1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Badanie BAC - prośba o interpretację
Autor Wiadomość
dev 


Dołączyła: 16 Paź 2013
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2013-10-16, 17:25  Badanie BAC - prośba o interpretację


Witam...
Przedwczoraj przyszły wyniki badań mojego taty, lat 65, wieloletni palacz papierosów.
Generalnie zrozumiałam, że to nieoperowalny rak płuc niedrobnokomórkowy. Dalej wyczytałam, że nowotwory niedrobnokomórkowe kiepsko reagują na chemioterapię/ radioterapię. Z tego co mówiła mama jak rozmawiała z lekarzem to rokowań na polepszenie właściwie nie ma, tacie pozostało 2 do max 4 miesięcy życia....

Na podstawie załączonych badań i z doświadczeń własnych - może ktoś coś pozytywniejszego stwierdzić? Proszę mi "łopatologicznie" rozszyfrować co jest na tym badaniu BAC....

Jutro jedziemy z tatą do poradni onkologicznej w Brzozowie. Jakie mają Państwo rady? czy powinniśmy jeszcze jakieś badania robić? czy jest szansa na poprawę zdrowia mojego taty? czy raczej przygotowywać go do odejścia i te może 2 max 4 miesięcy życia jest jedyną opcją?

[ Dodano: 2013-10-16, 18:30 ]
I jeszcze jedno badanie. Dodam, ze tata czuje się naprawdę kiepsko, bardzo kaszle, nie wiem czy to z powodu nowotworu czy ma dodatkowo zapalenie płuc... Na codzień mieszkam ponad 400 km, dzisiaj przyjechałam do rodziców po ponad dwóch miesiącach od ostatniego razu i muszę przyznać, że tata wygląda strasznie :( wychudzony, bez sił, kaszlący.... Jestem zupełnie zielona w temacie nowotworów :(



badanie.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 523 raz(y) 306,35 KB

_DSC6406.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1805 raz(y) 163,14 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2013-10-16, 17:40  


dev napisał/a:
Proszę mi "łopatologicznie" rozszyfrować co jest na tym badaniu BAC....

Nie bardzo da się "łopatologicznie" przełożyć wynik badania tkanki - NOS to "not otherwise specified" czyli "inaczej niesklasyfikowany", bądź też "nieokreślony", jak się to czasem na polski tłumaczy.
Oznacza to, że nie określono tutaj podtypu raka niedrobnokom. (np. gruczolakorak, rak płaskonabłonkowy).

dev napisał/a:
czy powinniśmy jeszcze jakieś badania robić? czy jest szansa na poprawę zdrowia mojego taty? czy raczej przygotowywać go do odejścia i te może 2 max 4 miesięcy życia jest jedyną opcją?

Aby móc cokolwiek więcej powiedzieć, konieczne są wyniki TK klatki, USG jamy brzusznej, informacji dot. ogólnego stanu pacjenta, chorób współistniejących etc.
_________________
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #3  Wysłany: 2013-10-16, 17:45  


Dev, witaj na Forum. Przykro mi, alee z tego co opisujesz, to sytuacja wygląda mało optymistycznie - bardzo współczuję.

Dwa zamieszczone przez Ciebie wyniki BAC wskazują na raka niedrobnokomórkowego, podtyp niestety nieokreślony (NOS). Postępowanie zależy od stanu pacjenta i zaawansowania choroby, więc poproszę Cię o zamieszczenie reszty wyników.
Nieoperacyjny rak płuca rokuje źle, leczenie skupione jest wokół walki z objawami choroby (leki przeciwbólowe, przeciw duszności, a przy dobrym stanie pacjenta radio bądź chemioterapia paliatywna). Przy tak niekorzystnym rokowaniu najważniejsze wydaje się skontaktowanie się z jednaj strony z onkologiem, ale także z lekarzem z hospicjum domowego. Wczesne leczenie paliatywne nie tylko zmniejsza objawy choroby, ale także wydłuża czas przeżycia.
W tej sytuacji odpowiednie leczenie zachowawcze, czy to paliatywna radio- (bądź chemio- ) terapia, czy dobranie odpowiednich leków przeciwbólowych i przeciw duszności, jest absolutnie priorytetem.
Na stronie Fundacji znajdziesz adresy hospicjów, warto się z nimi skontaktować i lepiej zrobić to wcześniej, niż za późno.

Zamieść proszę resztę wyników i śmiało pytaj o wszystko, co chciałabyś wiedzieć.
Trzymaj się,
Michał.
 
dev 


Dołączyła: 16 Paź 2013
Posty: 4

 #4  Wysłany: 2013-10-16, 18:38  


Mam płytki z jakimiś badaniami, ale to nie są takie typowe zdjęcia w formacie medycznym i nie wiem co jest tam istotne, dla mnie są zupełnie nieczytelne. One są jakoś ze sobą powiązane i jak przesuwam paskiem w dół to widać, że obraz się zmienia. Można wyekspotrować obraz do zwykłego statycznego jpg, ale nie wiem właśnie co tam jest istotne, a wyeksportowac klatka po klatce nie wiem czy dam radę...

[ Dodano: 2013-10-16, 19:39 ]
miało być: "nie są to typowe zdjęcia, ale zdjęcia w formacie medycznym"
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2013-10-16, 18:45  


Chodzi nam o opisy do badań obrazowych, na Forum nie ma radiologa.
_________________
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #6  Wysłany: 2013-10-16, 18:46  


A wypis ze szpitala, opisy badań obrazowych?
 
dev 


Dołączyła: 16 Paź 2013
Posty: 4

 #7  Wysłany: 2013-10-16, 19:18  


TK KLP:
Badanie przed i po iv. podaniu środka cieniującego.
W śródpiersiu przytchawiczo i w oknie aortalno-płucnym widoczne owalne drobne węzły chłonne, pojedyńcze z nich mają długość 15 mm - 16 mm, powiększone.
Na oknie płucnym obraz plastra miodu głównie obwodowo i w tylnych częściach płuc. Zmiany nasilone w częściach dolnych płuc. W s. 10 prawego płuca nieregularne guzkowe zagęszczenia, największe ma ok. 33 mm, obok tego mniejsze.
W płucu lewym w języczku guzek lekko płatowy 11 mm. (na tle włóknienia?, innego typu?). Widoczne również pogrubiałe przegrody międzyzrazikowe, wyrażny zrąb o wzorze siateczkowym na obwodzie, włókniste blizny nadprzeponowo.
Wn. Włóknienie płuc.

KT kości ramiennej:
Badanie KT kości ramieniowej prawej wykonano bez podania śr. cien .i.v., wykonano wtórne rekonstrukcje przestrzenne. Obecne artefakty w rzucie dolnego odcinka kości ramieniowej prawej od metalowych elementów unieruchomienia (wyciąg).
Uwidoczniono złamanie w obrębie dolnej części trzonu kości ramieniowej prawej, z przemieszczeniem odłamu obwodowego bocznie i nieco ku górze. Lokalne pogrubienie przyległych tkanek miękkich okolicy złamania.
Struktura kości ramieniowej prawej bez uchwytnych zmian podejrzanych o proces npl.
W obrębie płuca prawego gł. w partiach dolnych uwidoczniono zlewne zagęszczenia miąższowe, z wąskim pasmem płynu w j. opłucnowej prawej, ponadto obecne zmiany o typie włóknienia, lokalne pęcherze rozedmowe zwł. w płacie górnym z pasmowatymi zwłóknieniami, pogrubienia szczelin międzypłatowych, miejscowe pogrubienia opłucnowe.
Widoczne rozsiane węzły chłonne w obrębie śródpiersia. Do ewent.dalszej diagnostyki .
Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze objętego badaniem kręgosłupa.

TK JB:
Badanie przed i trójfazowe po podaniu kontrastu i.v.z oceną wtórnych rekonstrukcji wielopłaszczyznowych.
Stan po wlewce doodbytniczej - szeroka odbytnica. Brak USG do wglądu.
Tętniak aorty brzusznej. Rozpoczyna się bezpośrednio poniżej odejścia tętnic nerkowych. Dochodzi do podziału obejmując odejścia tętnic biodrowych wspólnych. Te tętnice nieposzerzone. Ma największą szerokość w części środkowej ok. 48 mm i niesymetryczną skrzeplinę głównie od strony tylno-lewej ok. 2o mm.
W dolnym biegunie lewej nerki torbiel 27 mm. Zagięcia w przebiegu prawego moczowodu. Do przodu od śledziony - sledziona dodatkowa 13 mm. Dość szeroki PZW 9 mm, przeszkody mechanicznej nie uwidoczniono. Drobna przyścienna struktura słabo hyperdensyjna w pęcherzyku do 3 mm - może być polip.
W dolnym odcinku odbytnicy krągła struktura słabo hyperdensyjna ok. 11 mm od prawej i podobna 5 mm od lewej - nie mają wyrażnego związku ze ścianą - niejednoznaczne - polipy lub grudki kałowe.
Pęcherz słabo wypełniony - sciana pogrubiała, ale słabo rozciągnięta. Prostata na granicy normy i powększenia - do sprawdzenia przy pełnym pęcherzu w USG.
Poza tym zmian patologicznych narządów jamy brzusznej i miednicy nie uwidoczniono.
Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Znane zmiany płucne.
 
dev 


Dołączyła: 16 Paź 2013
Posty: 4

 #8  Wysłany: 2013-10-20, 18:31  


Tata słabiutki, odmówiono mu leczenia ze względu na stan ogólny. Dostaliśmy skierowanie na oddział medycyny paliatywnej i do hospicjum gdyby nie było miejsc na paliatywnym... Ponieważ tata jest bardzo wychudzony i prawdopodobnie ma anemię - podają tacie jakieś kroplówki, po 4 dniach jest ciut silniejszy... Proszę o informację, czy na takim oddziale medycyny paliatywnej można na tyle wzmocnić pacjenta, ze jednak można go poddać dalszemu leczeniu? Czy to wyłącznie równia pochyła? Generalnie nie mam za bardzo dostępu do internetu, większość dnia spędzam w szpitalu, zaglądam czasem do cioci zobaczyć czy ktoś czegoś nie napisał.

Czy ktoś z Państwa mógłby mi napisać tak bardziej językiem przystępnym co jest w tych opisach słownych?

Nie bardzo wiem jak rozmawiać z tatą, to jest typ "Piotrusia Pana", takie wieczne dziecko z głową pełną marzeń z niego... Teoretycznie wie, że m raka płuc, praktycznie jakby to do niego nie docierało, ciągle mówi, ze "w przyszłym roku zrobię ..."

[ Dodano: 2013-10-20, 19:35 ]
Ktoś wie ile się czeka na konsultacje do onkologa? I czy mozna iść z samymi płytami, bez pacjenta? Zastanawiam się czy tata jest w tak fatalnym stanie przez zaawansowanie raka, czy też jest taki słaby z powodu anemii i jeszcze jego stan ma szanse się poprawić.

[ Dodano: 2013-10-20, 19:39 ]
A właśnie, hospicjum... Czym się różni hospicjum od takiego oddziału paliatywnego? Nie wiem czy sam fakt, że tata miałby być w hospicjum go nie dobije... chociaż on raczej jest na tyle zorientowany, ze wie też co znaczy medycyna paliatywna...
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #9  Wysłany: 2013-10-21, 21:35  


Dev, Na podstawie samych opisów zamieszczonych przez Ciebie bardzo ciężko jest określić dokładnie w czym jest rzecz i czym spowodowana jest decyzja lekarzy o nie podjęciu leczenia onkologicznego. Najlepiej byłoby gdybyś zamieściła (wkleiła jako załącznik) pełną treść wypisu ze szpitala.
Nadrzędne pytanie brzmi: Czym spowodowany jest tak zły stan Twojego taty? Bez dokładnych wyników, opisów i wniosków z epikryzy możemy tylko snuć domysły, a ja tego robić nie zamierzam.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group