1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi, mnogi rozsiew do płuc, rozsiew do wątroby
Autor Wiadomość
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #31  Wysłany: 2016-05-18, 19:40  


Ej, nie wyskakuj mi tu z fachowcami |hmm| i nie podpuszczaj ;)

[ Dodano: 2016-05-18, 19:53 ]
Suomi,
Myślę, że wcześniejsze dolegliwości Mamy wynikały z bardzo dużej ilości płynu w opłucnej ( w pierwszym tk było aż 7,5cm) a nie z obecności guzków przerzutowych. Obecnie warstwa płynu jest znacznie mniejsza.
  
 
Suomi 


Dołączyła: 09 Cze 2015
Posty: 24

 #32  Wysłany: 2016-05-19, 12:03  


Fachowiec, fachowiec - co do tego nie ma wątpliwości :)
Aha, czyli to ta woda tak działała. Ale teraz te guzki mogą się jeszcze zmniejszyć, czy jak to będzie wyglądać? Jest jeszcze jakaś szansa, żeby się cofnely? Z węzłów chlonnych i wątroby cofmely się, to może i z tymi tak będzie?
 
Suomi 


Dołączyła: 09 Cze 2015
Posty: 24

 #33  Wysłany: 2017-01-27, 19:26  


Kochani, wracam z pytaniem dot. stanu mojej mamy, która już bardzo długo walczy z IV st choroby nowotworowej i początkowo było bardzo źle, ale już żyje i walczy już ponad 2 lata.
Najpierw przeszła chemię, potem hormonoterapię, teraz miała zastrzyki Faslodex.

Dziś odebrała wyniki markera CA-15.3 i wzrósł w ciągu 3 miesięcy prawie dwukrotnie. Wcześniej (po chemioterapii) był w granicach 40, teraz już 83.

Czy to oznacza nawrót choroby? Mama nie chce zgodzić się na kolejny cykl chemioterapii. Czy jest możliwy w takim przypadku jeszcze jakiś inny schemat leczenia - np. powrót do terapii hormonalnej?
Wizytę ma na początu lutego, jednak lekarka już wcześniej zapowiedziała, że w przypadku nawrotu potrzebna będzie kolejna chemioterapia.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #34  Wysłany: 2017-01-27, 19:54  


Suomi,
Marker na pewno coś pokazuje, ale lekarz nie będzie leczył skoku markera - potrzebne bedą badania obrazowe.
Lekarz mówi o chemioterapii w przypadku progresji, bo w sytuacji rozsiewu do narządów miąższowych tę scieżkę leczenia przyjmuje się za wartościowy standard.
Natomiast hormonoterapia - ona teoretycznie będzie bezpieczna i ok tylko niekoniecznie skuteczna w każdej sytuacji klinicznej.
 
Suomi 


Dołączyła: 09 Cze 2015
Posty: 24

 #35  Wysłany: 2017-01-27, 19:59  


No tak, z tym że rozsiew do płuc jest od samego początku. Czyli rozumiem, że zrobią najpierw TK? U mamy wyglądało to tak, że po jakims czasie stosowania hormonoterapii nastąpił nawró, który szybko powstrzymano tymi zastrzykami. Jednak jak widać po czasie, one przestały powstrzymywać rozwój choroby.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #36  Wysłany: 2017-01-27, 20:05  


Te zastrzyki, Fulwestrant, to hormonoterapia. Jeśli miałaby być zastosowana hormonoterapia to już inna, tzw.kolejna linia leczenia.
A kiedy Mama miała ostatnie tk?
 
Suomi 


Dołączyła: 09 Cze 2015
Posty: 24

 #37  Wysłany: 2017-01-27, 21:16  


W listopadzie - było bez zmian w płucach (liczne zmiany meta) i guz pierwotny w piersi. Brak zmian w innych narządach.
Wcześniej mama miała hormonoterapię w tabletkach, a po jakimś czasie (kiedy nastąpił wzrost ilości i wielkości pęcherzyków w płucach) zmieniono na te zastrzyki. Lekarka na ostatniej wizycie powiedziała mamie, ze w przypadku wzrostu markera niezbędny będzie następny cykl chemioterapii.
I teraz właśnie nie wiem, czy jest w ogóle szansa powrotu do tych tabletek, bo mama nie chce słyszeć o chemii :(
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #38  Wysłany: 2017-01-27, 21:57  


Cytat:
nastąpił wzrost ilości i wielkości pęcherzyków w płucach

Czy masz na myśli rozrost przerzutów?
 
Suomi 


Dołączyła: 09 Cze 2015
Posty: 24

 #39  Wysłany: 2017-01-28, 10:52  


tak, po jakimś czasie ( ok. roku) brania tabletek hormonalnych i kontrolnej TK nastąpił rozrost ognisk metastatycznych w płucach i zmieniono leczenie właśnie na zastrzyki Faslodex. To przyniosło zahamowanie wzrostu na kojelne kilka miesięcy. Na ostatniej TK z listopada nie było wzrostu ognisk przerzutowych w płucach , tylko utrzymały się one na stałym poziomie względem poprzedniego badania. Marker był na poziomie 40.
Teraz powiększył się dwukrotnie, ale TK nie było.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #40  Wysłany: 2017-01-28, 11:01  


Mysle, że dopiero w zależności od wyniku tk będzie można myśleć o kolejnej linii leczenia - hormonoterapia nie musi być wykluczona. W leczeniu paliatywnym trzeba brać pod uwagę preferencje pacjenta, nie można leczyć "na siłę".
 
Suomi 


Dołączyła: 09 Cze 2015
Posty: 24

 #41  Wysłany: 2017-11-22, 21:08  


Cześć! Witam się po długim czasie. Spokojnym czasie. Aż do dziś...
Mama ma wznowę i lekarka zadecydowała o kolejnej chemioterapii lub jedynem innym leku - Ibrance Palbociclib. Czy może ktoś z Was słyszał o tym leku? W Polsce nie jest refundowany - koszt miesięcznej kuracji to ok. 20 tys zł. Podobno jest pełna refundacja za granicą. Myślę o przeniesieniu mamy na leczenie do Niemiec np.
Tylko czy ten lek faktycznie jest taki dobry?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #42  Wysłany: 2017-11-23, 17:09  


Suomi,
Wiem tylko, że Ibrance bierze się razem z hormonoterapią ( tak pisze producent w ulotce) - nie umiem Ci wobec tego odpowiedzieć czy taka terapia miałaby sens w Waszym przypadku. Wiemy, że dotychczasowe dwie linie hormonerapii ( tabletki i zastrzyki) wyczerpały swoje "możliwości" u Mamy. Swoją drogą napisz,
proszę, jakie tabletki hormonalne Mama przyjmowała? Tamoksyfen? Letrozol?
 
Suomi 


Dołączyła: 09 Cze 2015
Posty: 24

 #43  Wysłany: 2017-11-28, 08:37  


missy,
mama nie potrafi znaleźć w dokumentach jak nazywały się te tabletki, a ja nie pamiętam;/
Rozmawiałąm wczoraj z lekarką i powiedziała mi, że jednak zalecałaby chemioterapię, bo pojawiło się dużo przerutów na skórze.
Ibrance stosuje się właśnie przy hormonoterapii, ale nie przy aż tak dużym rozsiewie i wznowie (tak mi powiedziała).
Teraz mama ma mieć wlewy co tydzień. Nie wiem jak jej organizm zniesie drugą chemię :(
 
Kawa_Alice 


Dołączyła: 30 Paź 2015
Posty: 39
Pomogła: 3 razy

 #44  Wysłany: 2017-11-28, 17:34  


CZesć Suomi,

Myslę, że powinnaś zapytać o Xelodę (kapecytabina). Skuteczna i wygodna w stosowaniu.

Pfizer juz zgłosil palbociclib do Ministerstwa Zdrowia w celu wciągnięcia leku na listę refundacji. A ministerstwo ma 240 dni na rozpatrzenie. No i chyba do tego dochodzi czas na negocjacje cenowe...takze nie wiem po co lekarze proponuje lek który jest nieosiągalny.
 
Suomi 


Dołączyła: 09 Cze 2015
Posty: 24

 #45  Wysłany: 2018-04-30, 14:10  wznowa


Dzień dobry,
witam po dłuższej przerwie. Od diagnozy raka piersi IV (jak w temacie) minęły już u mamy 3 lata i mama nadal żyje, jednak jej stan ostatnio się pogorszył.
Jest po kolejnym cyklu chemii i pojawiły się nowe odległe przerzuty.
Wklejam tutaj wynik hist-pat - stwierdzone przerzuty do skóry i podejrzenie ognisk meta w kościach.
Jak sądzicie, jaka może być kolejna ścieżka leczenia mamy? Czy chemioterapia wchodzi jeszcze w grę?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group