1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
Autor Wiadomość
zoi 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Sie 2009
Posty: 381
Skąd: Grecja/opolskie
Pomogła: 147 razy

 #31  Wysłany: 2010-07-20, 20:16  


Ja brałam cis-platynę co dwa tygodnie przez pół roku, w sumie 14 razy. Też się panicznie bałam, jak poczytałam w necie o "strasznych skutkach ubocznych" z głuchotą i ślepotą włącznie, ale zupełnie nic mi się po tym nie działo :) Nic, żadnych skutków ubocznych. Nawet nie straciłam włosów. Straciłam miesiączkę, ale tacie to raczej nie grozi. Znacznie gorszy, wręcz paskudny był w skutkach ubocznych erbitux. Dostawałam i to i to jednocześnie, no i jeszcze radio na dokładkę. Spokojnie. Wszystko będzie dobrze. Wiele zależy od wewnętrznego nastawienia. Podczas pierwszej chemioterapii, pierwszej pełnej, bo najpierw miałam taką "testową" dostałam wypieków, zawrotów głowy, kołatania serca nie od cytostatyków, ale ze strachu, z emocji. Potem zabierałam zawsze ze sobą książkę, krzyżówki albo jakieś ciekawe ilustrowane czasopismo i nie zwracałam uwagi na otoczenie ani nie myślałam o kroplówkach, do których podłączano mnie na 6-8 godzin. Nie taki diabeł straszny, jak go malują w internecie ;) Wiele informacji jest przesadzonych i nieaktualnych, dotyczących leczenia sprzed kilku dekad. Trzymam kciuki.
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #32  Wysłany: 2010-07-21, 05:32  


ja jestem w trakcie chemii, innej niż Twój Tato, ale jak narazie nie mam skutków ubocznych. po kroplówkach czekałam na wymioty, kręcenie w głowie itd... bo się naczytałam że większość tak ma. oczywiście mile się rozczarowałam :)

pozdrawiam :-D
 
zoi 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Sie 2009
Posty: 381
Skąd: Grecja/opolskie
Pomogła: 147 razy

 #33  Wysłany: 2010-07-21, 06:52  


Mdłościom i wymiotom zapobiegają leki, które - mam nadzieję twój tato otrzyma, a jak nie, to o nie poproście. Ja przez dwie doby po każdej chemioterapii brałam ondensetron, po jednej tabletce rano i wieczorem. Występuje on pod rożnymi nazwami handlowymi. Dostawałam też zastrzyki na pobudzenie produkcji białych ciałek krwi, bo chemia powoduje ich spadek. Warto, żebyście i o to zapytali lekarza. Zawroty głowy niestety miałam i to bardzo silne, ale nie wiem czy z powodu cis-platyny, erbituxu czy może radioterapii. Może wystąpić jeszcze ewentualnie biegunka lub zaparcie. Mnie akurat męczyło to drugie, ale i na to są środki.
 
magnolia77 


Dołączyła: 18 Cze 2010
Posty: 26

 #34  Wysłany: 2010-07-21, 09:16  


dziękujemy ja i siostra za każdą wiadomość. łatwiej będzie przejść przez to wszystko z waszą pomocą :) szkoda że tata nie może tego czytać(pokolenie antykomputerowe) ale siostra wszystko mu opowiada.
 
magnolia77 


Dołączyła: 18 Cze 2010
Posty: 26

 #35  Wysłany: 2010-07-27, 11:21  


czy ktoś spotkał się z książką " antyrak nowy styl życia" chciałam ja kupić ale nie wiem czy warto. tata bardzo szybko stracił chęc do jedzenia to dopiero 2 tydzień naświetlań. czy są jakieś sposoby na apetyt? czy trzeba jeść" przez rozum" bo pani doktor kazała mu zjeść całą świnie :-D zanim zacznie mieć problemy z przełykaniem. pozdrawiam
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #36  Wysłany: 2010-07-27, 11:34  


Ja czytałam tą książkę, ale niespecjalnie się nią zachwyciłam. Są jednak jej wielcy zwolennicy.

O kiepskim apetycie koniecznie powiedzcie lekarce- są środki na poprawę apetytu na receptę, np. Megalia, Megace. To prawda, że lepiej by tata jadł teraz dużo, bo z każdym tygodniem będą rosły problemy z gryzieniem i przełykaniem.
_________________
mamanel
 
magnolia77 


Dołączyła: 18 Cze 2010
Posty: 26

 #37  Wysłany: 2010-07-28, 18:10  


kolejne trudne pytanie :) tata dziś dzwonił że po wczorajszym badaniu które wypadło bardzo pomyślnie :-D zmniejszono chemię ze 120 na 80 nie wiem co to znaczy mililitrów, stężenia??? głupio mu było pytać więc zadzwonił do mnie. może przekona się w końcu do forum. dostał już lek na apetyt który poradziła mamanel. bardzo dziękuje za wszystkie rady i odpowiedzi.
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #38  Wysłany: 2010-07-29, 22:19  


Witaj,
Nie jestem specjalistką do chemioterapii, ale możliwe jest że zmniejszono dawkę leku po to aby uniknąć toksycznego działania na organizm taty. Sądząc po wielkości 120 na 80 można wnioskować, że zmniejszono stężenie leku.

[ Dodano: 2010-07-29, 22:23 ]
magnolia77 napisał/a:
wczoraj myślałam że fajnie by było gdyby były takie grupy wsparcia dla chorych na raka coś jak AA. ja czytam wszystko na forum ale to tatcie potrzebne jast wsparcie a nie mi.


Warto zaglądać na stronę programu Simontona : http://www.simonton.pl/taxonomy/term/1, gdzie są podawane terminy bezpłatnych warsztatów dla osób z chorobą nowotworową.
Można też zadzwonić do Akademii Walki z Rakiem 0 661 411 520 zapytać o zapisy do nowych grup. http://awzr.pl/~warszawa/...kacyjne-521.htm
Warsztaty są bezpłatne.
_________________
mamanel
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #39  Wysłany: 2010-07-30, 06:14  


magnolia77 napisał/a:
zmniejszono chemię ze 120 na 80 nie wiem co to znaczy mililitrów, stężenia???

Wydaje mi się, podobnie jak mamanel, że chodzi tu o zmniejszenie dawki cytostatyków, być może np. z powodu oddziaływania jej na nerki, co mogłoby spowodować ich niewydolność. Ale to tylko moje gdybanie, zaznaczam :)
 
magnolia77 


Dołączyła: 18 Cze 2010
Posty: 26

 #40  Wysłany: 2010-07-30, 13:59  


dzięki nawet za gdybanie :) powiem żeby tata zapytał i już.
 
magnolia77 


Dołączyła: 18 Cze 2010
Posty: 26

 #41  Wysłany: 2010-08-04, 12:21  


Czy naświetlania mogą być przerwane przez to co się tacie robi w ustach i na języku? lekarz prowadzący wspomniał tacie o takiej możliwości? strasznie duzo się tacie zrobilo pryszczy i plam na języku a to dopiero trzeci tydzień naświetlań :-(
jeszcze pytanie od kolegi taty z łóżka obok( robię za pośrednika między forum a szpitalem na wawelskiej) czy mozna iść na rentę po takiej chorobie?
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #42  Wysłany: 2010-08-04, 12:32  


Witaj!
Jeżeli skutki uboczne leczenia są zbyt dotkliwe dla pacjenta, lekarz może podjąć decyzję o zakończeniu leczenia. Należy pamiętać jednak o tym, że niepełne leczenie zmniejsza szanse na całkowite zniszczenie komórek nowotworowych.
Magnolio, czy Twój tata stosuje się ściśle do zaleceń lekarza dotyczących diety? Czy lekarz prowadzący dał tacie receptę na leki - np. płukankę do ust, maści, leki przeciwgrzybiczne?

Pytanie dotyczące uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego lub renty najlepiej zadać tutaj ale często tak, można dostać rentę.
_________________
mamanel
 
magnolia77 


Dołączyła: 18 Cze 2010
Posty: 26

 #43  Wysłany: 2010-08-04, 12:36  


stosuje płukankę na pewno diety to chyba nie??? widziałam go w niedzielę to jadł flaki :) a raczej usiłował zjeść. malo je prawie wcale bo bardzo go szystko boli i piecze. zadzonię zaraz i zapytam.
 
Zakrzewska Zofia 


Dołączyła: 04 Sie 2010
Posty: 1
Skąd: tychy

 #44  Wysłany: 2010-08-04, 12:49  


Magnolio, ja jestem ponad miesiąc po radioterapii. Ból i pieczenie w jamie ustnej to normalka,niech się Tata tym nie przejmuje. Mnie pomagał bardzo Caphosol do płukania, trzeba niestety sobie kupić, nie jest też tani - polecali go lekarze w IO w Gliwicach gdzie leżalam.Oprócz tego zapisywali nam płukankę z witamin, mięty i gliceryny - tą stosuję do dziś.Niestety, naświetlania to bardzo brutalna ale skuteczna metoda. U mnie po 30-tu lampach wystąpił taki odczyn popromienny, że miałam przerwę 10 dni i ostanie 3 lampy. Uwierz mi, jest ciężko ale można to przejść :) Jeśli będziesz chciała coś jeszcze wiedzieć, pytaj, odpowiem,jako żem "kombatant" lampowy :)
_________________
Zosia62
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #45  Wysłany: 2010-08-04, 14:18  


Polecam bardzo jeszcze raz dokładnie przestudiować i spisać sobie najważniejsze rzeczy z tej notatki :
link do ulotki zamieszczonej przez jerzozwiesza
_________________
mamanel
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group