mąz 3 tydzien jak wrocil ze szpitala ciagle ma problemy z jedzeniem,niestety nerki nie wrocily jeszcze takze jest dializowany-nie wiem czy latac po specjalistach czy czekac i miec nadzieje ze moze zaczna pracowac,jutro jedziemy na kontrol zobaczymy jak to wyglada z tym rakiem
witam,jesteśmy po 1 kontroli i po 1 badaniu rezonansu głowy ,nowotwór zmniejszył mase do 1/5 (główny) nie mam wyniku zeby zamiejsci poniewaz lekarz prosil o pozostawienie na konsultacje,,czekamy na kolejne badanie tym razem rezonans z kontrastem,martwie sie bo dlugo to wszystko trwa, przypomne ze maz wyszedl na poczatku wrzesnia ze szpitala po 2 miesiecznym pobycie ,czy tak to sie odbywa ze trzeba czekac ?bo martwie sie i nie wiem co dalej czy kolejne naswietlania i kiedy moga byc ,jaka przerwa musi byc,czy ktos moze podpowiedziec bo nie wiem czemu to tak sie ciagnie czy to normalne?
jesteśmy po 1 kontroli i po 1 badaniu rezonansu głowy ,nowotwór zmniejszył mase do 1/5 (główny) [...]
czekamy na kolejne badanie tym razem rezonans z kontrastem,martwie sie bo dlugo to wszystko trwa, przypomne ze maz wyszedl na poczatku wrzesnia ze szpitala po 2 miesiecznym pobycie ,czy tak to sie odbywa ze trzeba czekac ?
Wasz lekarz podczas wizyty powinien określić termin następnej, oraz jakie badania i kiedy powinny być wykonane.
aga1978 napisał/a:
nie wiem co dalej czy kolejne naswietlania i kiedy moga byc ,jaka przerwa musi byc
Naświetlania mają określoną dopuszczalną dawkę jaka może być bezpiecznie przyjęta,
poza tą granicą dalsze naświetlania nie są możliwe jako zagrażające zdrowiu lub nawet życiu.
Jeśli obecnie prowadzona radioterapia została zakończona, to dla oceny jej oddziałania badanie obrazowe (np. wspomniane przez Ciebie MRI) może być wykonane w czasie po wygojeniu się obszaru poddanego napromienianiu.
Podobne wskazania dotyczące badań porównawczych znajdują się w aktualnych Zaleceniach (aktualizacja: 2014.08.07), str. 5:
Cytat:
Ocena zaawansowania
Przed rozpoczęciem leczenia należy określić szczegółowo zasięg nowotworu (u chorych leczonych chirurgicznie dokonuje się ostatecznej oceny na podstawie badania patomorfologicznego usuniętych tkanek). Ocena stopnia zaawansowania pozwala dokonać wyboru najlepszej taktyki leczenia i wiarygodnie określić wyniki. Ocena jest również niezbędna podczas opracowań porównawczych.
Diagnostyka zawsze obejmuje szczegółowe badanie przedmiotowe ogólne i laryngologiczne (w tym — wziernikowanie bezpośrednie).
Diagnostyka obrazowa — zwykle komputerowa tomografia (KT), ale nierzadko również magnetyczny rezonans (MR) i ultrasonografia (USG) — jest niezbędna w przypadku guzów głębiej położonych i trudno dostępnych w bezpośrednim badaniu oraz wszystkich nowotworów o zaawansowaniu T2–4 lub z zajęciem węzłów chłonnych (cecha N+).
Konieczne jest wykonanie podstawowych badań wykluczających przerzuty odległe lub obecność drugiego, niezależnego, nowotworu dróg oddechowych, które obejmują zwykle rentgenografię (RTG) klatki piersiowej w 2 projekcjach i USG jamy brzusznej.
U chorych kwalifikowanych do leczenia radykalnego w nowotworach miejscowo zaawansowanych (III–IV stopień zaawansowania klinicznego) przydatne jest wykonanie badania pozytonowej tomografii emisyjnej (PET, positrion emission tomography).
_________________ Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum