1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,68 mm
Autor Wiadomość
skiper 



Dołączył: 01 Gru 2010
Posty: 137
Skąd: Zalipie-Piotrków
Pomógł: 25 razy

 #16  Wysłany: 2011-01-13, 10:07  


No widzisz - i znów dobre wiadomości dla Twojej Mamy :)
Co to jest cicatrix już wiesz (Richelieu jest szybki jak błyskawica :lol: )
Margines jest ok- w końcu to była operacja jego poszerzania. ;)
Jeśli chodzi o badania to standardem jest robienie RTG co pół roku (w zasadzie nie wiem czy to nie za często, przynajmniej w niektórych przypadkach), USG blizny i węzłów - pierwsze by sprawdzić czy przypadkiem nie pojawiają się przerzuty satelitarne w sąsiedztwie blizny, a drugie by mieć kontrolę czy nie pojawiają się mikroprzerzuty do węzłów chłonnych o czym świadczyłoby ich powiększenie. Takie USG można robić co 3 miesiące.
I jeszcze jedna najprostsza metoda: "na macanego" ;) - czyli po prostu co jakiś czas dokładnie obmacać okolice blizny, węzły chłonne i w razie wykrycia jakiegoś nienaturalnego powiększenia, zgrubienia- od razu badania.
USG dołu brzucha lekarz zalecał zawsze mojej mamie (też miała melanome na podudziu)- musicie dopytać o to swojego lekarza.
Ogólnie sytuacja Twojej mamy jest , powiedziałbym - bardzo dobra, świadczy o tym choćby rezygnacja z biopsji wartownika. Stopień zaawansowania niski, margines czysty- więc pozostają (jak ja lubię pisać te słowa :) ) tylko regularne kontrole i badania.
Mama jest zdrowa i oby tak pozostało !!!
Pozdrawiam
Sławek
_________________
To co nas nie zabije- czyni nas silniejszymi.
 
jadźka49 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 31 Gru 2010
Posty: 1046
Skąd: Szczecin
Pomogła: 181 razy

 #17  Wysłany: 2011-01-13, 10:59  


Ach jak miło czytać jakie informacje;)
BARDZO BARDZO mocno dziekuje za informacje;)
Twojej mamie życze zdrowia , zdrowia i jeszcze raz zdrowia i oby nic sie nie dzialo
Pozdrawiam serdecznie
Justyna
 
jadźka49 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 31 Gru 2010
Posty: 1046
Skąd: Szczecin
Pomogła: 181 razy

 #18  Wysłany: 2011-01-18, 09:51  


Witam! Mam pytanie odnosnie badan kontrolnych, mama wczoraj byla u onkologa ktory nie zlecil zadnych badan! Kazał przyjsc za 3 miesiace i jak to powiedzial "zobaczymy" termin ma wyznaczony na kolejna wizyte 11 kwietnia!! Minie 5 miesiecy od 1 zabiegu czy to nie jest za dluzgo??? Moze lepiej isc zrobic badanie prywatnie? Bardzo prosze o porade bo decyzja lekarza mnie troszke zaskoczyla! Jak mama sie dowiedziala ze ma czerniaka to inny onkolog mowil ze bedzie miec badania co 3 miesiace a tutaj lekarz teraz nie dal skierowania i powiedzial ze za 3 miesiace zobaczy, Czy tak powinno byc?
 
nowa 


Dołączyła: 12 Sie 2010
Posty: 77
Pomogła: 9 razy

 #19  Wysłany: 2011-01-18, 14:43  


Ja ma jutro kontrolę i uprzedzona takim postępowaniem podczas kontroli sama zrobiłam usg węzłów i brzucha. Myślę, że dla własnego spokoju można zrobić to badanie na własną rękę.
pozdrawiam!
 
jadźka49 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 31 Gru 2010
Posty: 1046
Skąd: Szczecin
Pomogła: 181 razy

 #20  Wysłany: 2011-01-18, 14:48  


Dzieki! Tez tak mowilam mamie. Dam jej pare dni i zapisze ja na badania. Dzieki za onformacje
 
skiper 



Dołączył: 01 Gru 2010
Posty: 137
Skąd: Zalipie-Piotrków
Pomógł: 25 razy

 #21  Wysłany: 2011-01-18, 18:27  


Nie ma co przesadzać z badaniami, szczególnie przy tak niskim stopniu zaawansowania. Pamiętajmy, że takie badania są bardziej lub mniej ale w jakiś tam sposób agresywne dla organizmu. Ważne jest by monitorować okolice blizny oraz ewentualną drogę spływu chłonki do węzłów, oraz same węzły. (chodzi tu o wczesne wykrycie ewentualnych, niewidocznych na zewnątrz, przerzutów jeśli miałyby się pojawić- pojawią się właśnie w opisanych miejscach w formie wyczuwalnych guzków bądź powiększonych węzłów chłonnych) Tylko proszę bez paniki- piszę o profilaktyce, nie twierdzę , że się coś pojawi :) a gdyby się miało pojawić to szybkie działanie jest bardzo ważne, gdyż we wczesnej fazie można to powstrzymać. Wydaje mi się , że dokładne obmacywanie co jakiś czas oraz USG tych miejsc co około 3 mies powinno załatwić sprawę. Na wizytę kontrolną przygotuj sobie zawszasu takie właśnie USG plus USG dołu brzucha (wystarczy, że zrobisz prywatnie tydzień wcześniej) oraz RTG płuc (o ile minie 6 mies od poprzedniego)- lekarz to oceni i powie co dalej. Myślę , że nie masz co się przejmować terminem, wg. mnie w tej sytuacji jest wszystko ok. :)
Pozdrawiam
Sławek

[ Dodano: 2011-01-18, 18:29 ]
Dodam jeszcze, w sumie jak masz czas do wizyty to faktycznie , można mamę zapisać na to USG już teraz, bo zanim będzie termin przez NFZ to akurat w okolicach wyznaczonej wizyty ;) , byleby nie za wcześnie nie robić niepotrzebnie- żeby było aktualne.
_________________
To co nas nie zabije- czyni nas silniejszymi.
 
Luika 



Dołączyła: 18 Maj 2010
Posty: 262
Pomogła: 65 razy

 #22  Wysłany: 2011-01-21, 00:23  


Jadźka, suuuuper,ze jest dobrze ;) ))
Trzymam kciuki za wszystke Wasze dalsze badania!


http://mamczerniaka.blog.pl/
_________________
nie boję się ;)
http://mamczerniaka.blog.pl/

Czerniak złośliwy, Clark III, naciek 9 mm
Melanoma epithelioides partim fusocellulare typus nodularis cutis, exulcerans, T4bN1aM0
» Mój wątek na tym Forum «
 
jadźka49 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 31 Gru 2010
Posty: 1046
Skąd: Szczecin
Pomogła: 181 razy

 #23  Wysłany: 2011-02-17, 07:23  


Wyniki usg:
W obu pachwinach węzły chłonne ze stłuszczałymi wnękami o śr. do 1cm.
Wątroba bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy, nerki, trzustka, śledziona oraz przestrzeń zaotrzewnowa usg w normie. Usg blizny na podudziu prawym przedstawia się prawidłowo.
Wszystko ok ale co to są te Stłuszczałe wnęki??
Bardzo prosze o pomoc
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #24  Wysłany: 2011-02-17, 07:46  


jadźka49 napisał/a:
co to są te Stłuszczałe wnęki??

Położenie wnęki w węźle chłonnym - opisane jest np. tutaj. Stłuszczenie wnęk nie jest zmianą o charakterze złośliwym.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
jadźka49 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 31 Gru 2010
Posty: 1046
Skąd: Szczecin
Pomogła: 181 razy

 #25  Wysłany: 2011-02-17, 08:35  


Dziękuje serdecznie;)
 
skiper 



Dołączył: 01 Gru 2010
Posty: 137
Skąd: Zalipie-Piotrków
Pomógł: 25 razy

 #26  Wysłany: 2011-02-17, 20:03  


Wyniki dobre.
Pożyjesz jeszcze co najmniej z 50 lat ;) (nie piszę sto, bo nie będę ściemniał- ludzie normalnie tyle nie żyją :lol: )
Pozdrawiam, Sławek
_________________
To co nas nie zabije- czyni nas silniejszymi.
 
jadźka49 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 31 Gru 2010
Posty: 1046
Skąd: Szczecin
Pomogła: 181 razy

 #27  Wysłany: 2011-04-13, 07:29  


Moja mama narzeka od jakis dwoch tygodni na bol w okolicach blizny, miala momenty jak szla to klulo ja w nodze w miejscu blizny, czy jest to powod do obaw? Czy mamy isc do lekarza? czy to normalne i zwiazanae z gojeniem sie rany w srodku? Bradzo prosze o porade, nie chce schizowac i wprowadzac paniki ale martiwe sie
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #28  Wysłany: 2011-04-13, 12:31  


jadźka49,
Taki ból,kłucie swędzenie może byc związany przecięciem nerwów czasem mięśni a także z duzym jakby nie było, ubytkiem skóry i jest jak najbardziej normalny .Blizna, skóra wokoło może boleć bardzo długo, nawet latami ludzie odczuwaja dyskonfort.
Myslę ze nie ma powodów do obaw Jesli mama nie wyczuwa jakiś zgrubień guzków ,które pojawiiły sie de novo myślę ze nie ma powodów do obaw .Pozdrawiam
_________________
 
skiper 



Dołączył: 01 Gru 2010
Posty: 137
Skąd: Zalipie-Piotrków
Pomógł: 25 razy

 #29  Wysłany: 2011-04-13, 21:48  


Biofanka w zasadzie odpowiedziała :) ze swojej strony dodam , że jakieś 20 lat temu stąpnąłem na szklankę, miałem dość głęboko rozciętą stopę, kilkanaście szwów- i... do dziś mnie potrafi to miejsce pobolewać, szczególnie na zmianę pogody ;)
Pozdrawiam
Sławek
_________________
To co nas nie zabije- czyni nas silniejszymi.
 
jadźka49 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 31 Gru 2010
Posty: 1046
Skąd: Szczecin
Pomogła: 181 razy

 #30  Wysłany: 2011-04-14, 07:17  


Dziekuje sredecznie za opowiedzi. uspokoilam sie ;)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group