Mam ogromną prośbę komentarz na temat ewentualnego leczenia mamy.
Badanie his-pat
PŁAT GÓRNY PŁUCA LEWEGO ODJĘTY (13 sierpnia br.) na wysokości podziału oskrzela płatowego.
Pod opłucną szaro - kremowy guz o wym. 2,5 x 1 x 2 cm., makroskopowo naciekający opłucną płucną. Zmiana odległa o 4 cm od linii cięcia oskrzela i naczyń wnęki, na pozostałym obszarze miąższ wiśniowy bez zmian ognisk. W pobliżu wnęki 3 szare węzły do 0,8 cm.
Rozpoznanie: Adenocarcinoma G2 lobi superiors pulmonis sinistri
W utkaniu guza dominuje składowa zrazikowa z niewielką domieszką raka brodawkowego
Martwica do 10%, nowotwór nacieka opłucną płucną i znajduje się na jej powierzchni (PL2). Linie cięcia oskrzela i naczyń wnęki wolne od nacieków nowotworowych.
W sąsiedztwie sciany oskrzela niewielkie węzły wolne od przerzutów. Przerzuty stwierdzono w węzłach chł. wnęki i w oddzielnie nadesłanych węzłach nr 7. Pozostałe grupy węzłów wolne od przerzutów, miąższ poza guzem z ogniskami wczesnych wylewów krwi.
pT2a pN2 Mx
Pytanie:
1. Czy ze względu na czynnik N2 ( przerzut na węzłach wneki i wezłach gr 7 poodstrogowych ) stadium zaawansow. kwalifikuje się na III A , czy po wykonanej operacji klasyfikuje się inaczej?
2. Czy leczenie chemią uzupełniającą 3-4 cykle schemat cisplatyna z winorelbiną jest optymalny czy istnieje bardziej optymalna terapia np. z radioterapią ???
3. Czy planowane leczenie na onkologi w Elblągu u Pani ordynator Zander, podopiecznej
prof. Jassema to dobre miejsce
4. Czy istnieje realna szansa na całkowite wyleczenie > 5 letnie w mamy przypadku ?
Statystyki znam. Wg pani ordynator jest taka szansa.
Zwracam się z ogromną prośbą o jak najwięcej informacji. Czy ktoś analizował podobny przypadek. Bardzo proszę o info.
Czy leczenie chemią uzupełniającą 3-4 cykle schemat cisplatyna z winorelbiną jest optymalny czy istnieje bardziej optymalna terapia np. z radioterapią ???
Witaj Jacku, trudne pytania zadajesz.
Rola PORT (radioterapii pooperacyjnej) nie jest do końca jasna. Wiele prób zostało przeprowadzonych i wyniki nie są spójne. Najczęściej obserwowana jest dobra lokalna kontrola nowotworu, zmniejszenie ryzyka wznowy, ale niestety nie przekłada się to na przeżycie (OS - overall survival). Niestety, część analiz nie przyczyniła się do wyjaśnienia sytuacji (szczególnie opublikowane w 1998 roku wyniki metaanalizy, w której do jednego worka wrzucono pacjentów leczonych różnymi technikami http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9690404 , http://theoncologist.alph...2.full.pdf+html (str 867)). Powoli jednak z tego wyłania się następujący obraz: W przypadku cechy N2 zastosowanie PORT może przynieść zamierzony skutek. Są ku temu dowody http://www.ncbi.nlm.nih.g...6?dopt=Abstract , http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21482587 ale brakuje dużej, randomizowanej próby klinicznej (stąd użyłem słowa "może"), zatem nie może być mowy o włączeniu tego do zaleceń. Wszystko zatem zależy od decyzji lekarza.
Trochę łatwiej jest w przypadku schematu chemioterapii. Pojawiły się dowody na to, że połączenie cisplatyna+pemetrexed jest bezpieczne, bardzo dobrze tolerowane oraz nie ustępuje pod innymi względami schematowi PN: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19846990 , http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23161898 Co więcej, pemetrexed okazał się dobrym wyborem jako schemat chemioterapii paliatywnej w przypadku raka gruczołowego. Wszystko to spowodowało, że schemat ten (cisplatyna+pemetrexed) został włączony do wytycznych NCCN jako możliwy schemat adjuwantowy http://www.vicc.org/2011/...n-leora2011.pdf Nie mam natomiast zielonego pojęcia (wybacz moją ignorancję) czy pemetrexed jest dostępny w programie lekowym w leczeniu adjuwantowym.
Witam,
Michał wielkie dzięki za odpowiedź, myślałem że nikt mi nie odpowie....
Wiem, że przypadek jest niestandardowy i skomplikowany ze względu na wykonaną już lobektomię i przerzuty na określone węzły ( wnęka i nr 7 )
Przed operacją klasyfikacja choroby IA lub IB, a teraz po bad. hist.-pat. III A ?
Można się załamać czytając rokowania i statystyki ...
Jestem załamany, ale proszę wszystkich o możliwe wskazówki i informację.
Czy cisplatyna z winorelbiną jest mało skuteczna w tym przypadku ? Jutro ma się zacząć chemia .... Jakie są wasze rokowania ?
Czy cisplatyna z winorelbiną jest mało skuteczna w tym przypadku ? Jutro ma się zacząć chemia .
Jacku, tu nie o skuteczność chodzi ale też o to jak bardzo obciążające jest leczenie. Wielu chorych nie przyjmuje wszystkich dawek PN z uwagi na poważne efekty uboczne. Dobrze, że chemia się zaczyna szybko, tak powinno być. Nie ma co filozofować, będzie PN, który jest dobrze przebadany i od wielu lat stosowany.
Co do IIIa to trudno, mleko się rozlało, nie było chemii indukcyjnej, teraz trzeba walczyć z tym co jest a nie uprawiać gdybologię. Zresztą, w tym stopniu zaawansowania się operuje, zobacz sam http://www.cancer.gov/can...fessional/page9
Porozmawiaj z lekarzem, zapytaj jakie są plany i kiedy będą wykonywać rediagnostykę.
Mama po 1 dniu chemii czuje się dość dobrze, małe bóle głowy tylko.
Pytanie odnośnie klasyfikacji przerzutów do węzłów chłonnych.
U chorych z przerzutami do węzłów chłonnych śródpiersia dzieli się na 3 podgrupy;
NG2(N-22) w głebi węzła, N2Y ( N-39) obejmujące torebkę węzła, N2R ( N-47) przekraczające torebkę węzła.
Jak bez określenie przez patologa sklasyfikować przerzuty. Od tego zależy rokowanie.
Jeśli nie były widoczne na badaniu TK I są stosunkowo niewielkie (1 - ok 1cm, 1 ok 1,5 cm, pozostałe mniejsze. Ważne także jest liczba zajętych węzłów oraz czy znajdują się na jednym czy dwóch piętrach śródpiersia.
Jak sklasyfikować przerzuty? U mamy jest to węzeł wnęki i nr 7 śródpiersia (podoostrogowy) 3-4 węzły jeden ma max15 mm, kolejny 10 mm pozostałe mniejsze. Po badaniu radiolog mówił ze są czyste, mikroskopowo okazały się po hist-pat przerzuty.
Bardzo proszę o info.
U chorych z przerzutami do węzłów chłonnych śródpiersia dzieli się na 3 podgrupy;
NG2(N-22) w głebi węzła, N2Y ( N-39) obejmujące torebkę węzła, N2R ( N-47) przekraczające torebkę węzła.
uzyskałeś z tego źródła: http://www.annales.gumed....n36-Jadczuk.pdf ?
Te wszystkie n-22 i inne określenia oznaczają grupy badane w tym określonym badaniu oraz liczebność grup, to nie są oznaczenia grup węzłowych. Zaś samo N2 w tym badaniu oznacza po prostu cechę N2 wg klasyfikacji TNM, a dodatkowe oznaczenia N2g, N2y, N2r oznaczają podgrupy w badaniu zależnie od rozległości przerzutu w węźle chłonnym.
Ale w jakiej kwestii?
Bazując na histpacie można zakwalifikować przerzuty do węzłów tylko tak, jak zrobił to patolog - jest to cecha N2 z racji zajęcia węzłów śródpiersia (gr. 7). Nie jestem w stanie określić do jakiej grupy z linkowanego badania byłaby przyporządkowana mama, bo nie mam takich informacji w opisie histpatu, jak głęboko sięga przerzut.
Ja też nie mogę przyporządkować do żadnej podgrupy.
Miałem tylko nadzieje że po informacji od radiologa opisującego TK, że węzły są czyste i nie powiększone napiszesz mi że jest to przerzut we wczesnej fazie oraz na 1 piętrze i być może można go zakwalifikować do podgrupy o najlepszym rokowaniu ....
Ciężko znaleźć coś optymistycznego :(
Dzięki
Witam,
A co sądzisz o tym, proszę o parę zdań... Nowy wytyczne American College. Podział stadium IIIA niedrobnokomórkowego raka płuca z cechą N2 potwierdzoną biopsyjnie
Podtyp
Opis
IIIA - 1
pojedyncze przerzuty w węzłach chłonnych stwierdzone podczas badania patomorfologicznego preparatu operacyjnego
IIIA - 2
przerzuty w węzłach chłonnych (1 grupa) rozpoznane śródoperacyjnie
IIIA - 3
przerzuty w węzłach chłonnych rozpoznane przedoperacyjnie (w mediastinoskopii, EUS - FNA lub EBUS - TBNA)
IIIA - 4
nowotwór z cechą N2 w postaci masywnego zajęcia węzłów chłonnych wielu stacji
EBUS - TBNA - ultrasonografia przezoskrzelowa z biopsją igłową,
EUS - FNA - ultrasonografia przezprzełykowa z biopsją cienkoigłową
MAMA MA BÓLE ŻÓŁĄDKA I WĄTROBY PO 1 CISPLATYNIE.
Minęło już 4 dni od wlewki a bóle nie odpuszczają, wymioty rzadko ( max 1 raz dziennie lub wcale ) Ciągle mdłości i brak apetytu.
Co robić ? Bierze atossa i torecan czopki - przeciwwymiotnie i essensiale forte max 2 dziennie.
Proszę o pomoc
Jacku, poza kilkoma słowami napisanymi DRUKOWANYMI LITERAMI, to nie piszesz jak bardzo poważne są te objawy, więc nie mam pojęcia co Ci dokładnie poradzić.
Ogólnie, trzeba przede wszystkim dużo pić i starać się robić małe przekąski zamiast normalnych posiłków. Jeśli natomiast bóle są bardzo uciążliwe, to należy się zgłosić do lekarza, być może trzeba zmienić leki albo dawkowanie.
Objawy poważne, byliśmy na pogotowiu na zastrzyku. Na szczęście pomogło.
Silne bóle żołądka, mama mówi że to śluzówka. Wątroba też boli ale troszkę mniej.
Wcześniej miała jakąś nadżerkę na żołądku, sporo lat temu i ma podrażnioną śluzówkę od sporych ilości leków na astmę.
Zastanawiam się czy nie zapytać dr prowadzącą o jakieś leki osłonowe albo probiotyki.
Proszę, ratujcie boje się ze mama tej chemii nie skończy, a to pierwsza chemia dopiero !
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum