1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: marzena66
2017-08-19, 16:10
Przerzuty nowotworu do kręgosłupa
Autor Wiadomość
G-a 


Dołączyła: 18 Sie 2017
Posty: 37
Skąd: Kaszuby

 #1  Wysłany: 2017-08-18, 20:34  Przerzuty nowotworu do kręgosłupa


Dobry wieczór :)
Jestem to nowa. Dwa lata temu mój tata przeszedł operację resekcji guza jelita grubego. Po przebytej z trudem chemii, czuł się bardzo dobrze przez dwa lata. Jednak jakiś czas temu odczuwa nieprzyjemne drętwienie palców dloni i ogólne osłabienie. Onkolog zalecil scyntygrafię. Złe przeczucia się sprawdzily... Przerzuty do kręgosłupa. Tyle powiedziała mi przez telefon moja mama.
Nie wiem jaki to rodzaj nowotworu niestety, wiem tylko że ma niedługo wizytę u radioterapeuty. Zapewne zaleci radioterapię. Lekarz nie wspomniał nic o zabiegu. Jaki to może być rodzaj nowotworu, jak rokuje, czy można leczyć operacyjnie? Ktoś zna podobny przypadek?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2017-08-18, 22:10  


G-a,
Z Twojego opisu nic nie pomożemy a dlatego, że nic nie wiemy.
Jesteś w dziale Nowotwory płuc, czyli tato ma raka płuc?
Piszesz jednak o usunięciu guza jelita grubego, czyli nie w tym dziale piszesz gdzie trzeba.
G-a napisał/a:
Jaki to może być rodzaj nowotworu, jak rokuje, czy można leczyć operacyjnie? Ktoś zna podobny przypadek?

To Ty musisz wiedzieć jaki to rodzaj nowotworu bo my nie będziemy zgadywać.
Jak nie wiemy jaki nowotwór to nie powiemy o rokowaniach, to raczej logiczne.
Co leczyć operacyjnie?, przerzuty do kręgosłupa?

Jeżeli o to chodzi to już nikt nie będzie operował bo skoro są przerzuty to znaczy, że choroba jest już zaawansowana. Nic nie da usunięcie przerzutów jak gdzieś siedzi główne źródło raka.
To jest forum onkologiczne i każdy przypadek jest inny. Tu nie wiemy jaki to rak, jak zaawansowany, nie wiemy kompletnie nic więc i przypadek podobny jest nie do namierzenia.

A teraz takie moje wnioski.
Skoro tato miał usuwanego guza jelita grubego to można domniemywać, że był to rak jelita ale nie wiemy, jak to wyglądało, jak została wykonana operacja.

Jeżeli chcesz od nas pomocy to musisz przede wszystkim Ty więcej wiedzieć i tą informacją podzielić się z nami jak i zamieścić lub przepisać dokładnie wyniki badań obrazowych taty, wynik histopatologiczny z operacji wtedy na pewno ktoś pomoże, inaczej to tylko domysły a my nie gdybamy tylko potrzebujemy konkretów żeby odpowiedzieć wyczerpująco na Twoje pytania.

pozdrawiam i witam na forum.
 
G-a 


Dołączyła: 18 Sie 2017
Posty: 37
Skąd: Kaszuby

 #3  Wysłany: 2017-08-19, 10:19  


Będę musiała zdobyć więcej informacji. Ja pracuję w szpitalu, ale kompletnie nie znam się na onkologii.
Zmiana na płucu również występuje, a także w wątrobie. Tata niechętnie pokazuje wyniki. Wstydzi się, albo boi?
Mam prośbę o przeniesienie tematu do odpowiedniego działu. Pozdrawiam :)
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #4  Wysłany: 2017-08-19, 16:09  


G-a napisał/a:
Mam prośbę o przeniesienie tematu do odpowiedniego działu.

Wątek przenoszę do Działu Nowotwory przewodu pokarmowego bo podejrzewam, że jest to rak jelita z przerzutami do płuc wątroby i kości.

Jeżeli potrzebujesz naszej pomocy musisz zamieścić więcej informacji.

pozdrawiam
 
G-a 


Dołączyła: 18 Sie 2017
Posty: 37
Skąd: Kaszuby

 #5  Wysłany: 2017-08-22, 20:38  


Marzeno66 Bardzo dziękuję za przeniesienie tematu :)
Zajrzałam do wyników scyntygrafii mojego taty, natomiast nie miałam przy sobie telefonu, aby zrobić zdjęcia. Zakradłyśmy się z mamą do tajnej skrytki z wynikami badań ojczulka, no ale niestety. Może następnym razem się uda.
Chciałabym tylko zapytać czy na podstawie badania scyntygraficznego Lekarz onkolog jest w stanie stwierdzić z jakim rodzajem nowotworu ma do czynienia?
Moim zdaniem potrzebna jest dalsza diagnostyka,
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #6  Wysłany: 2017-08-23, 17:02  


G-a napisał/a:
czy na podstawie badania scyntygraficznego Lekarz onkolog jest w stanie stwierdzić z jakim rodzajem nowotworu ma do czynienia?

Nie.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #7  Wysłany: 2017-08-23, 17:03  


G-a napisał/a:
czy na podstawie badania scyntygraficznego Lekarz onkolog jest w stanie stwierdzić z jakim rodzajem nowotworu ma do czynienia?

Nie takie diagnozy stawia się po badaniach histopatologicznych, czyli wzięciu materiału do badań z miejsca chorobowo zmienionego i oddanie do przebadania.

Skoro tato miał resekcję guza jelita a później chemię to zapewne to co wykazała scyntygrafia to przerzuty raka jelita, nawet na pewno i w wątrobie to samo. Tylko jaki to rak to trzeba wyciągnąć badanie histopatologicznej z tamtej operacji i będzie wszystko jasne.

Są jeszcze przerzuty w płucach jak napisałaś ale czy w badaniu TK płuc jest napisane, że to przerzuty?
Wybacz bez zamieszczenia tutaj dokumentacji taty, czyli badań obrazowych i wyniku hist.pat. to tylko sobie gdybamy i podejrzewamy co może z czego wynikać jak jest na prawdę tylko pokażą wyniki.

pozdrawiam
 
G-a 


Dołączyła: 18 Sie 2017
Posty: 37
Skąd: Kaszuby

 #8  Wysłany: 2017-08-23, 19:10  


Bardzo dziękuję Paniom za odpowiedź :)
Muszę się zakraść do wyników, bo zwariuję. Wiem tylko że scyntygrafia zarejestrowała wychwyt na kregosłupie C7 z tego c o wiem to odcinek szyjny, a także wychwyt w wątrobie. Pamiętam jak tata mi kiedyś mówił, że tę zmianę miał już ponad dwa lata temu, ale lekarz onkolog nie kazał tego ruszać.
Potem pojawiło się coś na śródpiersiu (albo w płucu- nie pamiętam)
Ale tata sobie z tym żyje już dwa lata, miał się dobrze, był szczęśliwy, silny, rąbał drewno, budował na działce altanki, zajmował się

[ Dodano: 2017-08-23, 19:14 ]
Zajmował się budową szklarni, uprawiał pomidory, jeździł na rowerze, zajmował się wnukami, a od jakiegoś czasu dretwieją mu palce u rąk, brakuje mu sił. No i taki kwiatek wyszedł....
W jelicie grubym miał paskude podobną do maliny.
Pozostaje mi zrobić zdjęcia wyników taty i wstawić. Dziękuję, pozdrawiam!!!
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #9  Wysłany: 2017-08-24, 09:42  


G-a napisał/a:
Pozostaje mi zrobić zdjęcia wyników taty i wstawić
Tak to konieczne. Bo narazie snujemy przypuszczenia. Dobre samopoczucie to fajna rzecz ale ten stan - w wypadku choroby - może się zmienić z dnia na dzień więc napewno warto wiedzieć czy coś i co się dzieje by być przygotowanym na działanie.
Czekamy na wyniki.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
G-a 


Dołączyła: 18 Sie 2017
Posty: 37
Skąd: Kaszuby

 #10  Wysłany: 2017-08-24, 20:24  


Nie potrafię wstawiać zdjęć, więc przepisuję:
Zakład medycyny nuklearnej
Badanie- Scyntygrafia kośćca "whole body"
Kod ICD9 922.144 +CPECT/TK
Kod ICD9 92.143 (TK bez kontrastu i.v wykonanie w celu korekcji pochłaniania i korelacji anatomicznej)
Pacjent Iksiński 66 lat itd....
Opis: W badaniu Scyntygraficznym widoczny wzmożony wychwyt w kręgu C7 z widoczną w badaniu TK przebudową sklerotyczną -meta?-
Wysokie ryzyko złamania kompresyjnego.
Ponadto wzmożony wychwyt w stawie żebrowo- wrostkowym, żebra IX prawego oraz w stawach obojczykowo- barkowych - w badaniu TK widocznie zmiany zwyrodnienieniowe.
Wzmożony wychwyt w stawach krzyżowo- biodrowych (prawdopodobnie zmiany zwyrodnienieniowe) stawach kolanowych - najpewniej zmiany zwyrodnieniowe
Ponadto w badaniu TK w lewym płacie wątroby widoczna słabo wydzielająca się, hipodensyjna struktura o śr. 2, 5 cm - torbiel? inna etiologia- do oceny USG

[ Dodano: 2017-08-24, 20:30 ]
Zostaje mi jeszcze wyciągnąć badanie histopatologiczne tamtej operacji reksekcji jelita grubego.
29 sierpnia mój tata ma wizytę u radioterapeuty. Zanim zleci radioterapię, tata będzie musial zrobić badanie histopatologiczne tej zmiany w kręgu C7 ?

[ Dodano: 2017-08-24, 20:36 ]
Marzena66 napisałaś : Są jeszcze przerzuty w płucach jak napisałaś ale czy w badaniu TK płuc jest napisane, że to przerzuty?

Właśnie nie mam żadnych badań dotyczących płuc. Widzisz, to wiem tylko ze słyszenia, muszę sprawdzić całą dokumentację, ale najpierw muszę przekonać tatę, żeby mi udostępnił.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #11  Wysłany: 2017-08-24, 22:49  


G-a napisał/a:
w kręgu C7

najprawdopodobniej tu jest przerzut, reszta zmian sugeruje zmiany zwyrodnieniowe.
G-a napisał/a:
w lewym płacie wątroby widoczna słabo wydzielająca się, hipodensyjna struktura o śr. 2, 5 cm - torbiel? inna etiologia- do oceny USG

W wątrobie może być nie przerzut ale torbiel jak sugeruje lekarz trzeba zrobić chociażby usg.
G-a napisał/a:
Wysokie ryzyko złamania kompresyjnego.

Jak najszybciej radioterapia bo będzie nieszczęście.
G-a napisał/a:
Właśnie nie mam żadnych badań dotyczących płuc.

Ale to Ty pisałaś o przerzutach w płucach więc stąd było moje pytanie jak zmiana w płucach była nazwana przez Radiologa?

G-a, my wciąż tylko gdybamy, potrzebne są konkretne wyniki bez tego nie ocenimy sytuacji. Tato musi się jak najszybciej oddać w ręce onkologa, lekarz już będzie wiedział co jeszcze zrobić za badania i co dalej z tatą robić.

pozdrawiam
 
G-a 


Dołączyła: 18 Sie 2017
Posty: 37
Skąd: Kaszuby

 #12  Wysłany: 2017-08-24, 23:08  


Marzena66 potrzebne są wyniki... a do tego muszę uzyskać jego zgodę :roll: Dziwi mnie, że tej zmiany w płucu nie widać na badaniu scyntygrafii.
Poczekamy do wizyty u lekarza i wtedy będzie coś wiadomo.
Dziękuję za odpowiedź :) Pozdrawiam serdecznie!

[ Dodano: 2017-08-25, 09:00 ]
Mam pytanie odnośnie radioterapii. Jakie są zalety radioterapii w tym przypadku?
Marzeno66 napisałaś że radioterapię należy wykonać jak najszybciej. Czy radioterapia zapobiegnie złamaniu?
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #13  Wysłany: 2017-08-25, 12:53  


G-a napisał/a:
Zanim zleci radioterapię, tata będzie musial zrobić badanie histopatologiczne tej zmiany w kręgu C7 ?

Nie.
G-a napisał/a:
Jakie są zalety radioterapii w tym przypadku? Czy radioterapia zapobiegnie złamaniu?

Radioterapia zmniejszy na jakiś czas guz przerzutowy w kręgu. Czyli wzmocni ten krąg, spowoduje, że miejsce przerzutu znowu "zajmie" kość.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
G-a 


Dołączyła: 18 Sie 2017
Posty: 37
Skąd: Kaszuby

 #14  Wysłany: 2017-08-25, 13:47  


Madziu70 bardzo dziękuję za odpowiedź! Konkretnie i na temat :-D

[ Dodano: 2017-08-25, 14:58 ]
Jakie byłyby skutki złamania w miejscu przerzutu? :-(
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #15  Wysłany: 2017-08-25, 15:46  


G-a napisał/a:
Jakie byłyby skutki złamania w miejscu przerzutu?

Pierwszych siedem górnych kręgów nazywane są kręgami szyjnymi (C1-C7) i u taty jest przerzut na kręgu C7.
Cytat:
Silny ból szyi
Sztywność karku
Odczuwanie bólu przy dotyku okolic odcinka szyjnego kręgosłupa
Urazy lub uszkodzenia skóry głowy i twarzy
Zaburzenia świadomości po doznaniu urazu
Widoczne na zewnątrz obrażenia kręgów (uskoki i garby)
Krwiaki i otarcia skóry
Występowanie niedowładów - poprzecznego lub wszystkich kończyn
Zaburzenia czucia
Wystąpienie niewydolności oddechowej
Zmiany temperatury ciała
Zaburzenia czynności pęcherza moczowego oraz jelita grubego

http://mamzdrowie.pl/zlamanie-kregoslupa-szyjnego/

pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group