1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowotwór ślinianki przyszunej
Autor Wiadomość
Rikona 


Dołączyła: 01 Lip 2021
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2021-07-05, 09:10  Nowotwór ślinianki przyszunej


Cześć,

przychodzę do Was z tematem nowotworu ślinianki przyusznej. Biopsja wskazuje na gruczolaka wielopostaciowego 34x17mm.

Mam dwa pytania z tym związane:

1. W biopsji napisano: "Obraz cytologiczny zdegenerowanego gruczolaka wielopostaciowego ślinianki". Co w znaczy, że jest on zdegenerowany?

2. Operacja ma się odbyć w Centrum Onkologii w Warszawie. Czy ktoś z Was miał do czynienia z operacją ślinianki w tym ośrodku? Nigdzie nie znaleźliśmy opinii nt. tego typu operacji w tym szpitalu. Obawiamy się uszkodzenia nerwu twarzowego. Oczywiście wiem, że nikt nigdzie nie da gwarancji, że nerw zostanie nietknięty, ale może lepiej wybrać inne miejsce...

Ri
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2021-07-07, 10:24  


Witaj na forum Rikona,

Nie jestem patologiem - mogę Ci więc jedynie napisać, że stwierdzenie o degeneracji tkanek gruczolaka jest dosyć ogólne. Nie ma doprecyzowania o jaki rodzaj degeneracji chodzi ( wlóknienie, torbielowatość, procesy martwicze, elementy przemiany zlośliwej).

Prawda jest taka, że tylko kompletne wycięcie chirurgiczne może dać precyzyjną odpowiedź na temat całościowego charakteru gruczolaka - biopsja jest tylko podstawowym, ogólnym rozpoznaniem.
Jakie badania obrazowe zostały już wykonane? Czy wiadomo z nich jak bardzo nerw twarzowy jest „uwikłany” w strukturę guza?
NOI w Warszawie to bardzo doświadczony ośrodek, istotne jest to, że razem z chirurgami twarzowo-szczękowymi blisko współpracują neurochirurdzy oraz radioterapeuci ( gdyby zachodziła np.konieczność leczenia uzupełniającego). Kiedy ma się odbyć operacja?
Oczywiście zawsze można i warto konsultować się w innym miejscu, świetna otolaryngologia to min. Poznań.


Pozdrawiam serdecznie, missy,
 
Rikona 


Dołączyła: 01 Lip 2021
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2021-07-08, 10:51  


Cześć missy, bardzo dziękuję za Twoją odpowiedź i przywitanie. Ja również zalegle się witam ;)


Wykonane było tylko usg, na podstawie którego wykryto guza. Żadne inne badania obrazowe nie zostały wykonane i to mnie trochę martwi. NOI nie mówił nic o nich, a wizyta u laryngologa (fakt, że pierwszy lepszy) też niewiele wniosła, bo dostaliśmy informację, że nie trzeba ich robić. Czy Twoim zdaniem powinny być wykonane? Jakie? Może warto byłoby, żebyśmy zrobili je prywatnie.

Fajnie, że opinie o NIO są dobre. A czy w Poznaniu masz na myśli konkretnego lekarza bądź placówkę?

[ Dodano: 2021-07-08, 11:24 ]
Zapomniałam dodać, że o terminie operacji zostaniemy poinformowani ok tydzień przed, a czas oczekiwania wynosi ok 4 tygodnie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group