1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak nerki chromofobowy
Autor Wiadomość
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #16  Wysłany: 2015-08-16, 08:23  


basia2015 napisał/a:
po operacji przydzielono mnie pod opiekę urologa a nie onkologa. Nie wiem czy to prawidłowo ?

Moim zdaniem lekarz onkolog powinien uczestniczyć w dalszym kontrolowaniu skuteczności leczenia.

basia2015 napisał/a:
Gdzie można znaleźć informację na temat leczenia tego rodzaju nowotworu w Europie

Ten typ histologiczny raka jest traktowany jako jeden z typów raka nerki (Zalecenia (2013 r.), str. 369),
zatem cały ten standard postępowania odnosi się także do raka chromofobowego/chromofobnego.

Niezależnie od tego odpowiednie będą wytyczne zagraniczne/miedzynarodowe, np.:
http://www.nccn.org/profe...ines.asp#kidney
http://www.mp.pl/onkologi....html?id=112764
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
basia2015 


Dołączyła: 07 Lip 2015
Posty: 11

 #17  Wysłany: 2015-08-31, 04:46  


Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czekam na wizytę u onkologa. Czekam i się martwię :-( .

Pozdrawiam
Basia
 
basia2015 


Dołączyła: 07 Lip 2015
Posty: 11

 #18  Wysłany: 2016-08-08, 14:23  


Witam serdecznie,
po roku od operacji raka nerki zrobiłam badanie TK z kontrastem. Bardzo proszę o interpretację.

Wynik
Stan po prawostronnej nefrektomii - loża bez wyraźnych cech wznowy miejscowej.
Nerka lewa prawidłowej wielkości, bez zmian ogniskowych, bez cech zastoju i kamicy.
Pęcherz moczowy gładkościenny.
W śródbrzuszu (w okolicy naczyń krezkowych) miękkotkankowe struktury ulegające wzmocnieniu kontrastowemu, wlk do 11x25x27 mm - węzły chłonne? otaczająca tkanka tłuszczowa dyskretnie zamglona. Zwraca uwagę mierne pogrubienie ściany jelita krętego ww jego dystalnym odcinku, gr do 6 mm. Obraz dość stabilny w porównaniu do badania poprzedniego (29.12.2015)
Nadnercze prawe nieco pogrubiałe, bez zmian ogniskowych.
W nadnerczu lewym hypodensyjna zmiana ogniskowa wlk. 25x31 mm - może odpowiadać gruczolakowi - stabilne.
Wątroba niepowiększona, bez zmian ogniskowych.
Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy cienkościenny bez uwapnionych złogów.
Trzustka niepowiększona, bez zmian ogniskowych. Przewód Wirsunga nieposzerzony.
Śledziona niepowiększona.
Narząd rodny bez uchwytnych zmian.
Węzły chłonne wnęki wątroby oraz przestrzeni zaotrzewnowej niepowiększone.
Ślad płynu w miednicy mniejszej.
Struktury kostne objęte badaniem bez cech przebudowy strukturalnej o typie meta.

Bardzo martwi mnie część wyniku dotycząca śródbrzusza. Dodam, że mam ból w prawej części brzucha na wysokości pępka. Miała zrobione gastroskopię i kolonoskopię (wyniki dobre). Radiolog opisuje tutaj, że obraz dość stabilny w porównaniu do badania poprzedniego (29.12.2015), przy czym w wyniku badania poprzedniego nie było ani słowa na temat jelita czy węzłów.

Proszę o interpretację i wskazówki do kogo powinnam się udać z tym wynikiem? Onkolog? Chirurg? Wszędzie będę czekać sporo a wynik mocno mnie przestraszył.

Pozdrawiam
Basia
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #19  Wysłany: 2017-01-08, 20:09  


basia2015 napisał/a:
Radiolog opisuje tutaj, że obraz dość stabilny w porównaniu do badania poprzedniego (29.12.2015), przy czym w wyniku badania poprzedniego nie było ani słowa na temat jelita czy węzłów.

Rzeczywiście, tylko te dwa zapisy podanego przez Ciebie wyniku odbiegają od normy,
przy czym nie jest to jeszcze jednoznaczne z podejrzeniem o charakterze onkologicznym:
te zmiany mogą być także np. węzłami chłonnymi powiększonymi odczynowo lub w wyniku infekcji,
a zmianę w nadnerczu lekarz w pierwszej kolejności opisuje jako mogącą być łagodnym gruczolakiem.

basia2015 napisał/a:
do kogo powinnam się udać z tym wynikiem? Onkolog? Chirurg? Wszędzie będę czekać sporo a wynik mocno mnie przestraszył.

Podejrzewam, że w takiej sytuacji lekarz zaproponowałby powtórzenie badania w celu porównania za jakiś czas.
Wobec tego teraz wydaje się być odpowiedni moment, by o skierowanie na takie badanie poprosić.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group