Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=
Witam
We wrześniu 2008 miałem usuniętego czerniaka na podudziu (Melanoma malignum nodulare cutis) - Breslow 2mm, Clark IV, pT3a.
Jestem pod stałą kontrolą Onkologiczną.
W tym roku zmarła moja mama na wskutek komplikacji po operacji usunięcia gruczolakoraka na jelicie grubym.
Na sekcji stwierdzono jeszcze ostry guz na śledzionej, wcześniej nigdy nie zdiagnozowany.
Brat mamy zmarł na raka płuc.
Drugi brat mamy zmarł (jak mówią w rodzinie) też na raka.
Ja mam obecnie 50 lat.
Jakie badania powinienem robić aby w miarę szybko uchwycić ew. pojawienie się choroby nowotworowej?
Czy to wynika z jakiś obowiązujących procedur?
Co do badań - to raz na 3 miesiące (przez pierwsze 2 lata), potem raz na pół roku - USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, badanie krwi (w tym LDH). Oczywiście obserwacja blizny po usunięciu zmiany i całej skóry.
Węzły pachwinowe mam badane ręcznie podczas każdej wizyty. Nauczono mnie (chyba) jak samemu je badać ręcznie codziennie wraz z blizną i okolicami. USG węzłów pachwinowych miałem ostatnio w kwietniu 2010.
[ Dodano: 2010-08-22, 22:05 ]
gontcha napisał/a:
RTG klatki piersiowej
jak często?
[ Dodano: 2010-08-22, 22:09 ]
gontcha napisał/a:
badanie krwi (w tym LDH).
jakie badania krwi i jak często?
LDH - chyba nie miałem takiego? czy lekarz pierwszego kontaktu może dać skierownie?
Oczywiście obserwacja blizny po usunięciu zmiany i całej skóry
Bliznę ogladam i uciskam. A całą skórę .... Kiedyś nawet zrobiłem dermatoskopię, ale potem zepsuł im się przyrząd i przez ileś miesięcy nie robili tego badania. Więc chyba powinienem powrócić do tego badania.
Dzięki, Pozdrawiam
[ Dodano: 2010-08-22, 22:24 ]
absenteeism napisał/a:
Tak jak gontcha pisała:
Cytat:
raz na 3 miesiące (przez pierwsze 2 lata), potem raz na pół roku
Prześwietlenie płuc co 3 miesiące? - nie wiedziałem że można tak często.
Marcel,
RTG płuc można robić co 6 miesięcy. Jednakowoż zdziwiło mnie (przy tym stopniu zaawansowania) brak biopsji węzła wartowniczego . Dlatego Twoje kontrole powinny być...częstsze.
LDH to dehydrogenaza mleczanowa - przy wznowie melanomy może być podwyższona. Lekarz rodzinny może to dać na skierowaniu (chyba, bo 100% pewności nie mam).
Zmianę miałem usuniętą w I połowie września 2008 na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, w ramach chirurgi jednego dnia, następnie po wyniku hist. pat. o którym pisałem wcześniej, miałem, pod koniec września 2008, poszerzenie marginesów na tym samym oddziale, ale już byłem "zakwaterowany" przez kilka dni na tym oddziale. Poszerzenie marginesów, cytat z karty informacyjnej: "... usunięto bliznę z marginesem z każdej strony (1,5 cm) oraz usunięto płat skórno - podskórno - powięziowy...." Zamknięcie rany było poprzez naciąganie warst - to już dopisuję wg mojego rozeznania.
Od połowy października 2008 jestem pod kontrolą w Poradni Onkologicznej w innym szpitalu. Jestem tam na konsultacji co 3 miesiące, czasami częściej (jak mam jakieś wątpliwości). Rozpocząłem wizyty od dostarczenia karty informacyjnej z chirurgii wraz z wynikami badań, także hist. pat.
Dobrze że wskazujesz na konkrety, dziękuję. Uwagi które podałaś, zapisuję do swojego terminarza i będę stosował. Szkoda że jakoś wcześniej nie trafiłem na to forum. Prawdę mówiąc to mocno szukałem wsparcia w jesieni 2008. Potem to już tak sobie. Ale dziękuję że jesteście, że podpowiecie. Dziekuję.
Teraz pojawił się problem - podejrzenie. Poważniejszy niż dotychczasowe chwilowe wątpliwości. Jutro mam PET. A czekając na wynik PET-a, postaram się zrobić LDH.
1. 2008 wrzesień - usunięcie czerniaka (wyn. hp pisałem wyżej) i poszerzenie marginesów (wyn. hp: Cicatrix cutis et granulotio partim resorptiva. W otrzymanym do badania fragmencie skóry przebadanym histologicznie w całości nie stwierdzono utkania nowotworu)
2. 2009 kwiecień - usunięcie woreczka żółciowego, metodą klasyczną (wyn. hp: Cholecystitis chronica partim ulcerosa)
3. 2009 lipiec i sierpień - silne krwanienia z odbytu. Od września 2009 krwawienia są małe, trwają kilka dni, potem kilka dni przerwy i znowu, są wciąż). W sierpniu 2009 retroskopia (wyn. w skrócie: nic nie znaleziono). W październiku 2009 kolonoskopia wirtualna (wyn.: .... Esica i dystalny odcinek zstępnicy częściowo okurczone z zalegającym płynem - trudne do jednoznacznej oceny. Zwraca uwagę zwężenie i usztywnienie ścian okrężnicy zstępującej w całości w obu projekcjach....). I tego samego dnia Kolonoskopia klasyczna (wyn.: Kolonoskop wprowadzono do poprzecznicy - nie znaleziono ewidentnego źródła krwawienia. W odbytnicy przekrwienie błony śluzowej, śladowa ilość skrzepów. W lipcu 2010 retroskopia (wyn. w skrócie: bez zmian).
4. 2010 marzec - umiera moja mama na wskutek powikłania po operacji usunięcia gruczolakoraka z jelita grubego. Badanie hp (sekcja) stwierdza jeszcze ostry guz na śledzionej. Jednocześnie uświadomiony zostałem że rok wcześniej umarł brat mamy na raka płuc, a drugi brat mamy kilka lat wcześniej umarł też z powodu problemów nowotworowych.
5. 2010 marzec - ból pleców. Silny, budzi w nocy. W pozycji leżącej problemy z przekręcaniem się na bok. Problem z podniesieniem się z łóżka. Po RTG kręgosłupa leczenie rehabilitacyjne. Zabiegi rehabilitacyjne w czerwcu 2010 i spotęgowanie bólu. W lipcu 2010 trafiłem do Ortopedy. Po lekarstwach od Ortopedy ból ustąpił. Pojawia się sporadycznie jako ból różny ale raczej jako kłujący w dolnej części żeber i sporadycznie (ale utrzymujący się kilka godzin) jako piekący ból kręgosłupa pomiędzy łopatkami.
Ortopeda zlecił rezonans (wyn. w skrócie to kręgosłup do leczenia i coś co zaniepokoiło, a brzmi: ... W przedniej części trzonu Th8 widoczna strefa patologicznego sygnału, o wymiarach ok. 25 x 18 mm w przekroju strzałkowym, o niskim sygnale w obrazach T1 - zależnych i wysokim w obrazach T2 - zależnych i STIR, ulegająca umiarkowanemu, niejednorodnemu wzmocnieniu kontrastowemu. Obraz przemawia za zmianą meta....).
Na dalsze badania kieruje Onkolog.
Scyntygrafia - wynik brzmi: Badanie scyntygraficzne kośćca nie uwidoczniło ognisk patologicznie podwyższonego lub obniżonego gromadzenia radioznacznika podejrzanych o meta. Kręgosłup piersiowy w Th8-Th10 wykazuje dyskretnie, jednorodnie wzmożony wychwyt znacznika, co może odpowiadać pogłębionej kyfozie kręgosłupa w tym odcinku. W wykonanym badaniu SPECT/CT widoczny jest obszar osteosklerotyczny obejmujący przednią część trzonu Th8. Dolna blaszka graniczna tego trzonu nierówna - w części środkowej zmiany zwyrodnieniowe jak w guzku Schmorla, w części przedniej rozrzedzenie struktury. Obszar nie jest typowy dla zmiany przerzutowej malanoma.
Marcel,
Poczekajmy na wynik PET bo rzeczywiście wcześniejsze wyniki badań są niejednoznaczne.
Czy miałeś wogóle od czasu usunięcia melanomy robione USG węzłów chłonnych pachwinowych, czy tylko były badane palpacyjnie?
Wynik PET-a.
JAMA BRZUSZNA I MIEDNICA
Uwidocznił się obszar zwiększonego metabolizmu glukozy w obrębie zmiany zlokalizowanej w zasięgu esiczo-odbytniczym o SUV 11,55 i wym. 20 x 25 x 23 mm.
INNE
Uwidocznił się obszar zwiększonego metabolizmu glukozy w obrębie przedniej części trzonu Th8 o SUV 3,01 i wym. 25 x 16 x 20 mm - w badaniu TK obecna zmiana osteosklerotyczna.
WNIOSKI
W badaniu PET/CT obecny guz jelita grubego o charakterze aktywnego procesu rozrostowego oraz zmiana o charakterze podejrzanym o meta w trzonie Th8.
[ Dodano: 2010-08-30, 19:05 ]
Byłem od razu dzisiaj u Onkologa. Ustaliliśmy termin kolonoskopii na 13 września i dostałem skierowanie do Poradni Neurochirurgicznej.
Więc teraz szukam do jakiego Doktora Neurochirurga mam się udać - najlepiej w Krakowie, choć niekoniecznie.
[ Dodano: 2010-08-30, 19:07 ]
I może być że jeszcze jakiś inny gad mi się przyplątał, poza czerniakiem.
Może te informacje jeszcze w innym dziale tego forum umieścić - jakim?
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum