1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak epitelioidalny, Clark III, Breslow 4 mm
Autor Wiadomość
Basia74 



Dołączyła: 11 Wrz 2011
Posty: 6
Skąd: Silesia

 #1  Wysłany: 2011-09-23, 20:29  Czerniak epitelioidalny, Clark III, Breslow 4 mm


Witajcie.
Jestem tu nowa. U mojego taty (wiek 62 lata) w czerwcu wycięto guzek o średnicy 3 cm z szypułką o średnicy 0,3 cm. Chirurg oddając wynik badania uśpił nasza czujność przekazując informację, iż to nic groźnego a wizyta w Centrum Onkologii jest jedynie formalnością.
Tymczasem w sierpniu onkolog wylał na nas kubeł zimenj wody uświadamiając , iż w wyciętym znamieniu (umiejscowiony był na tułowiu, na łopatce) badanie wykazuje obecność komórek czerniaka - Ulceratived Malignant Melanoma
Clark III
epitheloid type T4b
Grubość zmiany 0,4 cm
MI > 1/1 mm2
Marginesy operacyjne 2-3 mm
Z uwagi na wykrycie komórek nowotworowych w biopsji węzła wartowniczego we wrześniu usunięto tacie wszystkie węzły z pachy znajdującej się najbliżej wyciętego znamienia i poszerzono marginesy. Wynik wycinków jest dla mnie niejasny i nie wiem jak go czytać
Opis makroskopowy
But. I-2 drobne wycinki - może węzły chłonne
But II - fragment tkanki tłuszczowej bez wyraźnego węzła
But III - fragment tk. tłuszczowej 10x7x3cm, w której znaleziono 17 węzłów chłonnych, największy 3,5 x 2,5 cm.
But. IV - wyc. skóry 9 x 3 cm z blizną w części środkowej dł ok 4 cm
ROZPOZNANIE PATOMORFOLOGICZNE
Pobrano 20 wycinków
węzeł chłonny szczyt pachy lymphonudus sine metastasibus
narząd wycinek szczyt pachy tela adiposa
węzeł chłonny dół pachowy lymphonoduli (2) cum metastasibus (2)
węzeł chłonny dół pachowy lymphonoduli (3) cum metastasibus (3)
węzeł chłonny dół pachowy lymphonoduli (3) sine metastasibus
węzeł chłonny dół pachowy lymphonoduli (4) sine metastasibus
węzeł chłonny dół pachowy lymphonoduli (4) sine metastasibus
węzeł chłonny dół pachowy lymphonoduli (2) cum metastasibus
emboliae neoplasmaticae
wycinek łopatka lewa - blizna + m.b. poprzeczne i głęboki
fibrosis subepidermalis

wycinek łopatka lewa - blizna + m.b. poprzeczne i głęboki
fibrosis subepidermalis

wycinek łopatka lewa - blizna + m.b. poprzeczne i głęboki
fibrosis subepidermalis

wycinek łopatka lewa - blizna + m.b. poprzeczne i głęboki
fibrosis subepidermalis

wycinek łopatka lewa - blizna + m.b. podł. I
fibrosis subepidermalis

wycinek łopatka lewa - blizna + m.b. podł. II
fibrosis subepidermalis

Nie wiem czy spieszyć się z tym wynikiem do onkologa, czy czekać na kontrolne spotkanie (połowa października) gdy minie 2 miesiące od RTG płuc. Wcześniejsze badania nie wykazały przerzutów do płuc czy jamy brzusznej. Ale czy nie lepiej zrobić na własny koszt badania tomografem komputerowym?
Jakie jest niebezpieczeństwo przerzutów?
Boję się by czegoś nie przeoczyć.
Nurtuje mnie - jak bardzo chore były węzły? czy mogły rozsiać komórki nowotworowe po organiźmie?
Co łykać, czego unikać ? może jakieś wspomagajace terapie? przygotowujące do (nie daj Boże) chemioterapii.
Bardzo proszę o wskazówki.
Pozdrawiam
Basia
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #2  Wysłany: 2011-09-24, 06:15  


W trzech pakietach węzłów chłonnych stwierdzono zmiany nowotworowe (cum metastasibus).
fibrosis subepidermalis - to włókniak, którym nie należy się przejmować...
tela adiposa - to tkanka tłuszczowa. Tyle mogę pomóc jeśli chodzi o łacinę. Z całą pewnością niedługo odezwą się osoby posiadające dużą wiedzę o czerniaku. A jeśli chodzi o terapie wspomagające... Twój Tata powinien starać się jeść, aby organizm miał siłę do walki. Nie dajcie się nabierać na żadne wynalazki dostępne bez recepty.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #3  Wysłany: 2011-09-24, 22:16  


Witaj Basiu
Basia74 napisał/a:
Wynik wycinków jest dla mnie niejasny i nie wiem jak go czytać

Z rozpoznaniu patomorfologicznego wynika iż z pobranych 17 węzłów w 7 lub 6 były przerzuty czerniaka cum metastasibus .
Cytat:
węzeł chłonny dół pachowy lymphonoduli (2) cum metastasibus (2)
węzeł chłonny dół pachowy lymphonoduli (3) cum metastasibus (3)
węzeł chłonny dół pachowy lymphonoduli (2) cum metastasibus

Różnica ta o niewielkim znaczeniu rokowniczym wynika z tego, iż w ostatnim wierszu najprawdobodobniej zabrakło na końcu cyfry (2), lub też można to interpretować jako przerzut w jednym węźle. Wówczas suma sumarum mowa o przerzutach w 6 węzłąch.
W fragmentach blizny oraz próbkach skóry, pobranej podczas poszerzenia marginesów nie znaleziono przerzutów.

Basia74 napisał/a:
Nie wiem czy spieszyć się z tym wynikiem do onkologa, czy czekać na kontrolne spotkanie (połowa października) gdy minie 2 miesiące od RTG płuc. Wcześniejsze badania nie wykazały przerzutów do płuc czy jamy brzusznej. Ale czy nie lepiej zrobić na własny koszt badania tomografem komputerowym?

Jeśli chodzi o badania obrazowe to standardowo wykonuje się je co 3 mc. W sytuacji taty, poprosiłabym lekarza na wizycie (tej już zaplanowanej) o skierowanie na badanie PET-CT lub ewentualnie TK głowy, klatki piersiowej, jamy brzusznej.
Basia74 napisał/a:
Jakie jest niebezpieczeństwo przerzutów?

Niestety obecność przerzutów w 7( 6) węzłach chłonnych nie rokuje zbyt dobrze. Czerniak to bardzo agresywny nowotwór jest możliwe, że komórki rozprzestrzeniły się już w organiźmie.
Z drugiej strony biologia tego nowotworu jest bardzo zróżnicowana co za tym idzie przebieg i rokowania trudne są do określenia. Jest też szansa, że organizm taty będzie się mocno bronił przed rozprzestrzenianiem nowotworu.
 
Basia74 



Dołączyła: 11 Wrz 2011
Posty: 6
Skąd: Silesia

 #4  Wysłany: 2011-09-25, 17:34  


Witaj Biofanko, bardzo mi pomogłaś. Będę prosiła o te badania. Człowiek sam nie wie czego się może domagać i kiedy jest nadwrażliwy/przesadza. Chciałabym wszystko uchwycić w jak najwcześniejszym momencie.
Wynik badań przepisałam ze szczególną dokładnością. Faktycznie, albo przerzuty są jedynie do 6 węzłów albo osoba pisząca wynik zapomniała dopisać cyfrę w nawiasie.
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia.
Cieszę się, że jest takie miejsce jak to forum, gdzie można szybko uzyskać pomoc.
Serdecznie pozdrawiam
Basia
 
asereT 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Lip 2011
Posty: 443
Skąd: świętokrzyskie
Pomogła: 89 razy

 #5  Wysłany: 2011-09-25, 18:52  


Basia74 napisał/a:
Ale czy nie lepiej zrobić na własny koszt badania tomografem komputerowym?

Basiu jeśli byś nawet chciała zrobić TK na własny koszt musisz mieć skierowanie na wykonanie badania. Wiem to z własnego doświadczenia.
_________________
"...Są dni których nie powinno być"
Jest na świecie taki rodzaj smutku, którego nie można wyrazić łzami. Nie można go nikomu wytłumaczyć. To nie miłość - lecz choroba bliskiej osoby
"Życie jest trudną lekcją, której nie można się nauczyć. Trzeba ją przeżyć" Stefan Żeromski
asereT
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #6  Wysłany: 2011-09-25, 19:10  


No i samo badanie to nie wszystko. Trzeba oddać je komuś do oceny. Najlepiej temu samemu specjaliście, który będzie oceniał następne badanie...
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Basia74 



Dołączyła: 11 Wrz 2011
Posty: 6
Skąd: Silesia

 #7  Wysłany: 2012-09-03, 00:18  


Witajcie
Po roku kontroli (badanie PET a następnie tomografie komputerowe klatki piersiowej i jamy brzusznej) czerniak zaskoczył nas przerzutami do mózgu :( Jeszcze w lipcu tomografie nic nie wykazały. Kilka dni temu badanie neurologiczne z uwagi na zaburzenia widzenia i zaburzenia równowagi okazały się druzgocące. Liczne meta w mózgu, obrzęk, wzrost ciśnienia , podkrawianie do guza i male poza jego obręb.
Proszę WAs , napiszcie co robić.
Czy radioterapia niesie duze ryzyko powikłań w wyniku skutków ubocznych? czy jest bolesna?
czy inhibitor vemurafenib komuś pomógl w sytuacji przerzutów do mózgu ?
na jak dłuzo zatrzymał proces nowotworowy?
czy szczepionka prof Mackiewicza potrafiła zatrzymać proces wznowy rozpoczęty od przerzutów do mózgu ?
Tata ma mutację braf.
Ogólnie jest w b dobrym stanie. W wyniku włączenia leczenia na oddziale naurologicznym w kierunku zmniejszenia obrzęku, stan się poprawia. Więcej będę wiadziała jutro i w najbliższych dniach.
_________________
Basia
 
klikers 



Dołączył: 20 Lut 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Pomógł: 30 razy

 #8  Wysłany: 2012-09-03, 22:55  


No to vermufarenib chyba wchodzi w grę ( nie wiem czy dobrze napisałem nazwę ale jakoś tak brzmi i jest przyklejona na forum. Co do szczepionki prof Mackiewicza to nie przyjmują nowych pacjentów bo raz że lek nie jest zarejstrowany a po drugie brak kasy na finansowanie produkcji szczepionki tak więc przykro mi ale ten ostatni odpada :-(
_________________
Znajdziesz mnie też na
Facebook!
 
 
Basia74 



Dołączyła: 11 Wrz 2011
Posty: 6
Skąd: Silesia

 #9  Wysłany: 2012-09-06, 22:15  


Witam :)
Z tego co się orientuję to miesięczna terapia kosztuje 600-1000zł.
To nie jest koszt którego rodzina nie jest w stanie unieść .
Interesuje mnie kiedy mozna próbować leczyć tym preparatem.
Jak szybko osiąga się efekty.
Obecnie to czytam o wszystkim i szukam wszelkich możliwych sposobów na powstrzymanie tego procesu.
W ostatnich dniach zrozumiałam dlaczego rodziny chorych ludzi nie potrafią przyjąć do wiadomości że coś jest za drogie by próbować powstrzymać chorobę. Dziś dla mnie nie ma ceny życia mojego taty.
_________________
Basia
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #10  Wysłany: 2012-09-13, 09:03  


Basia74 napisał/a:
czerniak zaskoczył nas przerzutami do mózgu

Czy posiadasz wynik? Jak liczne i jak duże są to przerzuty?
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group