1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak pluca z przerzutami
Autor Wiadomość
gabi2424 


Dołączyła: 04 Maj 2015
Posty: 18
Skąd: Oslo
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2015-05-19, 15:17  Rak pluca z przerzutami


Witam . Pisze do Was pierwszy raz chociaz obserwuje to forum od 31.03 2015. Wtedt tata zle sie poczul wiec zawiezlismy go na pogotowie. Tam przyjeli go na oddzial neurologiczny z podejrzeniem udaru mozgu. Niestety po tomografi z kontrastem okazalo sie ze sa to przerzuty do mozgu. Tatus dostal sierowanie w celu dalszego leczenia na oddzial onkologiczny szpitala na Jozefowie w Radomiu. Tam po serii badan okazalo sie ze ognisko pierwotne jest w plucach i tatus dostal skierowanie do Wieliszewa na serie naswietlan glowy.

Tata mial 5 naswietlan calej glowy. W szpitalu stan ogolny byl dobry. Ostatnie naswietlanie odbylo sie 12.05 i tego samego dnia tate wypisano do domku. Od tego czasu tata caly czas spi wstaje tylko na jedzenie i kladzie sie spac z powrotem.

Chcialam sie zapytac czy to jest normalne tzn ja wiem jak naswietlania wyniszczaja organizm ale tate tak jakby przestalo wszystko inne interesowac. Tzn ma swoje kroliki gdzie w szpitalu czesto sie pytal czy nakarmione czy sianko wymienione a teraz nawet tam nie zajrzy. Mama namawia go zeby chociaz posiedzial sobie na podworku w cieniu ale tata odmawia. Boje sie ze sie poddal. Czy Wasi bliscy tez byli tacy senni i czy to stopniowo przechodzilo ? Jedyna pozytywna sprawa to ze tata je dostc chetnie.

Ps. Przepraszam ze bez Polskich znakow wiem ze sie to zle czyta ale pisze do Was z Norwegii i niestety nie mam Polskiej klawiatury
 
gosiat 


Dołączyła: 12 Gru 2014
Posty: 161
Pomogła: 17 razy

 #2  Wysłany: 2015-05-19, 18:21  


Witaj na forum.
Mój tatuś nie miał radioterapii i przerzutów do mózgu więc nie wiem jak się czują i zachowują pacjenci po naświetlaniach. Może Twój tato teraz dochodzi do siebie po naświetlaniach i za parę dni będzie lepiej.
mogę powiedzieć że mojego tatusia choroba zjadała b. szybko i z każdym dniem spał coraz więcej,aż na koniec czas kiedy był w miarę świadomy trwał 5-10 minut.
Mam nadzieję że Twój tato dojdzie do siebie i jeszcze nacieszy się swoimi królikami
_________________
Tatuś walczył 3 tygodnie - diagnoza DRP z przerzutami do kręgosłupa i wątroby 05.12.2014r. - 26.12.2014r. (*)
 
koszałkowa 


Dołączyła: 01 Lis 2013
Posty: 56
Pomogła: 9 razy

 #3  Wysłany: 2015-05-20, 21:10  


nie wiem jaki to rodzaj raka drp czu ndrp? roznie choroba rozwija sie zaleznie od rodzaju
raka. MOj tata mial DRP i wszystyko poszlo blyskawicznie, niestety etap zobojetnienia nie wrozyl nic dobrego, to tak jakby chory zegnal sie ze swiatem, zrywsal wiezi.... Jednak w waszym przypadku moze byc to wynik stanu chorego, zmeczenia choroba, wyczerpania fizycznego.... nie ma jednoznacze odpowiedzi
_________________
bliscy nie odchodzą - znikają nam tylko z pola widzenia
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #4  Wysłany: 2015-05-20, 21:32  


gabi2424, niestety podajesz zbyt mało informacji, aby przynajmniej spróbować wyciągnąć konstruktywne wnioski na temat powodu samopoczucia Twojego taty. Z tego co piszesz, to Twój tata jest w stadium uogólnionym, więc terapia ma na celu zahamowanie postępu choroby. Wówczas chorzy maja prawo do korzystania z usług hospicjum domowego (przynajmniej tak jest w Polsce). Warto o tym pomyśleć aby zagwarantować Twojemu tacie odpowiedni poziom opieki - w tym również rozwiać Wasze wątpliwości co do samopoczucia taty oraz w razie potrzeby włączyć odpowiednie leczenie.
Proszę zapoznaj się również z tym: http://www.forum-onkologi...iedz-vt3596.htm

Pozdrawiam serdecznie!
 
gabi2424 


Dołączyła: 04 Maj 2015
Posty: 18
Skąd: Oslo
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2015-05-21, 13:45  


Dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Tak jak napisala koszalkowa tata jest w stadium zobojetnienia .dzis doszly jakies majaczenia ,tata opowiada cos o koniach ze trzeba je przywiazac itp. dodam ze nigdy koni nie mielismy. Przepraszam ze naprawde macie malo informacji i napiaslam ten post pobierznie ale nie moge sie skupic na niczym . Mam miliony mysli na raz a jednoczesnie pustke w glowie . Od 1 kwietnia bylam juz 3 razy u taty ale cos czuje ze musze tam pojechac zebym pozniej nie zalowala ze ja w norwegii a tatus w polsce. Dzwonie 3 - 4 razy dziennie ale to nie to samo. I jeszcze jedno pytanie czy znacie moze jakies domowe sposoby na usmierzenie bolu ze strony przewodu pokarmowego.Tatusiowi po naswietlaniach wdala sie jakas grzybica ,dostal nystatyne,ale zastanawiam sie czy cos jeszcze moze pomoc. Majkelek tata juz jest pod opieka hospicjum domowego. Dziekuje jeszcze raz za to ze jestescie .
 
gosolar 



Dołączyła: 21 Mar 2014
Posty: 151
Skąd: zielona góra
Pomogła: 11 razy

 #6  Wysłany: 2015-05-22, 09:56  


witam, przeczytaj mój watek, moja siostra też miała przerzuty do mózgu , nielogiczne mówienie , też miała grzybicę , i w moim watku wszystko na te temat opisuję, jak pokonywaliśmy i co robiliśmy aby ulżyć naszej kochanej siostrzyczce w cierpieniu. Trzymajcie się i bądźcie jak najbliżej Taty.
_________________
nasza walka z rakiem drobnokomórkowym płuc trwała od 24 września 2013 (diagnoza) do 27 września 2014.( na zdjęciu moja kochana siostra)
 
 
gabi2424 


Dołączyła: 04 Maj 2015
Posty: 18
Skąd: Oslo
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2015-05-22, 10:12  


Gosolar dziekuje zaraz przeczytam . Pozdrawiam
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #8  Wysłany: 2015-05-22, 14:44  


gabi2424 napisał/a:
domowe sposoby na usmierzenie bolu ze strony przewodu pokarmowego.

A jak jest z wypróżnieniami?
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
gabi2424 


Dołączyła: 04 Maj 2015
Posty: 18
Skąd: Oslo
Pomogła: 1 raz

 #9  Wysłany: 2015-05-22, 14:58  


Tata nie ma ani zatwardzenia ani biegunek . Mocz oddaje pare razy dziennie . Z tym ze mamy coraz wiekszy problem ze "zmuszeniem "go do jedzenia czy picia. Czasem ma lepszy dzien jak wczoraj gdzie zjadl ladnie objad , a czasem gorszy jak dzisiaj gdzie do odjadu zjadl tylko pare lyzek platkow na mleku i 3 biszkopty. Nie mozemy tate namowic do picia wody sokow lub kompotow jezeli juz to woli kawe inke .Czy myslicie ze tata moze ja pic?
 
koszałkowa 


Dołączyła: 01 Lis 2013
Posty: 56
Pomogła: 9 razy

 #10  Wysłany: 2015-05-22, 23:09  


Nie zmuszajcie taty do niczego. Jeżeli nie chce czegos jesc to nie. Dawajcie mu za to do jedzenia wszystko to na co ma ochote.
_________________
bliscy nie odchodzą - znikają nam tylko z pola widzenia
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #11  Wysłany: 2015-05-23, 23:29  


Tata może pić kawę Inkę. Czy Tata ma włączone sterydy (deksametazon, encorton), a jeśli tak, to w jakiej dawce?
Te bóle z przewodu pokarmowego to jak dokładnie wyglądają?
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
gabi2424 


Dołączyła: 04 Maj 2015
Posty: 18
Skąd: Oslo
Pomogła: 1 raz

 #12  Wysłany: 2015-05-24, 11:02  


Tata bierze pabi-deksametazon . Co do dawki to zaraz po skonczeniu naswietlan byla dawka 4x3tab przez tydzien. Po tygodniu 3x3 tab do wtorku 26.05 A pozniej 2x5 tabletek . To chyba te sterydy? . Nie wiem dokladnie bo narazie nie ma mnie w Polsce. W srode juz kolo poludnia laduje w Polsce tak ze bede mogla wlkeic wyniki wszystkich badan itp. bo narazie zdaje sobie sprawe ze bez tych wiadomosci trudno cokolwiek powiedziec.
Dziekuje bardzo za kazdy wpis .To dodaje mi sily . Kazdy z nas tutaj zmaga sie z choroba swoja badz bliskiej osoby. Dlatego wiem ze nie jestem sama. Ze ktos mnie rozumie co czlowiek w takiej sytuacji przechodzi. Oczywiscie wsparcie znajomych jak najbardziej mam ale im tez czasem trudno zrozumiec dlaczego nic mnie nie cieszy ,dlaczego ciagle mam o oczach lzy. Kto nie stanal do walki z ta choroba , nie moze miec pojecia w jakim napieciu i strachu zyjemy. Ze ta walka to do samego konca taka sinusoida malych lub wiekszych sukcesow i przegranych bitew.
Troche zbaczylam z tematu ale chyba wybaczycie .Musialam to wyrzucic z siebie :-(
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #13  Wysłany: 2015-05-25, 18:15  


gabi2424,
Chyba coś poplątałaś z dawkami, bo sterydy stosuje się zmniejszając lub utrzymując dawki, a z Twojego postu wynika, że Tata brał kolejno 12-->9-->10 tabletek na dobę.
Czy do sterydów ma stosowany lek osłonowy na żołądek? Podaje się go rano, na czczo, pół godziny przed jedzeniem. Jeśli nie ma - trzeba włączyć jak najszybciej. Starydy mogą powodować owrzodzenie żołądka i stąd mogą być bóle.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
gabi2424 


Dołączyła: 04 Maj 2015
Posty: 18
Skąd: Oslo
Pomogła: 1 raz

 #14  Wysłany: 2015-05-25, 18:17  


Madzia70 w srode podam dokladnie .byc moze mama cos poplatala :|
 
gabi2424 


Dołączyła: 04 Maj 2015
Posty: 18
Skąd: Oslo
Pomogła: 1 raz

 #15  Wysłany: 2015-05-29, 21:04  Wyniki


Witam Wkoncu moge pokazac wyniki tatusia. Jezeli moglby mi ktos pomoc w ich interpretacji bylabym wdzieczna.Pozdrawiam

























1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1685 raz(y) 178,5 KB

2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1659 raz(y) 126,91 KB

3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1641 raz(y) 104,14 KB

4.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1583 raz(y) 161,51 KB

5.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1541 raz(y) 148,69 KB

6.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1515 raz(y) 218,75 KB

7.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1565 raz(y) 201,75 KB

8.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1489 raz(y) 137,26 KB

9.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1533 raz(y) 217,73 KB

10.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1492 raz(y) 159,1 KB

11.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1506 raz(y) 119,65 KB

12.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1385 raz(y) 201,44 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group