1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Obustronny rak piersi przewodowy naciekający
Autor Wiadomość
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #1  Wysłany: 2012-09-18, 10:45  Obustronny rak piersi przewodowy naciekający


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się => w tym wątku <=

Witajcie

mam pytanie jak w temacie: czy infiltrans = invasium= inwazyjny= mogący dawać przerzuty?

stwierdzono u mnie carcinoma ductale infiltrans NOS B-R-Elston 5 pkt. G1, guzek w prawej piersi o wymiarach 5,5 x 5 mm, wokół guzka brak cech angioinwazji, badania immunohistochemiczne : E-cadherin (+), p63 (-)- co to znaczy
usg brzucha w porządku i rtg płuc również

na samym początku zrobiłam usg piersi ( sama wyczułam guzek) a opis był taki:
w prawej piersi, w miejscu macalnego guzka widoczny obszar hypoechogenny o wyraźnych granicach, o wymiarach 4,8 x 4,5 mm, zmiana położona jest tuż pod skórą, na głębokości 2 mm, prawidłowe doły pachowe

z tym usg od razu pojechałam do onkologa, który mnie uspokoił, że to nie wygląda na nic złego ale od razu umówiłam termin na biopsję, tuż przed zabiegiem dowiedziałam się, że takie guzki się wycina

aktualnie czekam na wyniki histo-pat z BCT i SNB, dziś mija 2 tyg, będę dzwonić czy już są, boję się jak to wszystko będzie, na razie lekarz powiedział, że czeka mnie radioterapia ale pewnie to zależy od tego wyniku.....



Rak drugiej piersi (lewej) opisany jest od tego posta [2012-11-22, 19:45]
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2012-09-18, 14:58  


kuna13 napisał/a:
mam pytanie jak w temacie: czy infiltrans = invasium= inwazyjny= mogący dawać przerzuty?

Tak.

kuna13 napisał/a:
carcinoma ductale infiltrans NOS B-R-Elston 5 pkt. G1, guzek w prawej piersi o wymiarach 5,5 x 5 mm, wokół guzka brak cech angioinwazji, badania immunohistochemiczne : E-cadherin (+), p63 (-)- co to znaczy

Rak przewodowy naciekający, nie wyspecyfikowany inaczej, o niskim stopniu złośliwości (G1),
wielkość guza odpowiada cesze T1b,
brak angioinwazji pośrednio świadczy o wczesnym zaawansowaniu lub niższej agresywności raka,
wartości E-cadherin i p63 precyzują szczegółowe cechy nowotworu mogące mieć wpływ na dobór odpowiedniej terapii.

kuna13 napisał/a:
na razie lekarz powiedział, że czeka mnie radioterapia ale pewnie to zależy od tego wyniku...

Przy operacji oszczędzającej, która wydaje się bardzo prawdopodobną
(mały guz, niska złośliwość, prawdopodobnie brak przerzutów do węzłów chłonnych)
radioterapia jest postępowaniem standardowym.

Wygląda na to, że Twoja choroba została wykryta we wczesnym stadium zaawansowania i szanse powodzenia leczenia powinny być wysokie.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #3  Wysłany: 2012-09-18, 16:52  


Richelieu napisał/a:
Wygląda na to, że Twoja choroba została wykryta we wczesnym stadium zaawansowania i szanse powodzenia leczenia powinny być wysokie.

dziękuję, jakiś pozytyw w tym wszystkim, będę się tego trzymać!

dzwoniłam i są już moje wyniki, jutro jadę je odebrać....

jeszcze jedno pytanie: czy na radioterapię jeździ się codziennie ?

[ Dodano: 2012-09-18, 16:55 ]
i chciałam jeszcze napisać, że ja już jestem po wycięciu węzła wartowniczego i poszerzeniu tego miejsca po guzie ( nie wiem jak to się fachowo nazywa) i właśnie te wyniki jutro odbiorę
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #4  Wysłany: 2012-09-18, 19:06  


kuna13 napisał/a:
jeszcze jedno pytanie: czy na radioterapię jeździ się codziennie ?

Jeździłam codziennie, oprócz sobót i niedziel.

kuna13 napisał/a:
i poszerzeniu tego miejsca po guzie ( nie wiem jak to się fachowo nazywa

jest to poszerzenie marginesów.
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #5  Wysłany: 2012-09-18, 19:24  


urania napisał/a:
Jeździłam codziennie, oprócz sobót i niedziel.

czy skutki radioterapii odczuwa sie od razu?
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #6  Wysłany: 2012-09-18, 20:59  


kuna13 napisał/a:
czy skutki radioterapii odczuwa sie od razu?

Przechodziłam radioterapię na obie piersi, w obu przypadkach po nastej frakcji pojawiały się zaczerwienienie i lekki obrzęk. W tym samym czasie pojawiło się zmęczenie, głównie spowodowane dojazdami ( za kierownicą pokonywałam po ok. 120 km/dziennie).
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #7  Wysłany: 2012-09-19, 10:21  


jadę po ten wynik.............

[ Dodano: 2012-09-19, 17:11 ]
w skrócie: jest i dobra wiadomość i gorsza.:
1. węzeł wartowniczy OK
2. trzeba znowu położyć się na stół, za małe marginesy zdrowych komórek

później postaram się przepisać wynik histo-pat

do szpitala za dwa tygodnie i znowu czekanie na wynik i oddala się termin rozpoczęcia radioterapii.....

[ Dodano: 2012-09-19, 22:18 ]
Wynik

Makroskopowo stwierdza się:
- w brzegach loży po tumorektomii obecne są nieliczne, drobne ogniska ( do max średnicy 0,7 mm) nacieków Caricinoma ductale infiltrans G1 oraz rozsiane ogniska Carcinoma intraductale intermediate- to rak przedinwazyjny, tak???
- proces nie nacieka skóry

Granice kwadratektomii
- w granicy bocznej obecne są ogniskowo przewody o obrazie CDIS dlaczego tu nie są podane te mm?
- w granicy przyśrodkowej obecne jest utkanie loży po tumorektomii bez zmian nowotworowych z minimalnym marginesem zdrowej tkanki od CDI szerokości 0,3 mm-- ile musi mieć minimalna najmniejsza szerokość??
- pozostałe granice bez zmian nowotworowych z marginesami zdrowych tkanek mierzonych od CDI i CDIS szerokości: górnym- 7 mm, dolnym 12 mm, tylnym 1mm , przednim poza skórą 5mm

co to jest to CDI i CDIS???

węzeł bez zmian nowotworowych

bardzo proszę o odpowiedzi na moje pytania
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #8  Wysłany: 2012-09-20, 17:35  


do pytań z wczorajszego postu chciałabym jeszcze dodać jedno:

czy te receptory o których dużo tu czytam robi się z krwi ? bo jeszcze nie miałam takich badań, czy to będzie zlecone jak będę miała juz radioterapię?
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #9  Wysłany: 2012-09-20, 21:21  


kuna13 napisał/a:
- w brzegach loży po tumorektomii obecne są nieliczne, drobne ogniska ( do max średnicy 0,7 mm) nacieków Caricinoma ductale infiltrans G1 oraz rozsiane ogniska Carcinoma intraductale intermediate- to rak przedinwazyjny, tak???

Tak, pogrubiony tekst odnosi się do raka przedinwazyjnego.

kuna13 napisał/a:
- w granicy bocznej obecne są ogniskowo przewody o obrazie CDIS dlaczego tu nie są podane te mm?

Dlatego, że ich nie ma. Komórki raka są w linii cięcia.

kuna13 napisał/a:
- w granicy przyśrodkowej obecne jest utkanie loży po tumorektomii bez zmian nowotworowych z minimalnym marginesem zdrowej tkanki od CDI szerokości 0,3 mm-- ile musi mieć minimalna najmniejsza szerokość??

Jeśli jest to technicznie możliwe usunięcie zmiany nowotworowej powinno być wykonane z marginesem >1 cm zdrowych tkanek .

Wiem jednak , że nie zawsze tak jest.

kuna13 napisał/a:
co to jest to CDI i CDIS???

CDI – rak przewodowy inwazyjny
CDIS - rak przedinwazyjny przewodowy

kuna13 napisał/a:
czy te receptory o których dużo tu czytam robi się z krwi ?

Jeśli masz na myśli PR, ER, HER 2 to "robi się" je z tkanki nowotworowej.
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #10  Wysłany: 2012-09-20, 21:40  


dziękuję Urania

czyli te receptory powinny być na wyniku histopatologicznym???

ja na wyniku ( ani na pierwszym ani na tym wczorajszym) nie mam tych receptorów

[ Dodano: 2012-09-20, 21:46 ]
a czy fakt, że węzeł wartowniczy ( 1 sztuka) jest czysty to jest 100% pewności, że wszystkie pozostałe są OK?

[ Dodano: 2012-09-20, 21:49 ]
nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa: w pierwszym wyniku było stwierdzenie "wokół guzka brak cech angioinwazji" czy to nie jest jednoznaczne z brakiem komórek nowotworowych wokół

boję się czy następne poszerzenie będzie miało odpowiednie marginesy zdrowej tkanki.....wszystko rozwleka się w czasie.....
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #11  Wysłany: 2012-09-20, 23:09  


kuna13 napisał/a:
a czy fakt, że węzeł wartowniczy ( 1 sztuka) jest czysty to jest 100% pewności, że wszystkie pozostałe są OK?

Przy prawidłowo przeprowadzonej procedurze oznaczenia (niezależnie dwiema metodami) i przebadania SNB powinno tak być:
Cytat:
Biopsja wartowniczego węzła chłonnego stanowi alternatywę limfadenektomii jedynie w wysokospecjalistycznych ośrodkach, ze względu na konieczność współpracy chirurga, patologa i specjalisty w dziedzinie medycyny nuklearnej. Ocena węzła wartowniczego jest bardziej wiarygodna przy jednoczesnym użyciu dwóch znaczników (barwnik i koloid) i nie powinno się podejmować decyzji po zastosowaniu jedynie jednego z wymienionych znaczników.
(Zalecenia PUO, str. 124).

kuna13 napisał/a:
"wokół guzka brak cech angioinwazji" czy to nie jest jednoznaczne z brakiem komórek nowotworowych wokół

Nie jest, świadczy jedynie o braku stwierdzonych naczyń krwionośnych wytworzonych przez guz wokół siebie
(w uzupełnieniu na temat angioinwazji zobacz ten post).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #12  Wysłany: 2012-09-20, 23:12  


a co z tymi receptorami???

[ Dodano: 2012-09-20, 23:16 ]
kurcze, jak mam to sprawdzić czy w oznaczeniu tego węzła lekarz zastosował 2 znaczniki, na pewno zabarwił się na niebiesko bo lekarz nawet mi go pokazał po wycięciu ( miałam zabiekgw znieczuleniu miejscowym) i mam jeszcze część piersi zabarwioną naniebiesko
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #13  Wysłany: 2012-09-20, 23:22  


kuna13 napisał/a:
a co z tymi receptorami?

Powinny być oznaczone po przebadaniu usuniętego guza.
Może to trochę potrwać, w takim razie uzupełnienie wyniku powinno być do odebrania w terminie do ok. 2 tygodni.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #14  Wysłany: 2012-09-20, 23:25  


czyli zapytam o nie jak pojadę na ten kolejny zabieg

ale teraz martwię się o ten węzeł wartowniczy bo doczytałam, że był oznaczony Patent Blue ( nie wiem czy dobrze napisałam nazwę) to by oznaczało, że użyto tylko jednego znacznika

[ Dodano: 2012-09-21, 15:33 ]
cały dzień myślę o tym wartowniku....martwię się...czy powinnam to skonsultować z innym lekarzem...
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #15  Wysłany: 2012-09-21, 19:45  


kuna13 napisał/a:
cały dzień myślę o tym wartowniku....martwię się...czy powinnam to skonsultować z innym lekarzem...

Skoro Cię to niepokoi, to może zacznij od rozmowy z Twoim lekarzem, i zapytaj go:
- czy węzeł był oznaczony tylko jedną metodą (a może dwiema, choć nie jest to wyraźnie powiedziane w wyniku),
- jeśli jedną metodą, to jak on ocenia prawdopodobieństwo, że wybrany i przebadany został właściwy węzeł,
- w zależności od uzyskanych odpowiedzi ewentualnie dowiedz się, czy jest wskazane jakieś dalsze działanie.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group