1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
pomoc interpretacji wyniku tomografii płuc
Autor Wiadomość
agi101 



Dołączyła: 13 Paź 2010
Posty: 115
Pomogła: 17 razy

 #61  Wysłany: 2011-03-24, 23:12  


Witajcie,
mam małe pytanko. Moja Mama otrzymała wynik z biopsji guzka tarczycy: w obrazie cytologicznym dominuje koloid. Obraz cytologiczny odpowiada łagodnemu guzkowi koloidalnemu.
Endokrynolog nie zalecił żadnego leczenia, tylko kontrolę za 3 miesiące. Nadnercze sprawdzone - obraz jak poprzednio. Czy możecie mi powiedzieć czy endokrynolog ma rację, czy wystarczy tylko kontrola, czy powinno się jakoś leczyć tą tarczycę?
_________________
agnieszka
 
 
agi101 



Dołączyła: 13 Paź 2010
Posty: 115
Pomogła: 17 razy

 #62  Wysłany: 2011-05-06, 19:21  


Witajcie kochani,
nie pisałam, bo nic się u nas nie działo, ale forum czytam codziennie.
Dziś Mama miała pierwsze kontrolne TK klatki piersiowej. Czy któryś z naszych nieocenionych moderatorów mógłby zerknąć na poniższy opis i wypowiedzieć się, czy wszystko jest ok w płucach Mamy?
Przykręgosłupowo w polu po usuniętym płacie dolnym lewego płuca za aortą zstępująco widoczny jest pasmowaty obszar skonsolidowanych zwłóknień pooperacyjnych, w zakresie których przebiegają szwy. Obszar ten przyjmuje trójkątnawy kształt i wymiary 55x21 mm. Wierzchołkiem sięga w kierunku pociąganej do tyłu wnęki. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk nie są powiększone. Ich liczba i wielkość jak w przedoperacyjnym tomografie z 19.X.2010. Linijne zwłóknienia u podstawy zastępczo - rozedmowego płata górnego lewego. Zmian w płucu prawym nie stwierdzono. Jamy opłucnowe są wolne. Obraz guzowato powiększonego przebudowanego lewego płata tarczycy jak poprzednio. Wznowy nie stwierdzono.
To była konsultacja u torakochirurga. Lekarz powiedział, że może Mama "działkę kopać,bawić się z wnukami i głowa do góry". Czy faktycznie możemy na tą chwilę być spokojni? Konsultacja onkologiczna będzie 18 maja.
_________________
agnieszka
 
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #63  Wysłany: 2011-05-08, 20:39  


Pomimo stopnia zaawansowania IA ryzyko wznowy/rozsiewu było spore i to pewnie zadecydowało o zaleceniu chemioterapii uzupełniającej.
Po pierwsze stwierdzono zatory z komórek raka w naczyniach limfatycznych. Po drugie z opisu można wyciągnąć wniosek, że pierwsze cięcie było nieradykalne (stąd "docinka"). Obecność ognisk krwotocznych wokół guza i w bezpośrednim sąsiedztwie linii cięcia może sugerować, iż mogło (ale nie musiało) dojść do skażenia pola operacyjnego (krwotok z guza).

Opis aktualnego TK kontrolnego nie daje podstaw do stwierdzenia wznowy lub rozsiewu.
Dobrze, że wykonano biopsję zmian w tarczycy.

Na tę chwilę wygląda na to, że wszystko jest w porządku.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
agi101 



Dołączyła: 13 Paź 2010
Posty: 115
Pomogła: 17 razy

 #64  Wysłany: 2011-05-08, 21:19  


Dziękuję DSS,
Twoje zdanie się bardzo dla mnie liczy, dziękuję.

Pozdrawiam
Agnieszka
_________________
agnieszka
 
 
agi101 



Dołączyła: 13 Paź 2010
Posty: 115
Pomogła: 17 razy

 #65  Wysłany: 2011-08-23, 21:30  


Witam po dłuższej nieobecności,

u nas spokojnie, odpukać, oby jak najdłużej. Mama czuje się dobrze, jeździ systematycznie na kontrole, i w związku z ostatnim TK zwracam się z prośbą do naszych moderatorów o interpretację tego wyniku.



Zdjęcie0143.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1594 raz(y) 69,07 KB

_________________
agnieszka
 
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #66  Wysłany: 2011-08-25, 17:22  


Brak podstaw do stwierdzenia wznowy. Konieczna kontrola (TK) za 3 miesiące.
pozdrowienia :)
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
agi101 



Dołączyła: 13 Paź 2010
Posty: 115
Pomogła: 17 razy

 #67  Wysłany: 2011-08-26, 17:02  


Bardzo Ci dziękuję DSS,

przesyłam serdeczne pozdrowienia
Agnieszka
_________________
agnieszka
 
 
agi101 



Dołączyła: 13 Paź 2010
Posty: 115
Pomogła: 17 razy

 #68  Wysłany: 2011-09-27, 20:24  


Witajcie,
po raz kolejny chciałam się zwrócić o pomoc w interpretacji wyniku, tym razem tarczycy. Bardzo mnie zaniepokoił...
Tarczyca dwupłatowa położona prawidłowo, powiększona, słabo i nierównomiernie gromadząca radiojod, widoczne w badaniu usg guzki obu płatów - w obrazie scyntygraficznym "ciepłe". Podejrzenie guzka "zimnego" dolnego bieguna płata lewego. Wychwyt 24h: 1-131=26.2
Wychwyt 24 h: 1-131=16.1
Proszę mi powiedzieć czy ten "zimny" guzek może mieć związek z rakiem płuc? Czy może to być guzek przerzutowy? I jakie powinno być leczenie w celu wyeliminowania tego guzka?
Pozdrawiam
_________________
agnieszka
 
 
agi101 



Dołączyła: 13 Paź 2010
Posty: 115
Pomogła: 17 razy

 #69  Wysłany: 2011-11-06, 15:28  


Witajcie,
moja Mama jest po kolejnej kontrolnej TK płuc, w związaku z tym chciałam zamieścić aktualny wynik:
W porównaniu do poprzedniego badania zmniejszyły się wymiary położonego przykręgosłupowo w polu po usuniętym płacie dolnym lewego obszaru zmian operacyjnych. W obszarze tych zmian widoczne są szwy pooperacyjne, po podaniu środka kontrastującego nie uwidoczniono zmian podejrzanych o wznowę. Poza tym obraz miąższu płuc jak poprzednio. Jamy opłucnowe wolne. Węzły chłonne śródpiersiowe i wnękowe nie są powiększone. Nie zmieniła się wielkość hypodensyjnego ogniska w obrębie lewego płata tarczycy (30x24). W/w obraz jest stabilny.
Czy można i jakie wykonać dodatkowe badania, żeby upewnić się, że wszystko w porządku i nie dzieje się nic złego w innych narządach? Mama się czuje dobrze, czasami ma lekką chrypkę, ale odkałsnie i na trochę przechodzi. Laryngolog twierdzi, że jest ok, ale tak naprawdę nie zlecił żadnych dodatkowych badań.
_________________
agnieszka
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #70  Wysłany: 2011-11-06, 16:20  


Wszystko jest okej, TK jest podstawowym badaniem kontrolnym i jeżeli wszystko wychodzi w porządku, nie zaleca się wykonywania innych badań.
_________________
 
agi101 



Dołączyła: 13 Paź 2010
Posty: 115
Pomogła: 17 razy

 #71  Wysłany: 2011-11-06, 17:49  


Dziękuję absenteeism,

pozdrawiam ciepło,
Aga
_________________
agnieszka
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group