1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
meta guzy w watrobie, nie wiadomo gdzie zrodlo!!!
Autor Wiadomość
alice 


Dołączyła: 18 Sty 2013
Posty: 211
Pomogła: 36 razy

 #1  Wysłany: 2013-01-18, 11:56  meta guzy w watrobie, nie wiadomo gdzie zrodlo!!!


Witam!
4 dni temu moj swiat sie zawalil... Dowiedzialam sie, ze moj tata ma meta przerzuty do watroby, ale od poczatku.

Jakis czas temu kolo pazdziernika zaczal sie odchudzac, ograniczyl ilosc jedzenia, wyeliminowal slodycze, wiecej wody zacz pic i takie tam rozne zdrowy nawyki zywieniowe wprowadzil. Zaczal tracic na wadze tak okolo kilograma tygodniowo, czyli zdrowo.
W grudniu zaczal gorzej wyglada: np podczas swiat zauwazylam ze po posilku bardzo sie poci, zaczal wiecej odpoczywac, spac, ale ma prace fizyczna ktora ostatnio zmienil, wiecej wyjazdow za granice itd. A przy tym duzo stresu.
Na poczarku stycznia bylo juz widac ze bardzo schudl, ale jadl duzo mniejsze posilki wiec sie nie martwilismy. Na nic sie nie dkarzyl nic go nie bolalo.

Dwa tygodnie temu przedzwigal sie i zaczelo go bolec jak to okresli: zebro i bark. Chodzil z tym bolem przez tydzien bo nie dal sie przekonac na wizyte u lekarza. W niedziele 13 stycznia wygladal bardzo zle. Moja bratowa przy obiedzie spytala czy tacie nic nie jest bo bardzo zle wyglada. Vhudy, zapadniete policzki, duze usta, cienie wokol oczu. Wtedy mama powiedziala ze na sile bierze go w poniedzialek do lekarza.
Lekasa pouciaskal brzuch, dal skierowanie na morfologie i kazal przyjas na drugi dzien. Po tym badaniu dal skierowanie na usg jamy brzusznej i rtg klatki, bo mial ob 63 i bardzo wysoki alat i asat.

Rtg klatki wyszlo dobrze natomiast usg jamy brzusznej wykazalo: liczne ogniska zapalne o charakterze rozrostowym typu meta! Wszystko dookola czyste, czyli trzustka, zoladek, krocze. Oczywiscie zaczelam szukac informacji w internecie i wiem ze sa to przerzuty do watroby w bardzo zaawansowanym stadium i nie znamy zrodla czyli organu od ktorego sie zaczelo, ale chciaalbym prosic o inf co teraz powinnismy robic jakie badania?

W pon mamy umowiony tomograf i kolonoskopie. Oczywiscie wszystko po znajomosci bo terminy najwczesniejsze dopiero na luty! Wynik tk bedzie prawdopodobnie juz we wtorek. Poki co lekarz onkolog zlecil tylko te dwa badania, czyli chyba idzie w kierunku raka jelita? Co wy na to? Czy powinniscmy zrobic jakies markery czy faktycznie zaczekac na wynik tego tomografu?

Tata przez dwa dni musi byc na diecie plynnej przed ta kolonoskopia: martwie sie bo juz wyglada jak smierc i nie ma sil. Znacie jakies plynne potrawy, jogurty ktore mozna przed tym badaniem jesc a ktore dodadza sil? Blagam napiszcie mi cos, bo nie wiem co robic? Jestem zalamana! Przepraszam za bledy ale pisze z telefonu. Pozdrawiam. Alice
 
łukasz93 


Dołączył: 11 Sty 2013
Posty: 13
Pomógł: 1 raz

 #2  Wysłany: 2013-01-18, 12:53  


Czekaj na tomografię..

Moja mama ma guza trzustki i również meta na wątrobie.

Życzę Ci, aby okazało się, że jednak to nie trzustka.
 
alaslepa 
MODERATOR



Dołączyła: 21 Lip 2012
Posty: 694
Skąd: Gdańsk
Pomogła: 313 razy


 #3  Wysłany: 2013-01-18, 13:01  


Witaj na forum alice, niestety
alice napisał/a:
chciaalbym prosic o inf co teraz powinnismy robic jakie badania? W pon mamy umowiony tomograf i kolonoskopie.

Poczekajcie do poniedziałku na badania, powinno się już wtedy coś wyjaśnić, termin badań macie szybki więc to jeden plus.
Czy tata miał jakieś niepokojące objawy (poza chudnięciem): problemy z wypróżnianiem, krew w stolcu?
Jeśli możesz wklej wyniki wszystkich badań jakie były do tej pory wykonane, albo je przepisz w całości(od pierwszej literki do ostatniej kropki, pamiętaj o usunięciu danych osobowych pacjenta i lekarzy).
_________________
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
alice 


Dołączyła: 18 Sty 2013
Posty: 211
Pomogła: 36 razy

 #4  Wysłany: 2013-01-18, 13:53  


Dziekuje Wam bardzo za slowa otuchy i wsparcie. Poki co nie mam tych wynikow, musze je wziasc od mamy. Jak bede miala wszystko napisze dokladnie. Tata generalnie caly czas czul sie dobrze, a nawet bardzo dobrze. Chyba ze nam nie mowil... Caly czas pracowal fizycznie, nawet po 12 godzin, tylko wiecej odppoczywa. Zawsze lubil sobie pospac, nawet w niedziele poobiednia drzemka musiala byc obowiozkowo, ale od jakiegos czasu spi duzo wiecej, jak moze w ciagu dnia. Tyle ze schudl no i duzo pracowal, wiec myslalam ze to dlatego. Jedyny objaw, ze to cos z przewodu to biegunki, ale tylko raz dziennie, tzn rano po sniadaniu tak jak zazwyczaj przecietny czlowiek sie wyproznia to on ma rozwolnienie takie jednorazowe. Matko modle sie, zeby to byl jakis organ ktory mozna wyciac a potem zaatakowac chemia ta watrobe!...
Lukasz93 trzymaj sie cieplutko, jak znajde chwilke, poczytam wasza historie i mam nadzieje, ze mimo tej trzustki sa jeszcze jakies szanse?
alaslepa- dam znac z tymi wynikami. Poki co dziekuje
Pozdrawiam wszystkich
alice
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #5  Wysłany: 2013-01-18, 14:20  


Witaj alice u mojej mamy też zaczęło się od guzów na wątrobie i bólu w tych okolicach, żeby nie przedłużać postu zajrzyj do mojego wątku. Dobrze że macie szybko tą kolonoskopie, markery CEA i inne też bym oznaczyła tak żeby mieć punkt wyjścia przy okazji kolonoskopii może warto by napomknąć o gastroskopii.
Pozostaje czekać na wyniki. Pozdrawiam, gdybyś miała pytania pisz na priv lub tutaj, po ponad rocznej "grze" nabrałam trochę minimalnej wiedzy na ten temat, a na resztę szczegółowo po opisaniu badań odpowie nasza nieoceniona moderatorka :-).
_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
alice 


Dołączyła: 18 Sty 2013
Posty: 211
Pomogła: 36 razy

 #6  Wysłany: 2013-01-18, 15:46  


Malgosiu81 bardzo Ci dziekuje, ze napisalas. Przeczytalam Twoj watek poki co pobierznie bo nie mam czasu, ale obiecuje ze bede zagladac. Wiem, ze walczysz dzielnie o swoja mame, ze razem walczycie i bardxo was podziwiam. Ja poki co nie mam odwagi powiedziec tacie co mu jest, jak na razie mysli, ze ma tylko jakies zmiany w watrobie i ze trzeba spawdzic co to jest. Dzis u niego bylam na chwile to wyglada zle, niestety :cry: siedzi caly czas w fotelu bo njest bardxo slaby, glos ma taki, ze ledwo go slychac. Pytam go: co robisz? A on ze filmy oglada, bo nie ma na nic sily. Chyba go jakis dol dopadl :cry: a moze zaczal sie domyslac? Bardzo sie o niego boje, bo na usg jamy brzusznej widac, ze ma bardzo duzo tych ognisk. Nie jedno czy dwa ale kilkanascie! Ta watroba wyglada jak biedronka :cry:
Dobrze, ze piszesz o tej gastroskopii, postaram sie zalatwic na przyszly tydzien, jak bede miala wynik kolonoskopi i tomografu. W poniedxialek rano ma kolonoskopie a zaraz po niej tomograf. Juz sobie wyobyrazam jaki bedzie wykonczony, tymbardziej, ze od jutra tylko plyny, przez ta kolonoskopie...
Staram sie trzymac i rbic dobra mine do zlej gry, ale boje sie tez o mame. Przed tata obie udajemy, ze wszystko w porzadku, ale jak tylko do mnie prxychodzi (mieszkamy po sasiedzku) to rozklejmy sie totalnie...
Nie mam jeszcze tych wynikow, ale postaram sie dzisiaj wziasc od mamy...

[ Dodano: 2013-01-18, 17:26 ]
oto wyniki:

RTG KLATKI:
Pola płucne bez zmian ogniskowych, prawa przepona wyżej ustawiona i zmiany bliznowate u podstawy PP, raczej wtórne do relaksacji przepony. Sylwetka serca niepowiekszona.

USG JAMY BRZUSZNEJ:
Wątroba powiększona, usiana licznymi ogniskami rozrostowymi - meta susp.. kamienie w pęcherzyku żółciowym, PŻW nie poszerzony. Trzustka, śledziona nie powiększone bez zmian ogniskowych. Objawów zastoju kamini w nerkach badanie nie wykazalo. Moczowody nie poszerzone. Pecherz moczowy gładkościenny. Gruczoł krokowy niepowiekszony o gladkich zarysach. Przestrzen przyaortalna w badaniu usg bez zmian. Ewidentnego pogrubienia scian jelit badanie nie wykazalo. Nieduza ilość wolnego płynu w zachylkach midniczych otrzewnej.

morfologii mama mi nie przyniosla ale tam bylo tylko zle OB - 63, bardzo wysoki alat i asat, jedno i drugie powyzej 100 i wbc chyba 14 a norma do 10, reszta wskaznikow byla w normie

skierowanie do pracowni diagnostgycznej\;
rozpoznanie: wtórny nowotwór złośliwy wątroby
bez klinicznych cech ogniska pierwotnego

skierowanie na tomograf i kolonoskopie i tyle na razie mam...

p.s. mama przyszla w lepszym humorze bo jej jakas kolezanka nagadala, ze
zna jakas babke ktora tez miala niby meta w watrobie a na tomografie okazalo sie ze to nie meta tylko normane zmiany w samej watrobie i ponoc to wyleczyla. nie wiem ile w tym prawdy i czy lekarz moze sie pomylic patrzac na usg, ale jesli jej to poprawilo humor i wzmocnilo nadzieje, to niech i tak bedzie. przynajmniej do poniedzialku/wtorku dopoki nie dostaniemy wynikow tomografu bedzie lepiej spała....
 
łukasz93 


Dołączył: 11 Sty 2013
Posty: 13
Pomógł: 1 raz

 #7  Wysłany: 2013-01-18, 22:54  


podstawa tutaj to tomografia albo mri...

usg jest mało-dokladne...

walcz o tatę, nic nie jest przesądzone. ale naprawdę sprężcie się. działania naszej sluzby zdrowia są naprawdę powolne i chaotyczne jeśli rodzina sie nie zainteresuje samym chorym. wiem to z doswiadczenia. nigdy tez nie wierz jednemu lekarzowi. zaden chirurg czy onkolog to nie jest wyrocznia. mam nadzieję, że na tomografii okaże się, że to nie jest rak tylko jakieś pęcherzyki, naczyniaki.

Jeszcze raz powtarzam - każdy dzień się liczy. Jka njaszybciej te badania trzeba zrobić.

Nie trzeba być specjalistą, żeby to wiedzieć.
 
alice 


Dołączyła: 18 Sty 2013
Posty: 211
Pomogła: 36 razy

 #8  Wysłany: 2013-01-21, 11:33  


Tata juz po kolonoskopi. Lekarz nic nie znalazl. Nie wiem czy sie cieszyc, czy martwic? Trzeba szukac dalej. Niedlugo ma tomograf... Jestem dzis w totalnej rozsypce... Raz placze, za chwile sie smiejje z byle czego, pozniej rycze w lazience, zeby corcia nie widziala... Caly czas zyje jednak gleboka nadzieja, ze to nie rak, ze sie pomylili! I bedzie wszystko dobrze! Do wynikow tomografu czyli prawdopodobnie do jutra chyba umre!
 
tam-tam-taram 
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 763
Skąd: daleko
Pomógł: 628 razy

 #9  Wysłany: 2013-01-21, 14:12  


Alice,

przede wszystkim uspokoj swoje emocje, postaraj sie wyciszyc. Rozumiem Ciebie doskonale - ja sam bylem chory na nowotwor.

Niemniej wazna jest wiara, ze bedzie dobrze! Musi sie udac!

Poki co, jaki jest dalszy schemat w diagnozowaniu Twojego taty? Czekacie na tomografie?

TK (z kontrastem) jest badaniem o wiele bardziej dokladnym w obrazowaniu jamy brzusznej.

Daj znac koniecznie, jak bedzie wynik.

Pozdrawiam
 
Marynka 


Dołączyła: 18 Sie 2012
Posty: 108
Skąd: Katowice
Pomogła: 1 raz

 #10  Wysłany: 2013-01-21, 18:41  


U nas ta sama sytuacja miała miejsce w lipcu... nie znaleziono ogniska pierwotnego i zdiagnozowano raka pierwotnego watroby...

może dobrze byłoby po prostu zrobić badania markerów? nikt nie zlecił?

Wiem że Ci ciężko- ja miałam tak samo
trzymaj sie ! miejmy nadzieję że to nie bedzie nic złego

ania
 
alice 


Dołączyła: 18 Sty 2013
Posty: 211
Pomogła: 36 razy

 #11  Wysłany: 2013-01-21, 22:22  


Dziekuje Wam za slowa wsparcia...
schemat jest taki, ze mial dzias ta kolonoskopie i tomograf z konstrastem (chyba? Musial wypic 3 szklanki czegos niedobrego, to chyba kontrast?) no z tym wynikiem do onkologa i powie co dalej... Ja sie tylko modle, zeby to bylo cos, co przynajmniej mozna leczyc. O niczym innym teraz nie marze. Tak wiec czekom na wynik tomografu. Jutro bede wiedziala kiedy bedzie, moze juz jutro... Trzymajcie kciuki. Pozdrawiam, alice

[ Dodano: 2013-01-22, 10:59 ]
Caly czas czekamy na wynik...
mam natomiast pytanie. Zauwazylam ze tata zmienil sie na twarzy, ma jakby takie plamy. Czy to moze byc zoltaczka? Nie mial robionej bilirubiny podczas morfologii bo lekarz tego nie zlecil, no i te badania byly tydzien temu. Terraz zauwazylam wlasnie takie jakby plamy. Nie moge powiedziec, ze jest zolty bo moj tata ma ciemna karnacje i zawsze opalona buzie, bialka w oczach biale. Prosze napiszcie mi co to moze byc? Martwie sie, zeby to nie byla zoltaczka bo wiem, ze wtedy nie mozda dac hemioterapii...
prosze o szybka odpowiedz
alice
 
alice 


Dołączyła: 18 Sty 2013
Posty: 211
Pomogła: 36 razy

 #12  Wysłany: 2013-01-23, 11:49  


dzisiaj powinnimy miec wynik tk, czekamy na telefon...
wczoraj tata mial wysoką gorączke około 39. nie wiedzialam czy mozna mu podac jakas tabletke obnizajaca gorączke typu paracetamol czy ibuprom, wiec zadzwonilam na pogotowie. lekarz kazal dac obojętnie którą i czekać. strasznie sie pocil, az wreszcie spadła mu tyle ze do 34,8 :?ale?: wystraszylam sie okropnie, na szczescie po godzinie mial juz normalną 36,8.. dzisiaj tata zle sie czuje, boli go bardzo wątroba :cry: nie wiem czy dawac mu jakies leki typu silimarol, czy essentiale forte? moze ktos mi powie czy mozna???
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #13  Wysłany: 2013-01-23, 18:19  


Można, ale raczej niestety nie pomogą...
_________________
 
formalina 



Dołączyła: 25 Sie 2012
Posty: 93
Pomogła: 11 razy

 #14  Wysłany: 2013-01-24, 01:25  


No ja bym nie proponowała. Nic lepiej nie dawaj na własną rękę :( . Informuj na bieżąco .....
Jesteśmy z Tobą ::thnx::
_________________
Będę pamiętać, dopóki bić będzie moje serce
 
alice 


Dołączyła: 18 Sty 2013
Posty: 211
Pomogła: 36 razy

 #15  Wysłany: 2013-01-24, 15:56  


siedze, płacze i choć wyniki tk nie dają złudzeń, cały czas się łudze....

Wynik TK jamy brzusznej i miednicy:
Badanie tk jamy brzusznej i miednicy (skany przed i po dożylnym podaniu środka kontrastowego - badanie wielofazowe).
W obrębie miernie w całości powiększonej wątroby widoczne sa bardzo liczne ogniska metastatyczne, lite i torbielowate, wielkości około 3 cm, w otoczeniu wąteoby zbajduje sie miernie wzmożona ilość płynu sugerująca nacieczeni błon surowiczych, obraz pozostałych narządów miąższowych jamy brzusznej w granicach normy.
Stwierdza sie liczne powiekszone węzły chłonne przestrzeni zaotrzewnowej umiejscowione wzdłuż krzywizny mniejszej żołądka (do 21x17x8), we wnece watrobowej (do 19 x 16) oraz przestrzeni zaotrzewnowej wzdłuż aorty brzusznej (liczne węzły chłonne o krótszej osi nie przekraczającej 1 cm).
W zakresie badania zwraca uwage równomiernie pogrubiała ściana żołądka do ok 2 cm. Obraz tk budzi podejrzenie procesu guzowego żołądka.
W świetle pecherzyka żółciowego znajdują się liczne silnie uwapnione drobne konkrementy. W zakresie miednicy wykazano gruczoł krokowy powiększony do 46 mm w wymiarze dwubocznym, 32 mm o wymiarze przednio-tylnym, z drobnymi zwapnieniami, podobnie na tle niewielkiego przerostu. Pozostałe struktury anatomiczne miednicy w granicach normy.
Wykazano natomiast kolekcje wolnego płynu w przestrzeniach międzypętlowych miednicy oraz dolno-prawobocznej części jamy brzusznej. Płynowi towarzysza zmiany obrzękowe tkanki tłuszczowej sieci.
W obrębie objętej badaniem dolnej połowy klatki piersiowej stwierdza sie w segmencie VIII płuca prawego pojedyncze zagęszczenie ogniskowe o wysyceniu miękkotkankowym i przekroju ok 7 mm, budzące podejrzenie meta.
Wzmożona ilość płynu u podstawy obu płuc z niewielkim uciskiem ma segmenty VIII i przyległą część płata środkowego prawego płuca. Dolne kregi piersiowe i dolne zebra, kregosplup ledzwiowy oraz kosci obreczy miedniczej bez ewidentnych cech przebudowy o typie meta.

tak beznadziejnie wygladaja wyniki :cry:
mam teraz pytania:
czy mozecie mi to przedstawic w bardziej ludzkim jezyku? czy wynik ten oznacza ze tata ma tez przerzuty do płuc? prosze wymiencie mi dokladnie narzady ktore sa zaatakowane...

tata dostal skierowanie do szpitala na oddzial wewnetrzny, bo chca zrobic gastroskopie. załatwiamy, żeby go przyjeli juz jutro....

dajcie mi choc odrobinke nadziei.
Jestem załamana!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group