1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz gruczołu krokowego interpretacja wyniku
Autor Wiadomość
jbl 


Dołączył: 22 Kwi 2017
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2017-04-22, 18:07  Guz gruczołu krokowego interpretacja wyniku


Witam
sprawa dotyczy mojego taty
mam prośbę o interpretację wyniku . nie wiem czy takie są standardy naszej kochanej służby zdrowia ale wynik przekazany na korytarzu ze stwierdzeniem pana ordynatora wie pan co to oznacza... i tyle pozostawię to bez komentarza
wiek 62 lata
rozpoznanie guz gruczołu krokowego
Ibiopsja gruczoł kr. płst lewy stref. obwodowaIIprawy str. obwodowa,III strefa centralana,IV strefa centralna op
I rak gruczołowy zrazikowy stercza Gleason 6 (3+3)
nowotwór obecny w bioptatach
15mm zajmując 90 %
10 mm zajmując 20%
12 mm zajmując 60%

II rak gruczołowy zrazikowy stercza Gleason 7 (3+4)
10mm zajmując 50 %
14 mm zajmując 30%
12 mm zajmując 30%
komponent 4 zajmuje 10% utkania guza

III rak gruczołowy zrazikowy stercza Gleason 7 (3+4)
16 mm zajmując 90 %
13 mm zajmując 60%
komponent 4 zajmuje 5% utkania guza

IV rak gruczołowy zrazikowy stercza Gleason 7 (3+4)
13 mm zajmując 50 %
15 mm zajmując 30%
komponent 4 zajmuje 10% utkania guza


prośba o co oznacza ten opis ??? czy jest totalnie źle czy tylko źle??
 
Armands 



Dołączył: 11 Wrz 2016
Posty: 611
Pomógł: 46 razy

 #2  Wysłany: 2017-04-22, 20:26  


jbl, Niestety wynik oznacza jedno - tata ma raka gruczołu krokowego. Utkanie nowotworu w pobranych bioptatach zajmuje 90%, co może oznaczać ryzyko przekroczenia komórek nowotworowych poza gruczoł krokowy. Ocena agresywności według Gleasona (siódemki) wskazuje na nowotwór o więcej niż średniej agresywności. To złe informacje, ale takie informacje to tylko wnioski z biopsji. Rak gruczołu krokowego nie jest nowotworem szybko postępującym. Przy wdrożeniu leczenia RGK można zatrzymać aktywność skorupiaka i przez wiele lat cieszyć się życiem starszego pana. Teraz, gdy tata ma wynik biopsji, powinien uzyskać kartę DiLO, która teoretycznie powinna uzyskać szybszą ścieżkę diagnostyczną.
Moim zdaniem warto rozważyć skierowanie się do jakiegoś centrum onkologii. Tam można liczyć na specjalistów, dla których RGK jest codziennością. Tam też będą przeprowadzone dalsze badania obrazowe (rezonans magnetyczny, scyntygrafia)
Nie podałeś ważnych informacji, jaki wynik PSA i ewentualne problemy z układem moczowo-płciowym spowodowały kontakt taty z urologiem.
To ważne, bo poziom PSA jest ważny do podjęcia kolejnych kroków w leczeniu.

Tak jak wcześniej napisałem, rak gruczołu krokowego nie jest wyrokiem. Przy dobrze dobranym leczeniu daje szansę na całkowite wyleczenie (oczywiście szybko wychwycony i potraktowany radykalną terapią), ale na wiele lat życia, u mężczyzn, gdzie radykalność nie wchodzi w rachubę.

Teraz ważne, aby tata trafił w dobre ręce. Gdybyś miał więcej pytań, to śmiało.

Pozdrawiam

Armands

PS. Niestety wręczanie wyniku biopsji gdzieś w sekretariatach szpitali, czy na korytarzu, często się zdarza. Ja miałem możliwość porozmawiania z lekarzem, ale dlatego, że tego zażądałem.
Procedura tego nie zapewniała.

[ Dodano: 2017-04-22, 20:30 ]
Może moja odpowiedz jest trochę chaotyczna, ale jestem aktualnie w pracy i piszę korzystając z wolnej chwili. Stąd też możliwe błędy.
Gdzie tata mieszka?

A.
_________________
Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
 
jbl 


Dołączył: 22 Kwi 2017
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2017-04-22, 21:21  


wielkie dzięki za rzeczową i szybką odpowiedź .

tata umówiony na wtorek na wizytę z wiodącym specjalistą z tego zakresu oczywiście prywatnie w Warszawie .scyntygrafia z NFZ na 21 maja ..ale zobaczymy jakie decyzje zapadną we wtorek i najprawdopodobniej przyśpieszymy sprawę. PSA 15,4 żadnych objawów ze strony układu moczowego , krew , posiew moczu OK . tylko niepokojący ból w lewym podbrzuszu głownie po wysiłku to było przyczyną drążenia tematu.
mieszkamy woj. lubelskie
 
Armands 



Dołączył: 11 Wrz 2016
Posty: 611
Pomógł: 46 razy

 #4  Wysłany: 2017-04-22, 23:09  


Obstawiam, że przy takim PSA, to scyntygrafia nic specjalnego nie pokaże. Z własnego i nie tylko przykładu, wiem, że jest to standardowe badanie które, przy niskim PSA znajduje tylko zmiany zwyrodnieniowe, czy pourazowe.
Raczej skłaniałbym się do przeprowadzenia badania rezonansem magnetycznym na urządzeniu 3 teslowym. Tylko, że do takiego badania musi nastąpić zagojenie prostaty po biopsji. Trzeba poczekać 5-6 tygodni, aby ewentualne krwiaki nie wpłynęły na jakość badania.
Gdyby wynik badania MRI wskazał, że nowotwór ograniczony jest do gruczołu, to można myśleć o prostatektomii, czy też radioterapii.
Jeszcze jedna uwaga. Bardzo często wyniki biopsji nie szacują w sposób 100% pewny złośliwości komórek rakowych. Dopiero wynik pooperacyjne całego pobranego materiału pozwala dokładnie ocenić sytuację. Przy radioterapii nie ma takiej możliwości i trzeba bazować na wcześniejszych ocenach i badaniach obrazowy.
Naprawdę warto dołożyć trochę drogi, ale trafić do dobrego specjalisty.
Oby ten warszawski takim był. W onkologii nie ma rejonizacji i kilka ośrodków zdecydowanie góruje nad innymi.

Pozdrawiam
Armands
_________________
Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
 
jbl 


Dołączył: 22 Kwi 2017
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2017-09-15, 20:14  Prostatektomia wynik


Witam
Mam prośbę o interpretację wyniku Histo po wykonanej prostatektomii. Czyli z polskiego na nasze.Czyli źle ,bardzo źle , czy całkiem do dxxx...Operacja na Orłowskiego czas 4,5 h .
Tata 63 lata operacja 15 sierpnia PSA 17. Przed operacja robił scyntygrafię brak przerzutów, Rezonans miednicy klatki itp i nie wyszło nic poza prostatą. Koniec października będzie robione ponowne PSA.
Z góry dzięki za pomoc.







[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2017-09-15, 20:29 ]
Załączając wyniki badań, proszę usuwać dane lekarzy.



1.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 818 raz(y) 1,19 MB

2.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 792 raz(y) 295,93 KB

3.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 818 raz(y) 1,45 MB

 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #6  Wysłany: 2017-09-15, 20:28  


Czy ten wynik dotyczy tego wątku ?
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
jbl 


Dołączył: 22 Kwi 2017
Posty: 4

 #7  Wysłany: 2017-09-15, 20:51  


dokładnie ta sprawa

[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2017-09-15, 21:00 ]
Wątki zostały scalone i proszę tutaj kontynuuj dalszą historię.

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group