Link do strony z możliwością wsparcia forum:

https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 233
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Co to może być?
Mrakad

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 3658

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-10-11, 23:08   Temat: Co to może być?
Ostatecznie sprawa wygląda tak:

Lekarze skończyli nieinwazyjne badania diagnostyczne nie osiągając wiarygodnej diagnozy. Pozostały ewentualnie do wykonania bronchoskopia i/lub biopsja. Z bronchoskopii sami zrezygnowali bo usytuowanie zmiany nie dawało szans na dotarcie do guza. Z biopsją czekają, przedstawili pacjentce i rodzinie wszelkie za i przeciw zastosowaniu tej techniki. Uwzględnili obecny ogólny stan pacjentki i opisali potencjalne powikłania i skutki uboczne. Korzyści to w praktyce głównie ustlenie stanu faktycznego. O leczeniu systemowym i tak nie ma już mowy. Być może teleradioterapia warta była by rozważenia ale to nie jest wcale takie pewne. Obecnie czuje się dobrze, w miarę sprawnie się porusza i nieźle kojarzy co się dzieje. Lekarze nam pozostawili decyzję o dalszym postępowaniu i starannie unikali jakichkolwiek sugestii mogących nam pomóc. Zdecydowała mama: jutro wraca do domu bez prowokowania losu. Rodzina ją popiera.

Mam jest już za stara i za słaba na leczenie. Brzmi to brutalnie ale takie są uroki podeszłego wieku w którym ponad 70 lat paliło się papierosy.

Mój opis niczego nie wyjaśnia w kwesti samej choroby ale uświadamia, że w podeszłym wieku można stnąć przed takim dylematem i nie mieć dobrych rozwiązań.

Mrakad.
  Temat: Co to może być?
Mrakad

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 3658

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-10-03, 22:43   Temat: Co to może być?
Dziękuję za wasze uwagi. Nie byłem świadom, że gruźlica i rak mogą dawać bardzo podobne wyniki badań obrazowych. Mama została dzisiaj przyjęta do szpitala (Płocka w Warszawie). Po pierwszym oglądzie papierów i wywiadzie lekarz prowadzący powiedział, że będzie robił badania nieinwazyjne i na razie skupi się na eliminacji infekcji. Sugerował jednakże, że z racji niezłej formy jak na wiek nie będzie chciał jej psuć. Przyjąłem to jako zapowiedź bacznej obserwacji i być może pominięcie bronchoskopii. Nie mam wyczucia na ile specjalne i indywidualne musi być diagnozowanie i leczenie pacjentów w podeszłym wieku. Mama nie ma poważnych schorzeń współistniejących. Ale procedur dla pacjentów 90+ chyba po prostu nie ma, za mała populacja w bazach danych. :-D

Pozdrawiam,
Mrakad
  Temat: Co to może być?
Mrakad

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 3658

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-09-21, 21:31   Temat: Co to może być?
Moja mama, lat 92, trafiła do szpitala z bardzo silnymi bólami brzucha. Po trzech tygodniach została wypisana bez znalezienia przyczyn (bóle ustąpiły). Wraz z wypisem dostała skierowanie na bronchoskopię. Podejrzenia wzbudziły wyniki TK:

Badanie TK dwufazowe klatki piersiowej.
Dane na skierowaniu: ocena pod kątem zmian pogruźliczych i kropidlakowej grzybicy.
W szczycie płuca lewego nieregularna masa tkankowa 19mm x 29mm z cechami kawitacji - najpewniej jama pogruźlicza do dalszego różnicowania z guzem z rozpadem w korelacji z obrazem klinicznym.
W szczycie płuca prawego zmiany włóknisto-bliznowate. W segm. 3 PP 7mm niespecyficzny guzek.
Poza tym pojedyncze drobne podopłucnowe guzki i zrosty, obustronne.
Powiększone węzły chłonne podostrogowe oraz obu wnęk P>L, (do 11mm w osi krótkiej).

Mama nigdy nie chorowała na gruźlicę. Całe życie pali papierosy. Jest w miarę sprawna i samodzielna.
Czego mogę się spodziewać po bronchoskopii? (ma być wykonana 3 października). Czy rak jest najbardziej naturalnym wyjaśnieniem?

Mrakad
  Temat: Podwyższony poziom PSA
Mrakad

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 24346

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2011-03-24, 12:03   Temat: Podwyższony poziom PSA
hevana napisał/a:
Ale ja nie napisałam, że któryś z lekarzy diagnozujących mego tatę zalecił czekanie aż poziom PSA wzrośnie do 10.
Przepraszam, widać źle zinterpretowałem Twoją informację, że dla lekarza 4.5 < PSA <10 jest szarą strefą w której nic konkretnego nie da się powiedzieć. Poziom > 5 powinien być sygnałem alarmowym. Faktem jest, że stany zapalne potrafią podbić PSA nawet x3.
Skoro masz trzy opinie niezależnych specjalistów, to Twoim obowiązkiem jest dopilnować by tata skrupulatnie się do nich stosował. W naszym raku dwa miesiące niemal nigdy nie są czasem krytycznym.
Cytat:
Po poście Mrakad mam wrażenie że naprawdę robię coś źle tylko nadal nie wiem co. Więc bardzo proszę jeśli ktoś może podać mi jakiś schemat działania, co robię nie tak, co powinnam jeszcze zrobić.
Postępujesz prawidłowo. Z tego co piszesz to najlepszym schematem działania jest wykonywanie zaleceń lekarzy.

Pozdrawiam,
Mrakad
  Temat: Rak prostaty
Mrakad

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 11443

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2011-03-22, 14:25   Temat: Rak prostaty
Robercik napisał/a:

Wczoraj odebrany wynik PSA był na poziomie ok. 0.550 ng/ml. :|
Mam pytanie na temat badania scyntygrafii kości. Czy to badanie można wykonać w każdym szpitalu, czy jedynie "wyspecjalizowane" pracownie się tym zajmują? :?ale?:

Badanie mozna zrobić jedynie w jednostce przystosowanej do takich badań.
Cytat:

Czy takie badanie wykonuje się "z marszu"? - wyczytałem, że pomiaru dokonuję się po 3-4 godzinach od podania znacznika... Kto miał doświadczenia z tym tematem? Z góry dziękuję :)
Badanie można wykonywać "z marszu". Te trzy godziny to czas by znacznik wraz z krwioobiegiem rozprzestrzenił się na całe ciało. Samo badanie jest bezbolesne, ale wymaga ok 20 min nieruchomego leżenia w jednej pozycji. Dla mnie to był problem w czasie mojej drugiej scyntygrafii. Pacjent po badaniu powinien przez dobę-dwie unikać kontaktów z małymi dziećmi i kobietami w ciąży. Ale o tym zawsze pacjenta uprzedzają.

Pozdrawiam,
Mrakad
  Temat: Przeszkoda podpęcherzowa - przerost mięśniówki pęcherza
Mrakad

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 12571

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2011-03-22, 13:59   Temat: Przeszkoda podpęcherzowa - przerost mięśniówki pęcherza
kaska-34 napisał/a:
|bezradny| :!: boje sie bardzo ale SERdeczne dzieki

Ja mam przeszkodę podpęcherzową jako skutek uboczny teleradioterapii raka prostaty. Już ponad dwa lata bronię się przed zabiegiem leczeniem farmakologicznym. Jest to leczenie drogie i wcześniej czy później będę zmuszony poddać się zabiegowi. Gdyby nie rak już dawno bym to zrobił. Teraz chcę doczekać do wyjaśnienia co z tym moim nowotworem. Pewnie przy okazji sam się oszukuję, bo całkowitej pewności nie będę miał do końca życia.

Pozdrawiam,
Mrakad
  Temat: Podwyższony poziom PSA
Mrakad

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 24346

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2011-03-22, 13:51   Temat: Podwyższony poziom PSA
Witaj hevana.

Zapraszałem na forum prostatyków, ale jak widzę nie skorzystałaś.

hevana napisał/a:
Owszem obserwowany jest wzrost PSA ale mój tata wielkimi krokami zbliża się do 70 a jak wiadomo poziom PSA wzrasta z wiekiem
Owszem, górna norma się podnosi, ale nie w nieskończoność. Dla Twojego taty poziom > 4.5 powinien być sygnałem ostrzegawczym. Czekanie na przekroczenie 10 kwalifikuje się do prokuratury.
Cytat:
istotny wpływ ma również łagodny rozrost gruczołu

To prawda, że BPH, stany zapalne mogą podnieść poziom PSA.
Cytat:
Lekarz mówił nam, że wartości PSA mieszczące w granicach 4-10 ng/ml są w tzw szarej strefie i w tych granicach 25% osób może mieć nowotwór.
Być może u pacjentów z PSA = 5 odsetek rakowców jest niski. Spytaj swojego lekarza dlaczego przy PSA > 10 trudno znaleźć chirurga, który podejmie się operacji.
Jeszcze raz zaproponuję zrobienie badania FPSA. Koszt niewielki a może dużo wyjaśnić.
I pamiętaj o ogólnej zasadzie ograniczonego zaufania. Dopiero trzy niezależne opinie specjalistów należy traktować z pełną powagą (jeśli się pokrywają!).

Pozdrawiam,
Mrakad
  Temat: Podwyższony poziom PSA
Mrakad

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 24346

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2011-02-10, 20:26   Temat: Re: Podwyższony poziom PSA
hevana napisał/a:
7 lat temu poddany był zabiegowi częściowej resekcji gruczołu krokowego i od tego czasu znajdował się pod opieką urologa, średnio co dwa lata robiono mu kontrolne badanie PSA (które do tej pory było w normie - dwa ostatnie wyniki to 1,38 ng/ml - z roku 2007, 3,68 ng/ml z 2009 roku)
Ale ostatni wynik jest podwyższony 8,69 ng/ml,
zrobił również badanie usg w którym uwidoczniona zwapnienia w gruczole krokowym.

Tempo wzrostu PSA jest niepokojące. Zwapnienia w obrazie USG to pryszcz, są to skutki zadawnionych stanów zapalnych. Czy robiliście badanie FPSA? Biopsja rozstrzygnie sprawę. Trzy tygodnie oczekiwania nie mają znaczenia (w naszym raku). Więcej informacji znajdziesz na specjalistycznym forum:
http://gladiator-olsztyn.pl/?forum.
Tam zajmujemy się tylko prostatą.
  Temat: Rak prostaty
Mrakad

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 5833

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2010-11-15, 14:47   Temat: Re: Skutecznośc B-17 w leczeniu raka prostaty
kuba997 napisał/a:
Mam zdiagnozowanego -biopsja,USG,PSA 18,1-raka prostaty. Będę 3xdziennie brał Flutamid. Kupiłem w Meksyku 30 zastrzyków B17 - czy mogę je bra z Flutamidem. Czy Państwo wiecie coś o skuteczności b17. Czy ktoś stosował taką terapię?

Pytaj lekarza! Z mojej wiedzy wynika, że nie ryzykujesz niczym poza swoją kasą.

Pozdrawiam,
Mrakad
  Temat: lopenka - komentarze
Mrakad

Odpowiedzi: 265
Wyświetleń: 41584

PostDział: Tu trzymamy KCIUKI   Wysłany: 2010-09-09, 17:04   Temat: lopenka - komentarze
Witaj lopenka,

ja miałem anoreksję psychiczną, początkowo bałęm się raka i zacząłem badania w kierunku układu pokarmowego. Przy okazji znalazł się rak, ale prostaty. Do tego doszła depresja. Schudłem około 12 kg.
Dopiero ewidentne objawy psychiczne skłoniły mnie do wizyty w poradni zdrowia psychicznego. Zastosowane
leki antydepresyjne nieco przy okazji przywróciły apetyt.
Pomyśl o takiej opcji.

Pozdrawiam,
Mrakad
  Temat: WAŻNE - 'porządki' na forum
Mrakad

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 21658

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2010-09-06, 23:33   Temat: WAŻNE - 'porządki' na forum
5 IX już minął i czas na dyskusję się skończył. Teraz czas pokaże jak się sprawdzi przyjęta koncepcja i ile będzie wymagała pracy od moderatorów.
Życzę powodzenia.

Pozdrawiam,
Mrakad
  Temat: WAŻNE - 'porządki' na forum
Mrakad

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 21658

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2010-09-05, 14:31   Temat: WAŻNE - 'porządki' na forum
absenteeism napisał/a:
Mrakad, co do szukania wątków - można np. w podpisie użytkownika umieścić linka do jego wątku kciukowego. Wtedy chyba znalezienie go nie będzie już problemem - klikasz i masz :)

Bardzo dobry pomysł, rozwiązujący większość moich zastrzeżeń. Obawiam się stałych problemów z początkującymi, bo nie jest to raczej rozwiązanie standardowe. Ponadto każdy użytkownik będzie musiał potrafić dodać swój podpis i link. No i zamkniemy usta wszystkim współczującym, jeśli twórca wątku zapomni utworzyć wersję kciukową. Potrafię sobie również wyobrazić użytkowników, którzy zechcą śledzić tylko lub głównie wątki kciukowe. Z myślą o nich trzeba by stworzyć nowy dział, bo nie bardzo sobie wyobrażam szukania ich w dziale ogólnym HydePark.
Preferuję rozwiązania najprostsze dla użytkowników, nie wymagające od nich specjalnych działań.

Pozdrawiam,
Mrakad
  Temat: WAŻNE - 'porządki' na forum
Mrakad

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 21658

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2010-09-05, 09:15   Temat: WAŻNE - 'porządki' na forum
gontcha napisał/a:
mamy już na forum parę podobnych 'podwójnych' wątków merytoryczno-kciukowych, np. wątek Nadzieii i jej 'pogaducha', 2 merytoryczne wątki Madziorka i 'pogaduchy' u niej, czy Gilmaly i jego 'relacje z polany'.

Jako moderator z obowiązku śledzący forum bez trudu znajdujesz takie przykłady. Przyznasz jednak, że prościej by było, gdyby pod wątkiem XYZ był wątek XYZ Wsparcie (lub inna nazwa, inny kolor?). Teraz chcąc napisać miłe słowo do Nadzieji muszę przejść do HydeParku i szukać jej wątku, który założyła lub nie. A jeśli założyła kilka to nie mam pojęcia w którym się wpisać. Po co deklaracje czy ktoś chce lub nie chce by jego wątek porządkowć? W mojej propozycji to nie jest potrzebne. Jedynym minusem jest sztuczne podwojenie liczby wątków w działach merytorycznych. Ale to pryszcz bo przecież można każdą taką parę liczyć jako jeden.

Pozdrawiam,
Mrakad

P.S. Czy reagowanie na moje posty to Twój obowiązek? :lol:
  Temat: WAŻNE - 'porządki' na forum
Mrakad

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 21658

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2010-09-05, 00:39   Temat: WAŻNE - 'porządki' na forum
Przyznam, że nie dałem rady przeczytać wszystkich postów na temat porządków. Ideę zrozumiałem tak:
nie zamulać wątku z danymi merytorycznymi, by nie utrudniać lekarzom przeglądającym forum dotarcie do istotnych informacji. Posty niemerytoryczne przenieść do działu "kciukowego".
Mam propozycję by każdy nowy forumowicz zakładał swój wątek XYZ i by automatycznie tworzyć drugi wątek Wsparcie XYZ. Wtedy wszyscy wiedzą gdzie czego szukać i gdzie umieszczać swoje posty. Jeśli się ktoś pomyli to moderator od razu wie gdzie post przesunąć, tak by nie zaginął w jakimś pomijanym wspólnym dziale.
Twórca wątku też nie musi przeszukiwać działu kciukowego bo wie, że postów ze wsparciem itd adresowane do siebie znajdzie w drugim swoim wątku.
Przy tak sprawnym zespole moderatorów DSS taki pomysł ma pełne szanse powodzenia i zadowoli wszystkich.
Działy ogólne powinny zostać dla dyskusji nie związanych z konkretnym forumowiczem a problemem wspólnym tak jak zresztą jest do tej pory.

Pozdrawiam,
Mrakad
  Temat: Humor
Mrakad

Odpowiedzi: 1072
Wyświetleń: 216697

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2010-08-27, 00:44   Temat: Humor
Czekam na dalszy ciąg!! :-D

Pozdrawiam,
Mrakad
 
Strona 1 z 16
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group