1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
2 Nowotwory jelita grubego
Autor Wiadomość
Monii 


Dołączyła: 28 Mar 2022
Posty: 16

 #1  Wysłany: 2022-03-30, 15:48  2 Nowotwory jelita grubego


Wintam serdecznie wszystkich.
U cioci 67 l. podczas kolonoskopii wykryto zmiany na jelicie grubym. Zostały pobrane wycinki do badań.
W wyniku histopatologicznym rozpoznano:

1. polip poprzeczny
ilość badanych próbek: 2
fragmenty częściowo owrzodzonego gruczolaka kanalikowego w dysplazji wysokiego stopnia dodatkowo z obrazami o wyglądzie zgodnym z gruczolakorakiem śródśluzówkowym w granicach badanych próbek.

2. polip jelita ślepego
ilość badanych próbek: 1
gruczolak kanalikowo-kosmkowy w dysplazji niskiego stopnia, w odniesieniu do osi i krawędzi resekcji

3. forma guza pod kątem prostym
ilość badanych próbek: 10
na większości fragmentów biopsyjnych obecność średnio- zróżnicowanego naciekającego gruczolakoraka Lieberkuhna

( wynik tłumaczony z j.francuskiego)
Następnie ciocia została skierowana na PET ? w opiesie oprócz 2 zmian w jelicie: w zagięciu prawym SUV max 4,8 oraz w zagięciu lewym SUV max 6,7 badanie wykazało w lewym biodrze po zewnętrznej stronie zmianę o wielkości 8,4 mm SUV max 10,3 z dopiskiem Adenopatia? Guzek rakowy? Do potwierdzenia w IRM.

Bardzo proszę o odpowiedź jak to wygląda? Czy jest szansa na wyleczenia? Czy zmiana w na biodrze może być przerzutowa? Jak wygląda leczenie w przypadku 2 róznych nowotworów?
Czy będzie konieczna stomia czasowa? Będę wdzięczna za wszelkie uwagi i podpowiedzi.
Załaczm wynik PET – jest po francusku niestety, ciocia mieszka we Francji.

[ Dodano: 2022-03-30, 16:54 ]
Nie mogę załączyć pliku :(
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2022-03-30, 17:01  


Witaj na forum Monii,

Niestety funkcja załączania pliku nie działa aktualnie. Możesz wkleić wynik jako obrazek lub przesłać na mój mail forumowy

missyforumonkologiczne@gmail.com


i ja załączę wynik.
Spróbuję zerknąć w ten francuski opis.

Z tego co sama podajesz nie wynika wprost, że jest podejrzenie 2 nowotworów. Sądzę, że najważniejsza kwestia to precyzyjne tłumaczenie PET.
Na kiedy zaplanowano rezonans? I czy masz może oryginał wyniku histopatologicznego?

[ Dodano: 2022-03-31, 08:47 ]










[ Dodano: 2022-03-31, 09:20 ]
Monii,

Na tyle ile rozumiem francuski:

faktycznie wykryto dwa ogniska gruczolakoraka w jelicie grubym ( w zagięciu jelitowym prawym oraz lewym). Dodatkowo obecna jest w lewym dole biodrowym zmiana podejrzana o charakter nowotworowy. Zmiana ta jest umiejscowiona w pobliżu esicy, na wysokości lewego jajnika - nie w kości biodrowej. Co do kośćca to wynik PET jednoznacznie stwierdza brak zmian podejrzanych. Podobnie rezonans nie pokazał nic niepokojącego w macicy ani w prawym jajniku.

Ponieważ poza zmianami w jelicie grubym oraz w lewym dole biodrowym nie stwierdzono powiększonych węzłów chłonnych w jamie brzusznej ani żadnych przerzutów odległych to sądzę, że lekarze będą rozważali leczenie operacyjne. Oczywiście nie mam pojęcia w jakim stanie ogólnym jest chora, czy jeszcze na coś innego choruje - to ocenią lekarze i to oni zadecydują jaki zakres operacji będzie możliwy. W rakach wieloogniskowych wykonuje się całościowe lub prawie całościowe wycięcie okrężnicy. Dodatkowo tutaj jeszcze jest zmiana w pobliżu esicy więc to na pewno bardzo komplikuje/poszerza? zakres operacji.
Nie jestem jednak w stanie napisać Ci jak to technicznie może wyglądać, nie jestem lekarzem.
Dla porządku dopytam: podałaś wiek chorej jako 67 lat a w rezonansie miednicy napisano 58 lat, to błąd w dokumentacji medycznej?
 
Monii 


Dołączyła: 28 Mar 2022
Posty: 16

 #3  Wysłany: 2022-03-31, 09:28  


Dziękuję uprzejmie za wstawienie wyników oraz odpowiedź.
Tak wiek 67 w sumie 68 rocznikowo, jest pomyłka w resonansie zamiast 68 napisano 58 :/
na górze w rezosnansie przy danych pacjenta było 68 tylko w opisie jest pomyłka.
Z tego co wyczytałam jeszcze wczoraj z tego rezonansu to potwierdził on jakby Rakowiaka w tym lewym dole biodrowym ( nodule de carcinose - guzek rakowaty, carsinose - rakowiak, zrakowacenie) Wiem, że ciężko tak przetłumaczyć.
Czy to może być inny niezależny nowotwór? Jesteśmy przerażeni jak każdy w takiej sytuacji.
Ciocia jest w ogólnie dobrym stanie, Ma problemy w wątrobą, bardzo wysokie parametry wątrobowe, problemy z układem kostnym - osteoporoza i w sumie tyle.

Dzisisj bedzie spotkanie z lekarzem, choć wydaje mi się że sam lekarz na razie jest skonsternowany. Miał zdwonić wczoraj po otrzymaniu wyników i nie zadzwonił co się mu nie zdarzało, więc tylko sie domyslam że konsultuje to jeszcze.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2022-03-31, 09:51  


Rezonans widzi jedynie nieprawidłową tkankę o innym sygnale niż tkanki zdrowe, ale nie jest w stanie jednoznacznie określić typu/rodzaju tej nieprawidłowości. Więc nie wiadomo co to za rodzaj nowotworu, to można stwierdzić tylko pod mikroskopem po uzyskaniu materiału do badania. W rezonansie napisano o guzku ( w okolicy esicy i jajnika lewego) wysoce podejrzanym o charakter rakowy ze względu na obraz w badaniu ( hypermetabolizm zmiany oraz zaburzenia dyfuzji).
Najbardziej prawdopodobne, w przypadku gdy stwierdzono już dwuogniskowego gruczolakoraka okrężnicy, jest istnienie kolejnego ogniska o tej samej etiologii.
 
Monii 


Dołączyła: 28 Mar 2022
Posty: 16

 #5  Wysłany: 2022-03-31, 16:10  


Dziękuję missy za odpowiedź.
Ciocia po wizycie u onkologa. Tak jak napisałaś nie ma jednoznacznej odpowiedzi co to za zmiana. Skierowano ciocie na dodatkowe badanie. I tutaj nie wiem czy to ma być biopsja czy laparoskopia zwiadowcza bo mam tylko info od cioci a ona tak nie bardzo sie w tym wszystkim orientuje.W stresie jest i zapomina jakiego słowa użyła lekarka.
 
Monii 


Dołączyła: 28 Mar 2022
Posty: 16

 #6  Wysłany: 2022-04-06, 18:40  


Dzień dobry
Ciocia była u chirurga i zdecydowali że nie będą tej zmiany w dole biogrowym oglądać podczas laparoskopii zwiadowczej tylko od razu operacja i wtedy wytna i zbadają. Operacja ma być w środę 13/04. Z tego co mówił chirurg będzie rozległa i skomplikowana. Zostanie wyłoniona stomia. No i chemia po operacji oczywiscie.

Czy ktoś się orientyuje czy stomia będzie na stałe czy czasowa w takiej sytuacji??
I czy ktoś podpowie jakie są rokowania w tym przypadku ?
 
Monii 


Dołączyła: 28 Mar 2022
Posty: 16

 #7  Wysłany: 2022-08-20, 15:23  


Witam po przerwie.
Ciocia została zoperowana, zmiana wycięta z jednego zagięcia jelita w całości.
Marginesy czyste, węzły czyste. Zdecydowano że operacja wystarczy, nie zlecono leczenia uzupełniajacego. Ciocia ma kontrole co 3 miesiące. Jak na razie wszystko jest dobrze.
Podczas operacji stwierdzono, że zmiana w drugim zagięciu jest niegroźna - nie znam szczegółów niestety. Piszę informacyjnie, aby był jakiś obraż przypadku dla innych forumowiczów.
pozdrawiam :)
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #8  Wysłany: 2022-08-22, 07:00  


Monii, wygląda to dobrze. Czy wyłoniono stomię czy była w tym wypadku niepotrzebna?
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Monii 


Dołączyła: 28 Mar 2022
Posty: 16

 #9  Wysłany: 2022-09-11, 09:56  


Witam po przerwie w tym temacie.
Stomii nie wyłoniono, nie była potrzebna na szczęście.
Ciocia jest pod kontrolą onkologa.Ostatnio miała jakieś problemy z jelitami, ból i wzdęcia. Mam nadzieję że to tylko zła dieta. 20/09 ma tomografię kontrolną.

pozdrawiam serdecznie
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #10  Wysłany: 2022-09-13, 12:24  


Monii no to w sumie bardzo pomyślny przebieg. Teraz rekonwalescencja która napewno trochę potrwa.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group