1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi, kolejny rak w rodzinie.
Autor Wiadomość
nowa-2017 


Dołączyła: 07 Cze 2017
Posty: 112
Skąd: Zielona Góra
Pomogła: 2 razy

 #1  Wysłany: 2021-08-19, 18:11  Rak piersi, kolejny rak w rodzinie.


Niestety tym razem musiałam założyć nowy temat, tym razem dotyczy mojej mamy :( Myślałam, że jeden w rak w rodzinie wystarczy ale jednak los dołożył nam kolejnego.
Do rzeczy. Mama lat 67, ogólnie stan zdrowia bardzo dobry, ostatnia mammografia z 2019 ok, w tym roku z sierpnia pokazała coś złego. Co, dokładnie jeszcze nie wiemy, bo wizyta w poniedziałek w celu dalszej diagnostyki w innym ośrodku, ale z rakowych doświadczeń, nie chciałam czekać, więc jeszcze w tym tygodniu udało się zrobić usg mamie. Na lewej piersi o godz 10 wyszła zmiana lito torbielowata, częściowo unaczyniona 13mn na 8 mm. Do weryfikacji histpat. Wezly pachowe ok. Wg oceny birads4.
Moje pytanie, czy takie zmiany lito torbielowe dają szanse że jednak to ognisko nie będzie złośliwe?
Pytanie drugie, zakładam że mamy do czynienia z rakiem, stadium chyba dość wczesne, wiem że dużo okaże się po histpacie, ale wstępnie mamy szansę powalczyć?
W raku piersi jestem jeszcze zielona, wiem, że są mutacje, jakieś dodatnie parametry czego jeszcze nie ogarniam do końca i bardzo się boimy z mamą.
Czy są tutaj osoby, które zostały wyleczone całkowicie? Dajcie i tutaj trochę nadziei, jak 4 lata temu, kiedy wlaczylismy z rakiem płuc u taty,a walka trwa do dziś.

Dziękuję z góry za odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie.
_________________
pozdrawiam, M.
 
mVeltan 


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 142
Skąd: Lublin
Pomógł: 16 razy

 #2  Wysłany: 2021-08-19, 19:23  


nowa-2017 napisał/a:
Moje pytanie, czy takie zmiany lito torbielowe dają szanse że jednak to ognisko nie będzie złośliwe?

Szansa na to ze zmiana nie jest złośliwa na pewno jest, jednak umiejscowienie, górny zewnętrzny kwadrant(czyli godz 10) jest najczęstszym miejscem występowania nowotworu. Najlepszym wyjściem jest badanie hispat i ewentualne usunięcie małej zmiany. We wczesnym stadium wyleczenie jest jak najbardziej możliwe i prawdopodobne. Pozdrawiam

[ Dodano: 2021-08-19, 20:30 ]
nowa-2017 napisał/a:
Wg oceny birads4.

Nie zauważyłem wcześniej wskaznika BIRADS 4 co oznacza zmiany podejrzane i wymagające szybkiej dalszej diagnostyki cyt:
BIRADS 4 - zmiany podejrzane.
W przypadku stwierdzenia w badaniu mammograficznym podejrzanej zmiany (guzki
nieostro odgraniczone, niejednorodne mikrozwapnienia) postępowaniem z wyboru jest
biopsja. Dodatni wynik badania mikroskopowego rozstrzyga wątpliwości diagnostyczne
i jest podstawą do zastosowania odpowiedniego leczenia chirurgicznego. Ujemny wynik
badania mikroskopowego, zwłaszcza poparty wynikami dodatkowych badań obrazowych,
pozwala część kobiet z tej grupy zakwalifikować do obserwacji. Z uwagi na dużą rozpiętość
ryzyka złośliwości zmian (2% do 94%) wyróżnia się dodatkowe kategorie A, B i C.
U Twojej Mamy najlepszym wyjściem będzie biopsja i badanie hispat.
 
nowa-2017 


Dołączyła: 07 Cze 2017
Posty: 112
Skąd: Zielona Góra
Pomogła: 2 razy

 #3  Wysłany: 2021-08-19, 20:21  


Dziękuję za szybką odpowiedź.
Zapomniałam dopisać ze jest to zmiana owalna, owalna tzn ze jest dobrze odgraniczona?
Zastanawia mnie też fakt, czy skoro mama ma menopauzę już dawno za sobą czy może dziać się coś w piersiach o charakterze torbieli, skoro już hormony się jakby wyłączają?

Doczytalam wcześniej o tek skali. Dostaliśmy tylko birads4 bez podpunktów.
Zatem czekamy na termin biopsji. W międzyczasie postaram się o usg jamy brzusznej aby mieć obraz, czy tam wszystko w porządku. Chciałabym zdążyć ze wszystkim bez jesienią i czwartą fala, gdy znów będzie ograniczony dostęp do szpitala...

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za odpowiedź.
_________________
pozdrawiam, M.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2021-08-29, 14:38  


nowa-2017,
Najważniejszy teraz jest wynik biopsji. To dobrze, że usg pokazało jedną niedużą zmianę i czyste węzły.
Po menopauzie w tkance gruczołowej piersi zachodzi bardzo dużo zmian, torbiele, włókniaki i gruczolaki oraz tzw.zmiany mastopatyczne to zjawiska b.częste.
Tę podejrzaną zmianę trzeba oczywiście zweryfikować, trzymam kciuki za dobry wynik.
 
nowa-2017 


Dołączyła: 07 Cze 2017
Posty: 112
Skąd: Zielona Góra
Pomogła: 2 razy

 #5  Wysłany: 2021-09-01, 21:41  


Dziękuję missy za dobre słowo. Jak zawsze zresztą 🌷
Jesteśmy już po biopsji. Czekamy tydzień na wynik.
W międzyczasie zrobiłam usg jamy brzusznej, czysto i rtg płuc, tam też czysto.
Co więcej, podczas pobierania biopsji, lekarz i radiolog był trochę zdziwiony, bo nie mógł znaleźć zmiany, a jak już ja znalazł, to stwierdził, że nie jest już takiego wymiaru jak tydzień temu. Zmniejszyła się. Mam nadzieję, że to dobry znak.
Trzymajcie kciuki. 🌷
_________________
pozdrawiam, M.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group