1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prośba o pomoc interpretacji wyniku badania USG
Autor Wiadomość
kasiawe 


Dołączyła: 10 Cze 2017
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2017-06-10, 19:51  Prośba o pomoc interpretacji wyniku badania USG


Cześć Wszystkim! :)

Ogromnie proszę o pomoc w interpretacji wyniku badania USG.

Sprawa wygląda następująco:

U mojej mamy w listopadzie 2016r. zdiagnozowano raka piersi, miała wtedy 50 lat. Na chwilę obecną ma się dobrze, jest po mastektomii i rekonstrukcji oraz w trakcie leczenia hormonalnego. Obecnie mam 24 lata i z uwagi na obciążony wywiad rodzinny (a także obciążenie genetyczne, bo mama posiada mutację genu CYP) poprosiłam swojego ginekologa/endokrynologa o skierowanie na USG piersi. W miejscu, na które się zdecydowałam, trzeba najpierw mieć wizytę u onkologa, który następnie wydaje takie skierowanie. Wizytę w poradni miałam umówioną na maj. W międzyczasie postanowiłam się ubezpieczyć i z uwagi na chorobę mamy zostałam skierowana przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe na badanie USG, było to w lutym. Wtedy oprócz kilku torbieli w lewej piersi wszystko było w porządku, jednak Pani radiolog powiedziała, że skoro mam już umówioną wizytę u onkologa, to mam na nią iść i ponownie zrobić USG.

Przyszła końcówka maja, trafiłam do onkologa, pani doktor mnie przebadała, powiedziała, że wszystko jest ok i dała też skierowanie na USG. Badanie miałam robione w czwartek, więc sprawa jeszcze dość świeża. Oto jego wynik (podaję tylko pierś prawą, bo w lewej niezmiennie małe torbiele):

Obie piersi o utkaniu gruczołowym. W piersi prawej w lokalizacji Rt 4 3 b/c widoczne hypoechogenne zaburzenie echostruktury miąższu z cieniem akustycznym o wym. 7x9mm - AS/FCC/ zmiana rozrostowa - wskazana weryfikacja w badaniu hist.pat. BIRADS 4b - wskazane wykonanie VAB pod kontrolą USG zmiany piersi prawej z założeniem znacznika. Doły pachwowe bez cech limphadenopatii.

Kazano mi od razu udać się do onkologa, żeby ten wypisał skierowanie na biopsję. Dostałam skierowanie biopsję PILNĄ i mam 26 czerwca. Trochę późno, wiem, ale mi to też trochę na rękę, ponieważ obecnie przygotowuję się do obrony i chciałabym mieć to już za sobą, jak będą wyniki. Dlatego też nie decyduję się na wczesnieśjszą biopsję prywatnie.

I tu pojawia się moja ogromna prośba do Was - prosiłabym tylko o napisanie, co oznacza ten wynik USG (hypoechogenne zaburzenie echostruktury miąższu z cieniem akustycznym, zmiana rozrostowa, AS/FCC itd.), bo nic mi on kompletnie nie mówi, a onkolog przyjmował mnie pomiędzy pacjentami i niestety nie miał czasu, aby na spokojnie to ze mną omówić. Dodatkowo mam pytanie - czy ta zmiana mogła pojawić się w ciągu tych 4 miesięcy czy w trakcie poprzedniego USG zostało to przeoczone?

Wiem, że nie można się denerwować itd., bo niedawno przerabiałam to wszystko z mamą, chciałabym po prostu zrozumieć dokładnie wynik badania. Będę ogromnie wdzięczna za pomoc i z góry każdemu z Was dziękuję! :)
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2017-06-11, 12:05  


To jest lita zmiana co do której lekarz wyraził swoje przypuszczenia AS/FCC/ zmiana rozrostowa co oznacza AS lub FCC lub zmiana rozrostowa. Nie mam pojęcia co to jest AS, FCC to Fibrocystic changes, zmiana rozrostowa to nowotwór. I tylko tyle, biopsja konieczna.

Co do tempa wzrostu to trudno coś powiedzieć, u młodych osób może być taki szybki wzrost, ale może być i tak że ten lekarz jest bardziej skłonny wskazać do badań zmiany dla innych niepodejrzane.
_________________
sprzątnięta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group