1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Badania po resekcji żołądka
Autor Wiadomość
gosiao 


Dołączyła: 29 Sie 2017
Posty: 2
Skąd: Warszawa

 #1  Wysłany: 2017-08-29, 15:10  Badania po resekcji żołądka


W marcu tego roku zdiagnozowano u mnie raka żołądka (mało zróżnicowany, G3, sygnetoidalny, typ rozlany, w środkowej części trzonu).
Ponieważ TK nie stwierdziło przerzutów poddano mnie w pierwszych dniach kwietnia pełnej gastrektomii z wykonaniem zespolenia Roux Y.
Usunięto też siatkę i 26 węzłów (Lymfadektomia D 2).

Zmiana nowotworowa miała 1,5 cm średnicy, 0,5 cm grubości, obejmowała tylko śluzówkę i podśluzówkę.

Hist.pat. pooperacyjny pT1bN0R0, czyli IA. Zakończono leczenie (bez wskazań do chemii czy radioterapii).

Moje pytanie dotyczy dalszego postępowania. Znam podręczniki onkologiczne, jestem pod opieką CO na Wawelskiej, ale mam poczucie błądzenia w ciemnościach.

Co ile badania (wiem, że 3-6 miesięcy, ale czy 3 czy 6?), jakie badania? (na razie miałam PET-CT, ale lekarz konsultant z PET zdziwił się, że mnie skierowano...) Badać krew? robić gastroskopię? czy czekać na objawy co jak wiadomo daje wiedzę nieco spóźnioną.

Jak się żywić? (wiem, mało i często, pełnowartościowo, ale waga leci cały czas w dół... przez 4 miesiące straciłam 22 kg) czego nie jeść? (cukru - "bo rak żywi się glukozą"? białka zwierzęcego - ("bo harvardzkie badania potwierdzają wpływ białka na rozwój raka", strączkowych - bo wzdymają, soli - bo zawsze szkodzi, tylko co zostaje?). Każdy lekarz mówi co innego (te w cudzysłowiu to cytaty z lekarzy).

Czy jest w Warszawie jakaś poradnia, która zajmuje się tematami żywienia po takich operacjach? Czy są lekarze, którzy specjalizują się w prowadzeniu pacjenta po operacji onkologicznej? Bo mój prowadzący to chirurg onkolog, jest świetnym chirurgiem, ale chyba nie musi znać się na wszystkim...
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2017-08-29, 17:16  


gosiao napisał/a:
Znam podręczniki onkologiczne,

I my Ci nic nowego nie wniesiemy bo znamy zapewne te same zalecenia, to jest po prostu standard postępowania więc nie da się wyciągnąć innych wniosków.
gosiao napisał/a:
Co ile badania (wiem, że 3-6 miesięcy, ale czy 3 czy 6?)

gosiao napisał/a:
jakie badania?

i tu odpowiedź mogę dać taką jak mówią Zalecenia, nic innego
Cytat:
Obserwacja po leczeniu i postępowanie w przypadku nawrotów
Nie ustalono optymalnego schematu nadzoru po leczeniu. Zwykle zaleca się wizyty kontrolne
co 3–6 miesięcy przez pierwsze 2 lata, co 6 miesięcy przez kolejne 3 lata, a później
raz w roku. Badania obrazowe, endoskopię oraz badania krwi wykonuje się w zależności od
symptomatologii. Leczenie nawrotów jest mało skuteczne i wskazania są indywidualizowane

http://www.onkologia.zale...pokarmowego.pdf
czyli może lekarz zlecać badania zarówno co trzy miesiące jak i co pół roku i obie wersje będą zgodne z przepisami medycznymi.
gosiao napisał/a:
Badać krew? robić gastroskopię? czy czekać na objawy co jak wiadomo daje wiedzę nieco spóźnioną.

jak wyżej

Tutaj na temat żywienia http://www.onkonet.pl/dp_leczzyw.php

pozdrawiam i witam na forum.
 
martina25 


Dołączyła: 12 Sie 2016
Posty: 61
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2017-08-30, 20:26  


Polecam dr Kapałe, lekarz i dietetyk. Przyjmuje w Warszawie.
_________________
Pozdrawiam
Marta
 
gosiao 


Dołączyła: 29 Sie 2017
Posty: 2
Skąd: Warszawa

 #4  Wysłany: 2017-09-04, 16:07  


Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group