1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz krtani
Autor Wiadomość
seba65310 


Dołączył: 23 Sty 2014
Posty: 110
Pomógł: 8 razy

 #31  Wysłany: 2014-04-14, 20:36  


Chemia "Uczula " komórki nowotworowe na działanie promieniowania, zwiększając skuteczność radioterapii.
 
infinity 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 21 Sie 2012
Posty: 576
Skąd: United Kingdom
Pomogła: 197 razy

 #32  Wysłany: 2014-04-14, 21:01  


znasz moze sklad chemii?
_________________
Don't underestimate the things that I will do..
 
 
seba65310 


Dołączył: 23 Sty 2014
Posty: 110
Pomógł: 8 razy

 #33  Wysłany: 2014-04-15, 02:19  


Nie znam... jeszcze..., kuracja rozpocznie się dopiero po świętach.
Dziś była robiona maska, pozostało zaplanowanie leczenia.
Może coś jutro się dowiem więcej, na wypisie.
 
seba65310 


Dołączył: 23 Sty 2014
Posty: 110
Pomógł: 8 razy

 #34  Wysłany: 2014-05-09, 22:10  


Na wypisie nic nie mam poza informacją o zakwalifikowaniu do radiochemioterapi oraz oznaczenie stopnia T3N0M0.

Jutro będę odbierał bloczek parafinowy z zakładu patologii, właściwie to z portierni, bo zakład jest zamknięty.

Jak przechowywać taki bloczek ?

[A jak było z bloczkiem?
Bloczek odebrałem z zakładu patologii, bo po dwóch tygodniach nie wiedzieli na 100% co to?! Zawiozłem do Gliwic podczas wizyty pierwszorazowej, gdzie wykonano badanie. Wynik był odmienny od wyniku z Częstochowy. Bloczek z powrotem wysłali do Częstochowy, ale do wypisu dołączyli pismo, aby dowieźć ten wycinek w celu : "przejrzenia w I.O.". Wycinku oczywiście niby nie przysłali...tutaj kawałek bajki...melodramat... ,ale miła Pani pomogła mi w Częstochowie i wycinek odnalazł się... w Częstochowie ]
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #35  Wysłany: 2014-05-09, 22:39  


seba65310 napisał/a:
Jak przechowywać taki bloczek ?

Bloczki i szkiełka powinny byc w takim kartoniku. Nie trzeba ich trzymac w lodówce. Ale nie powinny podróżowac samolotem, bo zabezpieczenie na lotniskach mogą zniszyc ich wartośc medyczną.

Jeżeli chodzi o archiwizację jest to obowiążek pierwszego patologa, który to bada. Jeżeli szkiełka i bloczki bada inna placówka, to po badaniu wracają do pierwotnej placówki.
Jeżeli badanie to trzeba wykonac lub porównac po raz kolejny to zawsze szukamy u pierwszego patologa.
Kiedyś przechowywano ich 20lat (teraz nie wiem jaki to jest okres).
 
seba65310 


Dołączył: 23 Sty 2014
Posty: 110
Pomógł: 8 razy

 #36  Wysłany: 2014-05-10, 22:19  


Dzięki wielkie za pomoc :-)

Bloczek odebrany.

W środę wreszcie leczenie... :)
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #37  Wysłany: 2014-05-10, 22:27  


Seba,
pamiętaj - dużo płynów podczas i po chemii. Trzymajcie się.
 
seba65310 


Dołączył: 23 Sty 2014
Posty: 110
Pomógł: 8 razy

 #38  Wysłany: 2014-05-15, 20:54  


Hmm... leczenie... powiem szczerze, że nie wiem dokładnie jak tata będzie/ jest leczony.
Od wczoraj jest na oddziale i przed chwileczką miał pierwsze naświetlanie. Według wypisu leczenie miało być skojarzone chemioradioterapia. Lekarz dziś tacie powiedział, że wytypowali go do badania klinicznego i czy wgl. wyraża zgodę na to. Przewidywana ilość naświetleń to 45. Nic więcej nie wiem, więcej informacji będę miał we wtorek po konsultacji z lekarzem.

[ Dodano: 2014-05-15, 21:47 ]
Szukałem szukałem i znalazłem coś takiego :
Zastosowania iniekcji interleukiny leukocytarnej (Multikine) - 3 faza badań klinicznych. Obiecujące...
Może ktoś wie coś na temat tego leczenia ? (Ja się już biorę za translate :-) )
 
seba65310 


Dołączył: 23 Sty 2014
Posty: 110
Pomógł: 8 razy

 #39  Wysłany: 2014-05-23, 19:43  


Na dziś wiem tyle: 70 Gy/35 frakcji + cisplatyna (100 mg/m2?? mkw ?? jak to ? )
Co do badań klinicznych to nic nie wiem jeszcze.

Skutki uboczne po chemii niestety są :-( Po podaniu tydzień temu chemii - brak apetytu(5 dni bez jedzenia!), wymioty, mdłości, wrażliwość na zapach potraw i dymu, ogólne zmęczenie...
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #40  Wysłany: 2014-05-23, 19:49  


Seba,
na metr kwadratowy ciała pacjenta. Powierzchnię obliczmy na podstawie pomiaru masy ciała i wzrostu.

Dopytam - wrażliwośćna dym? Jaki dym?
Nad wymiotami można zapanować środkami przeciwwymiotnymi, czy tata otrzymuje tabletki/syrop/czopki lub ampułki? Na zmęczenie raczej nic nie poradzicie, przynajmniej na tym etapie. Pamiętasz o dużej ilości płynów?
 
seba65310 


Dołączył: 23 Sty 2014
Posty: 110
Pomógł: 8 razy

 #41  Wysłany: 2014-05-23, 20:28  


Nie rozumiem z tym metrem kwadratowym, zrozumiałbym gdyby był sześcienny, ale kwadratowy - dziwne :/

Tak dym, dym... taki ze spalania plastików itp., ktoś coś niedaleko spala. Tata otrzymuje czopki. Oczywiście płyny to podstawa :-)

A dlaczego nie dają glukozy itp. ? Czyżby chemia się utrzymuje we krwi i żeby jej nie "wydalić " czy coś ?
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #42  Wysłany: 2014-05-23, 20:48  


Powierzchnię podajemy w metrach kwadratowych.
Z klinicznego punktu widzenia pomiar powierzchni ciała (BSA) pozwala bardziej precyzyjnie okreslić masę metaboliczną, niż wynikałoby to z samego pomiaru wagi ciała.

Duże ilości napojów mają za zadanie wypłukać chemię, a więc absolutnie nie chodzi o "zatrzymanie" leku w organizmie.


Jeśli czopki nie wystarczą (5 dni bez jedzenia to sporo) dowiedz się o możliwość podawania tacie leku w zastrzykach.
Pozdrawiam
 
seba65310 


Dołączył: 23 Sty 2014
Posty: 110
Pomógł: 8 razy

 #43  Wysłany: 2014-05-24, 21:08  


Dziś już były przymiarki do jedzenie - 2x zupki AMINO <- śmieciowe jedzenie!?!?, ale trzeba jakoś zacząć iii... tata chce, abyśmy jutro kiełbaskę przywieźli ... :-)
Dzienne spożycie płynów około 3litrów wody(czasem cola i jakiś drogi napój(dobry przy chemii, ale nie wiem jaki)

PYTANIE:
Po jakim okresie będziemy wiedzieć czy terapia działa ? Rozumiem, że radioterapia działa długo po zakończeniu leczenia.
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #44  Wysłany: 2014-05-25, 07:58  


Nie tyle śmieciowe, co bezwartościowe... Zamiast przywozić mu zupki AMINO z Biedronki, może spróbujcie ugotować solidnego rosołu z domowym makaronem?
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
infinity 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 21 Sie 2012
Posty: 576
Skąd: United Kingdom
Pomogła: 197 razy

 #45  Wysłany: 2014-05-25, 11:42  


Tk okolo miesiaca po zakonczeniu radioterapii.

Do zup dodawajcie maslo aby zwiekszyc kalorycznosc posilkow.
W aptece sa proszki Ensure dosypuje sie do dan zwiekszajac liczbe kcal lub mozna sporzadzic koktajl- jak nutridrink tylko wychodzi taniej :)

Jesli pacjent jada potrawy mleczne to lepiej kupic mleko w proszku ma wiecej kalorii- tak nam polecili w hospicjum.
Ja tacie gotowalam wolowine, blendowalam i rozcienczalam domowym rosolem.jesli chory je malo to dobrze aby bylo to maxymalnie wartosciowe jedzenie- zupki w proszku to syf od ktorego mozna dostac problemow zoladkowych.

Czasem spedzisz pol dnia w kuchni i wszystko wylejesz do zlewu :) chory jak sam sobie gotuje to " najada sie samym zapachem" wiec warto przygotowywac posilki.

Powodzenia.
_________________
Don't underestimate the things that I will do..
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group