Pozdrawiam
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #5  Wysłany: 2016-10-19, 07:52  


Na tym etapie nie ma dylematów co zrobić bo trzeba zrobić biopsję to może każdy. Tak na wszelki wypadek trzeba uczulić córkę żeby się upierała na szybką biopsję, bez dodatkowych badań.

Bez biopsji nikt nie powie czy zmiana złośliwa czy nie.

Piersi o budowie zrazikowej, utkanie gruczołowe to prawidłowe u młodej osoby, później pojawia się utkanie mieszane gruczołowo tłuszczowe, a na starość to piersi z przewagą utkania tłuszczowego - fizjologia.
_________________
sprzątnięta
 
zaniedbała 


Dołączyła: 04 Sie 2014
Posty: 125
Pomogła: 4 razy

 #6  Wysłany: 2016-10-20, 00:15  


gaba, Dziękuję za odpowiedź.
Rozumiem, szybka biopsja, ale co to znaczy bez dodatkowych badań?
Sorry, że takie może beznadziejne pytanie, ale nie wiem co masz na myśli.
Pierwszy raz borykam się z takim problemem i rozumiem, szybka biopsja, to wszystko wyjaśni, ale te dodatkowe badania...czy one nie są konieczne, i w ogóle co to za badania?
W każdym bądź razie dziękuję Ci za zainteresowanie.
Pozdrawiam serdecznie :)
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #7  Wysłany: 2016-10-20, 05:22  


zaniedbała, biopsja i badanie histopatologicze pokaże z czym macie do czynienia. Wtedy będzie już wiadomo co dalej.
To że dostałaś szybko termin nie musi oznaczać złego lekarza a powagę sytuacji.
Jak pisze gaba, biopsję może zlecić każdy.
Ja bym nie czekała. Lekarza zawsze można zmienić jeżeli odniesiecie wrażenie że wam coś nie pasuje.
Pozdrawiam serdecznie

[ Dodano: 2016-10-20, 06:23 ]
Lepiej wyjaśnić sytuację j działać niż dreczyć się po nocach.
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #8  Wysłany: 2016-10-20, 09:34  


No lekarze mają różne pomysły typu: a może powtórzymy usg (tydzień zwłoki lub dłużej), a może poobserwujemy (odwleczenie na kilka mies.), a może najpierw cienkoigłowa (i tak trzeba później zrobić gruboigłową), może MRI (zwłoka od miesiąca w górę). Jak napisałam tylko 20% szansy że to złośliwe ale trzeba sprawdzić jak najszybciej
_________________
sprzątnięta
 
zaniedbała 


Dołączyła: 04 Sie 2014
Posty: 125
Pomogła: 4 razy

 #9  Wysłany: 2016-10-21, 00:19  


Dzięki Wam za dobre słowa, dam znać jak będziemy już coś wiedziały.
Pozdrawiam.
 
zaniedbała 


Dołączyła: 04 Sie 2014
Posty: 125
Pomogła: 4 razy

 #10  Wysłany: 2016-10-25, 01:24  


Witam, lekarz po konsultacji zalecił branie tabletek Mastodynon2x dziennie przez ten okres i odstawienia tbl. antykoncepcyjnych na czas kuracji minimum 3 miesiące, po tym czasie USG, czy zmiana sie zmniejszyła.(żadna biopsja w tej chwili nie wchodzi w grę) Podejrzewa zamiany mastopatyczne.
Co o tym myslicie??
Pozdrawiam cieplutko.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #11  Wysłany: 2016-10-25, 05:23  


Cytat:
Podejrzewa zamiany mastopatyczne.

U kobiet w wieku twojej córki mastopatia, czyli zwyrodnienie tkanki piersi występuje dość często.
A jak się odniósł do opisu "wymagana weryfikacja BACC"?
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #12  Wysłany: 2016-10-25, 08:02  


Ta dzisiejsza młodzież to niezaradna jakaś, powinna była się rozryczeć w gabinecie "ja chcę biooooopcjęęęę! Biopsja nie boli bardziej niż zastrzyk, niczym nie grozi. W W-wie prywatna biopsja kosztuje w dobrej lecznicy ok 200 zł. W pierwszym poście Ci napisałam że jest 80% szansy że to niezłośliwe i dlatego obawiałam się że lekarz będzie odwlekał aż obraz będzie bardziej jednoznaczny. Ale Twoje (i pewnie córki) nerwy będą skupione na tych 20%, spokój możesz kupić za te 200 zł, tylko sprawdź dobrze lecznicę.
_________________
sprzątnięta
 
zaniedbała 


Dołączyła: 04 Sie 2014
Posty: 125
Pomogła: 4 razy

 #13  Wysłany: 2016-10-27, 02:31  


Ola Olka, Właśnie powiedział , ze na dzień dzisiejszy nic nie będziemy nakuwać i pobierać (jest to zbyteczne), zobaczymy za minimum 3 miesiące.
Tak jak napisałam, ponowne-porównawcze USG, jeśli zmiana się nie zmniejszy wtedy zobaczymy. Tak powiedział.
Mam nadzieję, że to właśnie zmiany hormonalne, tego sie trzymam.
Dziękuję Ci bardzo że zaglądasz do mnie, że się interesujesz i służysz pomocą :)
Jestem wdzięczna.
Pozdrawiam serdecznie i zdrówka życzę.
Odezwę się jak będę coś wiedziała, ściskam.


gaba, Myślę, że na dzień dzisiejszy spokój-KUPIŁAM,może nie za 200zł, ale za wypowiedź lekarza Onkologa, który jak radziłeś be wybrać szybko, tak się stało. Myślę, że faktycznie to te zmiany hormonalne-zwyrodnieniowe, bo sam lekarz wykonujący USG, tylko to nam zasugerował. Trudno w tej chwili gdybać, onkolog jednoznacznie nie zalecił żadnego kłucia w tej chwili.mam nadzieję, że sytuacja w ciągu tych 3-4 miesięcy sie wyklaruje i wszystko bedzie dobrze :)
Jestem dobrej mysli, pozdrawiam i zdrówka życzę:)
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #14  Wysłany: 2016-10-27, 13:52  


zaniedbała napisał/a:
Odezwę się jak będę coś wiedziała, ściskam.

Odezwij się koniecznie.
Pozdrawiam serdecznie :)
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
zaniedbała 


Dołączyła: 04 Sie 2014
Posty: 125
Pomogła: 4 razy

 #15  Wysłany: 2017-05-16, 00:48  


Witajcie, odzywam się dopiero teraz, bo w zasadzie nie chciałam pisać czegoś, co już napisałam. Po kilku miesiacach brania tabletek w sumie się nic nie zmieniło,usg nie przyniosło ani poprawy ani pogorszenia. W związku z tym, w maju biopsja została wykonana, oczywiście wynik w czerwcu.
Pozdrawiam.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group