1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zespół mielodysplastyczny- podejrzenie
Autor Wiadomość
pola66 


Dołączyła: 06 Maj 2013
Posty: 172
Skąd: podkarpacie
Pomogła: 8 razy

 #1  Wysłany: 2016-05-08, 17:54  Zespół mielodysplastyczny- podejrzenie


Witam, zakładam nowy wątek tym razem związany z moim tatą, obok mojej mamy pojawił się niespodziewanie problem z tatą który mam nadzieję będzie bardziej optymistyczny. Tato ma 78 lat, palący od kilkudziesięciu lat, w marcu trafił do szpitala z tragicznymi wynikami morfologii w przebiegu krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, po przetoczeniu krwi i leczeniu wrócił do domu- jakoś nikomu wtedy nie przyszło do głowy zastanowić się dlaczego płytki krwi przy wypisie wynosiły 25 przy normie od 150-350.Lekarz tłumaczył że wszystko wróci do normy i nie kazał się tym przejmować. Po miesiącu ponowne krwawienie ( wcześniej stwierdzone liczne wybroczyny w śluzówce żołądka i 2 polipy jelita grubego- bez cech świeżego krwawienia w momencie badania), tym razem przetoczono 4 jednostki KKCz i Osocze i wysłano tatę na oddział kliniczny do diagnostyki małopłytkowości- przed toczeniem krwi poziom płytek 29, przy skierowaniu na oddział kliniczny-23. Liczba płytek metodą Fonio- 18G/L przy normie jw. Wczoraj wypisano tatę do domu z podejrzeniem zespołu mielodysplastycznego , tato miał biopsje aspiracyjną szpiku po której ze względu na podejrzenie MDS wykonano trepanobiopsję i badanie cytogenetyczne, w oczekiwaniu na wynik (ok.3 tygodni) tato wypisany do domu.
Podaję wyniki aktualnej morfologii :WBC 9,7G/I, HGB 10,6g% (po przetoczeniu 4 j. KKCz,) PLT35 G/L,
w rozmazie- Granulocyty- promielocyty 1%, mielocyty 2%,metamielocyty2%,
Granulocyty- pałeczkowate 26%, podzielone 42%, kwasochłonne 2%,monocyty 1%,
Limfocyty- 24%
Mam prośbę o jaśniejszą interpretację problemu, czekam na wyniki badań i kompletnie nie wiem o co tutaj chodzi, jakie rokowanie, leczenie, czego można się spodziewać- oprócz oczywiście krwotoków nie do opanowania w razie urazu. W trakcie pobytu w szpitalu zrobiono także "porządek" z polipami i pobrano hist-pat ale myślę że krwawienie z p.p. to skutek tego co toczy się w szpiku. Bardzo proszę o interpretację przypadku, w sytuacji kiedy "walczymy" teraz z chorobą mamy problem taty wydaje mi się znacznie mniejszy ale i tak nie jest wesoło.
Bardzo proszę o informację jak żyje się z tą chorobą i jak wygląda leczenie. Lekarz powiedział że badanie szpiku i kariotyp tylko potwierdzi rozpoznanie i określi stadium zaawansowania choroby. Czego więc powinnam się spodziewać i na co przygotować.
Ostatni tydzień kwietnia i diagnozy które postawili moim rodzicom lekarze w tym samym czasie powaliły moją rodzinę na kolana. Pozdrawiam serdeczni i proszę o poradą.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #2  Wysłany: 2016-05-08, 20:53  


Na te wszystkie pytania jakie leczenie rokowania itp. będzie można dopiero odpowiedzieć po otrzymaniu wyniku biopsji szpiku.
MDS to zespoły mielodysplastyczne - jest to heterogenna grupa nowotworów o różnym przebiegu.
Leczenie, rokowania zależą od m.in. % blastów w szpiku, podgrupy cytogenetycznej oraz liczby cytopenii (tutaj patrząc na wyniki krwi wydaje się, że są '2 cytopenie', tzn. jest obniżona ilość płytek krwi i chyba czerwonych krwinek (nic o nich nie piszesz, ale hemoglobina jest poniżej normy :?ale?: ).
pola66 napisał/a:
promielocyty 1%, mielocyty 2%,metamielocyty2%,
- są blasty we krwi, to zapewne będą i w szpiku

Oprócz tego, leczenie jak i również rokowania zależą od wieku pacjenta i jego stanu ogólnego.
Opcje terapeutyczne obejmują leczenie objawowe (czyli głównie przetoczenia) oraz cytoredukcyjne o niskiej i wysokiej intensywności (ze względu na wiek Tata nie kwalifikuje się do intensywnej chemioterapii).

Bez konkretnego wyniku/ bez konkretnej diagnozy trudno mówić o szczegółach.

Pozdrawiam serdecznie
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
pola66 


Dołączyła: 06 Maj 2013
Posty: 172
Skąd: podkarpacie
Pomogła: 8 razy

 #3  Wysłany: 2016-05-17, 17:18  


Witajcie, podaję wyniki dzisiejszej morfologii, proszę mi powiedzieć o co w tym wszystkim chodzi, wartości na dzień dzisiejszy w 4 tygodnie po toczeniu 4 j.KKCz i 2 j. osocza.
RBC 2,79 T/L (4.50-6,OO)
HGB 5,9 mmol/l (8.5-11.0)
HCT 0,289l/l (0,400-0,540)
MCV 104 fl (82-96)
MCH 2,13 fmol (1,70-2.10)
MCHC 20,6 mmol/l (19.0-23.0)
RDW 19,2 % (11.5-14.5)
PLT 44G/l (150-350)
MPV 8,3 f/l (8.0-12.0)
PDW 20,3 % (12.5-19.5)
PCT 0,0 % (0,1-0,5)
WBC 4,4 G/I (4,0-10,0)
LYM % 37 (20-45)
MON % 4 (2-9)
GRA% 59 (45-75)
LYM# 1,6 G/I (1.0-5,0)
MON# 0,2 G/I (0,0-2,5)
GRA# 2,6 G/I (1.8-7,5)
Co oznaczają te wartości, jak je rozumieć, dziś pani doktor powiedziała że jest to na pewno MDS i to choroba nowotworowa polegająca na nieodwracalnym zaniku szpiku. Tato oprócz tego ze jest słaby czuje się całkiem nieźle, w dalszym ciągu czekamy na wyniki szpiku i wizytę u hematologa... co ona zmieni? podobno oprócz toczenia krwi nie ma leczenia, mam poprostu czekać na rozwój choroby... to znaczy na co ? czego się spodziewać i jak do tego podchodzić ? bez szału ? spokojnie ? czy martwić się - w końcu to choroba nowotworowa :-( co powiecie?
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #4  Wysłany: 2016-05-18, 09:53  


pola66 napisał/a:
MDS i to choroba nowotworowa polegająca na nieodwracalnym zaniku szpiku.

:?ale?: bym raczej powiedziała <tak potocznie> że mds to 'uszkodzenie szpiku' a nie 'zanik' - ale nie ma się co czepiać słów.
Tak jak pisałam wcześniej nie mamy konkretnej informacji jaki to jest mds (jak i rozumiem pewności, że to mds), niektóre mds są o 'powolnym/łagodnym przebiegu', a niektóre 'stosunkowo 'agresywne', z dużym prawdopodobieństwem transformacji w ostrą białaczkę szpikową.
Póki nie mamy konkretnych informacji, trudno pisać konkretnie.
Skąd jesteście i w jakim szpitalu był pobierany szpik?
Pozdrawiam :tull:
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
pola66 


Dołączyła: 06 Maj 2013
Posty: 172
Skąd: podkarpacie
Pomogła: 8 razy

 #5  Wysłany: 2016-05-18, 11:10  


Szpik był pobierany w Rzeszowie. .... Z tego co wiem badanie odbywa sie gdzieś w innym mieście i jeszcze nie ma wyniku...dzięki :-)
 
pola66 


Dołączyła: 06 Maj 2013
Posty: 172
Skąd: podkarpacie
Pomogła: 8 razy

 #6  Wysłany: 2016-05-22, 19:45  


Witajcie, mam pytanie, czy przy chorobach szpiku może występować wysypka? tata ma jakąś taką dziwną swędzącą wysypkę, pierwszy raz pojawiła się po pierwszym pobycie w szpitalu po pierwszych toczeniach krwi, przeszło po lekach p/uczuleniowych. Teraz a jest już miesiąc po kolejnych transfuzjach wysypka znowu jest, swędząca, na całym ciele, najwięcej na podudziach. Może to mieć związek ze zmianami w szpiku? ciągle nie mam wyniku więc do końca nie wiem z jaką chorobą mam do czynienia. Poradzicie coś?
 
ambra 


Dołączyła: 06 Mar 2015
Posty: 73
Pomogła: 9 razy

 #7  Wysłany: 2016-05-26, 21:02  


U mojego taty też była wysypka, przypominające troszkę ospę. Na pierwszej wizycie u taty, lekarz prowadzący prof. obejrzał to i powiedział, że to jeden z objawów choroby. Z tym że u nas był DBCL. Jak jest w przypadku innych chorób hematologicznych nie wiem :(
 
pola66 


Dołączyła: 06 Maj 2013
Posty: 172
Skąd: podkarpacie
Pomogła: 8 razy

 #8  Wysłany: 2016-05-28, 19:13  


Ambra- dziękuję bardzo za odpowiedź, hm, to by dopiero było Boże drogi, ktoś w wątku o mamie napisał mi że guz na trzustce u jego bliskiej osoby po wycięciu okazał się chłoniakiem ,
od Ciecie dowiaduje się że wysypka u taty też może być chłoniakiem :-) Przecież takie rzeczy się nie zdarzają...
ech, co ma być to będzie, już za parę dni mamusia będzie po operacji a tata będzie miał wyniki i też wszystko będzie jasne, czekamy dalej , co ma być to będzie... :-(
 
ambra 


Dołączyła: 06 Mar 2015
Posty: 73
Pomogła: 9 razy

 #9  Wysłany: 2016-05-29, 07:56  


pola66, u nas to było - taty diagnoza pierwotna nowotwór ogona trzustki, po operacji w wyniku histopatologicznym - chłoniak...
 
pola66 


Dołączyła: 06 Maj 2013
Posty: 172
Skąd: podkarpacie
Pomogła: 8 razy

 #10  Wysłany: 2016-05-30, 19:11  


Witam ,proszę o odpowiedź z czym mam do czynienia i czym "się to je "
Podaję wynik trepanobiopsji:
Biopsja reprezentatywnej długości obejmuje 17mm częściowo podkorowego szpiku. Komórkowość ok.90% wyższa w stos.do wieku.Topografia nieco rozchwiana M:E>20:1.
Zaznaczone pobudzenie mielopoezy (MPO) ze znacznym przesunięciem obrazu "w lewo" z poszerzeniem promielocytarnej strefy przybeleczkowej. Erytropoeza w postaci pojedyńczych drobnych wysp .
Megakariocyty (CD61+) mniej liczne ,małe, o hyposegmentowanych lub niepodzielonych jądrach. Zrąb bez istotnego włóknienia. (0). Cechy niewielkiej ostyopenii.

W diagnostyce różnicowej w kontekście danych klinicznych trzeba rozważyć przewlekłą białaczkę szpikową (CML) lub jednostkę z grupy MPN/MDS typu atypowej białaczki szpikowej (aCML) korelacja z obrazem cytologicznym oraz wynikami badań cytogenetycznych.

Nie mam jeszcze wyniku genetycznego ale czy już teraz mogę prosić o jakieś jaśniejsze przedstawienie o co tutaj chodzi? Białaczka w wieki 78 przewlekła chyba nie jest do jakiegoś agresywnego leczenia?
Proszę ,jeżeli bez kariotypu możecie coś mi powiedzieć będę bardzo wdzięczna
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #11  Wysłany: 2016-06-01, 08:56  


Decyzję dotyczącą wyboru konkretnego leku należy podejmować na podstawie oceny stanu biologicznego pacjenta, ryzyka niepomyślnego przebiegu choroby oraz obecności chorób współwystępujących.
pola66 napisał/a:
Białaczka w wieki 78 przewlekła chyba nie jest do jakiegoś agresywnego leczenia?

I linia leczenia CML 'raczej nie należy do agresywnych'.
CML, zwłaszcza w wieku 78 lat, nie ma szans na całkowite wyleczenie, jednak można przez długi czas mieć ją pod kontrolą. Jeśli jest dobrze leczona (tu jeszcze tych szans bym nie przekreślała, jeśli chodzi o wiek), to jest chorobą przewlekłą (kontrolowaną).
O konkretach będziemy mówili jeśli już będzie potwierdzona diagnoza.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
pola66 


Dołączyła: 06 Maj 2013
Posty: 172
Skąd: podkarpacie
Pomogła: 8 razy

 #12  Wysłany: 2016-10-16, 21:09  


Witajcie, dawno mnie tutaj nie było ale w związku z problemem który się pojawił pozwoliłam sobie poprosić Was o opinię. Mój ojciec po diagnostyce ma stwierdzoną przewlekłą białaczkę szpikową, ze względu na wiek i stadium choroby zdecydowano jedynie o leczeniu objawowym tzn. w razie pogorszenia wyników transfuzja itp.
Na początku września niestety miał wypadek i doznał złamania miednicy i panewki stawu biodrowego. Leczony zachowawczo, unieruchomiony jest już 5 tygodni w łóżku, zaraz po wypadku dostał kilka jednostek KKCz i Osacza, oraz masę płytkową. Z dość dobrymi wynikami morfologii wrócił do domu, jednak po ok. 3 tyg. zaczął krwawić z cewki moczowej, po wykonaniu kontrolnej morfologii wyszły takie oto wyniki :
WBC 1,6 G/L
RBC 2,33 L T/L
HGB 5,0 L mmol/l
HCT 0,234 L/L
PLT 17 L G/L

Przetoczono mu 2 j KKCz, 10 jedn koncentratu płytkowego . Do domu wypisany z wynikami
WBC 1,5 G/L
RBC 3,1L T/L
HGB 6,4 mmol /l
HCT 0,290 L/L
PLT 73 L G/L

Stan ogólny jest w miarę dobry, mam tylko pytanie, zaraz po szpitalu przepisano mu Clexane 0,4 do podawania ciągłego, teraz po powrocie do domu okazało się że w szpitalu nie podawano mu Clexane, jak myślicie czy w przypadku takich wyników i choroby podstawowej powinno być podawane czy nie.

Martwi mnie również poziom białych krwinek, wcześniej problem dotyczył jedynie płytek i ogólnie niskiej morfologii jako skutek krwawienia z przew. pokarmowego. Teraz w wynikach występuje bardzo niski poziom białych krwinek, co to oznacza?

Jeżeli możecie cos podpowiedzieć byłabym bardzo wdzięczna. Pozdrawiam.
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #13  Wysłany: 2016-10-16, 22:54  


Rozumiem, że jest to postać atypowa przewlekłej białaczki szpikowej?
 
pola66 


Dołączyła: 06 Maj 2013
Posty: 172
Skąd: podkarpacie
Pomogła: 8 razy

 #14  Wysłany: 2016-10-18, 10:38  


Tak dokładnie, postać atypowa
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #15  Wysłany: 2016-10-18, 14:50  


Najprawdopodobniej doszło do transformacji w ostrą białaczkę. Przykro mi. Trzeba byłoby wykonać badanie szpiku i rozmazu krwi.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group