1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
niepokojąca mammografia
Autor Wiadomość
marget1984 


Dołączyła: 25 Lip 2017
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2017-07-25, 16:35  niepokojąca mammografia


Witam, odebrałam dziś wynik mammografi, który widział już lekarz onkolog jednak mam wrażenie, że powinnam go jeszcze gdzieś skonsultować.

Opis: W piersi prawej w kgz widoczna włókniejąca tkanka i bardzo dyskretne mikrozwapnienia na obszarze około 10 mm. Według kgy piersi lewej obszar bardzo gęstej tkanki ok.55mm śr. z pojedynczym makrozwapnieniem.

Onkolog, który to widział każe obserwować i za 2 miesiące zrobić usg (miałam robione 4 miesiące temu, nie wykazało żadnych zmian). Boję się czekać dlatego potrzebuję rady czy jeszcze szukać innego onkologa. Mam 33 lata i dziecko chore na nowotwór więc wiem jak ważny tutaj jest czas.

Pozdrawiam
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2017-07-25, 19:18  


A czy sama nie wyczuwasz tej zmiany w kwadrancie górnym zewnętrznym(?) piersi lewej?

Możesz poszukać innego onkologa, ale takiego który zleci rezonans, albo sama zrobić rezonans (jeżeli masz kasę). Ale na pewno poszukałabym innego lekarza robiącego usg bo zdarza się (rzadko) że zmiana jest niewidoczna w usg, ale tu są dwie różne zmiany a w usg nic nie było? Jak są zwapnienia to nie jest to coś co urosło miesiąc temu.

Jak długo jesteś po ciąży? Jeżeli do 2 lat, to czekanie 2 mies jest trochę ryzykowne.
_________________
sprzątnięta
 
marget1984 


Dołączyła: 25 Lip 2017
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2017-07-25, 20:43  


sama nie wyczuwam, onkolog badając mnie też nic nie wyczuł. Ale wygląda to tak, że od 2012 roku robię co roku usg piersi profilaktycznie. Moja radiolog zawsze w tej lewej piersi gdzie większa zmiana coś widziała, opisywała to jako zrazik tłuszczowy ze znakiem zapytania, kazała obserwować, kontrolować. Ja pomimo tego poszłam pierwszy raz z tym do onkologa, zlecił biopsje po cym jak się na nią udałam odmówiono mi jej bo drugi radiolog który maił ją robić nić nie widział na usg. Onkolog zlecił dalej obserwować. Za rok znowu zrobiłam usg, sytuacja ta sama, w opisie zrazik? (nie powiększał się) ale czując nie pokój znowu poszłam do onkolga, tym razem innego. Drugi raz dostałam skierowanie na biopsje i drugi raz mi jej nie zrobiono :( taki pech, że tym razem trafiłam znów na tego samego Pana dra, który nic tam nie widział (a to był nawet inny szpital, mamy dwa i jest to mała miejscowość). W międzyczasie urodziłam dwoje dzieci, karmiłam piersią (1,5 roku temu skonczyłam). Na wiosnę br. zrobiłam kolejne usg tym razem specjalnie u innej Pani radiolog, i ta też nic nie widziała, ale poszłam jednak do onkologa - czasem coś mnie zakuło pod lewą pachą, jakby węzęł chłonny i właściwie wymusiłam tą mammografię (opis powyżej). Lekarz nic dalej nie wyczuwa (mnie przestało pobolewać), węzły ok, karze obserwować. Tak to wygląda od początku.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #4  Wysłany: 2017-07-25, 21:09  


Rezonans dałby pewnie jakąś wskazówkę, ale w małym mieście przy ograniczonej liczbie lekarzy trudno o prawdziwą drugą opinię. Możesz iść z tą mammografią do ginekologa lub lekarza POZ żeby wystawił kartę DiLO i pojechać do najbliższego centrum onkologii. Jak dobrze trafisz to już na pierwszej wizycie coś konkretnego powiedzą. Jeżeli to coś było widoczne już w 2012 r a węzły chłonne są nadal czyste to jest to delikatna wskazówka że zmiana nie jest złośliwa, ale jednak sprawdzić trzeba. Czy masz zdjęcia z tej mammografii - dobrze byłoby je pokazać tej pani radiolog która coś widziała w usg. Możesz też poczekać te 2 mies i pójść na usg a potem na biopsję, masz nazwisko lekarza który nic nie widział więc zapisując się na usg i biopsję przypilnuj żeby do kogoś innego.
_________________
sprzątnięta
 
marget1984 


Dołączyła: 25 Lip 2017
Posty: 6

 #5  Wysłany: 2017-07-25, 21:17  


Bardzo dziękuję za uwagi, naprawdę dużo mi dały. W moim (małym) mieście nie ma szans trafić do kogoś innego na biopsję ale jutro będę uderzać do najbliższego większego miasta i próbować umówić rezonans. Szczęście w nieszczęściu dzięki chorobie synka znam kilku cudownych onkologów co prawda dziecięcych ale wiem, że podpowiedzą do kogo uderzyć. Moje miasto już chyba odpuszczam.

Jeszcze raz dziękuje :)
 
marget1984 


Dołączyła: 25 Lip 2017
Posty: 6

 #6  Wysłany: 2017-10-10, 08:01  


Witam, jestem po biopsji cienkoigłowej i czekam na wyniki chociaż druga Pani radiolog też mówiła, że mogę zrobić biopsję a mogę robić co 3 miesiące USG. Po dłuższej rozmowie i moim niepokoju w wyniku USG wpisała zalecenie BACC.
Opis USG poniżej:
"Piersi o budowie gruczołowo -tłuszczowej z większą ilością tkanki gruczołowej w piersi lewej. W piersi prawej godz. 10 ok. 2 cm od otoczki ognisko hipoechogeniczne wielkości 8,7 x 4,1 mm o cechach usg zmiany łagodnej tłuszczak?
W piersi lewej na godz.1.30 ok 4 cm od otoczki ognisko hipoechogeniczne z drobnymi torbielkami wielkości do 1,4mm i kilkoma drobnymi zwapnieniami - wskazana BACC. akcentacja przewodów mlekowych. Innych zmian ogniskowych brak.
Węzły pachwowe wielkości do 13- 4,5 mm z prawidłowo zachowaną zatopką - odczynowe".
 
marget1984 


Dołączyła: 25 Lip 2017
Posty: 6

 #7  Wysłany: 2017-10-20, 18:58  


Witam, Mam już wynik biopsji: badanie wykonano pod kontrolą usg. W punkcie wskazanym przez radiologa - pierś lewa ok 1.30 - obraz mikroskopowy odpowiada zmianie typu - dysplazja. Uwzględniając obraz usg wskazana weryfikacja histopatologiczna zmiany.

Czy to jest zalecenie do wycięcia zmiany i wtedy przebadania? Myślałam że weryfikacja histopatologiczna to też biopsja?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #8  Wysłany: 2017-10-20, 19:55  


Wytnij i przebadaj całość, dysplazja to przeważnie przedrakowe, na co czekać? Tego się nie leczy tylko wycina.
_________________
sprzątnięta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group