1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Adenocarcinoma acinare infiltrans (G2)
Autor Wiadomość
bartasb 


Dołączył: 29 Sty 2013
Posty: 19
Skąd: Bydgoszcz

 #31  Wysłany: 2013-02-04, 14:33  


Na wypisach z pierwszej chemioterapii chociaż nie miał robionej nowej TK są 2 różne oznaczenia:

- na jednym jest T4N2Mx

a na drugim T4N2M1 ;(

[ Dodano: 2013-02-04, 14:38 ]
Podobno M1 jest także jeżeli są zmiany satelitarne w tym samym narządzie.

[ Dodano: 2013-02-04, 14:46 ]
Czy jeżeli są stwierdzone nawet początki zmian osteolitycznych w żebrze w lokalizacji guza to czy czekać na wyniki po chemioterapii czy można wcześniej włączyć Aredię, Bonefos lub Zometę ;)

Czy stosowanie antydepresantów w leczeniu przeciwbólowym wspomaga takie leczenie?
_________________
bartasb
 
młoda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Pomogła: 47 razy

 #32  Wysłany: 2013-02-04, 14:49  


Mx - obecność przerzutów do narządów odległych niemożliwa do oceny
M1 - obecne przerzuty do narządów odległych

jeżeli występuje M1, niezależnie od innych symboli, to jest to IV czyli najwyższy stopień zaawansowania choroby. Przykro mi...
 
bartasb 


Dołączył: 29 Sty 2013
Posty: 19
Skąd: Bydgoszcz

 #33  Wysłany: 2013-02-04, 14:56  


Czyli to już koniec... ?

[ Dodano: 2013-02-04, 14:57 ]
Ostatnio znajomy wziął płytkę z TK z pulmunologii do znajomego radiologa i powiedział tak. Bez jakiegokolwiek leczenia może 5-7 miesięcy. Przy odpowiedzi na leczenie może rok ;(
_________________
bartasb
 
młoda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Pomogła: 47 razy

 #34  Wysłany: 2013-02-04, 14:59  


bartasb napisał/a:
czekać na wyniki po chemioterapii czy można wcześniej włączyć Aredię, Bonefos lub Zometę


Ja bym skonsultowała to z onkologiem prowadzącym

bartasb napisał/a:
Czy stosowanie antydepresantów w leczeniu przeciwbólowym wspomaga takie leczenie?


Jeżeli macie w planach podać tacie antydepresanty bądź inne leki, dobrze jest również to skonsultować z lekarzem. Podczas chemioterapii nie zaleca się wprowadzanie leków "na własną rękę". rodzaj leku także powinien wskazać lekarz, jeżeli nie będzie przeciwwskazań do ich stosowania. Mojemu tacie lekarka przepisuje wszystkie leki - przeciwbólowe, osłonowe na wątrobę, na żołądek itd.

[ Dodano: 2013-02-04, 15:02 ]
bartasb napisał/a:
Bez jakiegokolwiek leczenia może 5-7 miesięcy.


Nie chcę Ci robić złudnej nadziei ale rak płuc jest nowotworem bardzo źle rokującym. Jednak pamiętaj, że są to statystyki. W przypadku twojego taty może być inaczej, organizm może walczyć z chorobą. Nie poddawaj się, bo masz o co walczyć.
 
bartasb 


Dołączył: 29 Sty 2013
Posty: 19
Skąd: Bydgoszcz

 #35  Wysłany: 2013-02-04, 15:05  


W żadnym wypadku nie na własną rękę. Zamierzamy to skonsultować z onkologiem lub panią doktor od opieki paliatywnej (walka z bólem). Ale już moje nadzieje i wiara pękły ;(

[ Dodano: 2013-02-04, 15:08 ]
Na razie tata całkiem nieźle sobie radzi. No fakt, że jak za dużo się pokręci po domu to go boli z prawej strony i jest ogólnie po chemii osłabiony, ale póki co tragicznie to nie wygląda. Czy mamy się spodziewać nagłego pogorszenia stanu czyli z dnia na dzień?
_________________
bartasb
 
młoda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Pomogła: 47 razy

 #36  Wysłany: 2013-02-04, 15:23  


bartasb napisał/a:
Czy mamy się spodziewać nagłego pogorszenia stanu czyli z dnia na dzień?


Niestety, ale tego nikt nie przewidzi. tata na pewno będzie miał lepsze i gorsze dni. Choroba nowotworowa bardzo różnie przebiega, a opieka paliatywna ma tacie pomóc, zminimalizować ból i dyskomfort ile tylko się będzie dało..

[ Dodano: 2013-02-04, 15:24 ]
Przede wszystkim pilnujcie aby tata nie złapał jakiejś infekcji, przeziębienia ( ograniczyć kontakty z osobami chorymi, kichającymi itd) a także skupiskami ludzi (kościoły, sklepy)
 
bartasb 


Dołączył: 29 Sty 2013
Posty: 19
Skąd: Bydgoszcz

 #37  Wysłany: 2013-02-04, 15:26  


Czyli musimy wyrwać jak najwięcej dni z tatą dla niego i dla siebie? Czy jeżeli przy lekach przeciwbólowych nie będzie odczuwał bólu to może podróżować gdzieś dalej?

[ Dodano: 2013-02-04, 15:28 ]
Póki co siedzi w domu lub leżakuje przed TV ponieważ pogoda nie pozwala, żeby wyjść na zewnątrz.
_________________
bartasb
 
młoda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Pomogła: 47 razy

 #38  Wysłany: 2013-02-04, 15:31  


Nie zaleca się zmiany klimatu przy chorobach nowotworowych. Ale jeżeli chodzi o jakieś wycieczki, nawet wyjazd na kilka dni to jeżeli tato jest na siłach, to myślę, że to dobry pomysł. jednak musicie mieć na uwadze aby taty zbytnio nie forsować, a także aby w pobliżu była pomoc medyczna, ponieważ niestety ale różnie bywa.
 
bartasb 


Dołączył: 29 Sty 2013
Posty: 19
Skąd: Bydgoszcz

 #39  Wysłany: 2013-02-04, 15:40  


Nie zamierzam raczej taty zabierać w ciepłe kraje chociaż mieliśmy jechać do Chorwacji w tym roku ;(

Jak tata zachorował i ona nie pojechała do Niemiec to powiedziała: "Bartek my już nie pojedziemy pewnie do tej Chorwacji. No wiesz teraz z jednej pensji leki, jedzenie i opłaty. Powiedziałem, że o pieniądze się nie martw.

To może pomyślimy o jakimś wyjeździe w Polsce jeżeli kondycja taty na to pomoże. Do brata do Bielska trochę niestety daleko i nie wiem jak tat zniósłby podróż. Brat pewnie by się bardzo ucieszył. Ostatnio jak był na weekend to podobno przy odjeździe się popłakał ;(

[ Dodano: 2013-02-05, 13:40 ]
I co dalej? Jak mam żyć z tą świadomością, że jedna z najważniejszych osób odejdzie ;( ;(

[ Dodano: 2013-02-05, 14:03 ]
Kurcze te chuśtawki mojego nastroju jeszcze mnie wpakują w kłopoty zdrowotne ...
_________________
bartasb
 
pajch 


Dołączył: 30 Paź 2011
Posty: 67
Skąd: Poznań
Pomógł: 8 razy

 #40  Wysłany: 2013-02-06, 21:45  


Czy jeżeli są stwierdzone nawet początki zmian osteolitycznych w żebrze w lokalizacji guza to czy czekać na wyniki po chemioterapii czy można wcześniej włączyć Aredię, Bonefos lub Zometę ;)

Tego typu zmiany się naświetla przeciwbólowo (trzeba zapytać onkologa). Zapobiega to złamaniom patologicznym kości. Preparaty bofosforanowe znajdują również zastosowanie. Czy i kiedy wdrożyć jedno i/lub drugie to musi zdecydować onkolog.
_________________
Paweł
 
bartasb 


Dołączył: 29 Sty 2013
Posty: 19
Skąd: Bydgoszcz

 #41  Wysłany: 2013-02-12, 13:03  


Za dwa dni druga chemia...tata już się zamartwia co to będzie. Najważniejsze, aby zahamować rozwój choroby i aby skutki uboczne chemioterapii był najłagodniejsze z możliwych. Udało mi się go przekonać do ćwiczeń i krótkich spacerów na podwórko ;)

Ostatnio robiliśmy kilka pomiarów cukru na czczo i po posiłkach. Na czczo ma ok. 120-130 cukier. Godzinę po posiłku 230 a 2 h po posiłku 145-175. Bierze 3 razy dziennie Metformax 850. Czy należałoby zmienić ten lek lub dawki czy na razie ten cukier nie jest przerażający. Na moje zmiana trybu życia (więcej tata teraz siedzi i leży a kiedyś non stop w ruchu).

[ Dodano: 2013-02-12, 14:26 ]
... też jest istotna w cukrzycy.
_________________
bartasb
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #42  Wysłany: 2013-02-12, 19:34  


bartasb napisał/a:
Czy należałoby zmienić ten lek lub dawki czy na razie ten cukier nie jest przerażający.

O tym należałoby porozmawiać z lekarzem, który ustawiał leczenie cukrzycy - my nie możemy tu zadecydować :)
_________________
 
bartasb 


Dołączył: 29 Sty 2013
Posty: 19
Skąd: Bydgoszcz

 #43  Wysłany: 2013-02-13, 09:02  


Tyle to ja droga absenteeism wiem, ale chodzi mi bardziej o informacje wynikające z waszych doświadczeń biorąc pod uwagę chorobę.
_________________
bartasb
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #44  Wysłany: 2013-02-14, 22:17  


Osobiście doświadczenia nie mam, bo diabetolog ze mnie żaden, poza tym logika oraz dbałość o pacjenta każą nam powstrzymać się od wypowiedzi, ponieważ nie znamy dokładnych wyników badań pacjenta odnośnie dotychczasowo leczonej cukrzycy. Dlatego też polecamy konsultację z lekarzem.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group