1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podejrzany pieprzyk - proszę o pomoc
Autor Wiadomość
kamildamil 


Dołączył: 14 Kwi 2012
Posty: 14

 #1  Wysłany: 2012-04-14, 13:01  Podejrzany pieprzyk - proszę o pomoc


Witam,

Wiem, że nie można stawiać diagnozy na podstawie zdjęcia, ale ze stresu już nie mogę normalnie funkcjonować. Bardzo proszę o pomoc. Czy mogę obawy są słuszne? Do dermatologa spróbuję pójść w poniedziałek.

Kilka dni temu zauważyłem u siebie przez przypadek niepokojąco wyglądający pieprzyk. Znajduje się on na prawej ręce, poniżej łokcia. Ma niecałe 2 mm w największym wymiarze, nieregularne brzegi i jest trochę wypukły - wyczuwalny pod palcem. Jest ciemniejszy niż pozostałe pieprzyki, które mam, do tego raczej nie mam go od zawsze, bo pewnie wcześniej bym go zauważył. Półtora roku temu byłem u dermatologa i chyba wtedy jeszcze go nie miałem.

Poniżej jest link do zdjęć - proszę zwrócić uwagę na tę ciemną kropkę w górnej części lub w lewym górnym rogu (zależnie od zdjęcia). Czy jest to pieprzyk, który może być niebezpieczny?

Link do zdjęć: http://www.fotosik.pl/u/kamildamil/album/1161721

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
 
Berta 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Maj 2011
Posty: 1352
Skąd: Kraków
Pomogła: 170 razy

 #2  Wysłany: 2012-04-14, 13:09  


kamildamil, witaj na forum.
Nikt nie zdjagnozuje Cię tutaj na podstawie zdjęć.Proponuję udaj się do dobrego dermatologa z dermatoskopem (nie potrzeba skierowania) i tam napewno dostaniesz odpowiedź na nurtujace Cię pytania.
Ja ze swojego doświadczenia moge tylko powiedzieć ,lepiej wyciąć jedno znamie za dużo jak czekać co z tego się zrobi za kilka lat.
Pozdrawiam
_________________
Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy.
— Paulo Coelho
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2012-04-14, 14:14  


Dokładnie - na podstawie zdjęcia nie zdiagnozujemy, czym jest zmiana. Jednak jeśli wcześniej jej nie było i uważasz ją za niepokojącą, właściwym rozwiązaniem będzie udanie się do dermatologa.
_________________
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #4  Wysłany: 2012-04-14, 14:21  


- więc trzymamy za Ciebie kciuki i czekamy na diagnozę...powodzenia :)
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
kamildamil 


Dołączył: 14 Kwi 2012
Posty: 14

 #5  Wysłany: 2012-04-14, 14:27  


Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

A gdzie w Warszawie można szybko pójść do dobrego dermatologa? Bo na razie planuję wstać rano w poniedziałek i polować na numerek w Cepelku na Koszykowej.
 
klikers 



Dołączył: 20 Lut 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Pomógł: 30 razy

 #6  Wysłany: 2012-04-14, 16:20  


I to jest największy problem bo sam nie wiem a muszę też w trybie pilnym :)
_________________
Znajdziesz mnie też na
Facebook!
 
 
kamildamil 


Dołączył: 14 Kwi 2012
Posty: 14

 #7  Wysłany: 2012-04-16, 17:06  


Witam,

Byłem już u dermatologa. Pokazałem mu wszystkie niepokojące mnie zmiany, w tym to na ręce, o które się najbardziej martwię. Pani obejrzała je pod dermatoskopem i powiedziała, że nie jest ono niebezpieczne, ja zrozumiałem to tak, że zastrzeżenia mogą budzić znamiona powyżej 3 mm. Nie wiem co dalej robić, a nie czuję się do końca uspokojony. Martwią mnie nierówne krawędzie i te ciemne kropki na znamieniu i że jako jedyny pieprzyk na rękach jest lekko wypukły.

klikers, jeśli potrzebujesz szybko pójść do dermatologa, to możesz spróbować do Cepelka na Koszykowej 78 - rano można się dostać do lekarza na numerek, bez wcześniejszego zapisywania. Tylko najlepiej przyjść tam jeszcze przed otwarciem przychodni, wtedy będzie się krócej czekać.
 
klikers 



Dołączył: 20 Lut 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Pomógł: 30 razy

 #8  Wysłany: 2012-04-17, 12:24  


kamildamil

Faktycznie na Koszykowej jest taka możliwość, dziś byłem się dowiedzieć w paru miejscach nie ma możliwości w bliskich terminach a jak zapytałem na Koszykowej tyo jest tylko że trzeba być na 7 rano jak otwierają przychodnię bo ponoć parę minut i numerków już nie ma :) Tak więc jutro wybieram się na Koszykową rano i mam nadzieję że przyjmą mnie jakoś w miarę wcześnie bo na 12 muszę być w pracy :mrgreen: .
Niech obejrzy to jedno resztę obejrzy sobie już mój dermatolog.
Dzięki :okok"
_________________
Znajdziesz mnie też na
Facebook!
 
 
kamildamil 


Dołączył: 14 Kwi 2012
Posty: 14

 #9  Wysłany: 2012-04-17, 16:51  


A ja dalej nie wiem co mam robić :( Jak oglądam tego pieprzyka w powiększeniu to wygląda inaczej niż pozostałe, ma ciemniejsze kroki i jest taki w paski - włoski. Czy gdybym zdecydował się na wycięcie odpłatnie i (tfu, tfu) byłoby coś nie tak, to czy mogę liczyć na dalsze leczenie w ramach NFZ?

[ Dodano: 2012-04-17, 17:53 ]
klikers, jak pójdziesz na Koszykową przed otwarciem przychodni to powinieneś się spokojnie wyrobić do 12:00, ja dostałem się na 7:45, ale kilkanaście minut później były już osoby na 9:00 i później.
 
kam 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 15 Gru 2009
Posty: 349
Skąd: Warszawa
Pomogła: 35 razy

 #10  Wysłany: 2012-04-17, 17:29  


polecam przychodnie na ul. Leszno 17
dr Koniarz Mateusz lub Kalbarczyk Leszek

usuwałam tam pieprzyki na NFZ i jest bardzo zadowolona
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #11  Wysłany: 2012-04-17, 17:39  


kamildamil napisał/a:
Czy gdybym zdecydował się na wycięcie odpłatnie i (tfu, tfu) byłoby coś nie tak, to czy mogę liczyć na dalsze leczenie w ramach NFZ

Tzn. czy jak wytniesz sobie znamię i okaże się czerniakiem, to czy będą Cię leczyć onkologicznie?
Oczywiście że tak.
_________________
 
kamildamil 


Dołączył: 14 Kwi 2012
Posty: 14

 #12  Wysłany: 2012-04-17, 18:16  


Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Ale żeby wyciąć znamię na NFZ to najpierw potrzebuję skierowanie? Albo inaczej - czy jest jeszcze jakiś sposób żeby usunąć pieprzyka "państwowo"? Czy może zostaje mi w takim przypadku tylko jakaś prywatna przychodnia?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #13  Wysłany: 2012-04-17, 18:19  


Żeby zrobić na NFZ, musisz mieć skierowanie.
_________________
 
kam 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 15 Gru 2009
Posty: 349
Skąd: Warszawa
Pomogła: 35 razy

 #14  Wysłany: 2012-04-17, 18:44  


ja nie miałam skierowania do przychodni na Leszno, wystarczyło pokazać ubezpieczenie.
ale może to było przeoczenie pań z rejestracji.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #15  Wysłany: 2012-04-19, 06:39  


Skierowanie nie jest wymagane do dermatologa.

Cytat:
ABCDE czerniaka złośliwego czyli zbiór cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę, gdy oceniamy czy dane znamię jest podejrzane.


A ; Asymetria (asymmetry); oceń symetrię zmiany; postaraj się podzielić zmianę na dwie połówki; Czy obie połówki pasują do siebie? Zwykłe znamiona przeważnie są symetryczne, a wczesne postacie czerniaka złośliwego skóry cechują się asymetrią;

B Granica (border); zwykłe znamiona są owalne lub okrągłe i wyraźnie widoczna jest granica pomiędzy znamieniem, a zdrową tkanką; Rozmyta lub zatarta granica może wskazywać na czerniaka; także rozlewanie się barwnika na otaczające tkanki powinno budzić niepokój;

C - Kolor (color); prawidłowe znamiona zwykle są jednokolorowe; w przypadku podejrzanego znamienia w obrębie jednej zmiany może występować parę kolorów, a granice ich przejścia mogą być bardzo nieregularne

D Średnica (diameter); zwykłe znamiona mogą mieć różne rozmiary, aczkolwiek kiedy znamię ma powyżej 6 mm średnicy należy je bacznie obserwować;

E - Powiększanie się (enlargement); szczególnie niepokojące jest nagłe powiększanie się danego znamienia; zwykłe znamiona raczej nie rosną w szybkim tempie, oceń także czy znamię nie zrobiło się wypukłe

Zwróć także uwagę czy w okolicach zmiany nie pojawiło się swędzenie, bolesność lub krwawienie. Pamiętaj, aby każdą podejrzaną zmianę skonsultować z onkologiem.


Interesujące zagadnienia z dziedziny onkologii

_________________
Aegrotus sacra est...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group