1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
dziwny przypadek
Autor Wiadomość
nube 


Dołączyła: 09 Lut 2015
Posty: 39
Pomogła: 3 razy

 #1  Wysłany: 2015-03-01, 22:58  dziwny przypadek


Witam

Na początku stycznia trafiłam do szpitala gdzie wykonano badania, które dały rozpoznanie wstępne chłoniaka hodgkina. Do tego momentu wszystko się zgadzało:
objawy (suchy kaszel, swędzenie skóry, bóle poalkoholowe, poty nocne), obraz TK, morfologia.
W celu potwierdzenia diagnozy wykonano biopsję gruboigłową - wynik ujemny,a następnie pobrano wycinek węzła po przez videoterakoskopię z takim wynikiem:

Opis makroskopowy:
1) wycinki górnej części guza, o średnicy ok. 1 cm, kilka drobnych (zalane NaCl)
- badanie śródoperacyjne cytologiczne - komórek nowotworowych nie stwierdzono
- badanie śródoperacyjne histopatologiczne - fragment zeszkliwiałych węzłów chłonnych o całkowicie zatartej architekturze, z obecnością dużych polimorficznych komórek. Obraz może odpowiadać rozrostowi układu chłonnego.
- badanie pointrowe- fragment zeszkliwiałych węzłów chłonnych o całkowicie zatartej architekturze,, z obecnością dużych polimorficznych komórek. Obraz może odpowiadać rozrostowi układu chłonnego.

2) Wycinki guza śródpiersia - kilkanaście białych fragmentów o średnicy 2,5 cm
- badanie śródoperacyjne cytologiczne - komórek nowotworowych nie stwierdzono
- badanie śródoperacyjne histopatologiczne - zeszkliwiałe fragmenty włókniste ze skąpym naciekiem limfocytów
- badanie pointrowe - zeszkliwiałe fragmenty włókniste ze skąpym naciekiem limfocytów

W związku z tym, że z tego wyniku dalej nie można nic wywróżyć, przekazano pobrany materiał do innego ośrodka. Otrzymałam informację, że wyniki u nich potwierdzają poprzednie i rozpoznania w dalszym ciągu brak.

Zwracam się do Was z prośba o podpowiedź co jeszcze można zrobić w takim przypadku jak mój żeby wykluczyć/potwierdzić chłoniaka?





wyniki-1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 5641 raz(y) 216,29 KB

wyniki-2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 5320 raz(y) 204,22 KB

 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #2  Wysłany: 2015-03-01, 23:28  


Masz wynik badania histopatologicznego?
Cały? Z barwieniami?
Niestety, zdarza się, że są trudności z postawieniem rozpoznania. Obraz przemawia za procesem nowotworowym i trzeba postawić jakąś diagnozę.
Opcje są dwie. Albo konsultować już pobrany materiał (gdzie to było badane?), albo pobierać raz jeszcze.
Skąd jesteś?

[ Dodano: 2015-03-01, 23:30 ]
Przepraszam, nie zauważyłem. Nikt normalny nie konsultuje preparatów drogą internetową. Jakoś badania histopatologicznego pozostawia bardzo wiele do życzenia. Poza oznaczeniem CD30 żadnej immunohistochemii nie było wykonanej... :(

[ Dodano: 2015-03-01, 23:31 ]
Dwa - pobieranie biopsji w przypadku podejrzenia chłoniaka jest niezgodne z jakimikolwiek zaleceniami i jest po prostu opóźnianiem postawienia diagnozy. Napisz, skąd jesteś. Spróbujemy dalej Cię pokierować.
 
nube 


Dołączyła: 09 Lut 2015
Posty: 39
Pomogła: 3 razy

 #3  Wysłany: 2015-03-02, 10:44  


Wyniki które przedstawiłam pochodzą z Bystrej i były potwierdzane w Gliwicach.
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #4  Wysłany: 2015-03-02, 14:59  


Dziwne to wszystko, patomorfologia gliwicka uchodzi za jeden z najbardziej doświadczonych ośrodków...
 
nube 


Dołączyła: 09 Lut 2015
Posty: 39
Pomogła: 3 razy

 #5  Wysłany: 2015-03-12, 20:30  


Tym razem chyba już oficjalnie dołączam do klubu ZZ.
Dotarły do mnie ostateczne wyniki.

PS. A co to takiego komórki zmumifikowane?



wynikIHC.PNG
Pobierz Plik ściągnięto 4989 raz(y) 190,62 KB

 
nube 


Dołączyła: 09 Lut 2015
Posty: 39
Pomogła: 3 razy

 #6  Wysłany: 2015-03-15, 22:49  


Powiedzcie mi proszę, czy to normalne, że opis wyniku histo czy IHC zawiera takie zwroty jak "być może" czy "budzi podejrzenie"?
Czy nie powinno tam być jednoznacznie napisane co zostało stwierdzone?
Przepraszam, że tak rozwlekam temat ale diagnoza ciągnie się już kolejny miesiąc, a wizytę u hematologa mam dopiero za 2 tygodnie, a wyobraźnia szaleje;)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #7  Wysłany: 2015-03-15, 22:52  


nube napisał/a:
czy to normalne, że opis wyniku histo czy IHC zawiera takie zwroty jak "być może" czy "budzi podejrzenie"?
Czy nie powinno tam być jednoznacznie napisane co zostało stwierdzone?

Nie zawsze wszystko da się w laboratorium jednoznacznie zinterpretować i określić.
W przypadku wątpliwości lekarz opisuje wynik w sposób przez Ciebie cytowany,
jeśli nie może postawić w sposób odpowiedzialny diagnozy bardziej pewnej.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
nube 


Dołączyła: 09 Lut 2015
Posty: 39
Pomogła: 3 razy

 #8  Wysłany: 2015-07-05, 21:09  


Witam ponownie:)

Czy bylibyście w stanie spojrzeć na wynik mojego kontrolnego PETa po 2 cyklu i powiedzieć czy opis klatki piersiowej, a szczególnie "cechy umiarkowanego jednorodnego metabolizmu - SUV max. do 3,7" powinien budzić mój niepokój?

Dodatkowo ujawniła się u mnie polineuropatia i korzystanie z własnych stóp jest bardzo dokuczliwe (piecze, kuje, szczypie). Czy istnieją jakieś sposoby na złagodzenie tej dolegliwości?
Czy w przypadku pogłębiającej polineuropatii przerywa się leczenie, czy jest to zbyt błahy powód?
Skończyłam właśnie 3 cykl.



DSC_0001.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 4484 raz(y) 1,07 MB

 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #9  Wysłany: 2015-07-05, 21:48  


Nie powinno to budzić Twojego niepokoju. Masz standardowo wykonaną ocenę po 2. cyklu tak jak najnowsze zalecenia to przewidują i bardzo dobrze - masz praktycznie całkowitą remisję i to jest na plus, jeśli chodzi o powodzenia leczenia - niezbyt dobrze rokują i są problematycznymi dla nas pacjenci, którzy nadal, po 2. cyklach ABVD, nie mają odpowiedzi lub mają ją niezadowalającą. Dalsze leczenie powinno sprawić, że się z Hodgkinem rozprawisz i zapomnisz o nim na dobre ;) Niewielkie wzmocnienie wychwytu w obrębie pierwotnego nacieku jest w sumie nie niepokojące - jeśli zmiana była wyjściowo duża, a była.

Co do polineuropatii - na pewno jest to dokuczliwa sprawa. Po zakończeniu leczenia zmiany pewnie zaczną się wycofywać - pytanie, na ile się wycofają. Sprawę należy zgłosić lekarzowi - być może konieczna jest korekta dawki winblastyny. Pytanie, czy jest taka konieczność, i czy redukcja dawek nie wpłynie na odległy wynik leczenia. HL jest takim nowotworem, że podawanie dawek chemioterapii o czasie (nie robiąc nadmiernie długich przerw, nie odciągając cykli z powodu kiepskich wyników) i we właściwych, należnych dawkach jest istotne. :)

Trzymam kciuki mocno!
 
nube 


Dołączyła: 09 Lut 2015
Posty: 39
Pomogła: 3 razy

 #10  Wysłany: 2015-07-06, 10:28  


MisiekW, dziękuję za rozjaśnienie sprawy ::thnx::

Jestem leczona AVD + brentuximab. Winblastyna ostatnio już była zredukowana, ale skoro piszesz, że istotne jest utrzymywanie dawek to pozostaje w milczeniu przemęczyć się do końca leczenia. Taka karma;)
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #11  Wysłany: 2015-07-06, 10:39  


Aha, czyli jesteś w badaniu klinicznym, tak? :)
 
nube 


Dołączyła: 09 Lut 2015
Posty: 39
Pomogła: 3 razy

 #12  Wysłany: 2015-07-06, 10:46  


dokładnie tak:)
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #13  Wysłany: 2015-07-06, 17:07  


MisiekW - nie wprowadzaj ludzi w błąd ze "nikt normalny nie konsultuje preparatów drogą internetową". Własnie ze tak się konsultuje w patomorfologii. Poczytaj czym jest telepatologia.
Poza tym jest napisane ze materiał jest zwłókniały -wiec jakie niby odczyny oprócz CD30 miały być robione? jak nie było prawie na czym???

Niestety czasem materiały są małe, zwłókniałe i nie da się rozpoznania postawić -bo nie ma komórek.
_________________
patolog
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #14  Wysłany: 2015-07-06, 21:14  


Przepraszam, nie jest to moja działka, obiecuję doczytać :)
 
nube 


Dołączyła: 09 Lut 2015
Posty: 39
Pomogła: 3 razy

 #15  Wysłany: 2015-07-08, 16:20  


Zastanawia mnie jeszcze jak w trakcie chemioterapii reaguje się na spadki hemoglobiny?

Ostatnio w dniu podania wynik był ok. 9, po tygodniu robię morfologię i tu zwykle jest ok 7,5-8 i neutropenia. Do wlewu zdążą podskoczyć parametry bo wspieram się czynnikiem wzrostu.
Tendencja jednak jest spadkowa i każde podanie zaczynam od coraz niższych wartości hgb.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group