1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Może Wy coś poradzicie...
Autor Wiadomość
Madzia_ 


Dołączyła: 16 Kwi 2015
Posty: 95

 #136  Wysłany: 2016-05-11, 14:36  


JustynaS1975, A jeszcze dopytam, w wyniku biopsji szpiku wyjdzie coś tylko wówczas gdy szpik będzie już zajęty, tak?
czy w wyniku może być też jakaś sugestia co do tego co dzieje się w organizmie?
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #137  Wysłany: 2016-05-11, 20:29  


Biopsja szpiku - ewentualnie wykaże np. czy szpik jest zajęty przez komórki, które nie powinny tam być, np.: czy są nieprawidłowości w krwiotworzeniu, uszkodzenia szpiku.
Madzia_ napisał/a:
czy w wyniku może być też jakaś sugestia co do tego co dzieje się w organizmie?

Nie wiem co masz na myśli, ale biopsja szpiku to badanie szpiku.
To co dzieje się w całym organizmie może być niezależne od krwiotworzenia. Ale jeśli to co dzieje się w organizmie jest wynikiem uszkodzonego krwiotworzenia, to wykaże.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Madzia_ 


Dołączyła: 16 Kwi 2015
Posty: 95

 #138  Wysłany: 2016-05-12, 06:26  


JustynaS1975, to w takim razie zastanawiam się po co ta biopsja u mnie :/ wyniki krwi mam idealne :) jeśli w szpiku nie wyjdzie przyczyna powiększonych węzłów chłonnych, guza w klp i zmian na śliniankach.. myślałam, że może wynik biopsji szpiku jest czymś podobnym do morfologii tylko o szerszym zakresie. A powiedz mi jak można zakwalifikować się na PET? Ja raz nie zostałam zakwalifikowana, ponieważ prof. powiedział, że nie mam nigdzie potwierdzonego nowotworu/chłoniaka i przez to się nie kwalifikuje czy to oznacza, że PET nie wykorzystuje się w diagnostyce tylko w ocenie zaawansowania choroby?

Bardzo dziękuję za cierpliwość do mnie :)
Pozdrawiam

[ Dodano: 2016-05-12, 07:42 ]
JustynaS1975, jesteś Skarbnicą wiedzy, znasz bardzo wiele przypadków mogłabyś powiedzieć czy spotkałaś się kiedyś z przypadkiem w którym morfologia była ok a ze szpikiem było coś nie tak?
Czy chłoniak może być przewlekły? U mnie trwa to od ponad roku, choroba się rozrasta, może to coś zupełnie innego?
Wiem, że nikt mi tutaj diagnozy nie postawi, wiem też że nie jestem łatwym przypadkiem. Dopytuję tutaj bo niestety u lekarza nie mam nawet jak bo wszystko zawsze szybko a nie chcę doszukiwać się czegoś w google bo wg tamtych schematów powinnam leżeć i umierać ;)
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #139  Wysłany: 2016-05-12, 07:45  


Madzia_ napisał/a:
znasz bardzo wiele przypadków mogłabyś powiedzieć czy spotkałaś się kiedyś z przypadkiem w którym morfologia była ok a ze szpikiem było coś nie tak?

Przeceniasz mnie ;)
Nie pamiętam.
Biopsja szpiku - wykluczy choroby układu krwiotwórczego (przede wszystkim białaczkę), choć niekoniecznie choroby układu chłonnego. Warto to sprawdzić.
Madzia_ napisał/a:
Czy chłoniak może być przewlekły?

Tak, są chłoniaki przewlekłe.
W przypadku chłoniaków/białaczek przewlekłych leczenie rozpoczyna się po spełnieniu kryteriów rozpoczęcia leczenia, przedtem się obserwuje. W tym przypadku zbyt wczesne rozpoczęcia leczenia nie ma 'wartości terapeutycznej'.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
babinka 


Dołączyła: 08 Gru 2014
Posty: 306
Pomogła: 21 razy

 #140  Wysłany: 2016-05-12, 08:07  


Madzia , dodam do tego co nasza Justynka Ci powiedziała,że zabieg biopsji szpiku do bolesnych nie należy ,chyba,że ktoś bardzo z zasady silnie odczuwa ból . Bardziej przykra jest trepanobiopsja ,ale oczywiście do przeżycia ;) .
Zastanawia mnie fakt ,że Tobie będą robili biopsję a nie trepanobiopsję, bo z tego co pamiętam tłumaczono mi ,tak jak Justyna wspomniała,że biopsja tylko potwierdza albo wyklucza białaczkę a dopiero trepanobiopsja może wykryć chłoniaka .
Pozdrawiam Kochana serdecznie. :)
_________________
babinka
 
Madzia_ 


Dołączyła: 16 Kwi 2015
Posty: 95

 #141  Wysłany: 2016-05-12, 08:07  


JustynaS1975, nie przeceniam :) dziękuję bardzo za odpowiedzi :)
W takim razie muszę uzbroić się w cierpliwość i czekać (w czekaniu jestem już mistrzem :D ). Gdyby coś przyszło Ci jeszcze do głowy w moim temacie to proszę napisz.

[ Dodano: 2016-05-12, 09:09 ]
babinka, ja będę miała trepanobiopsję a myślałam, że to to samo co biopsja szpiku tylko to taki skrót myślowy ;)
 
Madzia_ 


Dołączyła: 16 Kwi 2015
Posty: 95

 #142  Wysłany: 2016-05-16, 10:45  


Czy Waszym zdaniem węzły w śródpiersiu również mogą być niediagnostyczne?
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #143  Wysłany: 2016-05-16, 12:10  


Co masz na myśli?
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Madzia_ 


Dołączyła: 16 Kwi 2015
Posty: 95

 #144  Wysłany: 2016-05-16, 12:21  


Czy węzeł ze śródpiersia daje lepszy obraz diagnostyczny niż np. z pachwiny?
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #145  Wysłany: 2016-05-16, 13:29  


Madzia_ napisał/a:
Czy węzeł ze śródpiersia daje lepszy obraz diagnostyczny niż np. z pachwiny?

Wydaje mi się, że TAK.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Madzia_ 


Dołączyła: 16 Kwi 2015
Posty: 95

 #146  Wysłany: 2016-06-03, 17:05  


Hej, jestem po terpanie nie było źle :)
mam pytanie wynik już był dzisiaj jednak wyszły jakieś zmiany w szpiku i dali do powtórnego zbadania, na kostkę muszę czekać 2-3 tygodnie. Mam pytanie co do "zmian" w szpiku? Czego poza nowotworami może być taki obraz zmieniony szpiku?

Będę wdzięczna za każdą sugestię
Pozdrawiam Was cieplutko :*

[ Dodano: 2016-06-03, 18:19 ]
o czym mogą świadczyć odchylenia od normy w szpiku?
 
Madzia_ 


Dołączyła: 16 Kwi 2015
Posty: 95

 #147  Wysłany: 2016-06-22, 11:32  


Byłam dzisiaj po odebranie wyniku trepanu. Liczne zmiany w biopsji szpiku niestety wyniku nie otrzymałam jednak nie ma konkretnego rozpoznania :/ z tego co pamiętam to że blastów 6% nadal nic nie wiadomo
mam wynik kostki:

W badanym częściowo przepojonym krwotocznie trepanobiopunktacie dł. 2,0 cm szpik średniobogtokomórkowy, zajmuje ok 70% powierzchni jamek. Układ czerwonokrwinkowy i granulocytarny (MPO+), proporcjonalnie reprezentowane z zachowanym dojrzewaniem. Megakariocyty po kilka w jamce, rozproszone, średniej wielkości, z wielopłatowymi jądrami i hipolobularne. Liczne rozproszone małe limfocyty (CD45+), T(CD3+) i B(CD20+), które stanowią około 25% wszytskich komórek. Brak rozpoznania


Tak wygląda cały opis.

Może ktoś to zinterpretować?

4 i 7 lipca będę miała kolejne tomografy najpierw szyi później klatka piersiowa i jama brzuszna
 
trebor 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Gru 2014
Posty: 211
Pomógł: 31 razy

 #148  Wysłany: 2016-06-22, 13:04  


Ponad rok minął ... nadal nic nie wiadomo
trochę się zgubiłem, nie mogę znaleźć wyniku pobrania węzła z szyi. Co wyszło po operacji/zabiegu pobrania?
 
Madzia_ 


Dołączyła: 16 Kwi 2015
Posty: 95

 #149  Wysłany: 2016-06-22, 13:11  


trebor, problem w tym, że nic nie wyszło ponieważ węzeł został pobrany w częściach a nie całości :/
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #150  Wysłany: 2016-06-23, 11:08  


Madzia_ napisał/a:
że blastów 6%

Których blastów?
ponieważ tutaj:
Madzia_ napisał/a:
Układ czerwonokrwinkowy i granulocytarny (MPO+), proporcjonalnie reprezentowane z zachowanym dojrzewaniem.
czyli OK

Nieprawidłowości w wyniku: za dużo limfocytów oraz megakariocyty m.in. hipolobularne.

Jeśli lekarze nie potrafią postawić diagnozy, to my tym bardziej.
Niestety, jak widać, u Ciebie postawienie diagnozy jest niezwykle skomplikowane.
Pozdrawiam serdecznie :tull:
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group