1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Clark III, Breaslow 0,9 pT1a
Autor Wiadomość
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #16  Wysłany: 2013-12-15, 14:18  


Mialem podobny wynik do twojego ponad rok temu i ciagle zyje ;)

Poszerzenie blizny jest w tej chwili najwazniejsze. Dociecie wartownika w przypadku ciebkich czerniakow ma niedokonca udowodnione korzysci.

Glowa do gory moglo byc duzo gorzej! A poza tym to juz masz wszystko wyciete wiec gada juz nie ma :)
 
ali0210 


Dołączyła: 20 Paź 2012
Posty: 306
Skąd: szczecin
Pomogła: 54 razy

 #17  Wysłany: 2013-12-15, 16:12  


Wiem co przeżywasz, ja mimo półtora roku nadal żyję w stresie. Musimy sobie powtarzac -
jest dobrze.
Trzymam kciuki za Ciebie i serdecznie pozdrawiam :)
Napisz jak wrócisz.
 
EMIKA74 


Dołączyła: 07 Lis 2013
Posty: 29
Pomogła: 5 razy

 #18  Wysłany: 2013-12-16, 18:57  


Wróciłam. Mam ogromny mętlik w głowie. Dr. Rutkowski ( przemiły, budzący zaufanie człowiek), podważył wszystko czym do tej pory żyłam.... Poszerzenie marginesów TAK i to już 19 grudnia, natomiast nawet wzmianki o oznaczeniu wartownika. Na moje pytanie związane z usunięciem węzła powiedział, że przy tak cienkim? czerniaku po prostu się tego nie robi, jedyne działanie to docięcie marginesów i dalsza obserwacja, badania kontrolne. Do dnia dzisiejszego żyłam w przeświadczeniu ( tak mnie ukierunkował mój dotychczasowy lekarz), że usunięcie wartownika to działanie standardowe, teraz zgłupiałam....
Stefanek potwierdza się to o czym pisałeś, nie usuwa się wartownika przy breslow poniżej 1 mm. - tak dokładnie powiedział doktor. Zastanawiam się dlaczego w tak różny sposób jesteśmy diagnozowani i leczeni? Czytałam na tym forum, że ludzie z niższym niż 0,9 mm breslow mieli usuwanego wartowanika, czym kierują się lekarze? czy nie ma jakiś odgórnych wytycznych? Może panikuję, ale trochę straciłam grunt pod nogami...
W swoim wyniku dopatrzyłam się jeszcze liczb mitoz 1/1mm2, zupełnie to wcześniej ominęłam czy to ma jakieś ważne znaczenie, czy moje rokowania pogarszają się przez to?
Sama wizyta w CO długa i męcząca, ale warto;-) Najpierw 2 godz. w kolejce do rejestracji, potem 4 godz. pod gab. 30. Wizyta 15 min. wywiad, oględziny pozostałych znamion, węzłów i na koniec optymistyczny akcent doktora - szczęście w nieszczęściu, tylko mniej niż 5% szans na przerzuty, głowa do góry, jest dobrze.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko i dzięki za wsparcie :)
_________________
EMIKA74
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #19  Wysłany: 2013-12-16, 20:22  


To tu mnie zaskoczylas.Bylam wrecz pewna ,ze czeka Cie wyciecie wartownika tym bardziej ,ze IM masz 1-1mm2 to kwalifikuje Twojego czerniaka do kategorii pT1b,gdzie wskazane jest wyciecie wartownika.Ale profesor Rutkowski to wybitny specjalista i wie co mowi i robi.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #20  Wysłany: 2013-12-16, 20:43  


EMIKA74 napisał/a:
nie usuwa się wartownika przy breslow poniżej 1 mm. - tak dokładnie powiedział doktor. Zastanawiam się dlaczego w tak różny sposób jesteśmy diagnozowani i leczeni? Czytałam na tym forum, że ludzie z niższym niż 0,9 mm breslow mieli usuwanego wartowanika, czym kierują się lekarze? czy nie ma jakiś odgórnych wytycznych?

Wytyczne jak najbardziej są (Zalecenia (2011 r.), str. 397):
Cytat:
Do biopsji węzła wartowniczego kwalifikują się chorzy:
[...]
— z grubością nacieku Breslowa równym lub większym niż 1,0 mm lub z (mikro-)owrzodzeniem na powierzchni czerniaka, niezależnie od grubości nacieku, bądź indeksem mitotycznym równym lub większym od 1/mm2 [czerniak, którego ognisko pierwotne sklasyfikowano jako kategoria T1b–T4b wg klasyfikacji guz/węzeł/przerzut (TNM, tumor-node-metastasis) UICC/AJCC 2010];
[...]

Z tego zapisu wynika, że nie tylko grubość nacieku >= 1,0 mm jest wskazaniem do biopsji węzła wartowniczego,
ale również obecność owrzodzenia lub odpowiednia (>= 1/mm2) wartość indeksu mitotycznego.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
ali0210 


Dołączyła: 20 Paź 2012
Posty: 306
Skąd: szczecin
Pomogła: 54 razy

 #21  Wysłany: 2013-12-16, 20:43  


Też jestem zaskoczona. Troszkę optymizmu mi dostarczyłaś chociaż na Forum smutno.
Konsultowac już nie polecę bo u naszego najlepszego specjalisty już byłaś...
Pozdrawiam.
 
EMIKA74 


Dołączyła: 07 Lis 2013
Posty: 29
Pomogła: 5 razy

 #22  Wysłany: 2013-12-16, 20:59  


Dziewczyny mój czerniak zakwalifikowany był do pT1a, nie miałam owrzodzenia,... ale swoim zdziwieniem zasiałyście we mnie niepokój.... może czegoś doktor nie dopatrzył??? Już mam myślenie...
_________________
EMIKA74
 
aniazet 


Dołączyła: 09 Lut 2013
Posty: 192
Pomogła: 20 razy

 #23  Wysłany: 2013-12-16, 21:02  


Emilka ja też nie miałam oznaczonego wartownika i tak mnie pokierował inny lekarz z co w Wa-wie. Stąd cieszę się że prof. Również tak zaleca. Trzmaj się Ania
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #24  Wysłany: 2013-12-16, 21:10  


Tak.ale tu nie chodzi o owrzodzenie ,a o IM(indeks mitotyczny) ktory Twojego czerniaka kwalifikuje wlasnie do kategorii pT1b tak jak juz Ci pisalam.Zreszta przeczytaj moj watek .Ja mialam Breslow 0.2mm i nie mialam owrzodzenia .a jestem po wycieciu wartownika i tez moj czerniak byl zakwalifikowany do pT1a.
 
EMIKA74 


Dołączyła: 07 Lis 2013
Posty: 29
Pomogła: 5 razy

 #25  Wysłany: 2013-12-16, 21:22  


To z tego wynika, że powinnam mieć biopsję węzła?
Jeszcze raz: pT1a, breslov 0,9 mm, ClarkIII, index mitotyczny 1/1mm2, brak cech regresji, angioinwazji, owrzodzenia, naciek limfocytarny typu non brisk.
_________________
EMIKA74
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #26  Wysłany: 2013-12-16, 21:31  


Wedlug mnie tak.,Jednak nie do mnie nalezy negowanie zdania profesora,bo sama jestem pod jego opieka i wierze w jego kazde slowoCzy prof.bedzie Ci robil docinke?.
 
EMIKA74 


Dołączyła: 07 Lis 2013
Posty: 29
Pomogła: 5 razy

 #27  Wysłany: 2013-12-16, 21:39  


Nie wiem tego. Profesor wyznaczył mi datę i godzinę przyjęcia do oddziału. Denerwuję się bo nie chciałabym niczego ominąć, wiem jakie to ważne. Kurcze byłam tak optymistycznie nastawiona, a teraz znowu się trzęsę. Z tego co zrozumiałam przy indexie 1/1mm2 powinnam meć pT1b?
_________________
EMIKA74
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #28  Wysłany: 2013-12-16, 21:53  


EMIKA74 napisał/a:
przy indexie 1/1mm2 powinnam meć pT1b?

Tak: 'Zalecenia' j.w., str. 400, tab. 3.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #29  Wysłany: 2013-12-16, 21:58  


Ja to tak rozumie.Przez dlugi czas bylam pewna ,ze moj stopien to tez pT1a,ale potem wlasnie tu na forum wytlumaczono mi, ze ze wzgledu na indeks moj stopien sie zmienil.Powiem szczerze,ze sama sie w tym wszystkim gubie.Im wiecej pytan tym wieksza niepewnosc.
 
EMIKA74 


Dołączyła: 07 Lis 2013
Posty: 29
Pomogła: 5 razy

 #30  Wysłany: 2013-12-16, 22:12  


No to już mam noc z głowy ;-( Co robić?
_________________
EMIKA74
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group