1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nawrót raka nerki ?
Autor Wiadomość
quena 


Dołączyła: 21 Lis 2017
Posty: 92
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2021-01-15, 20:17  Nawrót raka nerki ?


Witam,

We wrześniu dziękowałam za pomoc na tym forum po odejściu mojej Cioci.
Dziś znów zwracam się o wsparcie.

Mój 75-letni Tata od kilku tygodni poszukuje przyczyn bólu lewego boku. Był to ból pojawiajacy się w pozycji leżącej, utrudniał spanie, za dnia nie dokuczał. Od 2 tygodni jest dużo mniejszy, ale w tym czasie doszło do usg jamy brzusznej, w ktorym opisano takie nieprawidłowości:

"Zmiany w jamie brzusznej:w nadbrzuszu widoczne liczne wezly chlonne wielkosci do 28 x 18 mm /powiekszone/. w srodbrzuszu wokol aorty widoczne masy nieprawidlowe , prawdopodobnie nacieki wezlowe lacznej wielkosci ok. 135 x 80 x 130 mm z niewielka iloscia wolnego plynu wokol. plyn w lewej jamie oplucnowej wolnego plynu w miednicy mniejszej  nie uwidoczniono. aorta brzuszna nieposzerzona. gruczol krokowy o wym:42 x 38 x 39 mmobj.33 cm 3. - granicznej wielkosci"

Wiem że to są złe wiadomości. Diagnostyka ciągnie się a my nie wiemy skąd są te przerzuty. Dzisiaj odbyła się wizyta prywatna u onkologa, który mówił że mogą to być przerzuty raka nerki. Tata miał do tej pory 2 nowotwory: rak nerki jasnokomórkowy pT3 G1 (nerkę usunięto z węzłami w 2005 roku) oraz raka prostaty Gleason 3+3 PSA 5,3 (leczony radioterapią radykalną w 2017 roku, od tamtej pory bada PSA co 3 miesiace i jest ono w normie). Po obu guzach Tata miał wykonywane TK kontrolne co pół roku przez 2 lata. Po ostatnim TK onkolog powiedział ze nie ma potrzeby robić kolejnych TK a urolog poradził badać co pół roku PSA.

Kupiłam przez internet pakiet badań krwi ktore załączę w nast poście (tu się nie udało). Są w nich nieprawidłowości.

Proszę o ocenę sytuacji. Co nalejlepiej teraz zrobić ? Tata po weekendzie bedzie dzwonił do CO by się zapisać, obawiam się długich terminów. Czy coś jeszcze możemy zrobić sami by przybliżyć się do ustalenua/potwierdzenia źródła przerzutów ?

Pozdrawiam

[ Dodano: 2021-01-15, 21:51 ]
Wyniki badań krwi (przepisane, nie udało się załączyć):

Leukocyty 8,6 tys/µl
Erytrocyty 4,5 mln/µl L (od 4,6)
Hemoglobina 13,8 g/dl
Hematokryt 43 %
MCV 96 fl H (do 92)
MCH 31 pg
MCHC 32,1 g/dl L (od 32,3)
Płytki krwi 116 tys/µl L (od 150)

RDW-CW 13,6 %
PDW 18,5 fl H (do 16,1)
MPV 13,4 fl H (do 12,6)
P-LCR 49,9 % H (do 47)

Neutrofile 3,97 tys/µl
Limfocyty 3,96 tys/µl H (do 3)
Monocyty 0,53 tys/µl
Eozynofile 0,10 tys/µl
Bazofile 0,04 tys/µl
Neutrofile 45,9 %
Limfocyty 45,8 % H (do 40)
Monocyty 6,1 %
Eozynofile 1,2 %
Bazofile 0,5 %
NRBC% 0,00 %
NRBC# 0,00
OB 3 mm/h
INR 0,96
Wskaźnik protrombiny 104 %
Czas protrombinowy 10,3 sek
APTT 29,20 sek
Ratio 0,9
Mocznik 54 mg/dl H (do 49)
Kreatynina 1,20 mg/dl
eGFR 59,2 ml/min/1,73m2
Kwas moczowy 6,7 mg/dl
Glukoza 84 mg/dl
CHOL 141 mg/dl
HDL 59 mg/dl
LDL 68 mg/dl
Trójglicerydy 71 mg/dl
AST 24 U/l
ALT 13 U/l
Bilirubina całk 0,70 mg/dl
Fosfataza zasadowa 81 U/l
GGTP 10 U/l
Amylaza 105 U/l H (do 100)
Sód 143 mmol/l
Potas 5,2 mmol/l H (do 5,1)
Wapń całk 9,00 mg/dl
Magnez 2,00 mg/dl
Żelazo 83,4 µg/dl
CRP 1,0 mg/l
TSH 1,520 µIU/ml
CEA 0,81 ng/ml
AFP 2,03 ng/ml
CA19-9 6,93 U/ml
PSA wolny 0,027 ng/ml
Niestety omyłkowo zabrakło PSA całk.
 
mVeltan 


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 142
Skąd: Lublin
Pomógł: 16 razy

 #2  Wysłany: 2021-01-16, 02:15  


Witaj, tak naprawdę w tej chwili niewiele wiadomo,widać wiele pakietów węzłowych mogących wskazywać na meta. Jednak może to być również np chłoniak, jedyną rozsądną opcją wg mnie jest pobranie węzła i badanie his-pat które powinno ostatecznie pokazac z czym walczycie. Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo siły do walki
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #3  Wysłany: 2021-01-17, 13:10  


quena,
Rozumiem, że rak prostaty był w niskim st.zaawansowania? T1?
A jak wyglądalo zaawansowanie raka nerki po operacji? Węzły były czyste? T3N0?
Tak czy inaczej samo T3 oznacza guz zaawansowany miejscowo więc słowa onkologa dotyczące potencjalnego źródła przerzutów są b.sensowne.
Jeżeli ostatnie PSA było ok i nie zwiększało się od zakończenia rth to faktycznie RGK wydaje się być poza podejrzeniami. A kiedy było ostatnie TK jamy brzusznej?
Tak jak pisze mVeltan, określić typ nowotworu może tylko badanie histopatologiczne.
  
 
quena 


Dołączyła: 21 Lis 2017
Posty: 92
Pomogła: 1 raz

 #4  Wysłany: 2021-02-08, 02:40  


Jak dostanę dokumenty to sprawdzę oznaczenia dotyczace stanu zaawansowania.
Z tego co pamiętam mogę powiedzieć że węzły przy nerce były czyste a przy prostacie też nie kojarzę zajętych węzłów, ale na pewno guz wyszedł poza torebkę. Na prostatę proponowano Tacie brachyterapię ale on poprosił o radykalną radioterapię i jeździł na nią przez miesiąc codziennie.
Mamy już PSA całkowite i wynosi ono 0,09.
Kilka dni temu odbyła się próba zrobienia biopsji węzłow. Niestety nie udało się. Lekarz powiedział że na usg nie widzi dobrze nacieczonej aorty i nie chce Taty skaleczyć. W związku z tym w tym tygodniu odbędzie się biopsja pod kontrolą TK.
 
quena 


Dołączyła: 21 Lis 2017
Posty: 92
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2021-03-04, 10:51  


Nareszcie jest wynik biopsji, Tata pojechał ponad 100km po wynik i dzwonił z krotką informacją że ma chłoniaka i przewlekłą białaczkę....

Nie wiemy co dalej. Nie mam nowych informacji.
Mogę tylko dodać że Tata bardzo oslabł w ciągu tych 3 tygodni. Ostatnio ciągle śpi i wiem ze to jest bardzo zły znak.

Proszę o informację czy są w takiej sytuacji szanse na jakiekolwiek leczenie i jakiekolwiek zatrzymanie choroby. Na co się nastawiać ? Sytuacja bedzie wymagała ode mnie duzych zmian w przeorganizowaniu mojego życia, prawdopodobnie z tymczasową zmianą zamieszkania włącznie, dlatego im wczesniej będę wiedziała czego się spodziewać, tym lepiej.

[ Dodano: 2021-03-05, 06:42 ]
Wczoraj po powrocie Tata powiedział że CO skierowało go do uniwersyteckiego szpitala klinicznego, ponieważ tam jest hematologia.
Tata pojechał tam i w rejestracji dostał termin wizyty na.... wrzesień. To jest pół roku, a jego stan pogarsza się z tygodnia na tydzień ! Tata zrobił awanturę, domagał się pomocy z uwagi na nacieczoną aortę, na ból i osłabienie. Ostatecznie poczekał aż ktoś zerknie na jego skierowanie, po czym dostał termin na kwiecień.
Niestety wyniki zostały zatrzymane tam z informacją że zostaną zwrócone w kwietniu i nie mam teraz żadnych informacji odnoście typu chłoniaka i białaczki.
Mam bardzo ważne pytanie - czy można czekać miesiąc na wizytę ? Po wizycie pewnie od razu też leczenia nie będzie, tylko trzeba bedzie ileś dni/tygodni poczekać na chemię. Czy naprawdę mamy tyle czasu i możemy spokojnie czekać ? Tata wrócił bardzo zmęczony, od razu polozył się i spał caly dzień i noc.
 
mVeltan 


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 142
Skąd: Lublin
Pomógł: 16 razy

 #6  Wysłany: 2021-03-05, 22:14  


Witam wszystko zależy od tego jaki dokładnie jest to chłoniak jeżeli np. DLBC to szanse na leczenie i wyleczenie istnieją. Osłabienie i zmęczenie jest cechą charakterystyczną chłoniaka, moja Mama przeleżała miesiąc wstając tylko do łazienki po rozpoczęciu leczenia praktycznie od razu samopoczucie się bardzo poprawiło chociaż powrót do formy trwał ok 3 miesięcy. W przypadku agresysywnego chłoniaka termin na wrzesień to ponury żart pełna diagnostyka i leczenie powinno być wdrożone jak najszybciej. Pozdrawiam serdecznie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group