1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy biopsja może być ryzykowna przy podejrzeniu czerniaka
Autor Wiadomość
xonix 


Dołączyła: 01 Lis 2016
Posty: 14
Skąd: Warszawa

 #1  Wysłany: 2016-11-01, 23:46  Czy biopsja może być ryzykowna przy podejrzeniu czerniaka


Bliska mi osoba ma guza w okolicy wzgórka łonowego i pachwiny, z towarzyszącym obrzękiem lewej nogi. Na początku mówiono o tym, że jest to lokalny stan zapalny (na podstawie USG guza), podjęto próbę leczenia 2-ma antybiotykami, bez skutku. Wykonano TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej oraz Dopplera naczyń. Zmiana ma <80mm, uciska żyły i tętnice biodrowe, jest odczyn węzłowy. Pojawiło się podejrzenie czerniaka. Jest obciążenie genetyczne, ale nie można zidentyfikować znamienia. Planowana jest biopsja, ale spotkałam się z opinią, by w tym wypadku bezwzględnie jej nie wykonywać (profesor onkolog).

Ogólnie wersje są różne: że to pierwotna zmiana w obrębie węzłów chłonnych, była sugestia, że może to być pierwotna zmiana w obrębie tkanek miękkich, ale większość lekarzy sugeruje jednak czerniaka. Jestem skołowana, bo objawy pozostały te same, a w przeciągu 3 tygodni z błahego stanu zapalnego, zaczęto mówić o czerniaku (jak rozumiem w tym wypadku sądzą, że guz jest przerzutem). Czy jeśli mamy tu do czynienia z przerzutem czerniaka, to biopsja może być zagrożeniem? Czy nie ma tu wskazań, by zamiast niej wykonać jakieś badanie obrazowe np. PET-CT lub MRI?
 
DulceAmargo 


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 238
Pomogła: 56 razy

 #2  Wysłany: 2016-11-02, 00:04  


moja mama miała przerzut do węzła pachwinowego (wtedy również lekarze nie wiedzieli dlaczego węzeł jest powiększony, dopiero później histpat pokazał że jest to czerniak) i miała wykonaną biopsję węzła, która polegała na usunięciu całego węzła/pakietu powiększonych węzłów, a nie tylko kawałka guza
 
Marcin. wichniar2 



Dołączył: 22 Cze 2013
Posty: 99
Pomógł: 10 razy

 #3  Wysłany: 2016-11-02, 00:16  


Hmmm .. powiem tak mi lekarz tłumaczył ze biopcja w przypadku czerniaka nie jest wskazana bo jest ryzyko przy nakuciu rozsiania go po organizmie. Więc u mnie zawsze wycinka potem badają.
A tak się zapytam guzek nadaje się do wycięcia? jeżeli tak to radził bym iść w tą stronę . Z drugiej strony hmm.. można by było powalczyć np o badanie Pet jednak ... wycięcie guza i zbadanie daje jednoznaczny wyniki jak i biopsja jednak jak wyżej napisałem lekarz mi zawsze odradzal.
 
xonix 


Dołączyła: 01 Lis 2016
Posty: 14
Skąd: Warszawa

 #4  Wysłany: 2016-11-02, 00:48  


Nikt nie mówi o dalszych krokach, wycinaniu lub nie tego guza. Wysyłają na tę biopsję jako kolejny krok
diagnostyczny. oglądają skórę w poszukiwaniu znamion i nic nie znajdują. obawiam się, że sprawa jest traktowana zbyt rutynowo i nikt się nie zastanawia czy to nie zaszkodzi, skoro nie ma diagnozy. może chodzi o koszty tych badań, sama nie wiem. obawiamy się, że jak odmówimy biopsji to zostaniemy z kwitkiem na kolejne tygodnie.
 
marcelina007 


Dołączyła: 25 Paź 2014
Posty: 366
Pomogła: 28 razy

 #5  Wysłany: 2016-11-02, 07:24  


Biopsji ani wycinkow znamienia podejzanego o czerniaka nie mozna robic.......ale biopsje wezla sie chyba czesto robi z tego co mi sie wydaja. Sama jak mialm pierwsze usg pachwin robione to mialam zalecenie jakby byl jakis powiekszony to mieli mi zrobic wlasnie biopsje.

Wydaje mi sie ze na usg powinni zobaczyc co to za guz czy grozny czy nie.

[ Dodano: 2016-11-02, 07:28 ]
moja kolezanka ma 2 wezly na szyji powiekszone juz ponad rok i kazdy lekarz jej mowi ze to nic groznego ze to np. od luszczycy.

Ja osobiscie tez mialm guzka w tamtych okolicach i tez nie zchodzil od antybiotykow . Lekarze nie wiedzieli co to az wkoncu po kilku miesiacach peklo i gioc sie nie chcialo. Po wycieciu i zbadaniu okazalo sie ze to "przetoka"

[ Dodano: 2016-11-02, 07:51 ]
Czy dobrze jest napisane ze mniana ma 80 mm ?
 
xonix 


Dołączyła: 01 Lis 2016
Posty: 14
Skąd: Warszawa

 #6  Wysłany: 2016-11-02, 19:13  


Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!!!! W TK napisali, że zmiana ma <80mm, w Doplerze, że ok10cm długości, 4cm w wymiarze poprzecznym. Nie chodzi o biopsję znamienia, bo znamienia nie ma, tylko o biopsję gruboigłową tego guza (rozumiem, że podejrzewają, że to już przerzut czerniaka) lub węzła, sama już nie wiem. Wiem, że ma to się odbyć w systemie chirurgii jednego dnia.
 
marcelina007 


Dołączyła: 25 Paź 2014
Posty: 366
Pomogła: 28 razy

 #7  Wysłany: 2016-11-02, 20:22  


Tak wiem ze nie o biopsje znamienia chodzi ale o guza , a takich rzeczy to robi sie biopsje. Duza ta zmiana.
 
jola7920 


Dołączyła: 12 Paź 2016
Posty: 23

 #8  Wysłany: 2016-11-02, 20:40  


Witam , ja tez choruje na czerniaka ale u mnie zadomowił sie w oku . Tez mam zalecenie aby zrobic biopsje . Pytałam lekarza i tutaj na forum dostałam odpowiedz zeby zrobic , ponieważ bedzie wiadomo dokładnie jaki to rodzaj norptworu i w razie ewentualnych przerzutów zeby było wiadomo jaki rodzaj leczenia wybrać i jaka chemię podać . Takze ja sie zgodziłam na biopsje( chociaz nie wiadomo czy pobiorą mi wycinek bo guz mały ) . Ściskam mocno i życzę szybkiego powrotu do zdrowia
 
arawis 



Dołączyła: 05 Lis 2015
Posty: 676
Pomogła: 68 razy

 #9  Wysłany: 2016-11-02, 21:12  


xonix,niestety zbliżamy się do końca roku i może być tak, ze fundusze na niektóre badania są wyczerpane. Sama dzisiaj walczyłam o USG jamy brzusznej, bo na TK na przykład to juz nie mam co liczyć w tym roku. Gdzie się leczycie, bo widzę, ze jesteś z Warszawy..
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #10  Wysłany: 2016-11-02, 21:26  


xonix,
Radziłabym skonsultować się z onkologiem z kliniki mięsaków z Centrum Onkologii, z zespołu prof. Rutkowskiego przed podjęciem jakichkolwiek kroków.
jola7920, Ty msz czerniaka gałki ocznej, postępowanie w tym przypadku może się różnić.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
xonix 


Dołączyła: 01 Lis 2016
Posty: 14
Skąd: Warszawa

 #11  Wysłany: 2016-11-03, 20:56  


No póki co to czekamy na wizytę w centrum onkologii. Na razie mamy za sobą kilku internistów, ginekologa oraz prywatne kosultacje u chirurgów onkologicznych. Większość mówi jednak o biopsji, tylko jeden stanowczo odradzał. Nie chcę popełnić błędu, bo jeśli potwierdzi się, że to czerniak, to od razu wskoczymy na stadium III, bo nie ma zmiany pierwotnej, więc i tak ciężka sytuacja na start, nie chcę jej pogorszyć przez źle dobrane badanie i pluć sobie w brodę, że trzeba było od PETa zacząć.
 
arawis 



Dołączyła: 05 Lis 2015
Posty: 676
Pomogła: 68 razy

 #12  Wysłany: 2016-11-03, 22:46  


xonix, jesteście w najlepszym miejscu. Cierpliwie czekajcie na wizytę, Na razie to jest "tylko" stadium III - brak przerzutów odległych. Natomiast biopsja w przypadku "stwierdzonych" przerzutów czerniaka nie jest wskazana. U Was jeszcze nie ma, ale może warto posłuchać tego jednego profesora.. pozdrawiam :) P.S. PET wykrywa zmiany od 5 mm, także nie wykryje np. pojedynczych komórek nowotworowych.

[ Dodano: 2016-11-03, 22:50 ]
Dopiero doczytałam, ze zmiana jest sporo większa, ale to nie musi być przerzut czerniaka.
 
xonix 


Dołączyła: 01 Lis 2016
Posty: 14
Skąd: Warszawa

 #13  Wysłany: 2016-11-15, 22:54  


Jeszcze raz dziękuję wszystkim za odpowiedzi i komentarze. PET wykazał zmiany w węzłach chłonnych pachwinowych, biodrowo-udowych i biodrowych zewnętrznych po stronie lewej. OUN, płuca, układ kostny i inne narządy - czyste. Wobec braku diagnozy trzeba było zrobić tą biopsję.
Czekamy na jej wyniki. arawis, rzeczywiście nie mamy w tej chwili podstaw by sądzić, że to czerniak, równie dobrze może to być co innego. W tym tygodniu powinno się wyjaśnić, czy jestem we właściwej części forum...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group