1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 7
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,2 mm
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 326
Wyświetleń: 162049

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2013-02-22, 16:38   Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,2 mm
myszka napisał/a:
Jakie sa objawy przerzutów czerniaka do płuc.

Początkowo (i długo później również) zazwyczaj nie ma żadnych. Przerzuty zazwyczaj ujawniają się jako mnogie ogniska położone obwodowo. To oznacza, że ulokowane w miejscach nie unerwionych. Długo więc nie bolą i nie powodują duszności.

myszka napisał/a:
kiedy dowiedziałam sie o Bercie mam dziwny ciężar.

U Basi przerzut do płuca lewego zaczął powodować objawy dopiero osiągając średnicę prawie 5 cm.
Ponadto w Jej przypadku stwierdzono od razu rozsiew mnogi (do obydwu płuc) i nie było żadnych wątpliwości, że to uogólnienie choroby.
U Ciebie od roku mamy pojedynczego, małego, nie powiększającego się guzka (jakich wiele u osób nie chorujących na nowotwór).
Stopień zaawansowania choroby podstawowej również znacząco się u Was różnił.

W związku z powyższym nie da się w żaden sposób porównać Twojej sytuacji do sytuacji Basi. To nie ten kaliber. Jesteś w innej grupie chorych - u Niej rokowanie było bardzo poważne, u Ciebie jest naprawdę dobre. Nie ma sensu tych dwóch grup porównywać i doszukiwać się podobnych objawów postępu choroby.

myszka napisał/a:
Czy zrobić rtg płuc,choć z tym będzie problem bo rodzinny pewnie nie da skierowania ponieważ 4 miesiące temu własnie dał, a zlecenie profesora mam zrobienie dopiero pod koniec kwietnia.Podpowiedzcie co robić?

Słuchać lekarzy. Słuchać Prof. Rutkowskiego.
Do tej uwagi dodam jeszcze jedną: w czerniaku udowodniono badaniem klinicznym, że poszukiwanie bezobjawowych przerzutów odległych nie wydłuża czasu przeżycia chorego.
Ta grupa chorych, w której prześwietlano się "na wszelki wypadek" żyła dokładnie tak samo długo jak ta, w której poszerzano diagnostykę tylko na skutek objawów świadczących o tym, że być może doszło do rozsiewu w którymś z narządów wewnętrznych.
Tak więc uporczywe wykonywanie badań w poszukiwaniu bezobjawowych przerzutów odległych w czerniaku złośliwym skóry nie ma sensu.
  Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,2 mm
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 326
Wyświetleń: 162049

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-10-07, 13:30   Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,2 mm
Cytat:
Indeks mitotyczny (IM) oznacza średnią liczbę figur podziałów mitotycznych w kilku (zazwyczaj od pięciu do dziesięciu) polach widzenia mikroskopu świetlnego, przy odpowiednim powiększeniu (zazwyczaj 400×). Przykładowo w przypadku chłoniaków wartość IM dla nowotworów o niskiej, umiarkowanej i wysokiej złośliwości wynosi odpowiednio 0–2, 3–5 i powyżej 5, przy powiększeniu 400×.

źródło: Rokowanie u pacjentów onkologicznych. Badania mikroskopowe
Rafał Sapierzyński
Życie Weterynaryjne ( :mrgreen: )• 2009 • 84(9)


Cytat:
Na podstawie oceny ogniska pierwotnego usuniętego podczas biopsji wycinającej możliwe jest nie tylko określenie cechy pT, lecz również innych kluczowych, histopatologicznych czynników prognostycznych niezbędnych do oceny ryzyka nawrotu. Jednym z nich jest indeks mitotyczny (Mitotic Index – MI), czyli ilość mitoz obecnych w milimetrze kwadratowym. Balch i wsp. [2] wykazali, że u chorych w I–III stadium zaawansowania MI jest drugim co do znaczenia czynnikiem prognostycznym. Prace potwierdzające znaczenie MI prowadzili również Thompson i wsp. [26], Murali i wsp. [16] oraz Bogunovic i wsp. [3]. Zgodnie z wytycznymi AJCC z 2009 roku MI jest podstawą kwalifikowania chorych w stadium I do podgrupy prognostycznej: Ia lub Ib.

żródło: Znaczenie prognostyczne czynników klinicznych oraz coznaczania stężenia VEGF, IL-8 i sTNF-R1 w czerniakach skóry o zaawansowaniu lokoregionalnym
IWONA ŁUGOWSKA, MARIA KOWALSKA, MARCIN ZDZIENICKI, MAŁGORZATA FUKSIEWICZ, JANINA KAMIŃSKA, KATARZYNA SZAMOTULSKA, PIOTR RUTKOWSKI
Pol. Merk. Lek., 2012, XXXII, 187, 22


          W tej sytuacji indeks mitotyczny wyraża mniejszą lub większą złośliwość czerniaka i skłonność do tworzenia przerzutów odległych.
Kwestią niewyjaśnioną (jak wiemy i co omówiłyśmy telefonicznie :) 8-) ) jest różnica pomiędzy IM ≥ 1 w naskórku a IM ≥ 1 w skórze właściwej. Zdaje się, że tylko to drugie kwalifikuje do stopnia zaawansowania IB. A tylko stopień zaawansowania IB kwalifikuje do biopsji węzła wartowniczego.
Dlaczego zatem zadecydowano o biopsji węzła w st. IA (IM ≥ 1 w naskórku)? Podejrzewam, że Profesor nie udzieli Ci innego wyjaśnienia jak tylko "Na wszelki wypadek." :tull:   To nowa klasyfikacja - badania prowadzone w ciągu kolejnych kilku lat mogą wskazać, że należy ją zmodyfikować. Odbieram to zalecenie zatem jako ostrożność (w onkologii niejednokrotnie wskazaną). |uscisk|
  Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,2 mm
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 326
Wyświetleń: 162049

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-09-09, 22:09   Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,2 mm
Myszko, bardzo mnie wzruszyłaś tym postem. ::rose::

myszka napisał/a:
Dziekuje wszystkim ktorzy odpowiadaja na moje pytania choc wiem,ze czasem maja mnie dosyc.

Troszkę w tym prawdy choć tak być nie powinno. Wszyscy powinniśmy być nieskończenie cierpliwi ponieważ jesteś ofiarą. Ofiarą swojej choroby.
Rak (lub szerzej rozumiany: nowotwór złośliwy) jest chorobą bardzo okrutną ponieważ u wielu chorych przejmuje kontrolę nie tylko nad ich ciałem, ale i.. duszą. U sporej części tych chorych ciało udaje się na czas wyleczyć, natomiast duszy nie. Myśli, uczucia, plany, działania - wszystko paraliżuje lęk przed nawrotem.
Tym samym rak, pomimo, że z ciała został usunięty - nadal odbiera radość lub wręcz chęć życia. W takiej sytuacji jakość życia, które podarowała nam współczesna medycyna (przyczyniając się do fizycznego wyleczenia z nowotworu) pozostawia wiele do życzenia.
Kompleksowe podejście do leczenia chorych na nowotwory złośliwe powinno obejmować również tę kwestię. Leczy się bowiem - jak wiadomo - chorego a nie chorobę.
U Ciebie w związku z powyższym można pewnie uznać, że szeroko rozumiane leczenie.. nie zostało jeszcze zakończone.
Dobrze, że o tym wszystkim piszesz, bo dajesz znak, że trzeba Ci pomóc.
Coś postaramy się wymyśleć - nie jesteś sama. _littleflower_
  Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,2 mm
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 326
Wyświetleń: 162049

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-04-27, 22:57   Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,2 mm
myszka napisał/a:
W poprzedniej TK jest napisane ze guzek ma okolo 8mm

Czy to jest opis tego poprzedniego badania TK?

2012-04-06, 16:35 myszka napisał/a:
Wczoraj mialam robiona kontrolna TK,zrobiono mi rowniez kontrolne RTG.I jest taki zapis-obwodowo w polu gornym prawego pluca guzek o gladkim zarysie i slabym wysyceniu sr.max 7mm.Obraz zmiany stabilny i podobny jak w badaniach poprzednich.
  Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,2 mm
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 326
Wyświetleń: 162049

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-04-09, 19:01   Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,2 mm
W tej sytuacji polecam uważne przeczytanie tego wątku:
Jak zadać na Forum pytanie by uzyskać POMOCNĄ odpowiedź?

Wprowadzanie nas w błąd niedokładnymi informacjami naraża nas na nieprawidłową analizę i wnioski.
To strata czasu i energii.

myszko, jeśli zechcesz w przyszłości dalszych merytorycznych informacji lub rzeczowej dyskusji - wklej proszę skany swojej dokumentacji medycznej.
pozdrawiam ciepło.
  Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,2 mm
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 326
Wyświetleń: 162049

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-04-09, 17:58   Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,2 mm
TNM czerniak


TNM czerniak

źródło:
Czerniak skóry. Nowa klasyfikacja TNM (2010 r.)


Współautorem w/w artykułu jest prof. Piotr Rutkowski - Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków (CO-I w Warszawie).


[ Dodano: 2012-04-09, 18:07 ]
Gdyby było to pT1a - nie byłoby potrzeby wykonania biopsji węzła wartowniczego.
A miałaś ją wykonaną.
  Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,2 mm
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 326
Wyświetleń: 162049

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-04-09, 15:42   Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,2 mm
elisabeth napisał/a:
Twoj czerniak jest bardzo, bardzo cienki, poza tym umiejscowiony w naskorku, a tam nie ma ani naczyn krwionosnych, ani limfatycznych - tym samym przerzuty sa prawie niemozliwe.

Są możliwe.
To czerniak o wyjściowym stopniu zaawansowania IB (T1bN0).
T1b - ze względu na podwyższony indeks mitotyczny (IM 1/1 mm2). Pomimo zatem, iż mamy czerniaka "cienkiego" (Breslow 0,2), podwyższony indeks mitotyczny wpływa na zakwalifikowanie go do stopnia zaawansowania IB, wraz z czerniakami o grubości 1-2 mm.

IM ≥ 1/1 mm2 to podwyższone ryzyko wystąpienia przerzutów odległych.
Z w/w powodu zresztą po leczeniu chirurgicznym wykonano biopsję węzła wartowniczego (jej wynik okazał się pomyślny).

W "cienkich" czerniakach ponad 90% chorych żyje co najmniej 5 lat, jednak trzeba pamiętać, że w tym przypadku mamy dodatkowy czynnik ryzyka (podwyższony indeks mitotyczny).

To oczywiście nie jest czerniak in situ - zawiera on jedynie komponent in situ (a więc jedynie część guzka spełniała kryteria czerniaka in situ).
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group