Witaj
Berta,
Bardzo mi przykro z powodu Twojej choroby.
Na Twoim przykładzie widać dobitnie jak nieprzewidywalny to jest nowotwór.
Progresja 6 lat po usunięciu zmiany pierwotnej
,zakładam ,że już nie miałaś kontroli onkologicznych i zapomniałaś zapewne o nowotworze.
Przerzut do węzłów był dość duży czy sama wyczułaś powiększenie?
Nie zależnie od obecnej sytuacji nie wolno Ci się załamywać. Jak sam widzisz jest to nieprzewidywalny nowotwór i trudno odpowiedzieć na Twoje pytania dotyczące postępu choroby czy ewentualnej przeżywalności.
W przypadku 2 przerzutów do węzłów regionalnych statystyki w publikacjach naukowych mówią o:
63% szans na przeżycie 5 letnie w przypadku w przypadku guza bez owrzodzeni- stadium IIIA
50% w przypadku guza z owrzodzeniem-stadium III B.
Przerzut przekracza torebkę to nieco obniża rokowania. Ale to wszystko są
tylko statystyki .
To jak Twój organizm dalej będzie się bronił i jak postępować będzie choroba nie przewidzą żadne statystyki.
Badanie PET zostało wykonane zaledwie miesiąc po operacji więc nie dziwi fakt wzmożonej aktywność metabolicznej w okolicy pooperacyjnej. Jest to bardzo czułe badanie ,wzmożona aktywność może występować nawet przy drobnych zapaleniach a co dopiero po rozleglej operacji.
Myślę,ze następnym badaniem weryfikującym za 2 mc na kontroli może być badanie USG tej okolicy. Sama również możesz badać delikatnie ta okolicę czy pod skórą nie wyczuwasz zgrubień itp.
Niestety zalecenie radioterapii nie jest w mojej ocenie zbyt dobrym krokiem .Lekarz zapewne kierował się faktem iż guz przekroczył torebkę węzła. Radioterapia nie przynosi zbyt wielu korzyści a niestety zazwyczaj dyskwalifikuje z udziału w badaniach klinicznych. Jak wiesz na tym etapie choroby nie ma efektywnego leczenia także, chemioterapią. Ogólnie stosowana jest zasada "czekaj i obserwuj".
Nie mniej jednak w świetle ostatnich bardzo dobrych rezultatów badań klinicznych terapii ipilimumab a także Inhibitorem BRAF warto rozpatrzyć udział w badaniu klinicznym
Uważam ,że powinnaś zapytać w ośrodku w ,którym się leczysz o o możliwość udziału w badaniu klinicznym z udziałem inhibitora BRAF/ MEK firmy GSK .
Być może jest badanie (a wg mojej wiedzy jest to badanie
GSK1120212 vs Chemotherapy ) z którego radioterapia nie wykluczy Twojego udziału. Z pozostałych jakie szukałam niestety wyklucza.
Nie mam wiedzy czy w Krakowie jest to badanie prowadzone . Na pewno w Poznaniu i Warszawie. Dlatego możesz zarejestrować się w Warszawskim Centrum Onkologicznym u prof.Rutkowskiego w celu uzyskania tzw."drugiej opinii" lub w Poznaniu.
Często zasięgnięcie opinii drugiego lekarza jest bardzo pomocne,bowiem w Pl niestety brak jest dobrych ośrodków specjalizujących się w leczeniu melanomy ponadto lekarze nie chętnie informują o badaniach klinicznych dlatego wg. mnie zawsze warto zasięgać drugiej opinii nawet na prywatnej wizycie.
Pozdrawiam serdecznie i jeśli masz jeszcze jakieś pytania ,wątpliwości lub poprostu chesz porozmawiać ,pisz.