1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Drobnokomorkowy rak pluca prawego , węzłowica śródpiersia
Autor Wiadomość
Alex84 


Dołączył: 09 Sie 2017
Posty: 7
Skąd: Częstochowa

 #1  Wysłany: 2017-08-09, 17:47  Drobnokomorkowy rak pluca prawego , węzłowica śródpiersia


Witam serdecznie wszystkich i prosze o pomoc w realnej ocenie sytuacji w ktorej znalazl sie moj 64 letni Tato :/
Z dnia na dzien tata zaczal slabnac ale z racji wykonywanego zawodu kierowcy miedzynarodowego i mojego pobytu w anglii wizyta u lekarza pierwszego kontaktu odbyla sie dopiero kiedy Tata juz nie mial sily jechac w kolejna trase. Od poczatku czerwca jego waga spadla z 89kg do 64 na dzien dzisiejszy przy czym od ok polowy lipca kiedy wrocilem sie nim zaopiekowac spadek wagi znaczaco spowolnil, ale z dnia na dzien coraz bardziej slabnie :( . Dzis odebralismy wyniki badania Ebus poniewaz wczesniejsza bronchofiberoskopia w czestochowie nie wyszla.przejscie 50 metrow z samochodu do gabinetu bylo juz dla Taty bardzo trudne.
wynik ebusa: carcinoma microcellulare
Ad.gr4R, gr7, gr10R - carcinoma microcellulare
Ad.gr 4L - Komorki limfocytarne , krew .
Ponizej zalaczam zdjecia dokumentacji od najstarszej do najmlodszej

[ Dodano: 2017-08-09, 18:03 ]
Wyniki













20170809_174442.jpg
Rtg
Pobierz Plik ściągnięto 1799 raz(y) 1,31 MB

1502293935876407340001.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1795 raz(y) 1,48 MB

15022940542331421663598.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1675 raz(y) 1,19 MB

15022943035892083574541.jpg
Druga strona wypisu
Pobierz Plik ściągnięto 1651 raz(y) 1,18 MB

150229445639650991463.jpg
Ebus
Pobierz Plik ściągnięto 1652 raz(y) 1,02 MB

1502294542262299547384.jpg
Ebus
Pobierz Plik ściągnięto 1588 raz(y) 999,13 KB

 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2017-08-09, 19:32  


Alex84 napisał/a:
carcinoma microcellulare

Rak drobnokomórkowy płuca
Proces nowotworowy toczy się u taty we wnęce płuca prawego z naciekami i najprawdopodobniej z przerzutami do węzłów chłonnych, jest to niestety proces już zaawansowany miejscowo.
Przerzuty w węzłach chłonnych niestety nie są dobrą informacją bo ta drogą rozprzestrzeniają się dalej po organizmie dając przerzuty odległe.
Wątroba ma jakąś podejrzaną zmianę, zrobiono wprawdzie usg ale badanie to jest mało dokładne i właściwie tej zmiany nie pokazało. Powinno się sprawdzić np. w badaniu MR jamy brzusznej czy przypadkiem ta zmiana w wątrobie nie jest przerzutem.

Gruczoł krokowy też jest niejednoznaczny i też wymaga dalszej diagnostyki

Na tą chwilę wiemy tylko na pewno, że mamy rozsiany proces nowotworowy w płucach i węzłach chłonnych. Nie wiemy jaki charakter ma zmiana w wątrobie i gruczole krokowym, jeśli byłyby to zmiany przerzutowe to wtedy jest bardzo źle jeśli w płucach to jest trochę lepiej ale niestety to też brzmi groźnie i jest stanem zaawansowanym i poważnym.

Z wynikami trzeba się zgłosić do onkologa, zapewne tato otrzyma chemioterapię jeśli stan taty na to pozwoli, bo piszesz, że tato jest bardzo słaby. Dziwnie to zapewne zabrzmi ale niestety żeby otrzymać chemioterapię pacjent mimo swojej choroby musi być w miarę silny, samodzielny i mieć przyzwoite wyniki morfologii.

Przykro mi, że nie mam dla Ciebie dobrych informacji, pozdrawiam i witam na forum.
 
Alex84 


Dołączył: 09 Sie 2017
Posty: 7
Skąd: Częstochowa

 #3  Wysłany: 2017-08-09, 21:18  


Na czym polega postep choroby nowotworowej i jakie niesie za soba skutki poznalem 3 lata wstecz kiedy Mama odchodzila z rakiem piersi rozsianym wszedzie... W sumie nie sprecyzowalem pytania wiec chodzilo mi bardziej o jakies informacje na temat konkretnie tego rodzaju nowotworu i chemioterapii biorac pod uwage stan taty..
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #4  Wysłany: 2017-08-10, 09:50  


Alex84 tu możesz poczytać o raku drobnokomórkowym płuc: https://www.zwrotnikraka....komorkowy-pluc/ . W przypadku tego rodzaju raka leczeniem z wyboru jest chemioterapia - oczywiście jak już pisano - jeżeli stan chorego na to pozwala.
Tu lekarz prowadzący musi podjąć decyzję.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Alex84 


Dołączył: 09 Sie 2017
Posty: 7
Skąd: Częstochowa

 #5  Wysłany: 2017-08-10, 09:55  


Dziekuje za odpowiedzi.. Dzisiaj wizyta u onkologa :/
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #6  Wysłany: 2017-08-10, 17:56  


Alex84,
Tu masz obecne Zalecenia jakie obowiązują przy tym raku od str. 89
http://www.onkologia.zale...%20oplucnej.pdf

Czekamy na informacje, co onkolog zdecydował.

pozdrawiam
 
Alex84 


Dołączył: 09 Sie 2017
Posty: 7
Skąd: Częstochowa

 #7  Wysłany: 2017-08-10, 20:46  


Chemioterapia..dopiero po 20 sierpnia :/ .. tak jakby czas tu nie mial znaczenia :(
Mam pytanko czy tlen z koncentratora lub butli moze Tacie cos ulatwic oddychanie ? Czy moze miec to wplyw na postep choroby ?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #8  Wysłany: 2017-08-10, 21:03  


Alex84 napisał/a:
tak jakby czas tu nie mial znaczenia :

Czas ma ogromne znaczenie ale 20 sierpnia to nie odległy termin, to tylko 10 dni. Na raka pracujemy latami więc te parę dni jest ok.
Cytat:
czy tlen z koncentratora lub butli moze Tacie cos ulatwic oddychanie ? Czy moze miec to wplyw na postep choroby ?

Nie, wpływu na postęp choroby nie ma. Lepiej załatwić koncentrator tleny, przydaje się, poprawia oddychanie i jednocześnie uspokaja pacjenta, bo jak zaczynają się trudności w oddychaniu pacjent zaczyna się bać uduszenia i powoduje jeszcze większą hiperwentylację a koncentrator tlenu jest jakąś alternatywą i pomocą.

pozdrawiam
 
Alex84 


Dołączył: 09 Sie 2017
Posty: 7
Skąd: Częstochowa

 #9  Wysłany: 2017-08-10, 22:01  


Niby tylko 10 dni ale jednoczesnie to az 10 dni obserwujac tempo w jakim choroba Tate wyniszcza :( . Juz prawie nic nie je poza jakas zupka mleczna rano i jakims nutridrinkiem wieczorem .. czekalismy 10 dni na wyniki z ebusa i dal bym wszystko zeby widziec tate takiego jaki byl 10 dni temu...nie chce nawet myslec co bedzie za kolejnych 10 dni, choc to przeciez tylko 10 dni .. :(
 
magda85 


Dołączyła: 26 Kwi 2017
Posty: 21
Pomogła: 4 razy

 #10  Wysłany: 2017-08-11, 08:21  


Ta choroba jest okrutna 10 dni czekaliśmy na wynik his-pat co wydawało się cala wieczność a kazdy kolejny dzień byl cora gorszy
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #11  Wysłany: 2017-08-11, 18:18  


Alex84, magda85,
Oczywiście macie rację, że czekanie jest straszne ale nie wszystko można zrobić od ręki, pacjentów jest strasznie dłużo, każdy wymaga diagnostyki, badań, leczenia, ja wiem, że dla Was liczą się przede wszystkim Wasi bliscy ale te wszystkie chore osoby też są dla kogoś bliskimi i też wymagają pilnej diagnostyki. Poza tym wynik histopatologiczny to nie jest badanie z dnia na dzień, tu też jest mnóstwo takich badań, poza tym trzeba robić barwienia, które trwają parę dni, żeby można było określić co też wychodzi z danego wyniku.

Rozumiem Wasze zdenerwowanie ale nie wszystko da się załatwić od ręki a termin 10 dni nie jest długi, wręcz powiedziałabym, że krótki, to dla Was jest wieczność.
Tak na marginesie my czekaliśmy ponad 6 tygodni na wynik histopatologiczny.

Alex84,
Można poprosić lekarza o lek na apetyt np. Megalia, żeby tato jadł, nie chudł bo jeżeli tato będzie wyniszczony, wychudzony to pójdą bardzo wyniki i dojdzie do tego, że tato na chemię nie będzie się nadawał, ja nie straszę tylko takie są procedury, wyniszczony pacjent nie da rady przejść chemioterapii bo to jest toksyczne leczenie.
Niech tato ze dwa dziennie wypija Nutrudrinki, one dostarczają sporo wartości odżywczych.

pozdrawiam
 
Alex84 


Dołączył: 09 Sie 2017
Posty: 7
Skąd: Częstochowa

 #12  Wysłany: 2017-08-11, 18:59  


Dzisiaj zaczal pic megace i mam nadzieje ze cos to zmieni...nutridrinkami go terroryzuje ze jak nie wypije to zabiore mu papierosy i nie ma wyjscia :) . Co do tych nutridrinkow to kupuje te proteinowe ale wiem ze sa tez jakies inne rodzaje ..brac je pod uwage czy zostac przy tych ?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #13  Wysłany: 2017-08-12, 06:45  


Alex84 napisał/a:
Co do tych nutridrinkow to kupuje te proteinowe ale wiem ze sa tez jakies inne rodzaje ..brac je pod uwage czy zostac przy tych ?

Nutridrinków jest cała gama smakowa jak i takie bez smaków tutaj nie doradzimy bo nie zawsze pacjenci są chętni do picia i raczej polecam kupić kilka smaków i tato sam oceni, który mu smakuje i łatwiej wchodzi.

Alex84 napisał/a:
to zabiore mu papierosy

Nie walcz z tatą o palenie, będzie chciał z tego zrezygnować to sam to zrobi, nic na siłę. W tej chwili to ten papieros już ani nie pomoże ani nie zaszkodzi a rzucenie wiązałoby się ze skutkami odstawiennymi i gorszym samopoczuciem.

pozdrawiam
 
Alex84 


Dołączył: 09 Sie 2017
Posty: 7
Skąd: Częstochowa

 #14  Wysłany: 2017-08-13, 15:23  


Smaki to wiadomo ze wedle smaku. Chodzilo mi o rodzaje .
Co do tych papierosow to na szczescie Taty nie opuszcza poczucie humoru pomimo choroby a zawsze zylismy ze soba jak kumpel z kumplem takze ten szantaz to tak raczej w formie zartow z usmiechem na twarzy ;) chociaz to mnie cieszy ze psychicznie sie chlop dobrze trzyma :)
 
Terlewa 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 645
Skąd: Warszawa
Pomogła: 87 razy

 #15  Wysłany: 2017-08-13, 21:01  


Poproś w aptece nutridrinki dla osoby z nowotworem płuc, dobiorą odpowiednie, sprawdzą skład, ja tak prosiłam o dobranie odpowiednich.
Serdecznie pozdrawiam
_________________
Teresa
Mąż odszedł 19.09.2011 DRP
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group