1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak złośliwy, Clark III, Breslow 0,75 mm
Autor Wiadomość
nowa 


Dołączyła: 12 Sie 2010
Posty: 77
Pomogła: 9 razy

 #1  Wysłany: 2010-08-12, 21:31  Czerniak złośliwy, Clark III, Breslow 0,75 mm


Witam.
Dowiedziałam się, że ma czerniaka Clark III, breslow 0,75 mm usunięte z lewego uda.
Dzisiaj byłam na wizycie w Centrum Onkologii w Warszawie u dr Dziewirskiego (wizyta trwała 4 minuty) doktor nie bardzo miał ochotę odpowiadać na pytania.
Zatem kieruję do Was kilka pytań.
Moja histopatologia zostanie zbadana przez szpital bo robiłam ją prywatnie, oczywiście będzie to trwało 10 dni.
Czy nie powinni od razu zająć się sprawdzeniem węzłów chłonnych?
Jak długo się czeka na przyjęcie na badania do centrum?
Ja już fiskuję, mam wrażenie, że bolą mnie wszystkie węzły chłonne...
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #2  Wysłany: 2010-08-12, 22:01  


Możesz podać dokładny opis hist-pat?
 
nowa 


Dołączyła: 12 Sie 2010
Posty: 77
Pomogła: 9 razy

 #3  Wysłany: 2010-08-12, 22:07  


melanoma malignum.zmiana bez owrzodzenia. Clark III, grubość wg Broleslow 0,75 mm, marginesy boczne po 1mm, dolny 3mm
to całość opisu
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #4  Wysłany: 2010-08-12, 22:14  


Zdecydowanie margines chirurgiczny powinien być większy tzn: 'bezpieczniejszy' co oznacza, że należy poszerzyć pierwotną resekcję i przebadać. Należałoby też wykonać biopsję węzła wartowniczego. I to szybko!
 
nowa 


Dołączyła: 12 Sie 2010
Posty: 77
Pomogła: 9 razy

 #5  Wysłany: 2010-08-12, 22:18  


też tak myślę, ale nie wiem jak to zrobić, żeby nie czekać 10 dni aż oni zbadają tą histopatologię po swojemu, bo lekarz kazał przyjść jak oni to zbadają...
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #6  Wysłany: 2010-08-12, 22:27  


nowa - osobiście poszłabym jeszcze raz (do innego lekarza) i poprosiła o tzw. second opinion (drugą opinię). Sam margines wskazuje, że powinno się działać dodatkowo i szybko (jest zbyt mały, poza tym brak określenia kompletnego wycięcia)
 
nowa 


Dołączyła: 12 Sie 2010
Posty: 77
Pomogła: 9 razy

 #7  Wysłany: 2010-08-12, 22:32  


czyli po wycięciu marginesu może okazać się, że ten wynik jest całkowicie inny, gorszy? tzn. III Clarka zrobi sie IV?
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #8  Wysłany: 2010-08-12, 22:37  


NIE - wedle wytycznych PUO margines chirurgiczny, czyli 'zdrowa skóra wokół wyciętego znamienia' powinien być większy - przy Breslow pon. 1 mm to minimum 0,5 cm - a w Twoim wyniku jest 1mm i 3 mm. - to za mało. Poza tym brak określenia, czy ten margines jest 'czysty', czyli czy w linii cięcia są/czy nie ma komórek nowotworu.

Być może dlatego lekarz z CO skierował to do weryfikacji przez innego patologa.
 
nowa 


Dołączyła: 12 Sie 2010
Posty: 77
Pomogła: 9 razy

 #9  Wysłany: 2010-08-12, 22:44  


nie dopisalam makroskopowo: fragment skóry o wymiarach 0,8x0,6x0,4 cm
Dziękuje za odpowiedź
Zastanawiam się gdzie iść na konsultację, oczywiście do jakiegoś onkologa z centrum. Do Rutkowskiego są zapisy na wrzesień dopiero...Zostaje Dziewirski, ewentualnie Morysiński (nie wiem gdzie przyjmuje)
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #10  Wysłany: 2010-08-12, 22:51  


W kwestii do kogo w CO w W-wie nie pomogę, jestem z Wrocławia.
 
Autoportret 



Dołączyła: 17 Mar 2010
Posty: 35
Skąd: Ostrołęka
Pomogła: 5 razy

 #11  Wysłany: 2010-08-13, 09:23  


Witaj Nowa!
Mogę polecić Piotra Jackiewicza lub Tomasza Sarosieka. Ten pierwszy jest ordynatorem chirurgii onkologicznej w Centrum Medycznym Ostrobramska w Warszawie. ja osobiście żałuję, że od razu nie trafiłam do tej placówki. Info o doświadczeniu tego pierwszego lekarza znajdziesz na www.onkologia.neostrada.pl a przy tym wysoka kultura osobista. No i głowa do góry Nowa- grunt to zbyt mocno się nie trapić:)
 
nowa 


Dołączyła: 12 Sie 2010
Posty: 77
Pomogła: 9 razy

 #12  Wysłany: 2010-08-16, 10:17  Pytanie o szczepionkę dr Mackiewicza


Mam pytanie kto kwalifikuje się na szczepienie? Gdzieś przeczytałam, że kwalifikują się osoby z wyciętą zmianą (maksymalnie miesiąc od wycięcia)
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #13  Wysłany: 2010-08-18, 16:56  


nowa
Proszę trzymaj się jednego (swojego) wątku.

Jeśli idzie o szczepionkę to kwalifikują się do niej osoby u których stwierdzono przerzut w węźle wartowniczym (podstawowe kryterium).
U Ciebie na razie oprócz tego, że jest zbyt mały margines chirurgiczny, który trzeba poszerzyć nie było oznaczenia i badania wartownika.

Pozdrawiam
 
nowa 


Dołączyła: 12 Sie 2010
Posty: 77
Pomogła: 9 razy

 #14  Wysłany: 2010-10-28, 10:25  


Witam
Jestem już po poszerzeniu marginesu i wycięciu wartownika który okazał się być czysty.
Teraz kontrole co 3 miesiące. W związku z tym mam pytanie do ,,weteranów,,;) jak dalej się prowadzić;). Staram się jeść zdrowo i nie stresować. Czy macie może jeszcze jakieś porady? Smarujecie się filtrami cały rok? Jak to jest z wit. B , bo spotkałam się z opinią na tym forum, że przy czerniaku jest nie wskazana.
Pozdrawiam Wszystkich!!!
 
skiper 



Dołączył: 01 Gru 2010
Posty: 137
Skąd: Zalipie-Piotrków
Pomógł: 25 razy

 #15  Wysłany: 2010-12-05, 22:00  


Witaj Nowa :)
Pytasz jak się "prowadzić" - po prostu normalnie(cokolwiek to oznacza) :-D Żyj tak jak wcześniej i tyle, jedyne co- to kontrole i czujność (szczególnie doradzałbym tę czujność pomiędzy 2 a 3 rokiem od operacji). Oprócz standardowych badań (usg-3mies, rtg-6mies) i kontroli u onkologa możesz sobie sama co jakiś czas (byle bez przesadyzmu :) )obmacać dokładnie całą nogę z uwzględnieniem blizn i pachwiny- pod kątem czy nie ma jakichś wyczuwalnych zmian, guzków itp. Gdyby (oby nie) coś wzbudziło Twoje podejrzenia- natychmiast onkolog. Pilnuj się ale na co dzień zapomnij o tym co było, żyj normalnie i tyle :)
Pytasz o dietę- ogólnie, po prostu zdrowa, mniej soli, smażonego, dużo warzyw, owoców czyli normalna zdrowa dieta.
I co ja jeszcze mogę powiedzieć...chyba nic , jedyne co mi pozostaje to życzyć dużo zdrowia :)
Pozdrawiam

[ Dodano: 2010-12-05, 22:07 ]
Zapomniałem dodać: unikaj wszelkiego rodzaju "cudownych" wynalazków, preparatów, cudotwórców, certyfikowanych fachowców ze 100% skutecznością leczenia raka itp. średniowiecznych metod by nie narażać się na zrobienie sobie krzywdy na własny koszt :roll:
_________________
To co nas nie zabije- czyni nas silniejszymi.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group