1. Link do strony z mo¿liwo¶ci± wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych u¿ytkowników s± aktywowane przez Administracjê
(linki aktywacyjne nie dzia³aj±) - zwykle w ci±gu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona G³ówna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Nastêpny temat
rak prze³yku
Autor Wiadomo¶æ
DumSpiro-Spero 
Administrator



Do³±czy³a: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomog³a: 3498 razy

 #31  Wys³any: 2010-09-26, 03:37  


anulka111,
rokowanie jest z³e.
Wynik pooperacyjnego badania histopatologicznego potwierdza miejscowe zaawansowanie choroby i - niestety - liczne przerzuty do wêz³ów ch³onnych, co w raku prze³yku bardzo pogarsza rokowanie.
Ponadto stwierdzono zatory z komórek raka w naczyniach krwiono¶nych oraz naciekanie os³onek nerwów, co ¶wiadczy o pokonaniu przez guz nowotworowy pewnych miejscowych barier i o mo¿liwo¶ci uogólnienia choroby (np. poprzez uk³ad krwiono¶ny).
Podobnie szczególnie niekorzystne rokowniczo jest przekroczenie przez raka torebki wêz³a ch³onnego.
Niestety równie¿ mamy zbyt sk±py margines dystalny (jedynie 2 mm tkanki zdrowej).

Je¶li wyja¶niono charakter zmiany stwierdzonej w badaniu obrazowym (tomografia?) w okolicach lewego przedsionka serca i potwierdzi³o siê, i¿ jest to zmiana przerzutowa - chorobê nale¿y uznaæ za rozsian± i niestety nieuleczaln±.
Niezmiernie mi przykro, ale chemioterapia w leczeniu raka prze³yku spe³nia rolê jedynie terapii paliatywnej - nie prowadzi zatem do wyleczenia a jedynie do opó¼nienia w czasie efektu progresji zmian nowotworowych.

Czy zmianê w okolicach osierdzia zdiagnozowano dopiero po operacji? Czy przed operacj± by³y wykonane jakie¶ badania obrazowe (TK- tomografia / inne) ?
Jak tata siê obecnie czuje?
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
anulka111 


Do³±czy³a: 26 Lip 2010
Posty: 25

 #32  Wys³any: 2010-09-26, 13:19  


wszystko wysz³o po operacji... Tata czujê siê o wiele lepiej. Tyje i ma du¿y apetyt. Tomograf nie wyszed³ chyba dobrze. Jest po raz drugi woda w obu p³ucach,ju¿ raz tata mia³ ¶ci±gan±-sk±d to siê bierze? Jaki¶ torbiel na w±trobie wykryli. Tata wygl±ga teraz jakby by³ zdrowy. Bêdzie mia³ na¶wietlania razem z chemi±. Ile czasu mo¿na ¿yæ z czym¶ takim???
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Do³±czy³a: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomog³a: 3498 razy

 #33  Wys³any: 2010-09-26, 16:10  


anulka111 napisa³/a:
Jest po raz drugi woda w obu p³ucach,ju¿ raz tata mia³ ¶ci±gan±-sk±d to siê bierze?

Obawiam siê, ¿e mo¿e to wynikaæ z obecno¶ci przerzutu w p³ucu lewym - bezpo¶rednio lub po¶rednio je¶li zmiana nacieka osierdzie i/lub serce i dochodzi do zaburzeñ w kr±¿eniu.
To jednak jedynie moje domys³y - pomocne by³oby tu przytoczenie tre¶ci wypisu szpitalnego taty, w którym najprawdopodobniej jest wystarczaj±ca ilo¶æ danych koniecznych do wyci±gniêcia wi±¿±cych wniosków. Inaczej to niestety zwyk³e zgadywanie.

anulka111 napisa³/a:
Bêdzie mia³ na¶wietlania razem z chemi±.

Mo¿e byæ k³opot w na¶wietlaniu okolic klatki piersiowej w sytuacji gdy w jamie op³ucnej zbiera siê p³yn (stanowi to przeciwwskazanie do radioterapii).

anulka111 napisa³/a:
Ile czasu mo¿na ¿yæ z czym¶ takim???

Niestety nie do koñca wiemy z czym mamy do czynienia - mo¿e uda³oby siê tu przytoczyæ dane w wypisu/ów szpitalnych?
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
anulka111 


Do³±czy³a: 26 Lip 2010
Posty: 25

 #34  Wys³any: 2010-09-26, 17:39  


to czemu tata czuje siê coraz lepiej...? :( mam jeszcze wynik tomografu gdzie mia³ robiony w olsztynie,teraz jedzie 4 pa¼dziernika i ustal± co dalej... posiadam tylko too co wczesniej za³±czy³±m.
 
anulka111 


Do³±czy³a: 26 Lip 2010
Posty: 25

 #35  Wys³any: 2010-10-04, 17:11  


Witam ponownie:) Jak to mo¿liwe ,¿e pierwszy opis wyniku tomografu by³ tragiczny<w p³ucach woda,zajête wêz³y i rak na zespoleniu prze³yku itd...> Teraz ten sam wynik tomografu opisywa³ inny lekarz i wynik nie jest najgorszy<woda z p³uc sama powoli schodzi,jest widoczna minimalnie w lewym p³ucu tylko,na zespoleniu prze³yku porobi³y siê skrzepy pooperacyjne ale to jest normalne i co najwa¿niejsze to nie rak :) wêz³y nie powiêkszone. Cieszê siê bardzo,bo do tej pory wszystkie wyniki by³y z³e.Tata czujê siê coraz lepiej.Chemiê ma dostaæ w styczniu ,wtedy ma nastepn± wizytê,jak zejdzie woda z p³uc.Dla mnie to jaka¶ paranoja,bo ten pierwszy lekarz napisa³ wszystko na NIE ze znakami zapytania obok czyli,¿e nie jest pewny.Drugi za¶ bardzo pozytywnie.Pani onkolog powiedzia³a,¿e wynik jest dobry.Bêdzie mia³ powtórzony 18 pa¼dziernika jeszcze raz.Ale teraz mam nadzieje....
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Do³±czy³a: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Sk±d: Poznañ
Pomog³a: 393 razy

 #36  Wys³any: 2010-10-04, 21:15  


Anulko!
A dlaczego chemia dopiero w styczniu?! POwinna byc wzdro¿ona w miarê jak najszybciej po operacji, jak siê organizm zregeneruje, ale czekanie kilka miesiêcy to chyba czysta paranoja :shock:
_________________
Katarzynka36
 
 
anulka111 


Do³±czy³a: 26 Lip 2010
Posty: 25

 #37  Wys³any: 2010-10-05, 05:10  


w³a¶nie tego nie wiem...mama mówi,¿e mo¿e to przeciwwskazanie bo jest woda w p³ucach i tata jest jeszcze s³aby...o co tu chodzi?
 
anulka111 


Do³±czy³a: 26 Lip 2010
Posty: 25

 #38  Wys³any: 2010-11-14, 18:59  


D³u¿szy czas nie pisa³am... Teraz tata jedzie na balonikowanie poniewa¿ znowu nie mo¿e prze³ykaæ i to podobno ma pomóc-czy to bolesny zabieg?nic nie mogê dok³adniej znale¿æ o tym w internecie...
 
anulka111 


Do³±czy³a: 26 Lip 2010
Posty: 25

 #39  Wys³any: 2011-01-04, 09:28  


tata czujê siê lepiej...byli¶my wczoraj u onokologa....tomograf wykaza³,¿e nie ma ¿adnych przerzutów i wody w p³ucach. jednak¿e to nie wszystko...powiedzia³a,¿e guz który odnowi³ sie po operacji gdzie¶ ko³o tchawicy sie powieksza i ze trzeba go na¶wietlaæ,w poniedzia³ek zrobi± bronchoskopie i potem ustal± te na¶wietlania. Chemii nie bêdzie bo powiedzia³a ¿e nie jest potrzebna. Ja to ju¿ nie wiem co my¶leæ poniewa¿ ka¿dy lekarz mówi co innego... co Wy o tym my¶licie?
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Do³±czy³a: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Sk±d: Dolny ¦l±sk
Pomog³a: 162 razy

 #40  Wys³any: 2011-01-04, 22:59  


anulka111 napisa³/a:
tomograf wykaza³,¿e nie ma ¿adnych przerzutów i wody w p³ucach.


i to jest dobra wiadomo¶æ :)
trzymam kciuki za Tatê :-D
 
anulka111 


Do³±czy³a: 26 Lip 2010
Posty: 25

 #41  Wys³any: 2011-01-06, 10:52  


a mo¿e mi kto¶ powiedzieæ czy te na¶wietlania s± skuteczne?czy tata mo¿e calkiem wyzdrowieæ?
 
Richelieu 
Administrator



Do³±czy³: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Sk±d: Gyddanyzc
Pomóg³: 4945 razy

 #42  Wys³any: 2011-01-06, 11:46  


anulka111 napisa³/a:
a mo¿e mi kto¶ powiedzieæ czy te na¶wietlania s± skuteczne?

Jako zabieg paliatywny - jak najbardziej. Powinny przynie¶æ ulgê.

anulka111 napisa³/a:
czy tata mo¿e calkiem wyzdrowieæ?

W ¶wietle powy¿szej wypowiedzi DSS oraz Twojej:
Cytat:
guz który odnowi³ sie po operacji gdzie¶ ko³o tchawicy sie powieksza i ze trzeba go na¶wietlaæ

- niestety nie wydaje mi siê to mo¿liwe.

Bardzo przykro mi, ¿e nie s± to dobre informacje.
Pozdrawiam.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
anulka111 


Do³±czy³a: 26 Lip 2010
Posty: 25

 #43  Wys³any: 2011-01-06, 16:34  


:( przecie¿ to tylko jeden guz:( to nie ma ratunku?a mo¿e kolejna operacja? tata czujê siê ¶wietnie
 
Richelieu 
Administrator



Do³±czy³: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Sk±d: Gyddanyzc
Pomóg³: 4945 razy

 #44  Wys³any: 2011-01-06, 16:54  


Gdyby operacja by³a mo¿liwa, to zmieni³oby - byæ mo¿e - postaæ rzeczy. Ale tego nie wiem, czy guz jest operacyjny.

A poniewa¿ Twoje pytanie dotyczy³o radioterapii, wiêc i taka by³a moja odpowied¼: sama radioterapia w takim przypadku nie jest metod± leczenia radykalnego i do ca³kowitego wyleczenia doprowadziæ niestety nie mo¿e.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
anulka111 


Do³±czy³a: 26 Lip 2010
Posty: 25

 #45  Wys³any: 2011-01-06, 16:56  


dziêkuje za odpowied¼. Tata mia³ ju¿ operacje w lipcu i teraz siê odnowi³o. Pytam bo ta onkolog nie mówi przy tacie jakie s± rokowania,my cieszyli¶my siê z tego ¿e nie ma przerzutów...
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group