1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nóż cybernetyczny - cyberknife w wielkopolskim CO -szansa?
Autor Wiadomość
mariuszpe 


Dołączył: 11 Maj 2013
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2013-05-14, 18:02  Nóż cybernetyczny - cyberknife w wielkopolskim CO -szansa?


Wyczytałem, że Wielkopolskie Centrum Onkologii kupiło nowoczesną maszynę - nóż cybernetyczny. Ma ktoś już jakieś doświadczenia z tym urządzeniem? Faktycznie to dużą szansa dla chorych na raka?

"Poznań będzie trzecim miastem w Polsce (po Gliwicach i Wieliszewie), które będzie miało CyberKnife, czyli nóż cybernetyczny do leczenia najtrudniejszych przypadków nowotworów. Supernowoczesne urządzenie firmy Accuray o wartości blisko 22 milionów złotych zostało już sprowadzone z USA. Nóż cybernetyczny aktualnie przechodzi testy w Wielkopolskim Centrum Onkologii, które sfinansowało jego kupno pomocą za pomocą zaciągniętego kredytu.

Rozpoczęcie leczenia pacjentów za pomocą nowej technologii cyberknife planowane jest na czerwiec 2013.

CyberKnife, czyli nóż cybernetyczny to rodzaj robota o niezwykłej precyzji rzędu 0,1mm. Na ramieniu, które potrafi poruszać się w różnych kierunkach dzięki możliwości obrotu wokół kilku osi, umieszczony jest akcelerator emitujący promieniowanie fotonowe o napięciu nominalnym 6 MV. Specjalne kolimatory kształtują wielkość emitowanej wiązki, pozwalając na napromienianie niewielkich zmian, rzędu kilku milimetrów. Tak ograniczona wiązka promieniowania pozwala na podawanie jednorazowo wysokich dawek terapeutycznych, które przy standardowej radioterapii z zastosowaniem przyspieszaczy liniowych nie byłyby bezpieczne dla chorego.


Nóż cybernetyczny nie wymaga użycia skalpela, znieczulenia czy uśpienia. Zastosowanie CyberKnife, czyli techniki radioterapii stereotaktycznej – pozwala na dokonanie „bezkrwawej operacji”, czyli bardzo precyzyjne namierzenie guza nowotworowego i skierowanie na niego promieni. Wiązka dociera do chorych tkanek z dokładnością do ułamków milimetra. Dzięki temu do minimum zmniejsza się napromieniowanie i tym samym niszczenie zdrowych tkanek w organizmie pacjenta. Jest to niezwykle istotne w przypadku nowotworów, które zlokalizowane są w obszarze lub w pobliżu ważnych dla funkcji życiowych narządów np. prostaty, płuc, wątroby czy trzustki.

Realizacja jednego seansu za pomocą noża cybernetycznego trwa w zależności od indywidualnego przypadku od 45 minut do dwóch godzin – przy dźwiękach ulubionej muzyki. W trakcie napromieniania, chory obserwowany jest przez personel medyczny z wykorzystaniem 5 kamer oraz ma kontakt głosowy poprzez zastosowanie interkomu.

Typowymi wskazaniami do radioterapii z zastosowaniem CyberKnife są guzy zlokalizowane w kręgosłupie (w bliskim sąsiedztwie rdzenia kręgowego), głowie, płucach i w wątrobie.
"

źródło: http://glejak.com/cyberknife-poznan/

Czy tym urządzeniem można leczyć guzy mózgu?

Swoją drogą - ciekawe jak długie będą kolejki do zabiegu.... :(
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #2  Wysłany: 2013-05-14, 18:23  


Nie sądzę aby były długie bo konsultacje są płatne 250 zł. A zanim zakwalifikują to tych konsultacji może być kilka. Wiem bo byłam z mężem na pierwszej i wyznaczoną mam drugą.
Nie wiem ile ich będzie. Więc biedni raczej z tego nie skorzystają. A wielka szkoda!

[ Dodano: 2013-05-14, 18:25 ]
A jeszcze zapytałeś " Czy tym urządzeniem można leczyć guzy mózgu?

Tak, guzy mózgu i kręgosłupa.
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
mariuszpe 


Dołączył: 11 Maj 2013
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2013-05-14, 18:41  


Lidia - dziękuję za odpowiedź. W którym ośrodku korzystałaś (konsultowałaś) zabieg nożem cybernetycznym? To znaczy, ze w państwowych ośrodkach trzeba za niego też płacić???

I jeszcze mam pytanie odnośnie guzów mózgu - napisałaś, że można nim je leczyć. A czym różni się cyberknife od noża gamma?! CO lepsze? Bo czytałem, że ten drugi też do guzów mózgu?
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #4  Wysłany: 2013-05-14, 19:19  


mariuszpe ja byłam w Wieliszewie a konsultacje i zabiegi odbywają się tylko na terenie CyberKnife.

Najpierw są konsultacje i jeżeli konsylium lekarskie zakwalifikuje do radiochirurgii to dalej jest w ramach NFZ.

" A czym różni się cyberknife od noża gamma?! CO lepsze?

To nowoczesne narzędzie jest rozwiązaniem alternatywnym wobec tradycyjnej chirurgii z użyciem skalpela. Radiochirurgia z użyciem CyberKnife® jest bezbolesna, nieinwazyjna i niekłopotliwa dla pacjenta. Urządzenie niszczy chore tkanki precyzyjnie ukierunkowaną wiązką promieniowania z dokładnością do ułamków milimetra. Tą metodą usuwać można również guzy nieoperacyjne chirurgicznie ze względu na ich niedostępność. Podstawą do zaprogramowania komputera sterującego wiązką są wyniki badań diagnostycznych.
"ISO 9001:2008
w zakresie
radioterapii"

Moim zdaniem to nawet nie można porównywać bo tam gdzie skalpel nie dosięgnie to dla CyberKnife nie ma problemu.
Napisałam Ci co sama się dowiedziałam ale specjalistą nie jestem. :-D

[ Dodano: 2013-05-14, 19:20 ]
Poczytaj sobie na ich stronie:

http://www.icc-cyberknife.pl/
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
mariuszpe 


Dołączył: 11 Maj 2013
Posty: 6

 #5  Wysłany: 2013-05-14, 21:44  


Dziękuję serdecznie za informacje i linka - doczytam :) Operacja bez skalpela.. eh.. brzmi naprawdę dobrze! Ciekawi mnie jeszcze tylko ten nóż gamma w porównaniu do cyberknife - bo czytałem, ze on też właśnie do guzów mózgu... może ma ktoś jakieś info na ten temat? pzdr

Wielkopolskie Centrum Onkologii to placówka państwowa, liczę że wizyta i konsultacja dla każdego będzie refundowana!
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #6  Wysłany: 2013-05-15, 09:12  


mariuszpe napisał/a:
Ma ktoś już jakieś doświadczenia z tym urządzeniem

- oczywiście. Nasz Gazda, w Gliwicach, przeszedł leczenie na tym urządzaniu...
Jest poza tym odpowiednia procedura, taka sama dla biednych i bogatych, no i zatwierdzenie przez odpowiednich konsultantów na wykonanie takiego leczenia...

[ Dodano: 2013-05-15, 16:18 ]
Gamma knife ("nóż gamma") - to to samo...
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
aldonkaa78 


Dołączyła: 19 Maj 2013
Posty: 4

 #7  Wysłany: 2013-05-29, 13:44  


Mariusz Pe nóż cybernetyczny (cyberknife) i nóż gamma (gammaknife) to dwa różne urządzenia, choć o podobnym działaniu.

Nóż cybrnetyczny podobnie ja gamma nie wymaga użycia skalpela, znieczulenia czy uśpienia. Zastosowanie CyberKnife, czyli techniki radioterapii stereotaktycznej – pozwala na dokonanie „bezkrwawej operacji”, czyli bardzo precyzyjne namierzenie guza nowotworowego i skierowanie na niego promieni.Typowymi wskazaniami do radioterapii z zastosowaniem CyberKnife są guzy zlokalizowane w kręgosłupie (w bliskim sąsiedztwie rdzenia kręgowego), głowie, płucach i w wątrobie.

natomiast nóż gamma jest dedykowany i stosowany tylko do guzów mózgu (nie do wszystkich, raczej tych dobrze odgraniczonych i do określonej wielkości około 3,5-4cm). Nóż gamma jest w Warszawie, a w przyszłym roku ma być w Katowicach (firma Voxel ma kupić) - więcej o nożu gamma: http://glejak.com/noz-gamma-knife/

Cybernóż jest w Gliwicach, Poznaniu i Wieliszewie, ale aparatura do radiochirurgii - przyspieszacze liniowe - są dostępne w każdym wojewódzkim CO i nimi też można naświetlać "bezkrwawo" guzy mózgu
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group