1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #46  Wysłany: 2010-03-20, 16:58  


Maja musisz zgłosić w zakładzie pracy,ze złozyłaś wniosek o rentę i że moze tak się zdarzyć,ze zwolnienie Ci sie skończy a ty jeszcze nie bedziesz znała decyzji z ZUS-u.
Owszem,może tak sie zdarzyć,że orzecznik zamiast renty przyzna Ci świadczenie rehabilitacyjne.Szkoda,że od razu o nie nie wniosowałaś.Lekarz nic nie powiedział? Od razu kierował na rentę?
Co do tych dokumentów-to pierwsze słyszę,aby ZUS sam je sobie sciągał. A to,że Twoje dokumenty zostały przesłane tam gdzie jesteś zameldowana to logiczne. Wniosek jest załatwiany tam gdzie ubezpieczony jest zameldowany-tam jest badany. Natomiast decyzję wydaje ten oddział ZUS na którego terenie znajduje się płatnik składek-czyli zakład pracy.
 
maja12 


Dołączyła: 12 Lip 2009
Posty: 39
Pomogła: 7 razy

 #47  Wysłany: 2010-03-20, 20:51  


edi napisał/a:
Lekarz nic nie powiedział? Od razu kierował na rentę?

Nie powiedział- być może dlatego że choroba jest trochę dziwna i może się właściwie wszystko zdarzyć- czyli rokowania niepewne.
A poza tym przecież wiecie jacy są lekarze ;)
Czy mogę mieć jeszcze jedno pytanie?
A jeśli jednak nie dostanę renty- to wtedy mogę spróbować załatwić ten urlop wychowawczy?
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #48  Wysłany: 2010-03-20, 21:24  


Warto walczyć o świadczenie rehabilitacyjne, bo jest płatne np. w moim przypadku pierwsze 3 miesiące 90% pensji a później 75 %.
Świadczenie przysługuje osobom, które rokują powrót do pracy. Rokowanie to jednak "tylko" rokowanie i skoro jest niepewne, to oznacza przecież, że masz szansę :) na zdrowie i powrót do pracy a tym samym na świadczenie.
Możesz od razu na wstępie z lekarzem orzecznikiem poprosić o świadczenie a nie rentę.
W moim przypadku było tak, że zwolnienie lekarskie skończyło mi się na miesiąc przed wyznaczonym przez ZUS terminem komisji. Byłam cały czas w kontakcie z moimi kadrami, które robiły wszystko, żeby mi pomóc w trudnej sytuacji. Zaproponowali, że te dni potraktują jako tzw. nieobecność usprawiedliwiona. Decyzję o świadczeniu dostałam od dnia końca zwolnienia lekarskiego - czyli dostałam pieniądze za miesiąc wstecz tak jakby.
Przy wniosku o świadczenie była część wypełniana przez kadry - ale pewnie tak samo jest przy wniosku o rentę?
Wniosek o urlop wychowawczy trzeba złożyć na 2 tygodnie przed datą rozpoczęcia takiego urlopu. Nie wiem jaką masz sytuację w pracy, ale może warto z nimi porozmawiać, co oni proponują ?
_________________
mamanel
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #49  Wysłany: 2010-03-20, 21:47  


W kazdym przypadku przez pierwsze 3 m-ce świadczenie jest wypłacane w 90%-no chyba że jest to świadczenie rehabilitacyjne przypadajace w okresie ciązy to wtedy tak jak i chorobowe wynosi 100% lub zwiazane z wypadkiem w pracy.
A urlop wychowawczy-no to trzeba już pytać ewentualnie jak do tego zakład pracy podejdzie. No ale to są też bardzo małe pieniądze i zależy od dochodu... Jeżeli masz prawo do zasiłku rodzinnego to będziesz miała urlop wychowawczy płatny-jeśli nie- to bezpłatny.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #50  Wysłany: 2010-04-20, 22:09  


Pytanie z wątku w 'moim' dziale:
Cytat:
3. czy w moim wypadku jest mozliwość finansowania badania PET przez NFZ?
Dotarłam do przepisów http://www.petct.pl/strona.php?idStrona=36 , ale nie potrafie ich zinterpretować... czy pomożecie?

Ktoś wie ? Możecie się wypowiedzieć ?
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
AgaUr 


Dołączyła: 02 Cze 2010
Posty: 1

 #51  Wysłany: 2010-06-02, 13:42  


Witam. Pierwszy raz pisze i proszę o pomoc na forum. Moja ma usuniętą pierś z węzłami. Miała dwa nowotwory w jednej piersi: Pageti i nowotwór wieloogniskowy naciekowy - największy guz 1.2 cm. Węzły chłonne były czyste, złośliwośc : 3. Jest po chemioterapii i radioterapii, teraz bierze herceptynę. Dzisiaj miała komisję w ZUS-ie w sprawie zasiłku pielęgnacyjnego. Lekarz jej odmówił. Proszę napiszcie jak się odwołac? Czy jest gotowy druk czy trzeba samemu napisac odwołanie. A może złożyc wniosek o zasiłek w pomocy społecznej?

[ Komentarz dodany przez: awilem: 2010-06-02, 14:26 ]
Przesunąłem Twój post, do wątku gdzie sprawy związane z zasiłkami są poruszane.
 
Myszka30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 394
Skąd: Żory w.śląskie
Pomogła: 67 razy

 #52  Wysłany: 2010-06-02, 14:46  


Witajcie !
Moja mama dostała dziś orzeczenie o stopniu niepełnosprawności -ZNACZNYM-
11-I tak ma napisane. Zaświadczenie wydane na 2 lata. Mama ma 59 lat.
Napiszcie proszę co to dla mamy oznacza, czy może się ubiegać o jakieś świadczenia pieniężne (i gdzie się udać?)? Co jeszcze mamie przysługuje? Czy może ubiegać się o rentę?
Dziękuję i pozdrawiam.
_________________
Póki oddycham - nie tracę nadziei !!!
 
AnneJulie 


Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 26

 #53  Wysłany: 2010-06-02, 15:19  


Może się ubiegać o rente ( w ZUSie) i zasiłek pielęgnacyjny w Urzędzie Miejskim.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #54  Wysłany: 2010-06-02, 20:28  


AgaUr napisał/a:
Witam. Pierwszy raz pisze i proszę o pomoc na forum. Moja ma usuniętą pierś z węzłami. Miała dwa nowotwory w jednej piersi: Pageti i nowotwór wieloogniskowy naciekowy - największy guz 1.2 cm. Węzły chłonne były czyste, złośliwośc : 3. Jest po chemioterapii i radioterapii, teraz bierze herceptynę. Dzisiaj miała komisję w ZUS-ie w sprawie zasiłku pielęgnacyjnego. Lekarz jej odmówił. Proszę napiszcie jak się odwołac? Czy jest gotowy druk czy trzeba samemu napisac odwołanie. A może złożyc wniosek o zasiłek w pomocy społecznej?


Nie można w ZUSie dostać zasiłku pielęgnacyjnego samego w sobie, musi być orzeczona I grupa inwalidzka, jeżeli mama nie jest już na wcześniejszej emeryturze. Jeżeli jest na rencie, to komisja miała orzec czy doszło do pogorszenia stanu zdrowia. Po otrzymaniu decyzji - powinna być wydana - dotrzeć do pacjenta w ciągu 30 dni, należy się od niej odwołać w ciągu 14 dni od jej otrzymania do Sądu Pracy i Ubezpieczeń. Odwołanie to składa się do ZUSu. Odwołanie pisze się odręcznie, nie ma druku. Ze świadczeń w pomocy społecznej można skorzystać gdy osoba ma bardzo minimalne dochody.


Myszka30 napisał/a:
Moja mama dostała dziś orzeczenie o stopniu niepełnosprawności -ZNACZNYM- 11-I tak ma napisane. Zaświadczenie wydane na 2 lata. Mama ma 59 lat.
Napiszcie proszę co to dla mamy oznacza, czy może się ubiegać o jakieś świadczenia pieniężne (i gdzie się udać?)? Co jeszcze mamie przysługuje? Czy może ubiegać się o rentę?


Oczywiście, już dawno powinna do ZUSu złożyć wniosek o rentę jeżeli nie pobiera jeszcze tego świadczenia lub nie pobiera wcześniejszej emerytury. Orzeczenie o grupie inwalidzkiej II lub I albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności przez komisję d/s orzekania o niepełnosprawności w stopniu wyższym niż lekki daje możliwość odpisu od podstawy opodatkowania wydatków na leki.

/żeby nie było, że jestem taka mądra, info od mojej zusowskiej mamy ;) /

[ Dodano: 2010-06-02, 20:29 ]
Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym przekłada się na I grupę inwalidzką w ZUSie, a więc dodatkowo daje prawo do zasiłku pielęgnacyjnego. Orzeczenia o niepełnosprawności dają jeszcze możliwość korzystania z dofinansowań w PFRON, remontów w celu przystosowań mieszkań, wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne wraz z opiekunem , refundacji rehabilitacji np. w domu przy posiadaniu rachunków.
 
Myszka30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 394
Skąd: Żory w.śląskie
Pomogła: 67 razy

 #55  Wysłany: 2010-06-05, 16:26  


Wielgachne dzięki absenteeism, :-D
Czyli,że teraz z tym orzeczeniem nie do MOPSU tylko do Zusu po zasiłek pielęgnacyjny??? I jeszcze raz do Zusu po rentę??? :?ale?: Przepraszam, czy dobrze Cię zrozumiałamabsenteeism? ;)
pozdrawiam :papap:
_________________
Póki oddycham - nie tracę nadziei !!!
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #56  Wysłany: 2010-06-05, 20:12  


A to orzeczenie o stopniu znacznym niepełnosprawności to kto wydał? Komisja ds. orzekania o niepełnosprawności?

Bo generalnie tak:
Jeśli orzeczenie jest wydane przez komisję ds. orzekania o niepełnosprawności, to trzeba iść do ZUSu po wniosek o rentę i wypełnić, po czym złożyć w ZUSie, razem z tym orzeczeniem o niepełnosprawności. Potem czekacie na wezwanie na komisję (lub jeśli mama nie ma siły na wycieczki do ZUSu, to musicie zadzwonić do Wydziału Orzecznictwa i poprosić o wizytę w domu). Jeśli ZUS przyzna I grupę inwalidzką, to razem z rentą będzie wydawany zasiłek pielęgnacyjny, jeśli II grupę, to tylko i wyłącznie renta.

[ Dodano: 2010-06-05, 20:25 ]
Aha, no i jest jeszcze jedna możliwa wówczas opcja:
Po złożeniu wniosku o rentę ZUS może przyznać świadczenie rehabilitacyjne (najdłużej na rok) bo lekarz uzna ,że po rehabilitacji mama będzie mogła wrócić do pracy ale to raczej rzadkie. Świadczenie takie liczy się inaczej bo jest to najpierw 90% zwaloryzowanej podstawy zasiłku chorobowego (przez 3 miesiące), a później 75% przez pozostałe miesiące.
Renta natomiast wyliczana jest tak jak emerytura, tylko wypłacane jest 85% emerytury + zasiłek pielęgnacyjny przy I grupie.

Mam nadzieję, że coś wyjaśniłam :)
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #57  Wysłany: 2010-06-05, 22:44  


O matko...tak czytam te wczesniejsze wpisy i sama sie trochę pogubiłam w tym wszystkim co tu jest napisane w kilku poprzednich postach chociaż mam to w jednym palcu ale zacznę może tak...

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez powiatowy zespól orzekania nie ma nic wspolnego z orzeczeniem ZUS-u o niezdolnosci do pracy...i teraz tak...
O orzeczenie o stopniu niepełnosprawnosci ubiega się własnie w powiatowym zespole orzekania. Składa sie wniosek wypełniony przez lekarza i wniosek wypełniony przez osobę ubiegajaca się o to orzeczenie. Jeżeli lekarz orzeknie znaczny stopień niepełnosprawności to należy udać się z tym orzeczeniem do opieki społecznej,wypełnić odpowiednie dokumenty i z tego tytułu przyłsuguje co miesiac zasiłek pielęgnacyjny który wypłaca opieka społeczna w wysokości 152 zł.Oprócz tego przysługuje wiele innych uprawnień ale o tym może napisze potem...


Teraz ZUS...

ZUS orzeka o niezdolnośći do pracy i w tym celu należy złozyć wniosek w ZUSie o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest to cały komplet i dość skomplikowana procedura którą mogę wyjaśnić indywidualnie kazdemu bo kazda sytuacja jest inna.
Natomiast dodatek pielęgnacyjny z ZUS-u przysługuje tylko wtedy jeśli ktoś ma orzeczoną całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.

Jeśli ktoś jest na emeryturze to też moze się ubiegać o takie świadczenie z ZUS-u ale musi złożyć odpowiedni wniosek...
Trudno jest mi teraz tak wszystko w jednym poscie wyjaśnić...

Jeszcze inna sprawa to świadczenie rehabilitacyjne...

Ale pamietajcie-nie można jednoczesnie pobierać zasiłku pilęgnacyjnego z opieki społecznej i dodatku pielęgnacyjnego z ZUS-u.


Piszcie po kolei to wszystko wyjaśnie...

[ Dodano: 2010-06-05, 23:20 ]
Czasowa niezdolność do pracy

Czyli inaczej mówiąc okres w czasie którego nie jestesmy w stanie wykonywać pracę zarobkową i jesteśmy na tzw. chorobowym...
Prawo do płatnego zasiłku chorobowego przysługuje osobie która jest objęta ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa.
Zwolnienie lekarskie może nam wystawiać lekarz rodzinny bądź też specjalista pod opieką którego jesteśmy. Na zwolnieniu chorobowym możemy w sumie być 182 dni. Na 60 dni przed zakończeniem zasiłku chorobowego lekarz który wystawia nam zwolnienie powinien podjąc decyzję czy po tych 182 dniach będziemy zdolni wrócić do pracy czy nie. Jeśli uważa że potrzeba jeszcze czasu na odzyskanie sił aby potem powrócić do pracy powinien wypełnić nam wniosek o świadczenie rehabilitacyjne który złozymy w ZUS-ie. Natomiast moze również zadecydować o wystąpieniu o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Są to zagadnienia dość złożone. Dlatego wszelkie pytania i wątpliwości bedę wyjaśniała na bieżąco odpowiadając na konkretnie zadawane pytania.


Orzeczenie o stopniu niepełnosprawnosci

W czasie choroby można się starać o przyznanie stopnia niepełnosprawności. Od razu zaznaczam,że nie ma to nic wspólnego z orzekaniem o niezdolności do pracy czyli świadczeniu rehabilitacyjnym czy też rencie z tytułu niezdolności do pracy. Bowiem o tym drugim decyduja lekarze orzecznicy ZUS.


Obecnie nie stosuje się już podziału na grupy inwalidzkie, ale orzeka się o stopniu niepełnosprawności. Orzecznictwo takie prowadzą powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności (w miastach na prawach powiatu — miejskie zespoły ds. orzekania). O tym, jak wygląda procedura, piszemy tutaj.

Zgodnie z ww. ustawą istnieją trzy stopnie niepełnosprawności:

* znaczny,
* umiarkowany,
* lekki.



Znaczny stopień niepełnosprawności

Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.


Niezdolność do samodzielnej egzystencji to naruszenie sprawności organizmu, które uniemożliwia danej osobie samodzielne zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych, tj. samoobsługę, poruszanie się i komunikację.

Standardy dotyczące kwalifikowania do znacznego stopnia niepełnosprawności zawierają kryteria określające skutki naruszenia sprawności organizmu powodujące:

* niezdolność do pracy — całkowitą niezdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu fizycznego, psychicznego lub umysłowego naruszenia sprawności organizmu;
* konieczność sprawowania opieki — całkowitą zależność osoby od otoczenia, polegającą na pielęgnacji w zakresie higieny osobistej i karmienia lub w wykonywaniu czynności samoobsługowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz w ułatwianiu kontaktów z otoczeniem;
* konieczność udzielania pomocy, w tym również w pełnieniu ról społecznych — zależność osoby od otoczenia, polegającą na udzieleniu wsparcia w czynnościach samoobsługowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego, z zakresu współdziałania w procesie leczenia, rehabilitacji, edukacji oraz w pełnieniu określonych ról społecznych.


Umiarkowany stopień niepełnosprawności

Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.



Standardy dotyczące kwalifikowania do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zawierają kryteria określające naruszenie sprawności organizmu powodujące:

* czasową pomoc w pełnieniu ról społecznych — konieczność udzielenia pomocy polegającej na udzieleniu wsparcia w czynnościach samoobsługowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego, z zakresu współdziałania w procesie leczenia, rehabilitacji, edukacji oraz w pełnieniu określonych ról społecznych, w okresach wynikających ze stanu zdrowia;
* częściową pomoc w pełnieniu ról społecznych — wystąpienie co najmniej jednej z okoliczności, o których mowa powyżej.



Lekki stopień niepełnosprawności

Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mającą ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.


Standardy dotyczące kwalifikowania do lekkiego stopnia niepełnosprawności określają kryteria naruszonej sprawności organizmu powodujące:

* istotne obniżenie zdolności do wykonywania pracy — naruszona sprawność organizmu powodująca ograniczenia w wykonywaniu pracy zarobkowej znacznie obniżające wydajność pracy na danym stanowisku w porównaniu do wydajności, jaką wykazują osoby o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną;
* ograniczenia w pełnieniu ról społecznych — trudności doświadczane przez osobę zainteresowaną relacjami z otoczeniem według przyjętych norm społecznych, jako skutek naruszonej sprawności organizmu;
* możliwość kompensacji ograniczeń — wyrównywanie dysfunkcji organizmu spowodowanej utratą lub chorobą narządu, dzięki przedmiotom ortopedycznym, środkom pomocniczym i środkom technicznym.



Co warto wiedzieć

Stopień niepełnosprawności orzeka się:

* na czas określony — jeżeli według wiedzy medycznej może nastąpić poprawa stanu zdrowia lub
* na stałe — jeśli według wiedzy medycznej stan zdrowia nie rokuje poprawy.


Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności w przypadku zmiany stanu zdrowia może wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego ową zmianę.

Orzeczenie o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie stanowi przeciwwskazania do podjęcia zatrudnienia przez osobę niepełnosprawną na otwartym rynku pracy. Pracodawca musi jednak zapewnić odpowiednie warunki pracy uwzględniające potrzeby wynikające z niepełnosprawności. Warunki takie powinny być potwierdzone pozytywną opinią Państwowej Inspekcji Pracy.

Warto jest się starać o takie orzeczenie ponieważ z tego tytułu można korzystać z wielu ulg co jest naprawdę pomocne w życiu codziennym.


[ Dodano: 2010-06-06, 10:26 ]
I jest jeszcze coś takiego jak świadczenie pielegnacyjne. Nie ma to nic wpółnego z dodatkiem pielęgnacyjnym wypłacanym przez ZUS. Jest natomiast związane ze stopniem niepełnosprawnosci.
Poczytajcie tutaj

http://zasilki.wieszjak.p...cznia-2010.html


Nie wiem czy wszystko co napisałam w tym poscie jest jasne więc najlepiej jak będę osdpowiadała kazdemu na jego pytania.

Ach i jeszcze jedno-zasiłek pielęgnacyjny czyli te 152 zł jest wypłacane niezależnie od wysokosci dochodów.

[ Komentarz dodany przez: madziorek: 2010-06-06, 20:50 ]
już :) Pozdrawiam
 
Myszka30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 394
Skąd: Żory w.śląskie
Pomogła: 67 razy

 #58  Wysłany: 2010-06-06, 19:26  


edi, bardzo dziękuję :cmok:
_________________
Póki oddycham - nie tracę nadziei !!!
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #59  Wysłany: 2010-06-06, 20:46  


Nie ma sprawy. Jak masz jeszcze jakieś pytania to pisz.
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #60  Wysłany: 2010-07-03, 13:45  


A ja mam pytanie, bo do tej pory była mowa o rencie z tytułu niezdolności do pracy - takiej nie dostanę, bo nie pracowałam. Mogę natomiast, z tego co rozumiem, dostawać rentę socjalną (studentka przed ukończeniem 26 r.ż.).
Cytat ze strony http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406:
Cytat:
Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy i przewidywanego okresu jej trwania dokonuje lekarz orzecznik ZUS na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2004 nr 39, poz. 353 z późn. zm.). W myśl tej ustawy, za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do tej renty nie jest istotne, kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy, lecz to, aby niezdolność ta była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego we wskazanych okresach.

Podstawę do przyznania renty socjalnej, na wniosek zgłoszony po dniu 30.09.2003 r., stanowi także:
orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,

orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów oraz
orzeczenie lekarza orzecznika, wydane przed dniem 1 października 2003 r., uprawniające do renty socjalnej na podstawie ustawy o pomocy społecznej.

I tu mam pytanie do edi, czy pogrubiony fragment cytatu oznacza, że jeśli dostanę stopień niepełnosprawności od powiatowego zespołu, to już nie muszę w ZUSie składać dodatkowych zaświadczeń itp., tylko to orzeczenie i mój wniosek? Bo tak to zrozumiałam.
No i takie może nieco naiwne pytanie, czy mogę o orzeczenie starać się już teraz, czy muszę poczekać na jakieś negatywne skutki chemii? Bo niewątpliwie łatwiej mi latać z papierkami puki jeszcze dobrze się czuję, ale z drugiej strony jak tam przyjdę tylko z samą diagnozą ziarnicy, to nie każą mi spadać?

[ Dodano: 2010-07-03, 19:45 ]
Dodam jeszcze coś do tych pytań - we wniosku o rentę socjalną należy wpisać, czy się uzyskuje przychód, zdarza mi się zarobić coś na umowę-zlecenie, ale puki jej nie zawrę to nie będę wiedziała na jaką kwotę będzie, mam tam nic nie wpisywać? Czy wpisać jakąś średnią za ostatni rok czy coś? Czy jeśli tam nic nie wpiszę, to będę musiała informować ZUS o każdej umowie, czy tylko o tych, które przekroczą kwotę powodująca zawieszenie renty?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group