1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 11
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak nerki chromofobowy
basia2015

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 10117

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2016-08-08, 15:23   Temat: Rak nerki chromofobowy
Witam serdecznie,
po roku od operacji raka nerki zrobiłam badanie TK z kontrastem. Bardzo proszę o interpretację.

Wynik
Stan po prawostronnej nefrektomii - loża bez wyraźnych cech wznowy miejscowej.
Nerka lewa prawidłowej wielkości, bez zmian ogniskowych, bez cech zastoju i kamicy.
Pęcherz moczowy gładkościenny.
W śródbrzuszu (w okolicy naczyń krezkowych) miękkotkankowe struktury ulegające wzmocnieniu kontrastowemu, wlk do 11x25x27 mm - węzły chłonne? otaczająca tkanka tłuszczowa dyskretnie zamglona. Zwraca uwagę mierne pogrubienie ściany jelita krętego ww jego dystalnym odcinku, gr do 6 mm. Obraz dość stabilny w porównaniu do badania poprzedniego (29.12.2015)
Nadnercze prawe nieco pogrubiałe, bez zmian ogniskowych.
W nadnerczu lewym hypodensyjna zmiana ogniskowa wlk. 25x31 mm - może odpowiadać gruczolakowi - stabilne.
Wątroba niepowiększona, bez zmian ogniskowych.
Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy cienkościenny bez uwapnionych złogów.
Trzustka niepowiększona, bez zmian ogniskowych. Przewód Wirsunga nieposzerzony.
Śledziona niepowiększona.
Narząd rodny bez uchwytnych zmian.
Węzły chłonne wnęki wątroby oraz przestrzeni zaotrzewnowej niepowiększone.
Ślad płynu w miednicy mniejszej.
Struktury kostne objęte badaniem bez cech przebudowy strukturalnej o typie meta.

Bardzo martwi mnie część wyniku dotycząca śródbrzusza. Dodam, że mam ból w prawej części brzucha na wysokości pępka. Miała zrobione gastroskopię i kolonoskopię (wyniki dobre). Radiolog opisuje tutaj, że obraz dość stabilny w porównaniu do badania poprzedniego (29.12.2015), przy czym w wyniku badania poprzedniego nie było ani słowa na temat jelita czy węzłów.

Proszę o interpretację i wskazówki do kogo powinnam się udać z tym wynikiem? Onkolog? Chirurg? Wszędzie będę czekać sporo a wynik mocno mnie przestraszył.

Pozdrawiam
Basia
  Temat: Rak nerki jasnokomórkowy
basia2015

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4003

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2015-08-31, 05:50   Temat: Rak nerki jasnokomórkowy
Agnieszko,
Tata ma czynną chorobę nowotworową. Co onkolog na powiększenie się zmian? Nie podejmuje żadnej próby powstrzymania procesu?

Pozdrawiam
Basia
  Temat: Rak nerki chromofobowy
basia2015

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 10117

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2015-08-31, 05:46   Temat: Rak nerki chromofobowy
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czekam na wizytę u onkologa. Czekam i się martwię :-( .

Pozdrawiam
Basia
  Temat: Rak nerki chromofobowy
basia2015

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 10117

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2015-08-12, 20:41   Temat: Rak nerki chromofobowy
Witam ponownie,
po operacji przydzielono mnie pod opiekę urologa a nie onkologa. Nie wiem czy to prawidłowo ?
Czytałam na temat tego rodzaju guza. Wnioskuję, że urolog będzie kontrolował raz na 6 m-cy kwestię przerzutów, które w Polsce nie są kompletnie leczone. Leki przysługują tylko w przypadku raka nerki jasnokomórkowego. Gdzie można znaleźć informację na temat leczenia tego rodzaju nowotworu w Europie i czy Polska (w przypadku nie prowadzenia takiego leczenia) ma obowiązek sfinansować terapię w innym kraju ?

Pozdrawiam serdecznie.

Basia
  Temat: Rak nerki chromofobowy
basia2015

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 10117

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2015-08-03, 15:10   Temat: Rak nerki chromofobowy
Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Czekam teraz na więcej informacji na temat mojego wyniku histopatologicznego.



Pozdrawiam serdecznie.
Basia
  Temat: Rak nerki chromofobowy
basia2015

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 10117

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2015-08-03, 13:48   Temat: Rak nerki chromofobowy
Dziękuję za odpowiedź.

W takim razie na podstawie czego w moim przypadku można określić obecność przerzutów?
Miałam robione TK i RTG. Czy chirurg nie powinien wyciąć węzłów ?

Pozdrawiam

Basia
  Temat: Rak nerki chromofobowy
basia2015

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 10117

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2015-08-03, 12:00   Temat: Rak nerki chromofobowy
Witam serdecznie,
dziś odebrałam wynik badania histopatologicznego. Bardzo proszę o interpertację.

Rak chromofobowy nerki.
Guz nacieka torebkę włóknistą nerki, ale jej nie przekracza. W wycinkach z miąższu nerki poza guzem, kikuta moczowodu oraz miedniczki nerkowej rozrostu nowotworowego nie stwierdza się. Naczynia wnęki nerki (żyła i tętnica) bez zatorów nowotworowych.
pTNM: pT2aNx ICD O 3: C64.9 M8317/3

Opis markroskopowy:
Nerka prawa o wymiarach 15x10x8 cm z litym jasno - szarym guzem o wymiarach 8x7x6 cm w jednym z biegunów. Guz dochodzi do torebki włóknistej.

Pytanie dodatkowe: z jakiego powodu nie ma oceny węzłów chłonnych ? czy węzły nie powinny być wycięte? Czy oceny węzłów dokonuje tylko chirurg w trakcie operacji? (Została taka ocena dokonana na No). Jakie mam rokowania?

Pozdrawiam serdecznie

Basia
  Temat: Rak nerki chromofobowy
basia2015

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 10117

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2015-07-29, 08:37   Temat: Rak nerki chromofobowy
Witam serdecznie,
jestem już po operacji. Wycięto nerkę z guzem. Czekam na wynik histopatologiczny. W rozpoznaniu pooperacyjnym napisano: Tumor renis dx T2NoMo.

Czy to oznacza nowotwór złośliwy zaawansowany ?

Pozdrawiam
Basia
  Temat: Rak nerki chromofobowy
basia2015

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 10117

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2015-07-10, 06:58   Temat: Rak nerki chromofobowy
Dziękuję za odpowiedź.

Będzie operacja, nie znam szczegółów, dopiero wszystkiego się dowiem. Mam wielkie obawy, guz jest ogromniasty. Czy na podstawie: cyt. lita zmiana o niskiej densyjności, wzmacniająca się niezbyt silnie po kontraście, można cokolwiek wnioskować ?

Pozdrawiam

Basia
  Temat: Rak nerki chromofobowy
basia2015

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 10117

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2015-07-08, 10:13   Temat: Rak nerki chromofobowy
Dziękuję za odpowiedź.

Rozumiem, że z wyniku TK nie można wywnioskować charakteru guza ?
Guz jest wielkich rozmiarów i nie dawał objawów. Został wykryty przypadkowo na USG.
Morfologia z niską hemoglobiną i podwyższonymi płytkami, CRP podwyższone, leukocyty podwyższone. Czy obecność guza i tej drugiej zmiany mogła doprowadzić do zmiany wyników krwi ?
Czy jeśli guz byłby złośliwy to przy tak dużych rozmiarach dałby już widoczne na TK lub RTG przerzuty ?
Czy ta druga zmiana może być przerzutem ?

Przepraszam za tak dużą ilość pytań, ale stres jest duży. :|


Pozdrawiam serdecznie.

Basia
  Temat: Rak nerki chromofobowy
basia2015

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 10117

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2015-07-07, 13:15   Temat: Rak nerki chromofobowy
Witam, proszę o interpretację wyniku.

TK jamy brzusznej.

Wątroba niepowiększona, bez zmian ogniskowych.
Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy cienkościenny bez uwapnionych złogów.
Trzustka niepowiększona, bez zmian ogniskowych.
Przewód Wirsunga nieposzerzony.
Śledziona niepowiększona, bez zmian ogniskowych.
Nerka prawa z cechami podwójnego UKM i podwójnymi moczowodami.

W górnej części nerki prawej lita zmiana o niskiej densyjności, wzmacniająca się niezbyt silnie po kontraście,
z kilkoma przegrodami wewnątrz, o wymiarach ok. 90x72x70 mm, uciskająca poszerzone kielichy.
Dolna część nerki o nieposzerzonych kielichach i miedniczce, bez kamicy, z oddzielnym moczowodem.

Nerka lewa wielkości, kształtu, położenia prawidłowego, bez cech zastoju, uwapnionych złogów oraz zmian ogniskowych.
Prawe nadnercze nieco pogrubiałe, bez ewidentnych zmian ogniskowych.

W lewym nadnerczu ognisko hypodensyjne o wymiarach 44x26x28 mm o cechach gruczolaka.

Węzły chłonne wnęki wątroby oraz przestrzeni zaotrzewnowej niepowiększone.
Płynu w jamie otrzewnej nie stwierdza się.
Części kostne bez cech przebudowy strukturalnej o typie meta.


RTG płuc - bez zmian.


Bardzo proszę o interpretację wyniku. Spotkanie z lekarzem za kilka dni -(.

Pozdrawiam serdecznie.

Basia
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group