1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi przewodowy innwazyjny
Autor Wiadomość
magda 1985


Dołączył: 24 Paź 2009
Posty: 9

 #1  Wysłany: 2009-10-24, 16:03  Rak piersi przewodowy innwazyjny


Moja mamusia ma 52 lata i takie wyniki biopsji:(
cztery walcowate fragmenty tkankowe od 12 do 14 mm.
Pełne rozpoznanie patomorfologiczne:
Carcinoma ductale (E-cadherin /+/) invasivum mammae (B5)
oznaczenie receptorów
ER(3+) 100%
PgR(2+) 40%
HER-2 (0+) ujemny
jakie są szanse na wyleczenie??
 
Erevain21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 07 Paź 2009
Posty: 209
Skąd: Wrocław/Lublin
Pomógł: 77 razy

 #2  Wysłany: 2009-10-24, 16:50  Re: kto pomoże odczytać wyniki biopsji gruboigłowej??


carcinoma ductale invasinum mammae - rak przewodowy ,złosliwy sutka (b5 -to po prostu stwierdzenie ze jest to nowotwor np:b1 to tkanka prawidłowa do b5 -nowotwor)
E-cadherin - gen odpowiedzialny za rozwoj guza(?) absktrakt -http://breast-cancer-research.com/content/5/6/R217
ER(3+) 100% i PgR(2+) 40% - hormonozależny (rozwijał sie pod wpływem hormonow a tzn ,że po chemioterapii pewnie zastosuja hormonoterapie tamoxifenem lub czyms innym)
HER-2 (0+) ujemny - tzn ze nie należy do grupy szybko rosnących, brak nadekspresji białka her2 na komórce
Tym B5 nie masz co sie martwić bo stopien zlosliwosci oznacza sie przez G (G1, G2, albo G3), i jesli nie ma go w wyniku biopsji, to bedzie oznaczony w wyniku histopatologicznym po operacji.
No i nic jeszcze nie wiadomo na temat wezlow chlonnych...o tym czy sa wolne od przerzutow
dowiecie sie po operacji...
3mam kciuki
 
soja 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 1263
Pomogła: 194 razy

 #3  Wysłany: 2009-10-24, 16:51  


Najczęstszy rodzaj raka piersi - rak przewodowy naciekający. Wysoko hormonozależny - bardzo dobrze, her2 ujemny - bardzo dobrze, brakuje jeszcze jednego oznacznika tzn. skali wg blooma ( od G1-G3 ). Powinien byc również, bo jest ważny. Bez niego ciężko ocenić szansę na całkowite wyleczenie, bo mówi on jak agresywny jest nowotwór. A czy mama miała badane węzły chłonne ? Pozdrawiam
 
magda 1985


Dołączył: 24 Paź 2009
Posty: 9

 #4  Wysłany: 2009-10-24, 17:11  


bardzo dziękuje za odpowiedzi. mama miała robione usg węzłow wyszło ze ma małą zmianę lekarz skierował ja na biopsje cienkoigłowa węzłow, wynik był dobry tzn nie stwierdzono kom rakowych z tym że zdaje sobie z tego sprawe ze biopsja cienkoigłowa nie jest miarodajna pewnie wszystko sie okaże po operacji.ja jestem przerażono i mama też ale bedziemy walczyc!!!Pozdrawiam
 
magda 1985


Dołączył: 24 Paź 2009
Posty: 9

 #5  Wysłany: 2009-10-29, 11:12  


witam:)chciałam zpytać czy może mi ktoś polecić dobrych specjalistów od raka piersi??Będę bardzo wdzięczna.mama leczy sie obecnie w ŚCO w Kielcach.lekarz zdecydował sie na chemie przedoperacyjna czy to dobry znak??rozmowny nie był powiedział tylko tyle ze może guz będzie się zmniejszał pod wpływem chemioterapii.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2009-10-29, 12:08  


Wiem, że nowotworami piersi (oraz skóry) zajmuje się w Łodzi dr Agnieszka Kołacińska. Moją jedną babcię leczyła z czerniaka - skutecznie! minęło ponad 5 lat i zero wznowy, obecnie pod jej opieką jest druga babcia. Pani doktor jest niezwykle uprzejma, delikatna ale też konkretna, wykorzystuje wiele możliwości i zawsze jest otwarta na sugestie pacjenta. Naturalnie to są moje subiektywne wrażenia, ale mieliśmy do czynienia [i mamy nadal] z wieloma lekarzami, i z pani dr jesteśmy bardzo zadowoleni - moja babcia po wizycie u niej powiedziała, że nie sądziła, że można tak przekazać wiadomość o raku, że ona jest tak spokojna i zrelaksowana :)
Pani dr Kołacińska pracuje w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym w Łodzi przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika , zaś prywatnie w przychodni MULTIMED ul. Kopernika 67/69, przyjmuje tam w piątki, terminy nie są bardzo odległe [nam udało się umówić w ciągu tygodnia], tel. do rejestracji: 042 6363659, 042 6335760. Zresztą wszystko jest na stronie pani dr - http://www.drkolacinska.pl/ :)

Pozdrawiam i powodzenia w walce z chorobą!
 
magda 1985


Dołączył: 24 Paź 2009
Posty: 9

 #7  Wysłany: 2010-02-22, 13:14  


witam!! mam jeszcze jedno pytanie odnośnie wyniku biopsji mojej mamy co oznacza skrót: T2N x MO wcześniej tego nie zauważyłam, a ostatnio lekarz powiedział ze względu na ten wynik po operacji będzie prawdopodobnie radioterapia...dodam ze mama własnie czeka na operacje( wzięła 3 serie chemii i wiecej na razie nie dostanie bo bardzo jej spadaja leukocyty)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #8  Wysłany: 2010-02-22, 13:41  


T2N x MO (powinno być: T2NxM0):

T2 – guz wielkości 2,0 – 5,0 cm,
Nx – nie można ocenić okolicznych węzłów chłonnych,
M0 – nie stwierdza się obecności przerzutów odległych

(por. ten link),

Pozdrawiam.
 
magda 1985


Dołączył: 24 Paź 2009
Posty: 9

 #9  Wysłany: 2010-02-24, 12:00  


dziękuje bardzo za inf., pozdrawiam
 
magda 1985


Dołączył: 24 Paź 2009
Posty: 9

 #10  Wysłany: 2010-05-06, 20:01  


witam!!bardzo prosze o pomoc w rozszyfrowaniu wyników badania patomorfologicznego!!

pełne rozpoznanie patomorfologiczne: carcinoma ductale G-2 wg Elstona -Ellisa infiltrans mammae ( E - caherin/+/). Maksymalny wymiar guza 17mm.Nie stwierdza sie inwazji naczyniowej.Nottingham Prognostic index = 0,2x17mm +3+2=8,4.Odpowiedz guza na chemioterapie-czesciowa (włóknienie).Utkanie raka stanowi ok 50% badanego guza ypT1cN3.
Tkanaka spoza guza.
pełne rozpoznanie patomorfologiczne:
w obrebie kwadratu dolnego wewnętrznego cech hyperplasia intraductalis typica.
w obrębie kwadratu dolnego zewnętrznego ognisko raka naciekajacego.
Brodawka sutkowa
pełne rozpoznanie patomorfologiczne:
bez nacieku raka.
węzły chlonne dołu pachowego lewego.
pełne rozpoznanie patomorfologiczne:Wypreparowano 15 węzłów chłonnych, w 12 z nich stwierdza sie przerzuty raka (12/15).Przerzuty o maksymalnym wymiarze 9 mm.Stwierdza sie naciekanie tkanki tłuszczowej okołowęzłowej.
Węzły chłonne szczytu pachy
pełne rozpoznanie patomorfologiczne:Wypreparowano 1 węzeł chłonny bez przerzutu raka (0/1)
Węzły chłonne okolicy pęczka piersiowo-grzbietowego
opis makroskopowy: fragment tkanki tłuszczowej o wym 30x10x5 mm
pełne rozpoznanie patomorfologiczne:Wypreparowano 1 węzeł chłonny bez przerzutu raka (0/1)
czy mozna miec jeszcze nadzieje na wyleczenie??mama własnie czeka na chemie a potem radioterapie.czy mozemy zrobic jeszcze jakies dodatkowe badania??
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #11  Wysłany: 2010-08-31, 08:37  


Jeżeli pytanie jest jeszcze aktualne:

Carcinoma ductale G-2: rak przewodowy, o średnim stopniu złośliwości (w skali trzystopniowej).

ypT1cN3:
po leczeniu neoadjuwantowym (y), na podstawie badania histopatologicznego (p) stwierdzono:
- guz o średnicy do 20 mm (T1c),
- przerzuty w węzłach chłonnych podobojczykowych po stronie guza lub w klinicznie jawnych [1] węzłach chłonnych piersiowych wewnętrznych po stronie guza, przy obecności klinicznych cech przerzutów w węzłach chłonnych pachy po stronie guza, lub przerzuty w węzłach chłonnych nadobojczykowych po stronie guza, z zajęciem lub bez zajęcia węzłów chłonnych piersiowych wewnętrznych lub pachowych.
[1] Zmiany klinicznie jawne oznaczają zmiany wykryte metodami diagnostyki obrazowej (z wyłączeniem limfoscyntygrafii) lub za pomocą badania klinicznego (porównaj: ten post).

Ze względu na stwierdzoną cechę N3 mamy do czynienia ze stadium IIIC, zatem już niestety bardzo wysokim
(porównaj: to opracowanie (str. 120, tabela V)), co skutkuje złym rokowaniem.

Przykro mi, że nie mam lepszych informacji,
Pozdrawiam serdecznie,
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group