1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podejrzenie raka trzonu macicy
Autor Wiadomość
mm1 


Dołączyła: 03 Gru 2017
Posty: 6
Skąd: lubuskie

 #1  Wysłany: 2017-12-03, 17:37  Podejrzenie raka trzonu macicy


Witam.

U mojej mamy wykryto guza w trzonie macicy. Objawy jakie miala to duzo sluzu i kilka kropel krwi i to tez jednorazowo tak bylo bynajmniejej mama tak mowila. Wyslali mame na rezonans magnetyczny gdzie wyszedl guz o wymiarach (w przyblizeniu napisze bo dokladnie nie wiem) 4cm/3,8 cm Miala usg brzucha oraz trg pluc gdzie nie wykazalo zanych niepokojacych zmian. W piatek przeszla operacje gdzie usunieto macice jajniki oraz wezly chlonne. Lekarz po rezonansie magnetycznym powiedzial ze ten guz jest wychwycony w zarzewiu. Co to znaczy? i ze jest o gladkiej strukturze- dobrze to rokuje? Po operacjii lekarz powiedzial ze w wezlach chlonnych jakies pojedyncze komorki byly ale nie jest pewien na 100% czy to nowotworowe czy jednak swiadczoace o jakims stanie zapalnym.

Wiem ze trzeba czekac na wyniki histopatologiczne, ale mam pytanie czy dotychczasowe postepowanie dobrze rokuje? Wszystko zaczelo sie pod koniec pazdziernika a juz 1 grudnia byla operacja.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2017-12-03, 17:52  


mm1,
Witaj na forum.
Jeśli możesz to załącz, proszę, lub przepisz opis ( wynik) rezonansu magnetycznego. Będzie nam łatwiej odnieść się merytorycznie do opisanej przez Ciebie sytuacji.

Masz rację mówiąc, że teraz trzeba czekać na hist-pat. Słowa lekarza na temat „jakichś pojedynczych komórek” nie mogą być żadnym rzetelnym tłumaczeniem ponieważ lekarz nie ma mikroskopu w oczach. Mógł natomiast zaobserwować jakieś ewidentne nieprawidłowości w wyglądzie węzłów chłonnych i wytłumaczył Wam to w ten dość specyficzny sposób.
Pozdrawiam i czekamy na dalsze wieści!
 
mm1 


Dołączyła: 03 Gru 2017
Posty: 6
Skąd: lubuskie

 #3  Wysłany: 2017-12-03, 17:56  


Dziekuje za odpowiedz. Poki co nie mam dostepu do zadnych badan bo wszystko jest w szpitalu u lekarza. Wyniki rezonansu bede mogla przytoczyc dopiero kiedy mama wyjdzie ze szpitala. A mozesz mi powiedziec o co chodzi ze wykryto w zarzewiu tego guza? o co lekarzowi moglo chodzic...
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2017-12-03, 18:47  


mm1,
Trudno mi interpretować słowa lekarza - bo z jednej strony mówi Wam coś o „komórkach zapalnych” a z drugiej o „zarzewiu”... Mogę się tylko domyślać, że chodzi o lokalne zaawansowanie choroby ( najprawdopodobniej) nowotworowej.
Niestety bez wyników nie napiszę Ci nic wiążącego.
 
mm1 


Dołączyła: 03 Gru 2017
Posty: 6
Skąd: lubuskie

 #5  Wysłany: 2017-12-03, 19:00  


Dziekuje. Jak bede miala juz dostep do dokumentacji medycznej mamy napewno sie odezwe. Ogolnie to ta informacja "rozwalila" mnie psychicznie. Przeraza mnie to wszystko :(
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #6  Wysłany: 2017-12-03, 19:03  


mm1,
Wiem, zawsze słowo guz/nowotwór nas przeraża...
Najważniejsze, że u Mamy guz był operacyjny - teraz najważniejsze to odzyskać siły po operacji i dowiedzieć się z czym macie dokładnie do czynienia i czy potrzebne będzie dalsze leczenie.
Pozdrawiam serdecznie.
 
mm1 


Dołączyła: 03 Gru 2017
Posty: 6
Skąd: lubuskie

 #7  Wysłany: 2017-12-18, 16:32  


Witam.

Mama dostala dzisiaj wyniki histopatologiczne. Wrzuce zdjecia razem z poprzednimi wynikami. Proszę o pomoc w zinterpretowaniu bo ja sie kompletnie nie znam. Lekarz w piatek dopiero.


1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 309 raz(y) 907,05 KB

2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 299 raz(y) 2,31 MB

3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 285 raz(y) 2,15 MB

4.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 288 raz(y) 3,01 MB

5.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 299 raz(y) 3,02 MB

7.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 271 raz(y) 2,51 MB

8.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 286 raz(y) 3,04 MB

6.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 280 raz(y) 1,59 MB

 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #8  Wysłany: 2017-12-19, 14:12  


mm1,
Wynik pooperacyjny nie stwierdza obecności raka trzonu macicy. Guz macicy to mięśniak gładkokomórkowy ( zmiana łagodna) a rozrost gruczołowy złożony endometrium to potencjalny stan przedrakowy.
Leczenie radykalne chirurgiczne zamyka sprawę, teraz trzeba wrócić do pełni sił, pozdrowienia dla Was i dużo zdrowia!
 
mm1 


Dołączyła: 03 Gru 2017
Posty: 6
Skąd: lubuskie

 #9  Wysłany: 2017-12-19, 19:39  


Dziekuje bardzo Missy za odpowiedz. Jeszcze jedno mnie ciagle nurtuje, wczesniej lekarz mowil mamie zeby sie przebadala genetycznie pod katem mozliwosci zachorowalnosci na raka. Jest sens robic takie badania? jezeli tak to gdzie mam sie zglosic ewentualnie jakie badania moge wykonac?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #10  Wysłany: 2017-12-19, 20:47  


Ale o możliwość zachorowania na jakiego raka chodzi?
Generalnie od takich spraw są poradnie genetyczne.
 
mm1 


Dołączyła: 03 Gru 2017
Posty: 6
Skąd: lubuskie

 #11  Wysłany: 2017-12-19, 21:05  


Wyzej chodzilo o mnie zebym ja sie przebadala literowka mi sie wkradla. Chodzilo jemu ogolnie, bo przy wywiadzie mama powiedziala ze w rodzinie wystepowal dosyc czesto rak to jej wtedy powiedzial ze jak chce to moge sie przebadac. Od lekarza rodzinnego dostane takie skierowanie, czy od onkologa musi byc?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #12  Wysłany: 2017-12-19, 21:21  


Lekarz rodzinny na pewno może wypisać, ale nie wiem czy każda poradnia takie przyjmie - czasem wymagane jest od konkretnego specjalisty ( bo badania genetyczne dotyczą wielu różnych schorzeń, nie tylko onkologicznych). Najlepiej zadzwonić i zapytać.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group