1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak języka - pogorszenie po 4 m-cach od chemio-radioterapii
Autor Wiadomość
Agula 



Dołączyła: 30 Lis 2011
Posty: 3
Skąd: okolice Warszawy

 #1  Wysłany: 2011-11-30, 21:03  Rak języka - pogorszenie po 4 m-cach od chemio-radioterapii


Witam,
Jestem tu nowa, ale forum czytuję już od stycznia tego roku.

Chora jest moja Mamcia :( ma nowotwór języka (G3),
jest po trzech operacjach usunięcia 1/3 języka i wszystkich węzłów po stronie prawej.
Ma za sobą 2 dawki chemii i 6 tygodni naświetlań - wszystko w CO w Warszawie.
Leczenia zakończyła z końcem lipca tego roku.

Było ciężko, schudła 26 kg, ma też cukrzycę, ale jakoś powolutku...
i skóra się wygoiła i zaczęła prawie normalnie jeść (bez ostrych, kwaśnych, gorących itd.).
Smaku ani śliny oczywiście nie ma :(

I nagle dziasiaj nastąpiło drętwienie i pieczenie czubka języka (zdrętwiały ma cały czas, ale dzisiaj znacznie gorzej).
Zaraz po operacjach a potem terapii też się skarżyła głównie na ten koniuszek języka (lekarka oglądała i mówiła, że jest lekkie zwłóknienie)
Oraz od ok. 2 tygodni zaczął pogarszać się stan naświetlanej skóry, na początku lekkie zaróżowienie a teraz ponownie wystąpił rumień oraz uczucie pieczenia i swędzenia.

Moje pytanie brzmi: czy to jest normalny stan? czy tak może się dziać po radioterapii?
Lekarka radiolog, u której byłyśmy w ubiegłym tygoniu przepisała maść - ale nic nie pomaga, narazie RADIOSUN lekko łagodzi. Nawet po BIAFINE piecze :(

Proszę o info, może ktoś z Was spotkał się z takim problemem? Szukałam na forum, ale zawsze była mowa o stanie zaraz po radio.

Pozdrawiam
A
_________________
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !!!
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2011-11-30, 22:48  


Ja mam problem bo u mnie wystąpiło zaczerwienienie i opuchnięcie piersi 14 miesięcy po radioterapii, radioterapeuta twierdzi że to takie późne zapalenie po radioterapii. Ale to ta sama "szkoła ursynowska" więc nie wiem czy to Cię uspokoi. Ja taka do końca spokojna nie jestem. Pozdrowienia
_________________
sprzątnięta
 
Zoja 62 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 1156
Skąd: Śląsk
Pomogła: 206 razy

 #3  Wysłany: 2011-11-30, 23:13  


Agula, ja jestem 17 miesięcy po naświetlaniach. Teraz po wyjściu na słoneczko, nawet to jesienne mam przebarwienia na twarzy.
Skóra mi długo się goiła,smarowałam maścią tranową - tak mi podpowiedzieli na oddziale.
Uczucie dyskomfortu w jamie ustnej mam do dzisiaj.Niestety po naświetlaniach i po operacji pozostają zwłóknienia, mogą dawać niestety dolegliwości.
Dodam, że byłam naświetlana w Gliwicach i moja onkolog prowadząca też uprzedzała, że dolegliwości będę odczuwała jeszcze długo.
Pozdrawiam i bądźcie cierpliwe, jesteście dopiero na początku drogi.
Powodzenia :)
_________________
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
 
Agula 



Dołączyła: 30 Lis 2011
Posty: 3
Skąd: okolice Warszawy

 #4  Wysłany: 2011-11-30, 23:16  


Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź :)
Rozumiem także Twój niepokój - ja towarzyszę mojej Mamie od samego początku, bywam na każdej wizycie razem z nią w gabinecie i też "szkoła ursynowska" wydaje mi "specyficzna".
Jednak gdzieś na forach, czy innych artykułach czytałam, że generalnie po radio długo dochodzi się do siebie i cały proces przypomina sinusoidę, jednak myślałam, że to co zagojone to już po sprawie, a tu niepodzianka :(
Zdrówka życzę i braku powodu do niepokoju

[ Dodano: 2011-11-30, 23:22 ]
Zoju bardzo Ci dziękuję za podtrzymanie na duchu.
Także Twoje posty czytane przeze mnie od stycznia, dawały mi nadzieję, że mojej Mamie też się uda. Za to też Ci dziękuję.
Pewnie zdajesz sobie sprawę, że takie forum daje dużo siły. Mi pomogło, bo wiedziałam jak pomóc i jak przygotować Mamę i siebie na to co będzie po drodze. Co prawda do końca się nie udało, bo każdy przypadek jest inny ale chociaż wiedziałam jaką drogą podążam.
Serdecznie pozdrawiam

[ Dodano: 2011-12-01, 20:36 ]
Witam ponownie,
Zadzwoniłam dzisiaj do radiolożki, która leczyła Mamę. Ponieważ jak zwykle się spieszyła, zdołałam tylko w bardzo krótkich zdaniach przedstawić problem. Z pewnością moje sprawozdanie nie było dokładne. Jednak ona po wysłuchaniu zadała tylko pytanie czy Mama była operowana, po potwierdzeniu powiedziała aby umówić się do tego lekarza, aby obejrzał bo to może być wznowa. :(:(:(
Czy to możliwe? Przecież Mamę bolą, pieką i są zaczerwienione te miejsca (po całości) które były naświetlane? Zaraz po radioterapii też tak było. I ten czubek języka też zawsze bardziej bolał.
Innych zmian nie ma, generalnie śluzówka jest rozpulchniona + rumień na skórze.
Wiem, że należy liczyć się ze wznową, ale czy ona może objawiać się w taki sposób?

Dodam jeszcze, że ten skorupiak dał przerzuty do węzłów, dlatego były w sumie 3 operacje. Mama nie miała jeszcze kontrolnej tomografii ma być 28 grudnia. Przed leczeniem, tomografię miała jedynie do zrobienia maski i planu leczenia. No i RTG płuc.

Czy ktoś ma jakiś pomysł?
Do lekarza wybieramy się w piątek (kolejny) jeśli się nie polepszy... :(
_________________
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !!!
 
Agula 



Dołączyła: 30 Lis 2011
Posty: 3
Skąd: okolice Warszawy

 #5  Wysłany: 2011-12-03, 12:27  


Doszły plamki na języku, może to nawrót grzybicy?
Zaczęła stosować nystatynę, ale skarży się, że to ją bardzo piecze :(

Mamę leczy doktor Pawłowska, czy ktoś może się wypowiedzieć czy to dobry lekarz? Może należy skonsultować z innym? Kogo możecie polecić z W-wy?
_________________
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !!!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group