1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak zapalny piersi
Autor Wiadomość
Ghanima 


Dołączyła: 26 Wrz 2013
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2013-09-26, 00:55  Rak zapalny piersi


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=

Chodzę koło tematu, jak wkoło jeża. To chyba normalne.
Choroba dotknęła moją mamę.
Wstępne rozpoznanie postawiono na podstawie oglądu - to podobno typowe dla tego nowotworu. W piątek była biopsja, wyniki miały być przedwczoraj - ciągle na nie czekamy.

Chciałabym niczego nie zaniedbać w związku z mamy chorobą.
Poczytałam nieco i o wyborze lekarza, placówki, i o prawach pacjenta do informacji o chorobie oraz trybie leczenia. Chcę towarzyszyć mamie w całej procedurze.

Psychicznie jesteśmy z mamą na etapie żalu, że właśnie tak się złożyło. Nie wiem, czy gniew przyjdzie później, czy został nam oszczędzony... zaprzeczać nie ma czemu...

Mama cierpiała na różne dolegliwości bólowe w obrębie otrzewnej, już od paru miesięcy. Kwestia diagnostyki [kolonoskopia, gastroskopia] była poza sensownym zasięgiem czasowym i finansowym - to, co zwykle: terminy odległe, na prywatne badania brak funduszy.
Ze stanem zapalnym piersi mama chodziła miesiąc - najpierw leczono ją antybiotykiem [ponad sześćdziesięcioletnią kobietę?], dostała skierowanie na mammografię, której termin jeszcze nie nadszedł - wcześniej wypadł termin wizyty u onkologa, który rozpoznanie postawił od jednego 'rzutu okiem'.

Oprócz tego, że chciałam po prostu się wygadać, to chciałabym dowiedzieć się, czy są prowadzone jakieś badania nad tym nowotworem, czy jakiś ośrodek, lekarz w kraju 'specjalizuje' się w tej materii. Wiem już, że jest to stosunkowo rzadki nowotwór, stanowiący niewielki procent wszystkich nowotworów piersi i od razu klasyfikowany jako zaawansowany.

Pozdrawiam, Agn
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2013-09-26, 08:25  


Ghanima napisał/a:
chciałabym dowiedzieć się, czy są prowadzone jakieś badania nad tym nowotworem, czy jakiś ośrodek, lekarz w kraju 'specjalizuje' się w tej materii.

Zakładając, że wstępna diagnoza raka zapalnego się potwierdzi, co niestety wygląda na dość prawdopodobne,
uważam, że warto pomyśleć o wyborze leczenia w którymś z dobrych centrów onkologicznych.
W tej wypowiedzi dotyczącej podobnej sytuacji lekarz proponuje ośrodki w Warszawie, Gliwicach, Poznaniu.
Być może pod uwagę można by wziąć także cieszące się dobrą opinią centra onkologii w Bydgoszczy i Gdańsku,
jeśli te ośrodki byłyby Wam bardziej dostępne z uwagi na miejsce zamieszkania,
jednak za wyborem trzech pierwszych przemawia rekomendacja p. dra piszącego iż posiadają one największe doświadczenie w leczeniu tego rodzaju przypadków.

Na temat leczenia zacytuję fragment wyżej linkowanej wypowiedzi:
lek. Tomasz Stawski napisał/a:
Rak ma charakter zapalny, czyli jest rakiem nieoperacyjnym. Jest to rak bardzo agresywny, dający nacieki na sąsiadujące struktury histologiczne (z przewodów mlekowych do drobnych naczyń). W przypadku raka zapalnego sutka stosuje się odpowiednią, dość agresywną chemioterapię. Nie ma innego sposobu leczenia. Jeśli nowotwór dobrze zareaguje na chemioterapię, zacznie się wycofywać i zredukuje swoją masę możliwe, że wtedy będzie można wyciąć raka doszczętnie i zadecydować o dalszym sposobie postępowania (chemioterapia i/lub radioterapia).

Szerzej jest to opisane w odpowiednich Zaleceniach (2011 r.) dla raka w III stadium pierwotnie nieoperacyjnym.

Ghanima napisał/a:
chciałam po prostu się wygadać

Zakładam dla Ciebie odpowiedni wątek, gdzie swobodnie możesz rozmawiać o wszystkim,
i oczekiwać wyrazów wsparcia od naszych Forumowiczów.


Serdecznie pozdrawiam i witam Cię na forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Ghanima 


Dołączyła: 26 Wrz 2013
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2013-09-30, 20:29  


Mama przesłała mi mailem wyniki biopsji [przepisane].
Cytat:
Posyłam Ci wyniki:
Adenocarcinoma metastaticum axillae (M-8140/3).
Immunofenotyp komórek guza przerzutowego CK20 (- ), CK7 (+),
Mammaglobina (+/-), GCDFP-15 (-), ER (+) ok.30% kk,
PR(-)
HER@ : wynik 0 (wynik ujemny),
Ki67 (+) ok.22% kk
wskazuje na przerzut raka sutka , choć nie można wykluczyć również raka
endometrialnego macicy (do wykluczenia klinicznego).
Fenotyp raka piersi odpowiada podtypowi biologicznemu:
luminalny B HER2 (-).


W środę jedziemy do Bydgoszczy, do onkologa.

Mogę prosić o jakiś komentarz? Mama się denerwuje...
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2013-10-01, 13:08  


Ghanima napisał/a:
Adenocarcinoma metastaticum axillae (M-8140/3)

Ten zapis (wraz z numerem statystycznym) mówi o stwierdzeniu przerzutów gruczolakoraka do pachy.
Dalej następuje specyfikacja cech immunohistochemicznych umożliwiających postawienie tego rozpoznania.

Ghanima napisał/a:
ER (+) ok.30% kk,
PR(-)
HER@ : wynik 0 (wynik ujemny),
Ki67 (+) ok.22% kk

Te cechy klasyfikują raka do podtypu molekularnego luminalnego B HER2(-),
co lekarz zawarł w końcu podanego przez Ciebie cytatu.
Leczenie uzupełniające w takich przypadkach polega na podaniu hormonoterapii i ewentualnie chemioterapii
(Zalecenia (2011 r.), str. 223, tab. 14).

Ghanima napisał/a:
wskazuje na przerzut raka sutka , choć nie można wykluczyć również raka
endometrialnego macicy (do wykluczenia klinicznego).

Ten fragment wskazuje na konieczność wykluczenia w dalszych badaniach możliwości pochodzenia ogniska przerzutowego
od raka trzonu macicy (endometrialnego) zamiast z piersi, z czym potencjalnie liczy się lekarz opisujący ten wynik.

Ghanima napisał/a:
W środę jedziemy do Bydgoszczy, do onkologa.

Wskutek ostatnich problemów technicznych forum z tego miejsca znikł post Gaby wskazującej,
że najodpowiedniejszymi do konsultacji i prowadzenia leczenia z uwagi na trudność leczenia raka zapalnego
są ośrodki w Warszawie i Otwocku, jako w zasadzie jedyne dysponujące odpowiednim doświadczeniem.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Ghanima 


Dołączyła: 26 Wrz 2013
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2013-10-05, 08:51  


Dziękuję za komentarz, Richelieu.
Mam kłopoty z forum, dlatego się nie odzywałam.

Wynik biopsji dotyczy tyko wycinka z węzła chłonnego, w materiale pobranym ze zmian w piersi było za mało komórek do identyfikacji.

Jesteśmy po wizycie u onkologa w Bydgoszczy i konsultacji w warszawskim CO.
Mama zdecydowała, że zostanie przy bydgoskim CO. W poniedziałek dalszy ciąg badań, w tym PET. Mama cierpi na silne dolegliwości bólowe, których nie da się bezpośrednio powiązać ze zdiagnozowanym nowotworem piersi. Nie można wykluczyć, że są to bóle związane z przerzutami, stąd drobiazgowe badania.

Powoli oswajamy się z nową sytuacją.
 
bladze 


Dołączyła: 04 Lut 2013
Posty: 112
Pomogła: 7 razy

 #6  Wysłany: 2013-10-07, 23:13  


Czy macie z Mamą pomoc w opanowaniu dolegliwości bólowych?
_________________
Błądzę, czyli Agata

Mama zasnęła 4.03.2013
 
cucumis1 


Dołączyła: 07 Cze 2010
Posty: 19
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2015-03-09, 23:21  


przepraszam,ze podpinam się pod temat,ale moje pytanie skierowane jest do Richelieu:
czy pisząc o rezonansie i specjalistach w Otwocku, miał pan na myśli to centrum: https://ecz-otwock.pl/rezonansmagnetyczny3t-innowacyjnerozwiazania,584,l1.html

2 lata temu pożegnałam mamę (rak piersi) a teraz i mnie coś dopadło.....Boże, jak ja przejdę przez tak ciężką drogę do śmierci?

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2015-03-10, 20:24 ]
cucumis1 napisał/a:
czy pisząc o rezonansie i specjalistach w Otwocku, miał pan na myśli to centrum

Oczywiście nie. Przytoczyłem jedynie wypowiedź jaka padła na temat placówek onkologicznych.
_________________
moja Mama : 05.07.1953 - 11.01.2013
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group