1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz śródpiersia - chłoniak lub grasiczak
Autor Wiadomość
Michalina1122 


Dołączyła: 20 Gru 2016
Posty: 3
Skąd: Pionki

 #1  Wysłany: 2016-12-20, 18:55  Guz śródpiersia - chłoniak lub grasiczak


Witam serdecznie użytkowników tego forum i przyłączam się do Was :)
Od razu przepraszam za brak przecinka ale moja czterolatka maczała w laptopie w tym swoje malutkie paluszki.

Przeczytałam kilka tematów i tak jak spora grupa z Was diagnoza o guzie spadłą na mnie jak grom z jasnego nieba. Mam 32 lata prowadzę zdrowy tryb życia - biegam. Brałam idział w biegach na 5km 10km przebiegłam również połmaraton. Odżywiam się zdrowo. Nie palę. Alkohol piję sporadycznie w bardzo małych ilościach. Wydawało mi się że takich osób nowotwory się nie czepiają. Głupia ja ;)

W wakacje schudłam znacznie ok 6kg w ciągu 3 m-cy przy czym apetyt wzrózł mi tak że jadłam za trzech! I nadal chudłam. Nie miałam siły było mi gorąco duszno serce kołatało. Przestałam biegać. Zrobiłam badania krwi - nadczynność tarczycy. Dostałam leki Thyrozol oraz Propranolol w końskich dawkach. Po 2 miesiącach brania leków nadczynnośc przeskoczyła mi w niedoczynnośc....Ale przez te 2 m-ce przytyłam 2kg odzyskałam siły nawet pobiegałam parę razy. Endokrynolog kazała odstawić leki. Miesiąc już ich nie biorę (czuję się o niebo lepiej!!!). W międzyczasie wykonałam RTG klatki piersiowej na którym "coś" zaniepokoiło pulmonologa. Zalecił tomorafię klatki piersiowej. Wykonałam ją. Okazało się że mam guza w klatce piersiowej o wymiarach 5cm x 4cm x 2 cm. cudem trafiłam w ręce dr Bogdana z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Zalecił pobyt w Instytucie gdzia miałam mieć zrobione dodatkowe badania i ewentualnie usunięty guz. W Instutucie wykonano mi rezonans magnetyczny klatki piersiowej. i na drugi dzień odesłano do domu mówiąc że wynik badania otrzymam pocztą. Tam też będą zawarte dalsze zalecenia. Wynik otrzymałam i brzmi tak:

"Badanie MR klatki piersiowej z kontrastem. W śrópiersiu górnym przednim uwidoczniono lity obszar tkankowy o wymiarach ok. 80 x 22 x 35 mm o homogennym pośrednim sygnale oraz trójkątnym wydłużonym kształcie. Nie stwerdzono restrykcji dyfuzji. Wzmocnienie po podaniu kontrastu homogenne. Zmiana ściśle przylega do aorty i pnia płucnego bez ewidentnych cech naciekania. Nie wykazano powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia i wnęk. Nie stwierdzono wytłumienia sygnału w antyfazie - obraz MR nie wskazuje więc na przetrwałą grasicę czy typowy przerost grasicy. Natomiast nie pozwala wykluczyć zajęcia grasicy przez proces rozrostowy - chłoniaka lub grasiczaka. W różnicowaniu także nietypowy przerost grasicy (z uwagi na brak restrkcji dyfuzji)."

Morofologia w normie (układ białokriwnkowy; uk.czerwonokrwinkowy; płytki; badania krwi biochemiczne i koagulacja)

Moje pytania:
Czy któreś z badań było nie miarodajne czy może ten guz tak szybko się powiększył w ciągu półtora miesiąca? Odstęp czasu pomiędzy tomografią a rezonansem to właśnie półtora miesiąca.
Jeżeli guz ściśle przylega do aorty to czy da się go tak o chirurgicznie usunąc czy będzie to wtedy zbyt skomplikowane?

Czy ktoś mógłby zinterpretować wynik badania rezonansu. Ja nie rozumiem tego medycznego języka. Próbowałam czytać internet ale ja tak nie potrafię. Nie mogę później spać..... :( Liczę na fachową pomoc tutaj. Oraz wsparcie rzecz jasna :)

W zaleceniu przeczytałam informację że o dalszych decyzjach pacjentka zostanie powiadomiona telefonicznie. Nikt nie dzwonił a ja się boję pierwsza do nich odezwać wychodząc z założenia że jakby to była poważna sprawa to by od razu dzwonili.

Czuję lekkie kłucia w klatce piersiowej. Ktoś mi zasugerował zbadanie osierdzia serca....
Sama nie wiem

[ Dodano: 2016-12-20, 18:58 ]
Poprawki: przytyłam 6kg a nie 2 *
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #2  Wysłany: 2016-12-20, 21:59  


Powinnaś trafić w ręce torakochirurga w celu pobrania fragmentu guza do badania histopatologicznego. Obraz w pierwszej kolejności odpowiada chłoniakowi pierwotnemu srodpiersia, ale wymaga to potwierdzenia w badniu histopatologicznym wycinka. W tej sytuacji najczęściej wykonuje się mediastinoskopię, możesz poczytać w różnych wątkach o tym. Ponieważ jest to podejrzenie chłoniaka, nie usuwa się go, tylko leczy chemioterapią i czasem radioterapią
 
mufan 


Dołączył: 28 Cze 2015
Posty: 49
Pomógł: 1 raz

 #3  Wysłany: 2016-12-21, 12:25  


Tak
Chłoniak może szybko rosnąć.
Tak
Badania czasami są trudne do porównania, zmiany są nieregularne, opisują różne osoby więc lepiej robić to samo badanie najlepiej PET i liczyć, że ta sama osoba będzie opisywać.
 
Michalina1122 


Dołączyła: 20 Gru 2016
Posty: 3
Skąd: Pionki

 #4  Wysłany: 2016-12-25, 10:59  


Dlaczego lekarz się ze mną nie kontaktuje skoro chłoniaki potrafią tak szybko rosnąć? Wynik badania dostałam 2 tygodnie temu. Odważyłam się zadzwonić do Instytutu, dostałam nr tel do mojego lekarza, ale nie odbiera.....

[ Dodano: 2016-12-25, 11:28 ]
Czy Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc cieszy się dobrą opinią? Czy powinnam szukać pomocy gdzies indziej? Być może to głupie pytanie, ale uwierzcie - to co się teraz dzieje z moim zdrowiem to nowość i ogrom informacji jakie przyswajam jest dla mnie przytłaczająca. Do tej pory wydawało mi się, że zdiagnozowany nowotwór zazwyczaj kończy się śmiercią, sorry, ale taka właśnie byłam niedoinformowana w tej kwestii. Teraz dopiero nabieram wiedzy o chorobach nowotworowych, metodach diagnozowania, sposobach leczenia.
 
mufan 


Dołączył: 28 Cze 2015
Posty: 49
Pomógł: 1 raz

 #5  Wysłany: 2016-12-25, 17:47  


Może dlatego, że generalnie lekarze nie dzwonią do pacjentów ;-) tylko na odwrót. Dostajesz wynik i idziesz z nim do lekarza, państwowo lub prywatne, twój wybór. Dostajesz skierowanie na zabieg mediastinoskopii, wychodzisz do domu ze szpitaka i znowu czekasz na wynik. Odbierasz wynik i znowu z wynikiem idziesz do lekarza...tak to generalnie wygląda nie rozumię pytania tak naprawdę...
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #6  Wysłany: 2016-12-27, 08:45  


Michalina1122 napisał/a:
Czy Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc cieszy się dobrą opinią?

Ogólnie TAK.
Michalina1122 napisał/a:
Odważyłam się zadzwonić do Instytutu, dostałam nr tel do mojego lekarza, ale nie odbiera.....

Próbuj cały czas. Spróbuj się dowiedzieć może lekarz teraz ma urlop :?ale?: Wytrwałości i odwagi ...
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #7  Wysłany: 2016-12-27, 14:43  


Skierowanie do Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i umawiaj termin...
 
Michalina1122 


Dołączyła: 20 Gru 2016
Posty: 3
Skąd: Pionki

 #8  Wysłany: 2017-01-21, 14:21  


mufan napisał/a:
Może dlatego, że generalnie lekarze nie dzwonią do pacjentów ;-) tylko na odwrót. Dostajesz wynik i idziesz z nim do lekarza, państwowo lub prywatne, twój wybór. Dostajesz skierowanie na zabieg mediastinoskopii, wychodzisz do domu ze szpitaka i znowu czekasz na wynik. Odbierasz wynik i znowu z wynikiem idziesz do lekarza...tak to generalnie wygląda nie rozumię pytania tak naprawdę...


W wyniku któy dostałam pocztą wyraźnie jest napisane że lekarz bedzie się ze mną kontaktował telefonicznie. Półtora miesiąca minęło i nikt się ze mną nie kontaktował....

[ Dodano: 2017-01-21, 14:21 ]
JustynaS1975 napisał/a:

Próbuj cały czas. Spróbuj się dowiedzieć może lekarz teraz ma urlop :?ale?: Wytrwałości i odwagi ...

Dziękuję :*

[ Dodano: 2017-01-21, 14:23 ]
MisiekW napisał/a:
Skierowanie do Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i umawiaj termin...
Czy to skierowanie może być od lekarza rodzinnego? Nie wiem może głupie pytania zadaję ale ja nigdy nie borykałam się z niczym poważnym dot.mojego zdrowia i nie potrafię poruszać się po labiryntach służby zdrowia.
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #9  Wysłany: 2017-01-21, 20:01  


Tak. Ze skierowaniem od lekarza rodzinnego jedziesz do Instytutu Gruźlicy i umawiasz termin.
 
mufan 


Dołączył: 28 Cze 2015
Posty: 49
Pomógł: 1 raz

 #10  Wysłany: 2017-01-23, 17:40  


Czas tu ma znaczenie... troszkę długo się ta diagnostyka ciągnie...
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #11  Wysłany: 2017-01-23, 18:31  


JustynaS1975 napisał/a:
Michalina1122 napisał/a:
Czy Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc cieszy się dobrą opinią?

Ogólnie TAK.


A moją - w przypadku chorób nowotworowych - NIE.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #12  Wysłany: 2017-01-24, 13:50  


Madzia70, chirurgia czy onkologia?
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #13  Wysłany: 2017-01-24, 20:19  


Onkologia. Chirurgia jest ok.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group