1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Obustronny rak piersi przewodowy naciekający
Autor Wiadomość
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #31  Wysłany: 2012-10-20, 12:24  


Byłam na konsultacji u innego lekarza, zaleca mastektomie bez tej rekonstrukcji jednoczasowej, wg niego jest to bezpieczniejsze, mam we wtorek jeszcze konsultować się z chemikiem i radioterapeutą, powiedział, że najrozsądniej byłoby zrobić PET i sprawdzić czy nie ma czegoś przy mostku bo to usytuowanie tego mojego guza tak blisko mostka nie jest dobre, jak zdobyć skierowanie na PETa? czy to graniczy z cudem? czy trzeba to z włanych środków finansować?
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #32  Wysłany: 2012-10-20, 15:32  Witaj Kuna 13!


Moim zdaniem ten drugi lekarz ma rację, lepiej odczekać trochę czasu, te minimum 3-5 lat i wówczas zrobić rekonstrukcję. Na tym portalu były już panie co im zrobiła się wznowa w miejscu blizny, jak nie ma dojścia do blizny, to łatwo jest przegapić jakąś nie daj Boże wznowę! Zresztą mój lekarz daje mi 2 x do roku zrobienia USG blizny pooperacyjnej. Niech wypowiedzą się inni, czy mam rację, anna

[ Dodano: 2012-10-20, 15:36 ]
I jeszcze jedno ten lekarz ma racje co do dokładniejszego badania przed rekonstrukcją. ja miałam już 2 takie badania PET, skierowanie wypisał mi lek z Por. Onkolog.
_________________
anna
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #33  Wysłany: 2012-10-21, 17:35  


kuna13 napisał/a:
jest wynik, niestety kiepski, okazuje się , że mój rak jest wieloogniskowy, bo w skrócie był czysty margines a dalej znowu znalazły się ogniska CIS, lekarz zaproponował mastektomię z rekonstrukcją jednoczasową ( co to dokładnie znaczy), nie wiem co ja mam zrobić


Co do tego, że powinna być wykonana mastektomia nie mam żadnych wątpliwości.
Co do rekonstrukcji, to będąc na Twoim miejscu chciałabym mieć wiedzę do podjęcia świadomej decyzji, tj:

Cytat:
mam we wtorek jeszcze konsultować się z chemikiem i radioterapeutą

-znać wynik konsultacji jw.
-znać uzasadnienie lekarza, tj. dlaczego ten czas i tę metodę (jaką ?) uznał za optymalną dla mnie, jakie są +/- w stosunku do innych możliwości. Tutaj chciałabym m/innymi poznać szczegóły dot. możliwych powikłań, „starzenia się” zrekonstruowanej piersi, możliwości i metod kontroli pod kątem ew. wznowy.
-„posłuchać samej siebie” – jakie są moje priorytety ?
- jakie doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów ma placówka w której zabieg ma być wykonany.
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #34  Wysłany: 2012-10-21, 21:25  


Po tej sobotniej konsultacji jestem juz zdecydowana na samą mastektomię. Nie chcę już wracać do tego wcześniejszego lekarza,będę tak kombinować, żeby jak najszybciej przenieść się do DCO, zobaczymy czego się we wtorek dowiem. Szkoda mi tylko tego czasu, który trochę zmarnowałam słuchając się dotychczasowego lekarza, ciągle pytałam czy nie powinnam skonsultować swojej sytuacji z chemikiem i ciągle słyszałam, że nie ma to na razie sensu...mogłam co prawda sama to zrobić, ehhh......

ile czeka się na wynik testu na gen BECA 1??? ( mogłam chociaż sama to wcześniej zrobić)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #35  Wysłany: 2012-10-21, 23:11  


kuna13 napisał/a:
ile czeka się na wynik testu na gen BECA 1?

BRCA1.
Wg informacji podawanych przez ośrodki badawcze ok. 4-6 tygodni
(przykład: pkt 5 - dla trzech najczęściej występujących mutacji tego genu),
inne ośrodki podają nawet czas tylko 2-3 tygodni (przykład: pkt 2),
ale wtedy być może badanie obejmuje mniejszy zakres (jedną mutację ?).

Natomiast sam wynik (tj. czy posiadasz mutację tego genu) nie ma wpływu na przebieg leczenia,
które może i powinno być wdrożone niezwłocznie, bez oczekiwania na wynik badania BRCA1.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #36  Wysłany: 2012-10-27, 19:55  


pierwszy wynik z poszerzenia marginesów wyglądał tak:

Makroskopowo kwadrant 35x25x18mm stwierdza się:
- w brzegach loży po tumorektomii obecne są nieliczne, drobne ogniska ( do max średnicy 0,7 mm) nacieków Caricinoma ductale infiltrans G1 oraz rozsiane ogniska Carcinoma intraductale intermediate
- proces nie nacieka skóry

Granice kwadratektomii
- w granicy bocznej obecne są ogniskowo przewody o obrazie CDIS dlaczego tu nie są podane te mm?
- w granicy przyśrodkowej obecne jest utkanie loży po tumorektomii bez zmian nowotworowych z minimalnym marginesem zdrowej tkanki od CDI szerokości 0,3 mm-- ile musi mieć minimalna najmniejsza szerokość??
- pozostałe granice bez zmian nowotworowych z marginesami zdrowych tkanek mierzonych od CDI i CDIS szerokości: górnym- 7 mm, dolnym 12 mm, tylnym 1mm , przednim poza skórą 5mm


Drugi wynik tak :

Mikroskopowo kwadrant piersi 55x35x20mm stwierdza się
- wokół brzegów loży po kwadratektomii obecne drobne ogniska o obrazie carcinoma intraductale intermediate grade G2 i G1
- fragment skóry z blizną pooperacyjną bez zmian nowotworowycg
- granice kwadratektomii bez zmian nowotworowych z marginesami zdrowych tkanek mierzonymi od CDIS : górny-2mm, dolny: 2 mm, przyśrodkowy- 5 mm, boczny:5mm, tylny 2mm

- fragment miąższu piersi 25x20x10mm bez zmian nowotworowych , linie cięć w powyższym fragmencie bez zmian nowotworowych


w tych wynikach nie rozumiem tylko tego ze w pierwszym poszerzeniu w marginesie górnym i dolnym był o wiele wiekszy margines zdrowej tkanki a teraz tylko 2 mm, wytłumaczcie mi to


Byłam na konsultacji u innego chirurga, który ogólnie zrobił mi wodę z mózgu, w poniedziałek jadę do tego wcześniejszego pogadać jeszcze o tej jednoczasowej rekonstrukcji i ostatecznie muszę podjąć decyzję bo jakby co 5 list mastektomia tylko czy z rekonstrukcja czy bez to sie jeszcze okaże
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #37  Wysłany: 2012-10-27, 22:18  


kuna13 napisał/a:
w tych wynikach nie rozumiem tylko tego ze w pierwszym poszerzeniu w marginesie górnym i dolnym był o wiele wiekszy margines zdrowej tkanki a teraz tylko 2 mm, wytłumaczcie mi to

Moim zdaniem tutaj jest odpowiedź:
kuna13 napisał/a:
(...)mój rak jest wieloogniskowy (...)

Zatem marginesy w obu badaniach mierzone od innej bazy.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #38  Wysłany: 2012-10-28, 18:53  


kuna13 napisał/a:
w granicy bocznej obecne są ogniskowo przewody o obrazie CDIS dlaczego tu nie są podane te mm?

Wg mnie zapis "w granicy bocznej obecne są ogniskowo przewody o obrazie CDIS"
jest jednoznaczny z tym, że przewody z ogniskami CDIS dochodzą do granicy cięcia,
zatem margines jest tzw. dodatni, co oznacza pozostawienie komórek nowotworowych w organizmie.
Nie ma zatem (większej od zera) odległości od usuniętych tkanek nowotworowych do granicy cięcia.

kuna13 napisał/a:
ile musi mieć minimalna najmniejsza szerokość?

Za bezpieczny uznaje się margines nie mniejszy niż 10 mm.
W przypadku mniejszego wskazana jest operacja powiększenia marginesu,
jeśli jest to niemożliwe (np. nie ma możliwości pogłębienia cięcia), wówczas uzupełniająca radioterapia.

Na temat różnic w interpretacji wielkości marginesów w obu wynikach przekonująco wypowiedziała się Urania.

Przed podjęciem decyzji co do rekonstrukcji jednoczasowej albo odroczonej
moim zdaniem powinnaś przedyskutować z lekarzem pozytywne i negatywne konsekwencje
jednej i drugiej opcji.



[następne komentarze]
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #39  Wysłany: 2012-11-03, 19:17  


Hej, w poniedziałek mam mastektomię z jednoczasową rekonstrukcją, jednak na taką opcję zdecydowałam się...ale mam dodatkowy problem w postaci mikro i makro zwapnień w lewej piersi, więc w czasie jednej operacji będę miała dodatkowo wycięty fragment lewej piersi do badania histo-pat, jestem przerażona..............................................................................
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #40  Wysłany: 2012-11-10, 16:07  


no i po operacji, jestem w domu od czwartku, za 10 dni wyniki i zobaczymy co dalej....
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #41  Wysłany: 2012-11-22, 19:45  


Witajcie, mam wynik dot lewej piersi....obustronny rak piersi, z tych zwapnień wyszło to co w prawej tyle tylko G2 i Her-2 ( +2) i poszedł do dalszego badania..............jutro bede wiedzieć co dalej z tą lewą piersią bo nie wiem czy te zwapnienia zostały wszystkie usunięte, na pewno wartownika z lewej strony jeszcze trzeba zbadać....
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #42  Wysłany: 2012-11-22, 20:09  


W takim razie czekamy na wynik badania 'wartownika' z lewej i oznaczenie HER2 (FISH).

Mastektomia, o której piszesz trzy posty wyżej, była prawostronna, a jaki był zakres zabiegu po lewej ?
Od jego radykalności i rozległości stwierdzonych w tej piersi zmian zależy dalsze postępowanie
(leczenie uzupełniające / powiększenie marginesu / mastektomia).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #43  Wysłany: 2012-11-23, 18:22  


zapadła decyzja dot lewej piersi: mastektomia z jednoczasową rekonstrukcja= powtórka z rozrywki jednym słowem....................nie pytajcie w jakim jestem stanie psychicznym.......
 
akos6 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Paź 2011
Posty: 1290
Pomogła: 212 razy

 #44  Wysłany: 2012-11-24, 17:08  


kuna13 napisał/a:
....................nie pytajcie w jakim jestem stanie psychicznym.......


Wiem w jakim jesteś stanie.... U mnie jest podobnie... Jestem po rezonansie i czekam teraz 2 tygodnie na wyniki. Tez chodzi o drugą pierś.....
Trzymaj się :/pociesza:/
_________________
nic nie muszę....wszystko mogę :)
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #45  Wysłany: 2012-12-13, 20:11  


wczoraj wróciłam ze szpitala, jestem po mastektomii i jednoczasówce na lewej piersi, czuję się 100 razy lepiej jak po pierwszej, nie było żadnych komplikacji z czego bardzo sie cieszę, czekam na wynik z wartownika z lewej strony....a potem chemia 4 lub 6 cyli, tyle na razie wiem, rozmowy z psychologiem pomagają i czuję się dobrze pod względem psychicznym.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group