1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: missy
2016-12-02, 13:34
Rak szyjki macicy - późne powikłania po radioterapii
Autor Wiadomość
dorzro 


Dołączyła: 07 Paź 2010
Posty: 27
Pomogła: 1 raz

 #31  Wysłany: 2016-12-29, 10:18  


Od dłuższego czasu interesuję się tematem późnych powikłań po radioterapii. Szczególnie po naświetlaniach j.brzusznej i miednicy małej. W Gdyni w Klinice Medycyny Hiperbarycznej leczą powikłania po radioterapii w komorze hiperbarycznej. Rozmawiałam z dr Jackiem Kot i powiedział mi, że ta metoda jest coraz częściej stosowana. Oczywiście nie jest łatwo na NFZ, ale jest możliwe. Konieczny do kwalifikacji jest wynik badania np. kolonoscopii mówiący o uszkodzeniach popromiennych w śluzówce j. grubego lub innych narządach. Samo leczenie trwa 6 tygodni codziennie. Są to wiadomości sprzed 2 lat. Znalazłam tez taki artykuł dr Jacka Kot.
http://pliszka.net/uro-fi...acje/26-kot.pdf Dotyczy to raka stercza, ale powikłania są z tego samego obszaru. Może się Pani przyda ta informacja pomimo tego, że jest to chyba nieczęsto stosowana metoda leczenia powikłań po radioterapii. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
 
etienee 


Dołączyła: 28 Sie 2013
Posty: 33
Skąd: Kraków
Pomogła: 1 raz

 #32  Wysłany: 2017-06-20, 22:40  Radioterapia


w 2012 przeszłam radioterapie szyjki macicy IIB 25 frakcji 50 GFR.
Bez chemii i brachyrterapii. jednak w 2015r pojawiły dziwne dolegliwości. krwawienia z odbytu krew w moczu.Bóle brzucha,biegunki wzdecia. W 2016r w kolonoskopia i gastroskopia nic nie wykazały. badana byłam przez proktologa,stweirzdił,ze nie mam hemoroidów. Krew jest z reguły na kale. Krew utajona tez mam w kale. Nie wiem czy teraz ale miałam. Byłam na kontroli i onkologa iest wszystko w porzadku.
_________________
Teresa
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #33  Wysłany: 2017-06-21, 12:37  


etienee witaj na forum.
etienee napisał/a:
Krew jest z reguły na kale. Krew utajona tez mam w kale.
Szczerze mówiąc ja bym była zaniepokojona takimi objawami. Szczególnie że wykluczono hemoroidy. Krew w kale nigdy nie jest objawem prawidłowym. Przeważnie wskazuje na jedną z wielu chorób układu pokarmowego. Najgroźniejszą z nich jest rak jelita grubego, który po kilku latach rozwoju może objawić się jedynie krwią w stolcu, bądź tzw. krwawieniem utajonym.
etienee napisał/a:
Byłam na kontroli i onkologa iest wszystko w porzadku
A co onkolog kontrolował? Masz jakieś aktualne wyniki?
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
etienee 


Dołączyła: 28 Sie 2013
Posty: 33
Skąd: Kraków
Pomogła: 1 raz

 #34  Wysłany: 2017-06-21, 18:19  re


onkolog mnie badał i tu i tam,Stwierdził,że nie ma nic.
i twierdzi,że sa to powikłania po radioterapii.
To się zdarza te krwawienia rzadko ale są.
po krawieniu miałam kolonke i gastro ale nic nie wykazałuy badania
_________________
Teresa
 
etienee 


Dołączyła: 28 Sie 2013
Posty: 33
Skąd: Kraków
Pomogła: 1 raz

 #35  Wysłany: 2017-10-10, 17:19  Powikłania po radioterapii


Od 2015 r. zaczeły się problemy o duzym nasileniu.
Krew w moczu-karetka sor leczenie do domu./
krew w kale utajona i widoczna gołym okiem,biegunki.
bóle brzucha.
kolonoka wykazała nieznacznie poszerzone sploty zylne. gastroskopia nic nie wykazała.
Tylko ta morfologia HGB wacha się od 7 do 9 obecnie mam 8,9/
Czy na to moge cos poradzic. Jestem słaba,nie mam siły.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2017-10-10, 18:40 ]
Nie zakładaj kolejnych wątków masz już swój i w nim pisz swoją dalszą historię. Wszystkie Twoje wątki zostały scalone żeby mieć całkowity obraz choroby
_________________
Teresa
 
Polka 


Dołączyła: 19 Paź 2017
Posty: 8
Skąd: Ribe

 #36  Wysłany: 2017-10-19, 20:18  toksyczność leczenia radioterapii chorych na raka szyjki


etienee,
przypadkiem natrafilam na artykul, ktory byc moze wyjasnia nieco twoje dolegliwosci. Fragmenty artykulu ze stronki
https://podyplomie.pl/ginekologia/14932,radioterapia-chorych-na-raka-szyjki-macicy-zastosowanie-mozliwosci-i-ograniczenia?page=3

Odczyny popromienne stanowią nieuchronne następstwo radioterapii i dotyczą zdrowych tkanek i narządów znajdujących się w obszarze napromienianym: skóry, pęcherza i układu moczowego, odbytnicy i jelit, kości miednicy i kręgosłupa.
Ze względu na czas ujawnienia się uszkodzenia odczyny dzielimy na wczesne, występujące do 3 miesięcy, i późne, ujawniające się ponad 3 miesiące po napromienianiu.
Wczesne odczyny popromienne mają większą dynamikę, łatwiej poddają się leczeniu i ustępują samoistnie po zakończonym napromienianiu. Odczyny późne występują rzadziej, przeważnie wygasają po 2-3 latach, ale w ok. 25% mogą utrzymywać się do 10 lat i mieć trwały wpływ na jakość życia pacjentek po przebytej radioterapii. Najczęstszym późnym powikłaniem są uporczywe biegunki i krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, powodowane zmianami popromiennymi w jelicie grubym i odbytnicy. Przewlekłe stany zapalne pęcherza moczowego i zwężenia pochwy występują rzadziej, w podobnych proporcjach.

Pozdrawiam. :)
 
etienee 


Dołączyła: 28 Sie 2013
Posty: 33
Skąd: Kraków
Pomogła: 1 raz

 #37  Wysłany: 2017-11-02, 22:37  pózne powikłania po radioterapii


Jestem po radioterapii szyjki macicy w 2012r. 50 gfr 25 frakcji. w 2015r. zaczeły sie wikesze problemy niz wczesniej.Krew w moczu,krew w kale.
Spadek morfologii. HGB 7-9. kolonoskppia wykazałay nieznacznie poszerzone sploty żylne
gastroskopia nic nie wykazała. problem nadal jest z przewodem pokarmowym.
i co ciekawe wyłasiałam na szczęście na dole ale dopiero radio. Mam jakby salona skóre na posladku.łuszczy,jest ciemna,

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2017-11-03, 13:03 ]
Po raz kolejny Twoje posty zostały scalone. Masz już swój watek i w nim pisz, zadawaj pytanie, kontynuuj swoją historię.

_________________
Teresa
 
Polka 


Dołączyła: 19 Paź 2017
Posty: 8
Skąd: Ribe

 #38  Wysłany: 2020-02-01, 22:09  


dorzro napisał/a:
Od dłuższego czasu interesuję się tematem późnych powikłań po radioterapii. Szczególnie po naświetlaniach j.brzusznej i miednicy małej. W Gdyni w Klinice Medycyny Hiperbarycznej leczą powikłania po radioterapii w komorze hiperbarycznej. Rozmawiałam z dr Jackiem Kot i powiedział mi, że ta metoda jest coraz częściej stosowana. Oczywiście nie jest łatwo na NFZ, ale jest możliwe. Konieczny do kwalifikacji jest wynik badania np. kolonoscopii mówiący o uszkodzeniach popromiennych w śluzówce j. grubego lub innych narządach. Samo leczenie trwa 6 tygodni codziennie. Są to wiadomości sprzed 2 lat. Znalazłam tez taki artykuł dr Jacka Kot.
http://pliszka.net/uro-fi...acje/26-kot.pdf Dotyczy to raka stercza, ale powikłania są z tego samego obszaru. Może się Pani przyda ta informacja pomimo tego, że jest to chyba nieczęsto stosowana metoda leczenia powikłań po radioterapii. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

To prawda, ja wlasnie zakonczylam taka terapie. Tez mialam problemy z biegunkami 2 lata po radio i brachyterapii. Mialam 30 zabiegow tlenoterapii, 5 razy w tygodniu po 90 minut w komorze hyperbarycznej. Mam wrazenie ze juz dziala, choc na efekty ponoc troche trzeba poczekac. U mnie kolonoskopia wykazala podraznienie jelit a pobrane probki wykluczyly inne choroby. Mieszkam co prawda w Danii, ale polecam kazdemu z takimi problemami,aby sie o to ubiegac bo w polsce tez jest dostepna.
 
Polka 


Dołączyła: 19 Paź 2017
Posty: 8
Skąd: Ribe

 #39  Wysłany: 2020-02-09, 17:47  Odnawiam temat powiklania po radioterapii


Tlenoterapia hiperbaryczna pomaga. Warto sie o nia ubiegac. Na dzien dzisiejszy, bez uprzednich dolegliwosci. Pozdrawiam, Ewa
 
smoga 


Dołączyła: 20 Kwi 2010
Posty: 99
Pomogła: 2 razy

 #40  Wysłany: 2020-02-12, 21:00  


Witaj Polka,
też zmagam się z późnymi powikłaniami po Rth z powodu raka trzonu macicy, u mnie są to krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Ciekawi mnie, czy też je miałaś i czy byłaś leczona zachowawczo ?
Pozdrawiam :)
 
Polka 


Dołączyła: 19 Paź 2017
Posty: 8
Skąd: Ribe

 #41  Wysłany: 2020-02-15, 23:48  


Witaj smoga, Nie mialam krwawien jako takich, moze troche po wyjatkowo obfitej biegunce. Ja mialam tez polipa w jelicie grubym, ktorego usunieto. Ustalono mi wiec kontrolna kolonoskopie rok po tym zabiegu. Kontrolna kolonoskopia zbiegla sie z nasileniem problemow z przewodem pokarmowym a lekarz prowadzacy badanie zauwazyl podraznienie jelit. Pobral probki do badan, ktore nie wykazaly chorob takich jak IBD (Nieswoiste zapalenie jelit ) komorek rakowych czy innych problemow. To nasunelo wniosek o poznym powiklaniu po napromieniowaniu i moja onkolog skierowala mnie na Tlenoterapie hiperbaryczna. Poprawa jest kolosalna. Pozdrawiam :)
 
etienee 


Dołączyła: 28 Sie 2013
Posty: 33
Skąd: Kraków
Pomogła: 1 raz

 #42  Wysłany: 2020-12-13, 23:18  


8 lat po radioterapii szyjki macicy 50GFR 25 frakcji. W 2015r zaczeły sie problemy z krwawieniem z odbytu wyzszły zylaki kolonoskopia i gastroskopia nic nie wykazał w 2016r. ale mam dośc biegunek krwawienia z odbytu spadku HGB od 7 do 11. zazywam tone preparatów i nic nadal hgb stoi jak było czy macie cos takiego po radioterapii. Mam skierowanie ponownie na kolonke gastro.lekarz nic nie pomagaja. wyczucłam jakis guz w odbycie. ide na kontrole ginekologiczna i bardzi sie boje czy to nie rak

[ Komentarz dodany przez Moderatora: missy: 2020-12-14, 17:15 ]
Post scalony do właściwego wątku.

_________________
Teresa
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #43  Wysłany: 2020-12-14, 18:48  


etienee,
Czyli wg lekarzy w kolonoskopii Twoje jelita wygladają normalnie? Tylko hemoroidy stwierdzono? Żadnych innych drobnych poszerzonych naczyń krwionośnych?
Pytam bo jeśli same leki nie przynoszą ulgi to następnym krokiem mogą być terapie inwazyjne, zamykanie naczynek, koagulacje różnymi metodami. Ale to wyłącznie sprawa do oceny dla dobrego proktologa.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group