1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak nosogardła z przerzutami i wznową
Autor Wiadomość
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #16  Wysłany: 2011-10-14, 20:54  


I Wszyscy będziemy trzymać kciuki ;)
[/b]
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #17  Wysłany: 2011-10-14, 21:15  


A tak z obowiązku kronikarskiego, bo komuś do czegoś opis mojej historii przydać się może - kilka dni po pobraniu wycinka w szpitalu wojskowym pojawiła się niedoczulica spowodowana prawdopodobnie naciekiem (zapalnym? nowotworowym?) na nerw podoczodołowy(?), jarzmowy (?). Skutkuje to uczuciem drętwoty lewej części wargi górnej, zębów przednich i części podniebienia, przynosowej części policzka lewego do oka, oraz lewej części nosa. Ketonal podawany w dawce 100mg dwa razy na dobę w celu likwidacji obrzęku powodującego ucisk nie spowodował ustąpienia dolegliwości. Przed badaniem PET wykonam zdjęcie RTG korzenia zęba 4 wokół którego istnieje silny stan zapalny i uczucie bolesności. Korzeń przed chorobą został wyjałowiony i przygotowany do założenia implantu, co zostało przerwane w związku z podjętym leczeniem onkologicznym. Za kciukaski dziękuję - z następnymi zapraszam do mojego prywatnego wątku, ten zaś niech pozostanie merytorycznym, komuś te informacje przydać się mogą.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #18  Wysłany: 2011-10-25, 10:21  


No dobra... Teraz wiadomo, po co opracowywane są standardy leczenia onkologicznego. Po to, że jak się ich przestrzega, to dokładnie wiadomo, jakiego się ma raka. CO w Krakowie nie pobrało mi wycinka z guza pierwotnego, i przyjęło błędne jak się okazało założenie, że mam guza gardła środkowego. Badanie PET wykazało ewidentnego raka nosogardła.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #19  Wysłany: 2011-10-25, 10:31  


:shock:

[ Dodano: 2011-10-25, 10:32 ]
I co teraz??



[następne komentarze]
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #20  Wysłany: 2011-10-25, 10:36  


Teraz oddam się w ręce prof. Składowskiego z nadzieją na radykalne leczenie cyber knife'm. Szczegóły znał będę po godzinie 13-stej, i nie omieszkam ich przekazać. :)

[ Dodano: 2011-10-25, 16:24 ]
4-go listopada 2011 roku mam się stawić na planowanie, a tydzień później - na naświetlanie. Dziękuję DSS za przyspieszenie procedur :-D
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Aniaha 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 21 Mar 2010
Posty: 655
Skąd: trzeci swiat
Pomogła: 136 razy

 #21  Wysłany: 2011-10-25, 17:34  


Gazda,

Razem wyleczycie raka :-D



[następne komentarze]
_________________
jest dobrze
http://raknieborak-aniaha.blogspot.com/
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #22  Wysłany: 2011-11-04, 22:26  


Dobra... to teraz przejdę do sedna :-)

Wynik PET:
PET:
W badaniu o wysokiej rozdzielczości uwidoczniono obszar patologicznego wychwytu radioznacznika w obrębie masywu szczękowo-sitowego po stronie lewej (SUV max 13.99). W badaniu w/g protokołu standardowego poza w/w zmianą uwidoczniono fizjologiczną dystrybucję radioznacznika w pozostałych segmentach ciała objętych badaniem.
TK:
Odpowiedniki morfologiczne ognisk podwyższonego wychwytu radioznacznika; rozległa masa tkankowa o wymiarach w płaszczyźnie poprzecznej do około 3x3,3 cm wypełniająca tylną część zatoki szczękowej lewej, przyśrodkową tylną część przewodu nosowego po stronie lewej na wysokości małżowiny nosowej górnej i środkowej, wrastająca do sitowia po stronie tylnej lewej, wrastająca do przedniej lewej części zatoki klinowej, rozciągająca się od poziomu dolnego bieguna zatoki szczękowej, wrastająca powierzchownie do dołu skrzydłowo-podniebiennego, wrastająca płytko w obręb środkowego dołu czaszki po stronie lewej, przyśrodkowo oraz płytko do obręb wierzcholka oczodołu lewego od strony dolnej. Poza tym obraz TK objętych badaniem segmentów ciała bez istotnych onkologicznie odchyleń od normy.

Wnioski:
Pojedyncza lokalizacja nacieku nowotworowego w obrębie masywu szczękowo-sitowego po stronie lewej.

otrzymałem również kartę konsultacyjną, a na niej:

Rozpoznanie: C10.8
Rak gardła środkowego z przerzutami do węzłów chłonnych szyi. St po chemio- radioterapii (2010). Naciek w obrębie nozdrzy tylnych, sitowia, zatoki klinowej, tylnej ściany zatoki szczękowej str. lewa.
Nowotwór złośliwy (zmiana przekraczająca granice części ustnej gardła)

Wnioski i zalecenia

Pacjenta wstępnie zakwalifikowano do radioterapii stereotaktycznej w obszarze nacieku uwidocznionego w badaniu PET-CT w obrębie tylnej części jamy nosowej - 3 x 8 Gy w ciągu 3 tygodni. W dniu dzisiejszym wykonano procedury przygotowawcze do planowanej radioterapii stereotaktycznej (maska stabilizująca, TK, MR). Planowane terminy zabiegów 24.11 2011 g. 11.30, 1.12.2011 g. 11.00, 8.12.2011 g. 11.00. Zarezerwowano termin przyjęcia do I Kliniki Radioterapii na dzień 23.11.2011.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
alijer 



Dołączyła: 02 Cze 2011
Posty: 174
Skąd: pomorskie
Pomogła: 12 razy

 #23  Wysłany: 2011-11-04, 22:50  


Ja, urodzona optymistka spod znaku strzelca wiem, że będzie cacy :uhm!:
_________________
Ala
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #24  Wysłany: 2011-11-06, 09:05  


Gazda napisał/a:
Pacjenta wstępnie zakwalifikowano do radioterapii stereotaktycznej

..a coś więcej o tej radioterapii i czym ona się różni od zwykłej?
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #25  Wysłany: 2011-11-06, 09:40  


Cytat:
Radioterapia standardowa – stosuje się ją gdy w bliskim sąsiedztwie nie ma zdrowych narządów, tzw. narządów krytycznych – charakteryzujących się małą dawką tolerowaną. Polega ona na użyciu jednej lub większej liczby wiązek promieniowania o regularnym przekroju w kształcie prostych figur geometrycznych (przekrój okrągły lub prostokątny).
(...)

Radioterapia stereotaktyczna – część ciała pacjenta, której leczenie dotyczy, musi być unieruchamiana precyzyjnie i za każdym razem znajdować się w identycznym ułożeniu. To najbardziej złożona metoda – wykorzystuje ostro cięte wiązki promieniowania o różnym kącie ustawienia w różnych płaszczyznach. Metodę tę wykorzystuje się przykładowo w leczeniu małych guzów mózgu – narząd krytyczny, którym jest mózg, otacza guz i dlatego konieczna jest taka koncentracja promieniowania aby mózg otrzymał możliwie najmniejszą dawkę.
źródło:
Radioterapia – zagadnienia ogólne, rodzaje i techniki radioterapii
Lek. Anna Waszczuk-Gajda
poradnikmedyczny.pl


W tym wypadku zostanie zastosowane urządzenie CyberKnife.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #26  Wysłany: 2011-11-25, 07:54  


Już jestem po pierwszym zabiegu radiochirurgicznym. Naświetlaniu poddano trzy obszary - ale szczegóły podam za tydzień, jak będę miał wypis. Teraz kilka informacji o samym zabiegu. Różni się ono od "zwykłego" naświetlania. Przede wszystkim pod głowę dostaje się podkładkę z twardej gumy (nie z miękkiej jak podczas planowania i zwykłego naświetlania). Powoduje to skuteczne unieruchomienie głowy. Maska przylega tak ciasno, że nie jest możliwe otwarcie w niej oczu, ani przełknięcie śliny. Przed zabiegiem proponuję zastosować krople do nosa i żel na ślinę, W masce musimy ułożyć się idealnie - mnie się warga podwinęła trochę na bok, i nie mogłem jej w trakcie przesunąć na właściwe miejsce. :) Jak się potem dowiedziałem z rozmowy z technikami, większość leczonych prosi o przerwę w trakcie zabiegu. Muszę przyznać, że ból głowy jest dość znaczny, i spowodowany dociskaniem głowy przez maskę do podkładki. Sam sobie zabieg jest całkowicie bezbolesny, niemniej w chwilę po czułem silny ból w okolicy naświetlanej, oraz uczucie drętwienia części podniebienia. Wystąpiły również lekkie nudności. Wszystkie dolegliwości oprócz nudności ustąpiły po kilku godzinach. Za tydzień powtórka 8-)
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #27  Wysłany: 2011-11-25, 09:46  


Gazda napisał/a:

Za tydzień powtórka

Moje gratulacje. Widzę, że ta forma leczenia to pikus w porównaniu z Radioterapią jaką miałeś (mieliśmy) wcześniej, aż Ci zazdroszczę. Ja czekam na PET.
Życzę dalszego powodzenia w tej walce.
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
Zoja 62 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 1156
Skąd: Śląsk
Pomogła: 206 razy

 #28  Wysłany: 2011-12-01, 13:32  


Gazda....gratulacje, to już jesteś z górki :-D

Jak będziesz miał ochotę, napisz jak dzisiaj przebiegła solarka, czy mniej upierdliwie.
_________________
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #29  Wysłany: 2011-12-01, 13:37  


Naświetlanie stereotaktyczne - bez zmian jeśli chodzi o uciążliwość. Po około połowie czasu naświetlania, czyli po 30-40 minutach pojawia się silny ból głowy spowodowany dociskaniem maski i utrudnieniem w przepływie krwi w potylicznej i twarzowej części głowy. Przy odpowiedniej dozie samozaparcia jest to do wytrzymania. Sam zabieg, jak i poprzedni - bezbolesny, i jak poprzednio silnie wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach, prawdopodobnie wynikający z jonizacji powietrza i powstawania ozonu. Dziś rano, tydzień czasu po pierwszym zabiegu - całkowicie znikła niedoczulica lewego policzka.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #30  Wysłany: 2011-12-06, 19:50  


Doszły skutki uboczne w postaci uczucia szczególnej suchości podniebienia. Jutro kierunek Gliwice, we czwartek ostatnie naświetlanie CyberKnife.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group